Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! Bakanlıktan Kredi Kartı Kullananlara Ciddi Uyarı Geldi. Özellikle son zamanlarda artan kredi kartı dolandırıcılığı için kredi kartı kullananların mağdur olmaması için Ticaret Bakanlığı’ndan önemli bir uyarı geldi. Buna göre kullanıcıların dolandırıcılıkları engellemesi için belirli noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Bakanlık Kredi Kartı Sahiplerini Uyardı

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, teknolojide yaşanan gelişmeler ve özellikle salgın yüzünden e-ticaret alışverişlerinde artış yaşandığını, bu türden alışverişlerin de çok büyük oranının kredi – banka kartları üzerinden yapıldığı belirtildi. Ancak e-ticaret platformlarının da artış göstermesi yüzünden özellikle oluşacak sorun ya da dolandırmalara karşı ise kullanıcıların dikkatli olması gerekiyor. Yapılan açıklamada, alışveriş yöntemlerinde mesafeli sözleşmelere dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Mesafeli alışverişlerde yasal yükümlülük taşımayan ve kötü niyetli kimse ya da kuruluşlardan yapılan alışverişlerin ise büyük sorunlar yaratabildiği belirtildi. Buna göre stoklarında olmayan ve tedariği 30 gün içinde teslim edilmeyen ürünleri dahi satışa konu ederek tüketicilerin mağdur edildiği vurgulanan açıklama kapsamında, ürün bedellerinin tahsil edilmesinden sonra teslimatın yapılmadığı ya da teslim edilmeyen ürünlere dair satıştan cayma haklarının kullanılmadığı, üstelik tüketicilerin söz konusu taleplerini iletecekleri bir muhatap dahi bulamayarak mağduriyet yaşadıkları görüldüğü de belirtildi. Bu yüzden özellikle kurumsal olmayan internet sitelerinden ya da sosyal medya hesaplarından satın alma yaparken, çok daha dikkatli olunması belirtildi.

Tüketicilerin Dikkat Edecekleri Noktalar

Yapılan açıklamada internet alışverişlerinde kart kullanımı için uyarılarda bulunuldu. Buna göre internetten alışveriş yapılması halinde satıcı hakkında arama motorlarında kısa bir inceleme yapmak, gerekirse farklı platformlar üzerinde şikayetleri incelemek yarar sağlayacağı belirtildi. Aynı şekilde alınacak ürünün görsel ile benzer özellikler taşıdığına, hangi koşullarda üretilmiş olduğuna da mutlaka bakılması gerektiği kaydedildi. En büyük mağduriyetin kart kullanımında gerçekleştiği belirtilen açıklamada bu konuda sitenin mutlaka SSL sertifikasının olması gerektiğine, 3D ödeme yöntemlerini kullanması ya da sanal kart ile ödeme alabilmesi gibi uyarılarda da bulunuldu. Tüketicilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaları halinde ise ilgili mecrayı BTK’ya şikayet etmeleri de ayrıca talep edildi. Bu önlemlere dikkat ederek oluşacak sorunların önüne geçileceği de ayrıca vurgulandı.
Editör: TE Bilisim