Ev almak isteyenler bankalara akın ettiler. Konut kredisi faiz oranlarının 0,64’e düşmesi ile birlikte konut kredilerinde son zamanların en yüksek başvuru oranına ulaşıldı. Ev almak isteyenler faiz avantajı ile öncelikle kamu bankalarını tercih ederken konut kredilerinde artış ise 9 ayda 78,4 milyar lira seviyesini gördü.

Faiz Düştü, Konut Kredisi Tercihleri Çoğaldı

Ev sahibi olmak isteyenler konut kredilerinde faiz oranlarının düşmesi ile birlikte yıllardır bekledikleri ev hayallerini gerçekleştirebildiler. Koronavirüs salgını yüzünden ekonomik olarak zor zamanlar yaşayan inşaat sektörü, özellikle istihdama katkı sunması, farklı alanları bir araya getirme ve harekete geçirme, yurt içi talebi canlandırma gibi esneklikler ile birlikte ekonominin en büyük destek ayaklarından birisini oluşturuyor. Yılın ilk çeyreğinde ortalama olarak 110 bin konut satılıyorken salgının çıkması ile birlikte Nisan ve Mayıs aylarında konut satışları 43 bin bandına gerilemişti. İlk üç ayda ipotekli konut satışlarının da aylık olarak ortalaması 43 bin seviyesinde düşmüştü. Salgının en yoğun olarak görüldüğü ve kısıtlamaların yaşanmış olduğu Nisan ve Mayıs aylarında ipotekli satış sayıları ise 17 bin adede kadar geriledi. Kamu bankaları öncülüğü ile ise bu durumun mağduriyetinin giderilmesi amacıyla düşük maliyetli konut kredisi imkânları sunuldu. Böylece yılın üçüncü çeyreğinde satışlarda ve konut kredisi hacminde yükselme oldu. Özellikle bu dönemde Türk bankacılık sektörü daha önce hiç ulaşamadığı oranlara ulaşırken konut kredisi açısından ve konut satışlarında da rekor kırıldı.

Konut Kredisi 46,2 Milyar Lira Arttı

Geçen yıl yani 2019 sonunda 198,7 milyar lira olan konut kredisi, 2020 yılının ilk çeyreğinde 12,3 milyar ile artış ile 211 milyar liraya ulaştı. Koronavirüs salgını yüzünden Nisan ayının sonlarında konut kredisi bakiyesi de düşüş yaşayarak 211 milyar liranın altına düşmüş ancak Mayıs ayı sonunda tekrar 211,3 milyar liraya yükseldi. Kamu bankalarının Haziran ayında ise konut kredisi faiz oranlarını şimdiye kadar uygulanan faiz oranlarında en düşük seviyeye çekmeleri ile birlikte inşaat sektörü de büyük bir canlanma yaşadı. Haziran ayının devamında konut kredilerinde güçlü bir büyüme söz konusu oldu. Özellikle konut kredilerinde görülen artış Haziran ve Temmuz aylarında aylık bazda 19,6 milyar ve 30,9 milyar lira bandında oldu. İki aydaki konut kredilerinde görülen artış ise 50 milyar liranın üzerine çıkış gösterdi. Ağustos ve Eylül aylarında konut kredisi faiz oranlarının yukarıya doğru hareket etmesi ile konut kredileri ivme kaybettiler. Ağustos ve Eylül aylarında konut kredilerindeki faiz artışı ile toplam tutar 12,5 milyar ve 2,9 milyar lira oldu. Bu bakımdan yılın 9 aylık dönemine bakıldığında konut kredisi bakiyesinde 78,4 milyar lira ile tüm zamanlarda görülen en yüksek artış görüldü. Konut kredisi toplam bakiyesi ise henüz yıl bitmemiş olmamasına rağmen rekor kırarak Eylül ayı sonu itibariyle 277 milyar 129 milyon liraya ulaştı.

250 Bin Üzerinde İpotekli Konut Satışı

Kamu bankaları tarafından sunulan ucuz konut kredileri ile birlikte ipotekli konut satışlarında büyük artış yalandı. Haziran ve Temmuz aylarında görülen ipotekli konut satışlarında düşük faiz oranları ile birlikte sayı 116 bine ulaştı. Ağustos ayında konut kredi faizlerinin artmasıyla ise ipotekli satışlar 76 bin sayısına gerilediler. Yılın ilk çeyreklik süresinde 130 bin sınırına yükselmiş olan ipotekli konut satışı, ikinci çeyrekte 140 bine ulaştı. Temmuz ve Ağustos aylarında ise 206 binin üzerine çıkmış olan satışların, üçüncü çeyrekte 250 bini tamamlayacağı ön görülüyor.
Editör: TE Bilisim