Sağlıktan Yararlanma Sorgulama !

Sağlıktan Yararlanabiliyor muyum sorusu sigortalıların bize en çok ilettikleri soruların başında gelmekte. Bildiğiniz gibi devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve ya özel hastaneler ile aile hekimlikleri ya da sağlık ocaklarında muayene olabilmeniz ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı eczanelerden ilaç alabilmeniz için sağlıktan aktif olarak yararlanıyor olmanız diğer ismi ile sağlık provizyonunuzun aktif olması gerekmektedir. Eğer aktif bir sosyal güvenceniz yoksa muayeneyi ücretli olur ve ilacın parasını da cebinizden karşılarsınız. Gelelim sgk yararlanma sorgulama işleminin nasıl yapıldığına. 

Sgk’dan yararlanma sorgulama  işlemi E devlet aracılığı ile yapılabilmektedir. Şifresiz online olarak yapılması mümkün değildir. Ayrıca size en yakın eczaneden de T.C. kimlik numaranızı vererek sigortadan yararlanabiliyor muyum sorusunun cevabını alabilirsiniz. E devlet sisteminden sorgulama yaparak;

 • Sağlık hizmetinden yararlanma sorgulama, 
 • Eşimin sigortasından yararlanıyor muyum,
 • Babamın sigortasından yararlanıyor muyum,
 •  Sgk sağlık hizmetlerinden yararlanma sorgulama,
 • Hastane provizyon sorgulama,
 • Bağkur provizyon sorgulama,
 • Babanın sigortasından yararlanma sorgulama,

konularında sorgulama yapabilirsiniz.

SGK sağlık provizyon sorgulama nasıl yapılır, sigortadan faydalanabiliyor muyum nasıl sorgularım?

Sağlık provizyonu sorgulama işlemini e devlet sisteminden yapabilirsiniz. Sgk sağlık hizmeti sorgulama işlemini e devletten yapabilmeniz için e devlet şifrenizin olması gerekir. Eğer yoksa en yakın PTT şubesine uğrayarak yeni şifre alabilirsiniz. Sağlık provizyonu sorgulama işlemini e devlet aracılığı ile yapmak için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

1   https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden E-devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra sırasıyla aşağıdaki aşamaları takip edin.

-SOL ÜST TARAFTAKİ E-HİZMETLER,

-SOSYAL GÜVENLİK KURUMU,

-ORTAK (4/A, 4/B, 4/C) HİZMETLER,

Spas Müstehaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi)

Sigortamdan kimler yararlanıyor sorgulama, eşimin sigortamdan yararlandığını nasıl öğrenebilirim?

Kendi sigortanızdan kimler yararlanıyor, sigortamdan kimler yararlandığını nasıl öğrenebilirim gibi sorular sayfamızdan sıklıkla sorulmaktadır. Bunu online olarak e devlet sisteminden kendi şifreniz ile yapamazsınız. Ancak sorgulama yapmak istediğiniz kişinin T.C. numarası ve e devlet şifresi ile sisteme girerek sorgulama yapabilir ve aktif güvencesi olup olmadığı ve kimden yararlandığı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Sorgulama sonucun yararlanılan T.C kimlik no kısmından kişinin kimin sağlık güvencesinden yararlandığı konusunda bilgi sahibi olursunuz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

64 Yorum

 1. Ben şuan 2 yıllık üniversite 20 yaşındyım bitrdim sayılır hastaneye gittim muayene olamadım babamın üzerindemiyim de onla ilgili bir sıkıntımı var yoksa benim başka birşey mi yapmam grrekiyor yardımcı olurmusnuz

  1. Merhaba
   Bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne giderek herhangi bir sorun olması durumunda düzeltme talebinde bulunabilirsiniz.

 2. merhabalar ; Eşimden boşandım ve babamın bağkurundan faydalanmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor. E devlet üzerinden halledebilirmiyim . Şİmdi den teşekkürler .

  1. Merhaba
   SGK il müdürlüklerine yada SGK Merkezlerinin hazırlamış olduğu tahsis talep dilekçesi ile başvurunun yapılması gerekiyor.
   4/B’li çalışmış sigortalıların hak sahipleri için tahsis talep dilekçesine ekli belgeler ile başvuruda bulunabilirler.

 3. merhabalar 10 sene once bosandim babam emekli babamın sigortasindan nasil faydalanabilirim gerekli evraklar nelerdir nereye gitmem basvurmam gerekir lutfen yardimci olabilirmisiniz

 4. Boşanma davası sonuçlanmadan Eşimin sigortamdan faydalanmasını istemiyorum. Ne yapmalıyım?

 5. merhaba anne emekli
  babanın şuan aktif sigortası yok 20 yaşındaki kız çocuk ve baba annenin sigortasından faydalanabilirmi

 6. Şuanda yeşil kart tan yaralniyurum ve bu özel hastanelerde nekadr gecerli yada şuanda hangi sağlık kurumadan yaşlanıyoruz

 7. Merhaba 8 ay önce işten ayrıldım babamın sigortasından yararlanamıyorum nasıl sgk lı olabilirim ? Tekrar babamın sigortasından yararlanmam mümkün mü ? Ne yapmalıyım ?

