10 Soruda gelir testi ile ilgili bilinmesi gerekenler

Bilindiği üzere Genel Sağlık Sigortası 01.01.2012 tarihinden itibaren güvencesi olmayan herkes için zorunlu hale geldi.01.01.2012 tarihinden itibaren Türkiye’de ikameti olan tüm türk vatandaşları zorunlu olarak genel sağlık sigortası kapsamına alındı. Bu tarihten sonra hiç gelir testi başvurusunda bulunmamış olanların genel sağlık sigortası tescilleri yüksek olan gelir seviyelerinden yapıldı.

11.09.2014 tarihinde yürürlüğe giren 6552 Sayılı Torba Yasa ise Genel Sağlık Sigortası borçlarını af imkanı getirdi. Hiç gelir tespiti başvurusu olmayan kişiler 31.10.2015 tarihine kadar gelir tespiti başvurusu yaparlarsa genel sağlık sigortası tescilleri en son çıkacak gelir sonucuna göre re’sen tescil edilen tarihten itibaren güncellenecek. Dolayısıyla gelir tespiti başvurusu burada büyük önem arz etmekte. Biz de sizler için bu yazımızda Gelir Tespitinin nasıl yapılacağı ve gelir testi ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri ele almak istedik.

1-Gelir Testi için başvuru nereye yapılır?

Gelir testi başvurusu adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde (ADNKS) kayıtlı ikametgahlarının bulunduğu yerdeki “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı”na yapılmaktadır.

2-Gelir testine başvuracağım yeri nasıl öğrenebilirim?

Yetkili vakıfı tespit etmek için, ikametgahın bulunduğu yerdeki valilik veya kaymakamlıklardan bilgi alınabilir.

3-Gelir testi başvurusu nasıl yapılır?

Gelir testi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına “Gelir Testine Müracaat Bildirimi” ile yapılabilmektedir.

4-Gelir testi başvurularında kimlerin gelirleri dikkate alınır?

Gelir tespitinde aile olarak aynı hanede yaşayan;

 -Eş,

-Yaşlarına bakmaksızın evli olmayan çocuk,

-Genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilecek kişinin ana ve babası,

Dikkate alınır.

5-Birden fazla aile aynı hanede yaşıyorsa gelir testi nasıl yapılır?

Birden fazla ailenin aynı hanede yaşaması halinde, her bir aile için ayrı ayrı gelir testi yapılır.

6-Bakmakla yükümlü olunan ancak farklı hanede yaşayan anne baba gelir tespitinde dikkate alınır mı?

Aynı hanede yaşamayan ancak genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu ana ve babası hakkında ayrı ayrı gelir tespiti yapılır.

sgk gelir testi zorunlu gss isteğe bağlı borcu

7-Gelir tespitinde hangi gelirler dikkate alınır?

Gelir tespitinde aile bireylerinin;

-Gelirleri,

-Harcamaları,

-Bankalardaki tüm hesaplara ait bilgileri,

-Sürekli olarak alınan nakti sosyal yardımlar,

-Taşınır malları (menkul mal),

-Taşınmaz malları (Gayrimenkul),

Ve bunlardan doğan hakları dikkate alınır.

8-Gelir tespitinde sadece başvuran kişinin geliri mi baz alınır?

Gelir testinde sadece başvuran kişinin geliri dikkate alınmaz. Yukarıda saydığımız gelir kalemleri dikkate alınarak ortalama gelir hesap edilir.

9-Gelir testi yaptırmak istemezsem ne olur?

-SGK’nın yazısı üzerine bir ay içinde Kuruma yazılı olarak başvurarak gelir testi yaptırmak istemediğini beyan edenler, re’sen tescil tarihinden itibaren G-3 gelir seviyesinden yani 2015 yılı için 288,36 tlden tescil edilirler.

10-Gelir testi sonucuna itiraz edilebilir mi?

 Gelir testi başvurusu yapan sigortalının Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çıkan gelir sonucuna göre tescili yapılıyor ve tescil yapıldığına dair sigortalıya tebligat gönderiliyor. Bu tebligat alındıktan sonra kişi isterse 15 gün içinde gelir testi sonucuna itiraz edebiliyor.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

25 Yorum

 1. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına mı gitmem gerekiyor bu borcu öğrenmek için?

 2. genel sağlık sigortası prim borcunu nerden öğrencem ve bu parayı nereye yatırcam?

 3. 1969 doğumluyum 4000 iş günü sigortam var tam 2 yıl önce işten ayrıldım 10 ay boyunca işsizlik maaşı aldım gelir testi yaptırmadım şimdiye kadar. E-devlettenSGG den baktığımda bir borç görmedim şimdi benim gelir testi yaptırmama gerek varmı yok ise 53tl ye nasıl faydalanacağım bu genel sağlık sigortasından ne gibi işlemler yapmam gerek

  1. Merhaba;boşta olduğunuz süreler için aylık 53 TL den genel sağlık sigortası prim borcunuz çıkar.Ya 53 TL den ödeme yapacaksınız ya da geliriniz çok düşük ise yeşil kart alabilmek için kaymakamlığa başvuracaksınız.

