Bu yazımızda lisede ve üniversitede okuyan öğrencilerin anne ya da babası üzerinden sağlıktan faydalanma şartlarının ne olduğu, kaç yaşına kadar faydalanılabildiği, anne ya da babasının güvenvesi bulunmayan öğrencilerin ne yapması gerektiği gibi sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

[caption id="attachment_1725" align="alignleft" width="372"] LİSEDE VE ÜNİVERSİTEDE OKUYAN ÇOCUKLARIN SAĞLIK İŞLEMLERİ[/caption]

LİSEDE OKUYAN ÖĞRENCİLER KAÇ YAŞINA KADAR ANNE YA DA BABASININ SAĞLIĞINDAN İSTİFADE EDER?

5510 Sayılı Kanuna göre 18 yaşını dolduran kişilerin ,lise ve dengi öğrenim veya 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda belirtilen aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim görmesi halinde 20 yaşını doldurdukları tarihi kadar anne ya da babasının sağlık hakkından istifade edebilme imkanı bulunmaktadır.

Lisede Okuyan Çocuklardan Anne ya da Babasının Güvencesi Olmayan Ne Yapmalı?

Anne ya da babasının güvencesi bulunmayan ve lisede okuyan çocukların 18 yaşını doldurdukları tarihte bağlı bulundukları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek gelir tespitine başvurmaları ve Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmeleri gerekmektedir.

Hiç bir güvencesi olmayıp da gelir tespitine başvurmayan kişilerin daha sonra Genel Sağlık Sigortasında toplu bir borçla karşılaşabileceklerini hatırlatmak isteriz.

Aksi halde Genel Sağlık Sigortasında toplu bir borçla karşılaşabilirler.

Açıköğretim Liselerinde Okuyan Çocuklar Anne ya da Babasının Güvencesinden Faydalanabilir mi?

Açıköğretim liselerinde okuyan çocuklarda anne ya da babasının güvencesi bulunmak koşulu ile 20 yaşına kadar anne ya da babasının sağlık hakkından istifade edebilmektedirler.

Sağlıktan faydalanıp faydalanmadığınızı buradan sorgulayabilirsiniz?

ÜNİVERSİTEDE OKUYAN ÖĞRENCİLER KAÇ YAŞINA KADAR ANNE YA DA BABASININ GÜVENCESİNDEN FAYDALANIR?

5510 Sayılı Kanuna göre 18 yaşını dolduran kişiler üniversitede okudukları sürece anne ve babasının da sağlık güvencesinin bulunması koşulu ile 25 yaşına kadar annesi ve ya babası üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler.

ÜNİVERSİTEDE OKUYAN ÇOCUKLARDAN ANNE YA DA BABASININ GÜVENCESİ BULUNMAYANLAR NE YAPMALI?

18 yaşını doldurup üniversitede okuyan çocuklardan anne ya da babasının güvencesi bulunmayan kişilerin bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gelir tespiti başvurusu yapmaları ve Genel Sağlık Sigortası kapsamına geçmeleri gerekmektedir.

Bunu yapmayan kişilerin Genel Sağlık Sigortasında sonradan toplu bir borçla karşılaşabileceklerini hatırlatmak isteriz.