 8. Merhaba,

  Bir arkadaşım ssk’ya bağlı olarak özel şirkette çalışıyor. Babası bağkura bağlı. Yalnız ödemeleri düzenli değil. Bu yüzden sosyal sigorta yardımı alamıyor. Bununla parelel olarak anneside bu hizmetten yararlanamıyor. Kendisi üzerinden annesinim bir şekilde yararlanması mümkün müdür?

 9. benim annem çalışmıyor ve geliri yok genel sağlık sigortasından yararlanıyor mu ve ben annemin genel sağlık sigortası borcunu ödedim ödeyince annem hastanelerde ücretsiz meayene olabiliyor mu

 10. Merhabalar ben 10 ay önce işten çıkarıldım ve 9 aydır işsizlik maaşı alıyorum. İşsizlik maaşı bitince otomatik olarak eşimin sigortasından yararlanabiliyor muyum acaba? Yoksa SGK başvuru mu yapmam gerekiyor mu? Ayrıca işsizlik maaşım bitince de bebeğim küçük olduğu için çalışamayacağım. Bu durumda gss borcu oluşur mu?

 11. Merhaba.ben 35 yaşındayım çalışmıyorum herhangi bir güvencem yok. Daha önce babamın sigortasından yararlanmak icin kayıt yaptırmıştım daha sonra iptal ettiler 30 yaşında ki kiz evlâdı yararlanamaz dediler .bir ay önce hastaneye gittim bana sgkli gözüküyorsunuz dediler .bu nasıl olabilir…acaba yenilediler mi…

 12. merhaba,bugün itibariyle 20 yaşındayım 😀 98 mart doğumluyum okula geç yazdırmışlar,12.sınıfta e devlet şifresi aldığımda gss borcu çıkmış,öğrenci belgemle halledip babamın sigortasından faydalanmaya başlamıştım bugün itibariyle sanırım babamın üzerinden düştüm(bu arada lise bittikten sonra üniye gitmedim şu an hazırlanmaktayım) eczaneden ilaç alacaktım,sigorta kapsamında olmadığımı en yakın sgk merkezine gitmem gerektiğini vs dediler,tekrar babamın sigortasından faydalanabilirmiyim,yoksa bekleyip üniversteye geçince otomatik geçmesini mi beklemeliyim teşekkürler

  1. Merhaba,üniversite öğrencisi olduğunuz zaman yeniden babanızdan faydalanabilirsiniz,gelir testi yaptırmanız gerekiyor .

   1. yorumunuz için sağolun,şimdi gelir testi vs yaptırmıştık daha önce de üni öğrencisi olmadan herhangi bir şekilde faydalanamıyorum,doğrumuyum?

  2. Merhaba;üniversite öğrencisi olmanız gerekiyor babanızdan sağlık yardımı alabilmeniz için,bağlı bulunduğunuz kaymakamlıktan gelir testi yaptırmanız gerekiyor.

 13. Merhabalar, benim aklıma takılan bir konu var. Yanıtlarsanız sevinirim.
  “Emekli birinin devlet hastanesinden randevu alıp sonra randevuya gidemeyip muayene olamasa bile o kişiden kesinti yapılır mı?”

 14. Merhaba. Bugüne kadar hiç gelir testi yaptırmadım, sigortam yok ve GSS borcum var.

  Sorum ise ben devlet hastanesinde ne kadar muayane ücreti öderim?

  Röntgen, kan tahlili yaptırabilir miyim? Yoksa borçtan dolayı bu işlemleri yapmazlar mı?

  Olur da yaparlarsa bu işlemlerin ücretleri ne kadardır?

 15. Merhaba acil ameliyat olmam gerekiyor pazartesi ve durumum yok babamin sigortasindan yararlana bilirmiyim 20 yasindayim bekarim annemle babam ayrildi normalde annemden yararlaniyordum sigortasi bitince olan oldu hastalandim hemen sigorta pazartesi baslatilabilirmi

   1. Merhaba, 25 yaşımı doldurdum.Babam vefat ettiği günden beri gss prim borcu birikmiş. Çalışmıyorum ve bildiğim kadarıyla evlenene kadar babamın sağlık sigortasından prim ödemeden yararlanmam gerekiyor değil mi? Borcumu sildirebilir miyim?

    1. Merhaba. Babanızdan dolayı ölüm maaşı alıyorsanız evlenene kadar yararlanma hakkınız var. Maaş almıyorsanız yok.

 16. merhaba bu sene içinde 300 tllik bir prim borcum var. 7. ay gelir testi sonucuma göre şu an yeşil kartlı olarak görünüyorum. bu borcu sildiremez miyim? sildiremezsem bile ödemeden sağlıktan yararlanabilir miyim?

 17. Merhaba 30 yaşındayım 2011-2012yıllarında işe girmiştim ve daha sonra bana gss borcu çıktı bugüne kadar hiç gelir testi yapmadım.babam 2yıl önce emekli oldu. İşe girip çıktığım için babamın sağlık güvencesinden yararlanabilir miyim? Yoksa başka şey mi yapmam lazım acilden hastaneye gidince bu süreçte sgklı gözüktüm ama acil diye mi? Ne yapmam lazım??

  1. Merhaba;kız çocukları evlenene ya da işe girene kadar babalarından sağlık yardımı alabilir.İşten çıkışınız olduysa babanızdan yeniden sağlık yardımı alabilirsiniz.Tarafınıza GSS borcu tahakkuk etmez.

 18. Merhaba 1.5 yıldır devlet hastanesinde ortodonti tedavisi görüyorum randevum için hastaneye geldim ve ssk için babamdan düştüğümü söylediler ünivetsiteden 2017 yılında mezun oldum fakat benim bildiğime göre mezun olduktan iki yıl sonra daha babanın ssk sigortasından faydalanabiliyoruz. Bu işte bi yanlışlık olabilir mi? Bunu nasıl sorgulatabilirim?

  1. Merhaba;25 yaşını doldurduysanız sağlığınız kesilir.Ancak kız çocukları evlenene kadar babalarından sağlık yardımı alabilir.

 19. merhaba eski gss prim borçlarımı ödemeden, güncel 53 lirayı ödesem sağlık sigortasından faydalanabilirmiyim? yoksa tüm borcumu ödemelimiyim

  1. Merhaba;halen sigortalı çalışıyorsanız yararlanabilirsiniz. İşten çıkışınız var ise çıkış tarihiniz itibariyle geriye dönük 1 yıl içinde 90 gününüz olması gerekmektedir.

 20. Bir işyerinde 01.11.2014 tarihinden beri çalışıyorum.ocak ayında ayak çatlaması nedeni ile 48 günlük istirahat raporu aldım.Raporum devam ederken işyeri sahibi çalışan bir arkadaşla haber göndererek gece vardiyasında çalıştırmak istiyor.Ben gündüz işime devam istiyorum.Gece çalışmak istemezsem bir hakkıl olurmu? Girişim şubat 1996 prim günüm 5000 gündür.şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba; raporunuz devam ederken işveren sizi çalıştıramaz; çalışabilmeniz için çalışabilir raporu almanız gerekmektedir.Gece ve gündüz işletilen ve nöbetleşe işçi postaları kullanılan işlerde, bir çalışma haftası gece çalıştırılan işçilerin,
   ondan sonra gelen ikinci çalışma haftası gündüz çalıştırılmaları suretiyle postalar sıraya konur. Gece ve gündüz postalarında
   iki haftalık nöbetleşme esası da uygulanabilir.
   Postası değiştirilecek işçi kesintisiz en az onbir saat dinlendirilmeden diğer postada çalıştırılamaz.

 21. Almanyada sağlıktan faydalanması için türkiyede ne yapılacak
  Veya Almanya sosyal güvenlik için buradan ve almanyada ne yapması gerek
  Özel sigortamı (Almanyada) yaptıracağım türkiyeden bir sigorta varmı
  Maliyet ne olur? İkibinlira maaş alan biri sigortayı karşılaması için ne yapması gerek

  1. Merhaba, 4 yıldır aktif çalışıyorum ve primim düzenli yatıyor fakat eşim hastaneye gidince yararlanmıyorsunuz denmiş bunu sgk ya gitmeden çözemez miyim

 22. Çok yardıma ve çok Acilll yardıma bilgiye ihtiyacım var.
  Oğlum Almanya stuttgard üniversitesinde yüksek lisans eğitimi alıyor. 02\02\2017 tarihinde 25 yaşını doldurdu. Sağlık hizmetinden faydalanamıyor. Ne yapmamız gerekiyor. Ben emekli memurum gelirim belli.
  Not; Devletten yaralansın diye Gelir Testi için Cukurova kaymakamlığa gittim, Ancak Oğlumun ikemetgahı Almanyada görünüyormuş, buraya gelip ikemetgahını sizin oturduğunuz adrese alacak dediler, gelemez internet yolu veya haşka bir yol varmı?

 23. Almanyadan ssk ya emeklilik primimi yatırarak emekli oldum sağlık sigortasından faydalana bilmek için şartlar nedir. Eşim bu sene itibarıyla işi bıraktı emekli olmak için müracatını yaptı. Çocuklarımız al.anyada olduğu için çok şık almanyaya gidip orada kalmaktayız burada sigorta durumumuz nasıl olacak . cevabınızı acil bekliyorum. Teşekürler.

  1. Merhaba. Eğer 6 aydan fazla Almanya’da ikamet ediyorsanız Türkiyede emekli maaşınız üzerinden sağlık güvencesi alamazsınız. Almanyadaki güvenceniz ile Türkiye’de tedavi görebilirsiniz.

 24. iyi günler ben GSS liyim primlerimi G1 düzeyinde ödüyorum ve hiç prim borcum yok bir ssklı gibi bende özel hastanede ameliyat olabilirmiyim (benimle aynı hastalıga sahip olan arkadaşım çalışıyor SSK lı özel hastaneye ameliyat oldu ufak bir mebla ödiyerek bende GGS G1 li olarak primlerimi ödedigim için bende ameliyat olabilirmiyim ayın hastaneye

 25. 19 yaşındayım yazın hasta olmuştum doktora gittim eczaneden ilaç almak için girdiğimde oradaki kız bana 18 yaşını geçtiğin için babanın bağkurundan yararlanamıyorsun Dedi git dilekçe ver yenilesinler Dedi başkaları da kız çocukları evlenene kadar babasının bağkurundan yararlanır diyor ben bunu nasıl öğrenicem

  1. En yakın sgkya başvurun. Eğer Babanızın 2008 10. Aydan önce girişi varsa evleneceğiniz tarihe kadar babanız üzerinden sağlık yardımı alabilirsiniz.

 26. Daha önce bahsettiğim gibi anı işitme kaybı rahatsızlığımdan dolayı Tıp Fakültesinden aldığım raporla özel bir hastanede 20 seans hiperbarik tedavi aldım ikamet ettiğim şehirde bu Merkez olmadığı için başka şehirde tedavi gördüm günlük otobüsle bazen kendi aracımla gidip geldim Bir gün de Otelde kaldım merak ettiğim SSK veya bağ-kur gidiş geliş yol masraflarımı Otel ücretini karşılar mı

 27. yesil kart sahibi kisi;eczaneden aldigi ilaclarin toplami uzerinden yuzde kac TL odeme yapar? ayrica yesil kart sahibi kisi devletten para yardimi alabilir mi?alirsa nasil bir yol izlemelidir?

  1. Yeşil kartlılar ilaç katılım payı ödemez. Ödese bile talebi halinde iadesini alabilir. Aylık bağlanıp bağlanmayacağı ile ilgili sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ile görüşmeniz gerekir.

 28. On yıldır Bağ kur luyum ani işitme kaybı rahatsızlığı sebebi ile tıp fakültesinden aldığım raporla özel hiberbarik oksijen tedavi hastanesin de tedavi aliyorum.giriş ücreti,muayene ve maskeye 155 tl ücret ödedim.her seans için de 40 tl istendi. Bağ kur dan yararlanabiliyormuyum.

  1. İyi günler. Bosanmış anne ve babanın cocugu kimin sigortasından yararlanır. Ve hangi durumlar bu konuyu etkiler cocugumun hangi ebeveynin sigortasından yararlandıgını nasıl ögreniriz. Cevaplayabilirseniz çok memnun olurum.

 29. Merhaba ben 5 ay ssk lı çalıştım 1 hafta önce çıkışım verildi 5 ay önce yeşil kartliydim şimdi yeşil kart katılım payından yararlanabilir miyim yada ne zaman başvuru yapabilirim

  1. Değerli okurumuz,
   Ssk işten ayrılış tarihinden itibaren 99 Gün daha ssk kapsamında sağlık hizmeti alırsınız. 99 gün sonra yeniden yeşil karta geçebilirsiniz. Saygılarımızla

  2. Babamın sigortasından yararlanmak istiyorum. E-devletten yapiyorum sizin soylediğinizi. En yakın sosyal guvenlik il müdurluğune git diyor. Oraya ne tür belgeler goturmem gerekiyor. Bi yardımcı olun lutfen

   1. 80 lira her ay düzenli ödeme yapmak zorundasın bulunduğun ilçede sgk ilçe müdürlüğüne git yanında kimlik al yanında annen olsun sonra her hangi bir atmde sağlık sigorta borcunu oduyorsunsn bukadar gss borcun varmı dikkat et fotonu al yanında kardesim

  1. Değerli Okurumuz;
   30.06.2016 tarihine kadar üniversite ve devlet hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti alabilirsiniz. Sonrasında alamazsınız.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu