Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından kredi notu düşük olanlar için beklenen açıklama yapıldı. Daha önce kredi kullanmayanlar için 15 bin TL’ye kadar bankalardan kredi çekmek mümkün hale gelecek.

Kredi Notu Düşük Olanlara Af

Kredi notu düşük olanların uzun zamandır bekledikleri kredi sicil affına yönelik ilk açıklamalar Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından geldi. 9 aylık süreç kapsamında kredi notu ve kredi puanlarından ötürü kredi alamayanlara yönelik kredi sicil affı gündemde. Daha önce hiç kredi almamış kimselere yapılacak düzenleme ile kredi verilmesi mümkün hale gelecek. Kredi notu düşük olanlar bankalardan ihtiyaç kredisi başta olmak üzere kredi çekemiyorlar. Bu yüzden sicil affının gelmesi de uzun bir süredir gündemde tutuluyor. Bankaların açıkladığı verilere göre ilk dokuz ayda bankalar çok yüksek oranlarda kâr elde ettiler. Yüksek kâr söz konusu olduğu için de ertelenmiş krediler ile birlikte uygulanmakta olan faiz oranlarının da gösterimi yapıldı. Bu bakımdan kredi alamayanlar için de Albayrak tarafından önemli bir haber verildi. Bir kereye mahsus olacak şekilde son dokuz ayda hiç kredi kullanmamış kimselere bankalar tarafından kredi verilecek.

Kredi Affı Ne Zaman?

Koronavirüs ve ekonominin kötüye gitmesi yüzünden ihtiyaçlarını karşılamak için kredi bekleyenler, af haberi ile birlikte bir nebze rahatlık duyabilecekler. Devlet tarafından uygulanacak kredi sicil affı yakın zamanda yürürlüğe girecek. Eksi puanda olanlar ya da düşük kredi puanına sahip olanlar bu kapsamda kredi çekme imkânı elde edecekler. Resmi bir açıklama bu konuda gelmemiş olmamasına rağmen bankaların bu konuda hazırlık yaptığı öğrenildi. Kredi çekmek isteyenler kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’tan da bu kapsamda kredi kullanma imkânı elde edecekler. Kredi kapsamında ise tek şart son 9 aydır kredi kullanmamak ve ayrıca çekilecek krediyi de ödeyecek gelir durumunun ibrazı olacak.Yasanın yürürlüğe girmesi sonucunda ise 5 bin TL’den başlayarak 15 bin TL’ye kadar kredi tutarları ihtiyaç sahiplerine sunulacak ve en az 3 ay sonra geri ödemeler başlatılacak.
Editör: TE Bilisim