2019 Evde Çocuk Bakımı Devlet Desteği Kimlere Verilecek?

26.06.2019
1.940
A+
A-
2019 Evde Çocuk Bakımı Devlet Desteği Kimlere Verilecek?

Devlet bakıcı teşviki 2019 bakıcı çalıştırmak isteyen kişiler için verilmeye devam ediyor. 2018 yılının mart ayında çıkan torba yasa kapsamında gerekli koşullara uygunluk sağlayan ve bakıcı çalıştırmak isteyen ailelere devlet tarafından teşvik prim desteği sağlanıyor. Bu desteğin amacı çalışan ailelerin daha rahat maddi koşullar çerçevesinde bakıcı çalıştırabilmesinin yanı sıra istihdama da katkı sağlamak. 2019 evde çocuk bakımı devlet desteği kimlere verilecek, bu teşvikten faydalanılabilmesi için yapılması gerekenler ve gereken koşullar torba yasa kapsamında detaylı şekilde belirlenmiştir. Farklı koşullar kapsamında farklı devlet teşvikleri verilmekte olup verilen teşvikler;

 • 5510/5 puanlık indirim teşviki
 • 4447/10. Madde kapsamında indirim teşviki
 • 4447/19. Madde kapsamında teşvik olarak ayrılmaktadır.

Devlet Bakıcı Desteği 2019

Bakıcı desteği çeşitleri 2019 3 ana başlıkla ayrılmış olup farklı şartlarda uygunluk sağlayan kişilere verilmektedir. Devlet tarafından verilen bakıcı desteğinin çeşitlerine göre detayları ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • 5510/5 puanlık indirim teşvikinde tek şart prim borcunun bulunmamasıdır. Bu devlet teşviki sağlamış olduğu şartlar sebebi ile bakıcıların primleri için fazla başvurulan ve tercih edilen bir teşvik türü değildir. Bu teşvik prim tutarı üzerinde 5 puanlık bir indirim sağlamaktadır.
 • 4447/10. Madde kapsamında verilen indirim teşvikinde ise işe alınan bakıcının son 6 ay içerisinde sigortalı olarak çalışmamış olması şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra işe alınan bakıcının başka bir yerde çalışırken bu teşvikten faydalanmamış olması gerekiyor. Bu teşvik devlet tarafında 24 ay süre ile verilmekte olup bakıcının İŞKUR kaydı var ise 6 ay daha uzatılarak 30 ay süre ile alınabilmektedir.
 • 4447/19. Madde teşviki ise en son çıkan ve en çok tercih edilen teşvik desteği olarak bilinmektedir. 2018 yılının mart ayında uygulanmaya başlanan bu teşvikten hem işveren hem de sigorta yapan kişilerin faydalanabileceği bir teşvik türüdür.

Bakıcı Teşviki Şartları 2019

Evde çocuk bakımı için devlet desteği olarak verilen teşvik indiriminde en çok tercih edilen 4447/19. Madde teşviki için şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Çalıştırılmak istenen bakıcının ay içerisinde 10 günden fazla sizinle çalışması gerekmektedir.
 • Bakıcının SGK girişinin mutlaka yapılmış olması gerekmektedir.
 • Bakıcının sizinle çalışmaya başlamadan önceki 3 aylık süreç içerisinde 10 günden fazla sigortalı olarak çalışmamış olması gerekmektedir.
 • Bakıcının 01.01.2018 ila 31.12.2020 tarihleri arasında işe başlamış olması gerekmektedir.
 • Bakıcının İŞKUR’da işsiz olarak kaydının bulunması gerekmektedir.
 • Bakıcının ailenin üçüncü dereceye kadar akrabası olmaması gerekmektedir.

Bakıcı Yardımı Sorgulama 2019

Bakıcı yardımı sorgulama yapmak ve sizin için şartların uygunluğun kontrol etmek için internet üzerinden işlem yapmanız mümkündür. SGK tarafından hazırlanan online teşvik sorgulaması sayesinde kişiler destek alıp alamayacağını, hangi desteklerden faydalanabileceklerini öğrenebilmektedir. Bunun için https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresine giriş yapılması yeterlidir.

