Bankalardan kredi çekenler için kredi borcu ödenmezse ne olur sorusu merak ediliyor. Özellikle kredi borcu ödenmediğinde icra gelir mi sorusu borcu olanları şüphede bırakıyor. Borcun ödenmediğinde bankalar tarafından izlenen çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Ne Olur?

Bankalar tarafından sağlanan kredi her durumda güvence altında verilen bir borçtur. Bankalar ile yapılan sözleşme karşılığında kredi çeken kişi, hangi tür kredi olursa olsun; ihtiyaç, taşıt, konut vb. yapmış olduğu sözleşme karşılığında borcunu ödemek ile yükümlüdür. Sözleşmeyi imzaladıktan sonra faiz oranlarına, borcun hangi sürelerde ödeneceğine ve diğer etmenlere karşı cayma hakkı kullanamamaktadır. Kredi konusunda en önemli nokta ise belirlenmiş olan vade süreleri üzerinden kredi borcunun düzenli olarak ödenmesidir. Kredi borcu ödenmediğinde olanlar genel itibariyle yargı yoluna başvurulması ve bankaların da kara listesine girmeyi içermektedir.

Kredi Borcu Ödenmediğinde Yapılanlar

Kredi borcu ödenmediğinde yapılanlar ilk olarak bankaların süre tanımasına dayanmaktadır. Son ödeme tarihi geçmiş olan kredi borcu için öncelikle kısa mesaj ya da e-posta gönderimi yapılır ve ödemenin unutulmuş olduğunu, ödemenin belirlenen tarihe kadar yapılması gerektiğini isterler. Ödeme yapılmaması halinde mevcut borç için günlük faiz işletimi yapılmaktadır. Bu kapsamda on gün içinde banka tarafından aranarak ödeme yapılması için bilgilendirme yapılır ve ne zaman ödeme yapılacağı öğrenilmek istenir. Borcun 30 gün boyunca ödenmemesi halinde ise bir dönem gecikmeye girilir ve banka tarafından telefon ve diğer iletişim kanalları ile birlikte daha sık bilgilendirme alırsınız. Kredi borcunun ödenmemesi durumunda bankaların sıklıkla iletişim kurması gerçekleşmektedir. İdari takip süreci ise bankaların yasal işlemlere başvuru yapmadan önceki dönemdir. Genelde bankalar tarafından 30 gün ile 60 gün arasındaki süre içinde idari takip başlatılır. İdari takip süresi nedir diye sorulacak olursa bu dönemde icra takibi yapılmaz ama borcun ödenmesi ya da yapılandırılması için yasal takipten önceki son süreç olarak bilinmelidir. İdari takip sona ermeden önce kesinlikle ödemenin yapılması gerekmektedir aksi halde yasal takibin başlayacağı durumda bankalar kredi borcu alacaklarını hukuk yoluyla almaya çalışacaklar ve dosyayı avukata gönderecekler, avukat icra takibi başlatacak ve bankalar tarafından da kara listeye girilecektir.

İhtarname Ne Zaman Gönderilir?

Kredi borcu ödenmediği durumda bankaya belirtilmiş olan adrese ihtarname gönderimi yapılmaktadır. Art arda iki taksitin ödenmediği durumda adresinize ihtarname gönderilir. İhtarnamenin gönderildiği adres bankaya bildirilmiş olan ve bankanın iletişim kurduğu adres olacaktır. İhtarnamenin gönderildiği adreste artık oturmuyorsanız bu durumda ilgili süre sonunda ihtarnamenin gönderilmiş olduğu kabul edilir. Yasal takibin başlamasından önce ise 30 günlük son bir ödeme süresi verilir. İhtarnamede özellikle bu durum belirtilir ve 30 gün içerisinde borcun en azından asgari ödeme tutarının ödenmesi istenir. 30 günlük yani ihtarnamenin geldiği süre içinde mutlaka borcun ödenmesi gerekmektedir, daha fazla artan faizler ve avukatlık masrafları ile birlikte yüksek tutarlarda ödeme yapmamak için 30 günlük süre dahilinde borcu yapılandırabilir ya da borç kapatma kredilerinden yararlanarak borcunuzu ödeyebilirsiniz. Özellikle bankalar ile bu şekilde anlaşma sağlanması halinde yasal takipten çıkacağınız gibi kredi notunuzun düşmesini de engellersiniz.

90 Gün Sonunda Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bankadaki kredi borcunun 60 günde ödenmemesi halinde ihtarname ile birlikte 30 günlük süre daha verilmişti. Bu iki sürenin toplamında yani 90 gün sonunda kredi borcu hâlâ ödenmemişse bu süreden sonra yasal takip süreci başlayacaktır. Bu konuda atılacak adım bankanın inisiyatifindedir. Banka 90 günlük sürenin bitmesinden hemen sonra işlemleri başlatabilir ya da diğer yoğunluk göz önünde tutularak uygun bir zamanda bu işlemi başlatabilir. Bazı bankalar yasal işlem başlamadan önce son kez bir iletişim kurmak istemekte ve borcun oluşan faizleri ile ödenmesi halinde yasal işlemin başlamayacağını belirtmektedirler. Eğer 90 günlük süre sonunda da borcu ödememiş olursanız icra işlemleri banka tarafından ilgili tutar kapsamında başlatılır. İcralık olunması halinde nüfus kayıt sisteminde ikametgah olarak görülen ev ya da işyeri temel alınmaktadır. İcralık olan kredi borcu kapsamında eve haciz gelmesi halinde temel ihtiyaç malzemelerinin dışında eşyalar alınır. İşyeriniz bulunuyorsa bu durumda da işyerindeki eşyalara haciz koyulur.

Maaşa Haciz Gelir mi?

İcra konusunda sık yapılan uygulamalardan birisi de maaşa haciz koyulması uygulamasıdır. Bankalara kredi borcunun ödenmemesi durumunda ilk olarak tercih edilen yöntemlerden olan maaşa haciz koyulması, maaşın en fazla yüzde 25’ine denk gelecek bir tutarı içermektedir. Kredi borcu maaştan tahsil edildikçe ve azalmaya başladıkça maaştan çekilen tutarlar da azalmaya başlayacaktır.

İcra Durumunda Avukat Masrafları Ne Kadar?

Kredi borcundan dolayı icra gelmesi halinde bankaya olan ana borç ve faiz tutarının yanında icra ve avukat masraflarını da ödemeniz gerekmektedir. Avukat ve icra masrafları bankaların anlaştıkları avukatlara göre değişse de ortalama olarak ilk 35 bin TL’ye kadar olan borçlarda yüzde 12, 45 bin TL’ye kadar yüzde 11, 80 bin TL’ye kadar yüzde 8, 240 bin TL’ye kadar ise yüzde 6 oranında toplam borca ekleme yapılır ve böylece avukat için oluşan masrafların da borçlu tarafından ödenmesi gerekmektedir. İcralık durum hem maddi hem de manevi açıdan kötü olduğu için bu noktada kredi borcunun 90 gün içinde ödenmesi ya da yapılandırması yararlı olacaktır.
Editör: TE Bilisim