 4. bu gss borcu bir ara üniversitede geldi. Öğrenci olduğumu ibraz edip sildirdim. 24 yaşındayken tekrar geldi. gelir testi yaptırdım. 1800 civarı borçtan 600 e düştü. sonra askere gittim geldim 530 olmuş. 26 yaş altındaki çalışmışlarımdan çıkan borçların hepsi affediliyor mu şimdi?

   1. Şimdi ben 23 eylül 1990 doğumluyum. Askere gitmeden önce part-time çalışıyordum. Askere 2015 mayıs ayında gittim. Ben askere giderken daha 25 ime girmemiştim. Yıl olarak girdim gözükebilir. Borç silinmemiş. Bunun için itiraz edebilirim değil mi? Edebiliyor isem nereye edeceğim.

 5. Merhaba babam SGK kurumundan 2009 yılında malulen emekli oldu yetim aylığı alıyordum 16.06.2016 tarihinde evlendim aylığım kesildi ve çeyiz yardımı aldım internette iki yıl daha Fas den yararlanabileceğimi öğrendim ama SGK yı aradığımda gelir tespiti yaptırmam gerektiğini söylediler eşim askerde ne yapmam lazım yardımcı olun lütfen

  1. Merhaba. Eğer evli iseniz varsa maaş üzerinden sağlık hizmeti alamazsınız. Gelir tespiti başvurusu yaparak genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekir.

 6. Mrb gelir testi yaptırmayı düşünüyorum babam annem kardeşim eşim ve ben aynı evde yaşıyoruz şuan gelir olarak babamın emekli maaşı bar birde daire den kira alıyor dakat bu gözükürmü bilmiyorum tam olarak babamın üzerine 2 daire gözüküyor bu durumda gelir seviyesi ne görülür ben en azından g1 den yararlanıp özel hastanedende yararlanmak istiyorum bildiğim kadarıyla hiç pirim ödemesi çıkmayınca özel hastanedeb yararlanamıyor saygıar

  1. Büyük bir ihtimalle G1 çıkar. Ama sonucu tabi ki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı belirler. Kesin bir şey söylemek zor.

 7. mehraba şimbanada gss sigorta borcu cikdı banada toplam 3.800 tl. cikdı banada tabi bundan haberim yokdu 5 ay öncesine kadar eve bildirim kagıdı geldi öyle ögrendim herneyise benim yaşım 38 gelirtesti yabdırsam bir faydası olurmu yoksa yabılandırma yabacam ödüyecem bir acıklama yabarmısınız sevinirim saygılar

 8. mehraba şimbanada gss sigorta borcu cikdı banada toplam 3.800 tl. cikdı banada tabi bundan haberim yokdu 5 ay öncesine kadar eve bildirim kagıdı geldi öyle ögrendim herneyise benim yaşım 38 gelirtesti yabdırsam bir faydası olurmu yoksa yabılandırma yabacam ödüyecem bir acıklama yabarmısınız sevinirim

 9. Merhaba 2015 yılında GSS prim borcunun olduğunu öğrendim 2015 yılında gelir testini kaçırdığım için borcun daha fazla faizlenmemesi adına yapılandırmaya gitmem söylendi. 2016 yılında da gss yasaı çıktığı için 25 yaşının altındaki borçlarım tamamen silmiş geri kalan borçlar için gelir testi yolu açıldığından dolayı tekrardan gelir testi başvurusu yaptım bu neticede gelir testim kişi başı gelir sayısı. 549 TL’nin altında kaldığı için G0 yani borçlar devlet tarafından ödenir yani yeşil reçete çıkmıştır. Bu durumda normale borcumun silinmedi gerekirken gelir testi sonucumla beraber başvurduğumda yapılandırmam olduğu o yüzden borcu silemeyeceklerini tekrardan yapılandırma formu doldurup incelenmesi gerektiğini bana söylemişlerdir. Ama af yasasında gelir testinin g0 çıkması durumunda yapılandırma dahil bütün borçların silindceği yazıyor lütfen yardımcı olurumusunuz. Teşekkür ederim

  1. Eğer daha öncesinde size GSS tescilinizin resen yapıldığına dair SGK^dan bir yazı gelmediyse 26.04.2016 tarihinden itibaren olan kısmın G-0 gelir seviyesinden tescil edilmesi ve borçlarınızın silinmesi gerekir.

 10. Merhaba,
  Eşim 15.10.1981 doğumlu. 2007 yılında babası vefat etti. 2010 – 2015 yılları arası üniversite öğrencisiydi. 01.02.2015 yılında evlendik. Ocak 2012 den Şubat 2015 e kadar olan dönem için borcu çıkmış. Gelir testi yaptırmadık. Borcu sildirebilir miyiz? Bunun için ne yapmamız gerekli? Şimdiden teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu