GSS YANİ GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİM BORCUNUZ VAR MI BURADAN SORGULAYABİLİRSİNİZ

01.03.2015
103
A+
A-
GSS YANİ GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİM BORCUNUZ VAR MI BURADAN SORGULAYABİLİRSİNİZ

GENEL SAĞLIK SİGORTASI ( GSS ) TESCİLİNİZİ VE BORCUNUZU AŞAĞIDAKİ AŞAMALARI TAKİP EDEREK GÖREBİLİRSİNİZ.

  1   https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden E-devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra sırasıyla aşağıdaki aşamaları takip edin.

-SOL ÜST TARAFTAKİ E-HİZMETLER,

-SOSYAL GÜVENLİK KURUMU,

-DİĞER HİZMETLER,

-GENEL SAĞLIK SİGORTASI TESCİL VE PRİM BORCU SORGULAMA

GENEL SAĞLIK SİGORTASI BORCUNUZU SORGULAMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 48 YORUM
 1. soner dedi ki:

  Sayın hocam benim SSK olduğum dönemler GSS borclanmış bunu nasıl sildiririm 170 i aradım kaymakamlığa git gelir testi yabtır felan dediler bunlar gereglimi hem SSK hem GSS nasıl oluyor tşk.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Hem ssk hem de gss aynı dönemde işlemişse gelir tespiti başvurusu yapmanıza gerek yok.Sosyal güvenlik kurumuna bir dilekçe vererek ssk ile çakışan gss primlerini iptal edebilirsiniz.
   saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. soner dedi ki:

  Hocam GSS işden ayrıldıkdan yani SSK durduktan kaç gün sonra otomatik başlıyor tşk.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK’lı işten ayrılmadan önce ayrıldığınız tarihten bir yıl önceki süre içerisinde sskda 90 gün priminiz yatmışsa 99 gün sonra, 30 gün prim yatmışsa 9 gün sonra, 30 günden az prim yatmışsa bir sonraki gün gss başlar.
   SAygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 3. soner dedi ki:

  Hocam ssk durub GSS başlarken benim SSK dan yararlanan eşimde GSS borçlanması olurmu yoksa bir aile de sadece bir kişimi GSS li olur tşk.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Eşiniz bakmakla yükümlü olunan olarak sizin sağlık güvencenize tanımlıysa onun için ayrıca borç çıkartılmaz.Bunun kontrolünü yaptırın.En yakın sosyal güvenlik merkezine uğrayın.Tek kişinin güvencesinin olması yeterli.İki kişiye borç çıkmaz.Eş güvencesi olan eşinden faydalanır.
   saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 4. Cüneyt dedi ki:

  Hocam merhaba,ben gss hala yaptırmadım temmuz 2013 ten başladı bu zamana kadar geldi arada 6 ay askerlik bir de 4 ay sigorta çalışmam var ama bunlar hala borçlu dönem gözüküyor.Gelir testinde sadece aile bireylerinin geliri toplanıp kaç kişiyse bölünüp mü bulunuyor? Kira geliri yok mesela ama araba ev arsa olması primi yükseltir mi?(arsa ve evden kira geliri yok) bir de bankada belli bir miktar paran olmasını dikkate alırlar mı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli OKurumuz;
   Askerde olduğunuz ve sigortalı çalıştığınız dönemlerde GSS borcunun çıkmaması gerekir.Bunu düzelttirmek için ikametinizin olduğu yerdeki Sosyal Güvenlik Merkezine bir dilekçe ile başvurun.Askerlik ve SSK ile çakışan GSS prim borçlarınız varsa iptal edilir.
   Gelir tespitinde hane halkının ortalama geliri baz alınır.Kişi bazlı değil yani.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 5. mehmet dedi ki:

  Hocam merhaba benim 1,5 yıldır ödemediğim gss prim borcum var,şu an 4a’lı bir işe girdim sigortam yapıldı sağlıktan yararlanabilir miyim?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   SSK kapsamında 30 günü doldurmanız halinde sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlayabilirsiniz.GSS borcu sağlık hizmeti almanıza engel teşkil etmez.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 6. gökhan dedi ki:

  Hocam saygılar,yarın gss için son gün ben hala test yaptırmadım.01/01/2015-30/08/2015 arası gss borcu çıkardılar.01/09/2015 itibaren ise iş buldum ve sigortam başladı.Şimdi ben gelir testi yaptırırken çalışmadığım dönemleri dikkate alacaklar di mi şu an aldığım maaşın bu teste bir etkisi olacak mı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir tespiti yapılırken gelir tespitine başvurduğunuz tarihlerdeki gelirleriniz baz alınır.Geçmişe dönük gelir tespiti yapılmaz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 7. gökhan dedi ki:

  hocam çok saçma değil mi ama,şimdi benim aldığım maaşı da katıp bölecekler kaç kişi yaşıyorsa evde,sonuçta gelir testi yaptırmak zorunda olanlar işşizler.Ben de işşsiz olduğum dönem üzerinden değerlendirilmem lazım değil mi? Belki 51 tl çıkacakken şimdi 124 tl üzerinden çıkcak kendim de çalıştığım için.İleride bu yasanın tekrar değişeceğine inanıyorum 5 milyon kişi hiç test yaptırmamış,bakalım nolcak

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Zaten genel sağlık sigortasınını doğuşu sakat.Yapacak bir şey yok.Kanun bu maalesef.

 8. ali dedi ki:

  Merhaba. Üniversiteden 2014’te mezun oldum. GSS borcum çıktı. Martta gelir tespiti yaptırdım. Fakat henüz yapılandırmadım.Gelir tespiti yaptırırken evde yaşayan 18 yaşından büyük aile bireylerinin ismini istediler. Fakat evde 6 kişiyiz. Abim ve babam çalışıyor. İkisinin toplam geliri 2100 tl. Martta yaptığım için kişi başına toplam gelir 400.5 tl olursa devlet ödeyecek diyor. 10 yaşındaki kardeşim dahil edilirse pirim borcu ödemeyemeceğim. Şimdi 6 ‘ya mı yoksa 5’e mi bölünür? Ikıncı sorum su 600 tl ev kirası ödüyoruz. Bu etkili olur mu ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli OKurumuz;
   Gelir seviyesi tespit edilirken hane halkında yaşayanların ortalama geliri alınır.Hane halkında birlikte yaşayan kaç kişi varsa toplam gelir /kişi sayısı formülü ile ortalama gelir hesap edilir.Tekrar gelir tespitine başvurma hakkınız var.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 9. Ahmet dedi ki:

  Ben gelir testi yaptırdım fakat sgk ya hiç gitmedim. Büyük ihtimal benim pirimlerimi devlet ödeyecek. Acaba borcum sıfırlanmış mıdır? SGK ya gitmek zorunda mıyım ?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Gelir sonucunuzu ve Genel Sağlık Sigortası tescil durumunuzu E-devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz.Ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’na uğrayarak durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 10. ilker yılmaz dedi ki:

  Merhabalar ben kasım ayında işten ayrıldım askere gideceğim için fakat askerliğim mayıs ayına sarktı mayıs ayına kadar sigortasız olacağım. gss borcum olurmu ? ayrıca bu süre zarfında tekrar sigortalı işe girebilirmiyim sigortam askerlik nedeni ile kesilmişti.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Dilerseniz yeniden sigortalı çalışmaya başlayabilirsiniz. Eğer çalışmayacaksanız gelir tespitine başvurarak genel sağlık sigortasına geçmeniz gerekir. SSK’lı işten ayrılış tarihinden önceki son bir yıl içerisinde 90 gün prim varsa SSK işten ayrılış tarihinden itibaren 99 gün boyunca sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektesiniz.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 11. PERİZA GÜL dedi ki:

  merhaba,
  benim kızım 29.11.1992 doğumlu.2015 yılına kadar öğrenciydi.Hiç gelir testi yaptırmadık ve bugüne kadar da bir işlem yapmadık.Sn.Ali Tezel’in bir program konuşmasında bu gss’nin 2000 doğumlular için geçerli olduğunu duymuştuk üstüne düşmedik.Şimdi e devletten baktığımızda 18 yaş altı kapsamında gss tesciliniz bulunmaktadır diye bir sonuç çıkıyor.
  beni aydınlatabilir misiniz?

  saygılarımla

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   18 yaş altı sigorta kapsamında tescil edilmiş olması GSS borcu çıkarılacağı anlamına gelmiyor. Bu kızınızın daha önce 18 yaş altı sigorta kapsamında sağlık hizmeti aldığı ve bu kapsamda tescili olduğu anlamına gelmekte.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

   1. PERİZA GÜL dedi ki:

    Tekrar merhaba,
    cevabınızdan borcu olmadığını mı anlamalıyım? Bundan sonrası için yapmamız gereken işlem nedir?

    tekrar cevabınızı bekler çok çok teşekkür ederim.
    Saygılarımla

    1. SGKuzmani dedi ki:

     18 yaş üstü GSS tescilinin olup olmadığı ile ilgili lütfen en yakın SGM’den bilgi alın. Kesin vardır ya da yoktur diyemem. Bakılması gerekir sistemden.

 12. brhn dedi ki:

  Merhaba hocam ben 06.06.1991 tarihinde doğdum yani bugun 25 yasima girmis bulunuyorum sigortam universte okudugum için babamin üstünde gözüküyor daha ameliyat olduğum için muayenelerim devam ediyor.bana 25 yaşına girdiğinde sağlik güvencen biter demistiler sgk dakiler şu an da halen aktif yaziyor ilerleyen zaman bir sıkıntı teşkil eder mi .

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   25 yaşınızı tamamladığınız tarih olan 06.06.2016 tarihinden itibaren babanız üzerinden sağlık hizmeti alamazsınız. Alsanız bile yersiz olarak değerlendirilir ve sonradan iptal edilir. En yakın SGK ile görüşün lütfen.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 13. İbrahim dedi ki:

  E-devlet şifrem yok. İnternetten prim borcumun olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Cevaplarsanız memnun olurum.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   E-devlet sisteminden öğrenebilirsiniz yalnızca.

 14. Emel Muslu dedi ki:

  Ağustos 2011 itibariyle 25 yaşını doldurmuş bir öğrenciydim. Eylül 2014 te mezun olup Kasım 2014’te ssk lı işe başladım. Gelir testi yaptırdığımda hane gelirine neler dahil olacak? Benden yaşça büyük evli olmayan aynı evde yaşadığımız ablamın geliri hane gelirine ekleniyor mu? Babama ait ev, araba vb. hangi menkuller hesaplanıyor? Benim şuandaki maaşımın bir etkisi var mı?

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Konuyla ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ

 15. hakan dedi ki:

  benım 19 yaşında cocuğumvar bunun yuzdeyetmış raporuvar genel saglıknsıkorta borcu cıkıyor ne yapmam lazım

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Eğer güvenceniz varsa çocuğunuz sizden faydalanır. Bunun için SGK’ya talepte bulunmanız gerekir.

 16. meryem dedi ki:

  merhaba 1995 doğumluyum haziran ayından beri sigortalı olarak çalışmaktayım e devlet üzerinden sisteme giriyorum gss sorgulatmak için 18 yaş altı sigorta kapsamında gözüküyorum ileride bir sorun olur mu sgk ya gidip borcumu sorduğumda yok gözüktü

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. O herkeste görünür. Bir sorun olmaz merak etmeyin.

 17. Abdullah dedi ki:

  Ben e devlette o sorgulama ektaninda sadece 18 yaş altı kapsamında genel sağlık sigortası tesciliniz bulunmaktadır. Yazisini görüyorum su kadar borcumuz var falan yazmiyor merak ettiğim şey benim şuan borcum yokmu ikincisi eğer yoksa borcum olsaydi e devlet ekraninda ne yazicakti (ornegin 600 TL borcumuz var mi yazivakti)

 18. Kerem dedi ki:

  İyi akşamlar 27 yaşındayım hala öğrenciyim 25 yaşından büyük olduğum için gss prim borcum var ve bu zamana kadar hiç sigortalı bi işte çalışmadım şimdi işe giricem gss prim borcum varken sigortalı bir işte çalışabilirmiyim iş yerim sigortamı yapabilir mi bilgi verirseniz sevinirim ..

  1. Merhaba. GSS borcunuz varken 4a ssk kapsamında çalışabilirsiniz. SSK kapsamında çalışmaya başladığınız tarihten bir gün önce GSS durdurulur.

 19. Nevzat dedi ki:

  Yurtdışından gelmiş mavi kart sahibiyim.gss yaptırmak istiyorum.ne kadar aylık ödemesi olur?bilgi verirseniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,yabancı uyruklu vatandaşlar aylık 426 TL ödeyerek gss li olabilirler

 20. Hüseyin dedi ki:

  bağkurdan emekliğimi bekliyom 5400 günden ama ikametimi buraya aldığım için ekim 2016dan beri gss borçlu gözüküyom aylık 243tl bize af yokmu 4b olanlara saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,af yok prim borclariniz aylık 53 TL den tahakkuk ettirililecek

 21. Haktan dedi ki:

  Merhaba benim e devletten baktığım 1,300 borç görünüyor annem vefat etti emekli maaşı alıyordu birde kardeşim var ayrı ikameti bizim evde daha önce gelir testi yaptırmıştım şimdi annem vefat etti bu borcu sildirebilirmiyim nasıl bir yol izlenmeli

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,borç kimin adına görünüyor ?

 22. Haktan dedi ki:

  Borç benim üzerime gss ilk çıktığı zaman gelir testi yaptırdık bir müddet ödedik bir kaç ay önce annem vefat etti emekli maaşı alıyordu daha önce babamda vefat etmişti kardeşimle ikimiz evde kalıyor gibi görünüyor kardeşim pek evde durmuyor e devletten borcum gözüküyor borcu sildirebilirmiyim cevabınız için teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borç geriye dönük silinmez;ancak gelir testinizi yenileyerek yeşil kart çıkartabilirsiniz.

 23. Tulay Yildiz dedi ki:

  Iyi gunler,
  03.04.2012 tarihinde yurtdisina tasindim.Adres kayit belgemde tasinma tarihi 03.04.2012 tescil tarihi 15/09/2015 yaziyor.13.09.2017 tarihinde ulkeye donus yaptim.Once 3100 tl borclandirip ben y.disinda yasadigimi ibraz edince sonrasinda 1038 tl borclu gostermisler. Ocak, Subat Mart, Nisan2012 tarihini borclandirmislar.Bu tarihlerde Turkiye de oldugum icin bu borcu odeyecegim.Ancak bundan sonra 2014/Eylul -Haziran 2015 tarihleri araligina da borc cikarmislar, bu tarihlerde ben yurt disindaydim bunu adres bilgilerim dogruluyo ve yurt disi giris cikis belgemi de ibraz ettigim halde borcumu odemekle yukumlu oldugumu soyluyorlar.18 Nisan 2014 te cikan bir kanundan bahsediyorlar ben bu kanunu inceledigimde y.disinda oldugumu ispatlayinca borcumun silinecegini anliyorum.Bu konuda bana yardimci olabilirseniz sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;18.4.2014 tarihli yönetmeliğe göre bu tarihten sonra sadece MERNİS adresi dikkate alınıyor.MERNİS adresiniz Türkiye ise yapılacak bir şey yok.Emniyet giriş çıkış belgelerinin bu tarihten sonra geçerliliği yok GSS işlemleri için.

 24. Murat Akkuzu dedi ki:

  SGK 4A işe başladığım tarihten bu yana GSS borcu çıkmaya devam ediyor ama ben ödemiyorum. Sistemde her seferinde kontrol ediyorum ve her defasında otomatik ödenmiş görünüyor. Bu arada geçmiş yıllardan kalma ödemediğim aylar bulunuyor ve bunu da ödemekte sorun yaşıyorum. Sorularıma gelirsem; ilk önce sorum şu kamuda kapsam dışı personel olarak işe girdim, GSS iptal ediliyor mu bu durumda, iptal edilmesi gerekiyor mu? İptal edilmesi için biz mi başvuruyoruz? İptal edilmesi veya edilmemesi avantaj veya dezavantaj sağlar mı? Geçmişte kalan borcu nasıl ödeyebileceğim? Sistemde sıkıntı oluyor ve o fazka miktarda olmayan borcu ödeyemiyorum.