Bakıcı Teşviki Başvurusu 2019

Bakıcı teşviki başvurusu yapmak için yapılması gereken size en yakın il sigorta müdürlüğüne gitmektedir. SGK online web sitesi üzerinden yapacağınız sorgulama sonrasında faydalanabileceğiniz teşviki belirledikten sonra başvurunuzu kolaylıkla yapabilirsiniz. İl sigorta müdürlüğünde size verilecek olan formu doldurmanız ve doldurduğunuz formu bakıcıya da imzalatmanız gerekmektedir. Bunun için il sigorta müdürlüğüne gitmeden önce bakıcınızı bulmanız gerekmektedir.

Çalışan Anneye Bakıcı Yardımı

Çalışan annelere bakıcı desteği olarak da anılan devlet teşvik prim desteği birçok ailenin rahat bir nefes almasını sağlıyor. Geçmişe dönük sigorta prim borcu olmayan aileler devlet tarafından verilen teşvik prim desteğinden faydalanarak daha uygun koşullarda bakıcı çalıştırabiliyor. Verilen teşvikin türüne göre alınabilecek destekler ve bu desteklerin şartları da değişiklik göstermektedir.

Bakıcı Sigorta Teşvik 2019

Bakıcı için devlet prim desteği 2019 yılında özellikle istihdama verdiği destek ile dikkat çekiyor. Devlet tarafından verilen bakıcı prim desteği ilave istihdam için fayda sağlarken çalışan annelere de büyük destek sağlıyor. Gerekli şartlara uygunluk sağlandığı takdirde evlerinde bakıcı çalıştıran aileler için verilen bu teşvik desteği günümüzde çok kolay hale getirilmiş başvuru işlemleri ile yapılabiliyor. Bakıcı sigorta teşvikinde yapılan prim hesabı ise şu şekilde;

 • Ay içerisinde 10 günden az şekilde çalışan bir bakıcı için ödenmesi gereken günlük prim tutarı 2019 yılında 1,70 TL olarak belirlenmiştir.
 • Ay içerisinde 10 günden fazla olacak şekilde çalışan bir bakıcı için ödenmesi gereken günlük prim tutarı ise 2019 yılında 30 günlük olarak 959,25 TL olarak belirlenmiştir.
 • Primlerin düzenli ödenmesi durumunda alınacak olan 5 puanlık indirim sayesinde bakıcı için ödenecek aylık prim tutarı 831,35 TL olarak indirimli şekilde belirlenmiştir.
 • Devlet tarafından verilen teşvik primi sayesinde her bir işçi için verilen ne asgari ücret indirimi ise 150 TL olarak belirlenmiştir.

Bakıcı Devlet Teşviki Nasıl Hesaplanır?

Bakıcı devlet teşviki hesaplama işlemi aslında bakıcının esas sigorta primi hesaplamasından sonra verilen indirimlerin hesaplanması şeklinde yapılmaktadır. Normal şartlarda bir bakıcının sigorta primi brüt asgari ücretin %37,5 kadarının hesaplanması sonucu bulunmaktadır. Bakıcı için devlet tarafından verilen prim desteğinin hesaplamasında ise alınan teşvike göre farklı hesaplamalar yapılmaktadır. Brüt asgari ücretin %37,5 oranından bulunan prim tutarının teşvik hesaplaması verilen teşviklere göre hesaplandığında;

 • Herhangi bir teşvikten yararlanılmadığında ödenmesi gereken prim tutarı 959,5 TL’dir.
 • İşveren 5510/5 puanlık teşvik indiriminden faydalanıyorsa ödenmesi gereken sigorta primi 831,35TL’ye düşmektedir.
 • Faydalanılan teşvik 4447/10. Madde kapsamında ise prim miktarı %17 oranında hesaplanarak 435 TL’ye düşmektedir.
 • Faydalanılan teşvik 4447/19. Madde kapsamında ise çalışanın sigorta primi 18 ay boyunca devlet tarafından karşılanmaktadır. Yani özellikle bakıcılar için devlet tarafından 700 TL teşvik prim desteği sağlanmaktadır.

Kimler Bakıcı Teşviki Alabilir?

Bakıcı teşvik 2019 yılında çalışan ve bakıcı çalıştırmak isteyen ailelere verilmektedir. Torba yasa kapsamında belirlenen şartlara uygunluk sağlanması durumunda alınabilen bakıcı teşviki için özel durumlarda bulunmaktadır. Teşvik ile ilgili bulunan istisnai durumlar ise şu şekildedir;

 • Yarı zamanlı çalışan stajyerler, üniversite öğrencileri ya da mesleki öğrenim görenler asgari ücrete tabi olarak çalışıyorsa işsiz olarak sayılmaktadır. Bu kişilerden birini bakıcı olarak çalıştırmayı düşündüğünüzde teşvikten faydalanabilirsiniz.
 • Bir bakıcı için teşvik aldıktan sonra ikinci bir bakıcı çalıştırmayı düşünüyorsanız bunun için de teşvik prim desteği alınması mümkün olmaktadır.

İstisnai durumlar haricinde prim teşvik desteğinden faydalanabilmesi için şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Yani kimler bakıcı teşviki alabilir sorusunun cevabı şartlara uygunluk sağlayan herkes olarak verilebilmektedir. Hangi durumlarda teşvikten yararlanılamaz sorusunun cevabı ise şu şekilde verilebilmektedir;

 • Geçmiş dönük sigorta borcunun bulunması durumunda teşvikten faydalanılamaz.
 • Emekli bir kişinin bakıcı olarak çalıştırılması ve bu teşvikten faydalanılması mümkün değildir. Çalıştırılmak istenen bakıcının ailenin üçüncü dereceye kadar akrabası olmaması gerekmektedir.

Devlet tarafından verilen bu destek için başvuru yapılması ve şartlar uygun ise faydalanılması oldukça basit işlemlerle mümkün olmaktadır. Çalışan ailelerin çocukları için bakıcı tutabilmeleri ve sigorta primlerini öderken zorlanmamaları adına verilen bu destek için detaylı bilgiye SGK resmî web sitesi üzerinden ulaşılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 312 YORUM
 1. Mehmet köroğlu dedi ki:

  Eşim ev hanımı 3 çocuğum var 7,5ve 1 yaşında evde bakıcı çalıştırmak istiyorum ssk sını devlet ödese maşını ben ödesem böyle bir imkan yasa varmı

  1. Merhaba. Hangi ilde ikamet ediyorsunuz?

 2. Ayşegül dedi ki:

  Mrb asgari ücret ile çalışıyorum bakıcıya ne kadar prim ödemem gerekiyor

  1. Merhaba. Bebek bakıcısı güncel prim tutarları için TIKLAYINIZ

 3. atikss dedi ki:

  Anne baba cocuk 1.derece akraba arklar

  1.Derece akrabalarımız kimlerdir?
  Anne

  Baba

  Çocuklar

  2.Derece Akrabalarımız kimlerdir?

  Dedeler

  Nineler

  Kardeşler

  Torunlar

  3.Derece Akrabalarımız kimlerdir?

  Amca

  Hala

  Dayı

  Teyze

  Yeğenler (kardeşlerimizin çocukları)

  Eşimiz nedeniyle sonradan olan akrabalarımıza Sihri (Kayın) akrabaları denilir.

 4. ercan dedi ki:

  Selam ben eşimle yaşamıyorum 4çocuk bakıyorum bakım parası alabilmem mümkün mü

  1. Merhaba. Bunun için SSK kapsamında çalışıyor olmanız gerekir.

 5. Ayse dedi ki:

  Merhaba 1400 maaşım var ödeneği olmaz mı vermezler mi acaba asgari ucretden fazla diyo ama

  1. Merhaba. Asgari ücretin brüt iki katından fazla olmaması gerekir. Alabilirsiniz şartları sağlıyorsanız.

 6. Bilge Turgut dedi ki:

  Diğer illerde uygulanma ihtimali ??????

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Şu an yok. Yeni başvurular için bizi takipte kalın.

 7. Mevlüde özcan dedi ki:

  Merhaba benim 1.5yaşında çocuğum var işe gitmek istiyorum bana da bakıcı maaşı desteği verilir mi

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Proje desteği verilen illerden birinde ikamet ediyorsanız ve gerekli şartları sağlıyorsanız alabilirsiniz

 8. Hatice dedi ki:

  4c olup çocuğu olanlar anne olmuyor mu?çalışan anneye destek diye haber yapılınca herkesin beklentisi değişiyor!

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Emekli sandığına tabi annelere faydalanamıyor

 9. D dedi ki:

  Merhaba . Çalışan annenin memur olması vs farkediyor mu ?

 10. Derya dedi ki:

  Merhaba . Çalışan annenin memur olması vs farkediyor mu ?

 11. Derya dedi ki:

  Merhaba. Annenin memur olması vs farkediyor mu ?

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Emekli sandığına tabi annelere faydalanamıyor

 12. Adem dedi ki:

  Eşim işe yeni başladı ve çocuğum 23 aylık şimdi başvursam kabul olurmu ve çocuk kaç yaşına gelene kadar destekliyor

  1. Merhaba. Çocuk 36 ayını tamamlayana kadar veriliyor. Gerekli şartları sağlıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.

 13. Şebnem acar dedi ki:

  Öğretmen anneler bundan faydalanamıyor mu?

  1. Merhaba. Sadece ssk kapsamında çalışanlar yararlanabiliyor.

 14. gönül dedi ki:

  Merhaba hangi illerde geçerli ben van da ikamet ediyorum.Şayet burada yoksa ne zaman gelir buraya geliceye kadar benim bebeğim 24 ayını doldurursa bu haksızlık olmazmı

  1. Merhaba. Bu uygulama şu an Antalya, Bursa, İzmir, İstanbul ve Ankara’da uygulanıyor. Van’a ne zaman gelir bilinmez. Bizi takipte kalın lütfen.

 15. Elif dedi ki:

  Merhaba
  1hafta önce başvuru yaptım. Asıl olarak kayıt edildi fakat randevu tarihi verilmedi.süreç nasıl ilerliyor bilgi verirmisiniz teşekkürler

  1. Merhaba. Süreç konusunda detaylı bilgiyi http://www.evdecocukbakimi.net adresinden alabilirsiniz.

 16. Hilal dedi ki:

  Bakıcı olarak çalışmak için nereye başvuruyoruz acaba istanbulda ikamet ediyorum

  1. Merhaba. Bunun için iş ilanlarına, ilan sitelerine bakmanız gerekir. Ya da İŞKUR işsiz kaydı yapın.

 17. İstek celebi dedi ki:

  Merhaba çocuğum 06 02 2014 doğumlu ve çalışıyorum bende bakıcı ücreti alabilirmiyim

  1. Merhaba. 24 aylıktan küçük olması gerekiyor. Alamazsınız.

 18. behiye dedi ki:

  mrb adanada ikamet ediyorum.8 ve 9 yaşında 2 oğlum var.bu durumdan yararlanabilir miyim

  1. Merhaba. Maalesef faydalanamazsınız.

 19. Zeynep Aydin dedi ki:

  Merhaba abimin eşi bakacak bebeğime bu kapsamdan faydalanabilirsiniz miyim? Şu an ücretsiz izindeyim ocak sonunda ise başlıyorum ne zaman başvuru yapmam gerekiyor ve Istanbul oturuyorum.

  1. Merhaba. Şu anda yeni başvuru alınmıyor. Yeni başvuruları takip edin lütfen.

 20. vahide adiguzel dedi ki:

  Merhaba ben vahide adiguzel losemi bir kizim var 11 cocuk sahibiyim esimde hasta calisamiyor losemi kizimin ilaclari cok pahali ilaclarini hepsini borc almisiz daha parasini bile vermemisiz akrabalarimizdan borc aldik esimde calisamadigi icin maddi durumum hic yok yardimci olmaniz icin bas vurduk

  1. Merhaba. Bu konuda maalesef bir yardım yok.

 21. Mustafa yavuz dedi ki:

  Bu bakici ücreti şuan tüm illerde uygulamaya geçti mı? Eğer geçtiyse nereye müracaat edeceğim?

  1. Merhaba. Projenin uygulandığı illeri görmek için TIKLAYINIZ

 22. Cemil kökturk dedi ki:

  Merhaba , emekli sandığı çalışan bu projeden faydalanabilirmi

  1. Merhaba. Sadece ssk kapsamında çalışanlar bu proje kapsamında.

 23. öznur dedi ki:

  Merhaba, Antalya için başvuru var mı şu an, bilginiz var mı?

  1. Merhaba. Şu an için yok maalesef. Bizi takipte kalın.

 24. Ummuhan dedi ki:

  Merhabalar.. bBen devlet memurunun ama ben yararlanamiyorum neden acaba?

  1. Merhaba. Sadece ssk/4a kapsamında çalışan anneler yararlanabiliyor.

   1. hakan dedi ki:

    ben eşimden ayrıldım çocuğuma babannesi bakıyor bakıcı parası ben alabiliyor muyum 2 çocuğuma çocuklara biz bakiyoz

 25. Meltem dedi ki:

  Merhaba okul öncesi öğretmenliği mezunuyum çocuk bakıcısı olarak bana ödenecek tutar kaç euro acaba ?

  1. Merhaba. 400 euro olması lazım

 26. Öznur dedi ki:

  merhaba, detaylı bilgi nasıl öğrenebilirim? 18 aylık çocuğum var bankacıyım. nasıl ve nereye başvuru yapabilirim.

  1. Merhaba. Detaylı bilgi için http://www.evdecocukbakimi.net adresini ziyaret edin lütfen.

 27. Gls dedi ki:

  Merhaba benim teyzem çoçuğuma bakmazmı

  1. Merhaba. farklı bir adreste ikamet ediyorsa olabilir.

 28. zuhra dedi ki:

  merhaba benim çocuk 1 sınıfa gidiyor babannesi bakıyor kendim çalıştıgım için faydalanabilirmi

  1. Merhaba. Birinci derece akrabalar olmuyor maalesef.

 29. Hilmi dedi ki:

  Çorum da sık ya sordum böyle bir uygulama yok dediler adaletsiz bir ülkede yaşıyoruz ankara istanbul İzmir ve Bursa alırken diyee iller üvey evlat muamelesi görüyor adaletiniz batsın 3cocuğum var ikisi yararlanarak bilme yasında ama bu ilde yok diyor neymiş ankaraya taşınmazın gerekiyor muş adaletten ve eşit haklardan yoksun devlet yazıklar olsun verdiğim verdim haram olsun

 30. dilek dedi ki:

  Merhaba ben yarın işe başlıyacagım 15 aylık kızım var bende bakıcı tutmak istiyorum ne yapmalıyım önce bakıcısı sigortala tıp sonrası kayıt olmam gerekiyor
  devlet destegi almam için

  1. Merhaba. Yazımızda gerekli şartlar belirtilmiştir. Daha ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ

 31. dilek dedi ki:

  Bu arada babanne veya eltim bakabilir mi oluyormu

 32. fbncjc dedi ki:

  merhaba ben bagkurluyum k ayinvalidem çocuğuma bakabilirmi

  1. Merhaba. Bakabilir tabi ama destek alamazsınız.

 33. fbncjc dedi ki:

  merhaba ben bagkurluyum çalışıyorum kayinvalidem çocuğuma bakiyo kayinvalidem bakıcı parası alabilirmi???

 34. Ayşegül dedi ki:

  Benim kafam karışık başvuru yaptım herşey tamam ama para alabilecekmiyim

  1. Merhaba.Gerekli şartları sağlıyorsanız ödenir. Sonucu bekleyin lütfen.

 35. Kevser dedi ki:

  Merhaba ise yeni gircen 14 aylık çocuğum var gorumcem çocuklarına bakcak acaba bakım parası alabilir mi

  1. Merhaba. evet tabi ki alabilir. Ama yazıda belirtilen şartları sağlaması gerekir.

 36. Kevser dedi ki:

  Anlamadığım bir şey var şimdi gorumcem çocuğuna bakcak illah sigortası mi yatirilcak

  1. Tabi ki. Ev hizmetleri kapsamında sigorta yapmanız gerekir.

 37. Tugay dedi ki:

  Bakıcımız asgari ücretle çalışıyor. Projeye başvurduk ssk ödemesini ek9 kapsamında 203 TL. bugün yaptım. Normal ssk 650 TL civarında olur diye beklerken 203 TL olması bizi şaşırttı. Acaba kalanını devletmi tamamlıyor? Yoksa bu ödeme sadece sağlık hizmetlerinden yararlanmak için mi? yani emeklilik için prim gün sayısı olarak sayılmıyor mu?

  1. Selman ÜSTÜN dedi ki:

   Merhaba
   Ek/9 10 günden fazla ev hizmetleri kapsamında yapılan sigortalılık emeklilik için prim gün sayısı olarak geçerli olmakta olup, sigortalı sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir.Ayrıca işveren olarak teşvik kapsamında 24 ay boyunca indirimden faydalanabileceksiniz.

 38. Zeynep dedi ki:

  Slm bende yararlanmak istiyorum başvuru yaptım kayıt için randevum oluştu eşimin teyzesi bakabilirmi benegime

 39. Mesutselen dedi ki:

  Merhaba eşim çalıştığı için çocuğumuza ben bakıyorum işimden ayrılmak zorunda kaldım devletin bana bir katkısı varmidir.

 40. sadiye dedi ki:

  Merhaba benim ödeyeceğim toplam para ne kadar devletin verdiği hariç evde cocuk bskiminda

  1. Mehmet dedi ki:

   Selam benim esimin benden olmayan 3 evladi var bende asgari ucretle calisiyorum o cocuklara baktigimdan oturu devlet bize yardim edermi

 41. serpil dedi ki:

  merhaba ben doğum iznimden sonra ki 6.aylık ücretsiz izindeyim bitmesine iki ay var bu süre içindeyim başvurabilir miyim ?.

 42. gül dedi ki:

  kolay gelsın ben basvuru yaptım kesın kayıt ıcın gıdecem bakıcını ılk ssk ve maaşını bızmı yatırıyoruz kac ay sonra destek almaya baslayacam

 43. Leyla dedi ki:

  Merhaba bnim abim eşinden boşandığı için velayet evinde 8yaşında kızı var ve ona bn bakıyorum iki yıldır calışamıyorumda bn de ala bilirmişim bakım parasından babam da koah hastası onun bakımındanda sorunluyum bnim yaşım daha 28 çalışmak istıyorum babamın hastalından dolayı çıkıyorum yegenımide bırakamıyorum bna bi fikir vere bilirmisiniz

 44. Altuntaş dedi ki:

  Meraba ben başvuru yaptım ve bana randevu verdiler randevuyu ergene gibi bi durumum var mi

 45. hülya schulte dedi ki:

  merhaba,benim5,5 yasindakizim var yalniz yasiyorum esimden ayri yasiyorum calismamsart ama kizim anasinifina gidiyor.calisamiyorum cünkikizima bakicak kimse yok.bu durumdan yararlana bilirmiyim,yada baska yardim alabilirmiyim.tesekkürler.

 46. Elif dedi ki:

  Merhaba ben şartları sağlayabiliyorum bebeğim 7 aylık şuan ve 9 aylık olunca işe başlıyacağım şuan mazeret izni kullanıyorum bitmesine 2 aydan az kaldı internet cafeden başvuru yapıp evrakları da çıkardım yanlız birinci derece akraba olmıyacak denmiş ya yenge teyze hala 3. Akraba geliyor hatta yenge 3. Akrabada bile yok yorumlara bakarak ben yengemi bakıcı olarak göstersem çocuğuma yengem baksa desteği alabilir mi acaba

 47. Fatoş dedi ki:

  bakıcı maaşına zam varmı acaba

 48. aynur dedi ki:

  Merhaba cocuk kac yasina gelene kadar yardim alabiliyoruz 12. Ayda basvuru yapsam ne kadar suruyor yardim belli bi yardim suresi varmi?

 49. Bahar dedi ki:

  Merhaba ben 1 şubatta işe başlıyorum bu projeden nasıl yararlanabilirim ve benim öz teyzem çocuğa bakabiliyor mu

 50. Esra dedi ki:

  Merhaba.. Antalya ilinde calısıyorum.özel saglık sigortam var.2000 tl maas alıyorum.. 6 aylık bebeğim var.bakıcı parası alırmıyım?

 51. Zeynep dedi ki:

  Annem iki çocuk bakıyor cocuklardan biri 3 yaşında diğer bir küçüğü 8 aylık sgk dan ve bakıcı desteginden yararlanmiyor hafta içleri 5-6 saat çalışıyor…alması gereken maaş ne kadar olmalıdır

 52. Manaman dedi ki:

  Benim esim evde devlet katkili cocuk bakiyo sigortasi ve maasi yatiyo dogum iznine ciktikdan sonra dogum parasi alabilirmi. Calisamaz raporu aldikdan sonra is cikisi gosterilecek

 53. Osman dedi ki:

  Bakıcı sigortası kime ait

  1. Merhaba. Tabi ki bakıcıyı çalıştırana ait.

 54. Rukiye dedi ki:

  Benim görümcemin kızı baksa oluyor mu yani eşimin yeğeni

 55. nuri dedi ki:

  merhaba benim eşim ev hanım 2 çocuk var biri 4 aylık digeri 3 yaşında bakım parası alabilirmiyim

 56. şerife dedi ki:

  iyi günler ben eylül gibi doğum yapacağım allahım nasip ederse kendi ablam evli 3. sınıfa giden kızı var acaba hem ablam bakabilirmi hembakıcı parası alabilir mi?

 57. filiz dedi ki:

  mrblar mehmet bey sizlere yorum attim cevap alamadigim gibi hemde yorumlarim silinmis bn evde cocuk bakicam bna odenen cocuk parasinin icindenmi oluyor sigorta paradi yoksa devletmi veriyor sigorta parasini bna sunulan devlet asgari ucret veriyor sigorta icinde soyluyor bebegin annesi tesrkurler

 58. betül dedi ki:

  Merhaba ben bağkurluyum.istanbulda yaşıyorum.annem bebeğime bakıyor büyükanne parası adı altında bir uygulama var sanırım.başvurular henüz açılmadı mı.?ben yararlanabiliyormu yum?

 59. Serra dedi ki:

  Merhaba sadece 1 derece akrabalar bakamıyor dimi amca kızı kuzen bakabiliyor mu bu konuda yardımcı olursanız çok sevınırım

  1. Hakan Kaya dedi ki:

   3. dereceya kadar olmaz

 60. Hatice dedi ki:

  Babaannelere çıkan yasa halalara da varmı bende evde yigenime bakıyorum Ankara’da yaşıyorum lütfen çok acil beni bilgilendiriniz

 61. kenan dedi ki:

  mesleğimiz öğretmenlik. acaba bizde yararlanabilir miyiz. istanbulda ikamet ediyoruz.

  1. Ramazan DOLMAZ dedi ki:

   Merhaba. Öğretmenler yararlanamıyor. 4a ssk kapsamında çalışan anneler yararlanabiliyor.

 62. filiz dedi ki:

  mrabalar bakici sigortasi drvletin verdigi maşin icindemi yoksa isverenemi ait bana soyledigi devletin sana yatirdigi asgari ucretin icinde dedi lutfen yardimci olun

 63. Elif dedi ki:

  Mrb benimde 5 aylik bi cocugum var calisiyorum sigortali ama esimle resmi nikahimiz yok basvurdum yedekte diyo bu sekildeyken yararlanabiliyomuyum yanimda basvuruya giderken baska bi evrakta getirmem gerekiyomu

 64. Elif dedi ki:

  Ayrica cocukta esimle benim uatume kayitli

 65. Tugay dedi ki:

  İstanbul için kontenjan doldu. Şimdiye kadar başvuru yapmamış arkadaşlar boş yere uğraşmayın. Ben 26 Aralık’da sigortaya gidip işlemlerimi yaptırırken sormaya gelenlere uğraşmayın artık kontenjan doldu, yedekler bile oldukça fazla diyorlardı.

 66. Vildan dedi ki:

  Merhabalar projenin ağustos ayında biteceğini soylediler doğru mu acaba bugün aradım bu arada izmirden

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şu an için resmi bir açıklama bulunmamaktadır.

 67. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben tesvikten yararlanan bir ailenin bebeğine bakiyorum. Ayin ortasinda basladim işe. Maaş bir aylik yatacakmis hesabima aile ise baslayana kadar olan gunlerin parasini istiyor benden .bu haklari mi yoksa benim olani mi istiyorlar teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hakları değil

 68. Nuray dedi ki:

  Ben 4 yasinda bir cocuga bakacagim devlet annesine destek verecekmi ne kadar veriyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;destek için başvuru süresi son buldu maalesef.

 69. Zeynep kökalp dedi ki:

  Merhabalar ben 657 ye tabi devlet memuru olarak görev yapmaktayım 2018 yılında doğum yapacağım bakıcı parasından ne şartlarda yararlanabilirim. Yada bebegin teyzesine baktirsam herhangi bir yardim alabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şu an için o destek yürürlükte değil maalesef.

 70. Füsun bakkal dedi ki:

  Iki ‘tane yeğenim var biri 4 biri 2 yaşında onlara bakıyorum şuan çalışamıyorum onlara baktigim için anneleri yok cunki devlet maaşa bagliyormu acaba baktigim için nereye başvurmam gerekiyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;dediğiniz gibi bir yardım bulunmuyor maalesef.

 71. Esma dedi ki:

  merhaba ben bu durumdan yararlandım 3 ay yalnız son buldu ağustos ayında ben bakıcının sigortasini nasıl iptal edebilirim internetten

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;E-devlet üzerinden iptal ettirebilirsiniz.

 72. Fulya dedi ki:

  Merhaba. 1.3.2018 tarihinden itibaren sigortalı çalıştırdığım bakıcım var. 30 ay süreli 4447-10 maddeye dayalı teşvik almıştım ve 435 TL prim ödüyordum. Primleri aksatmamaya rağmen bu ay 745tl ödedim. Neden böyle olmuş olabilir. Teşekkür ederim

 73. Sibel dedi ki:

  Merhaba ankarada ikamet ediyorum 3aylık bir bebeğe bakacağım devlet teşviği halen devam ediyormu? Bebeğin annesi sigortalı çalışıyor. Başvuru için nereye müracaat edebiliriz?

 74. ASLI ÖZTOPRAK dedi ki:

  Merhaba ,
  İstanbul Üsküdar ilçesinde ikamet ediyorum . Maaşım 3248 tl . Kirada oturuyorum . 3,5 aylık bir kızım var. Bakıcı desteği alabilmem mümkün mü ?

 75. hasan dedi ki:

  Bu 4447/19 teşvikinde bakıcının illa eve mi gelmesi gerekli bakıcı kendi evinde baksa oluyor mu?

 76. nagihan dedi ki:

  antal yada ikamet ediyorum.dayımın hanımı yengem 13 aylık çocupuma evimde bakıyor.bakıcı yardımı alabilir miyim.iş kura kaydı yok, yaptırırız.sgk girişi var.sgk işyeri dosyası açtırılıyormu?hangi kanun benim için en uygunu olur.
  cebimden çıkacak net rakam hem pirim hem maaş için nedir?