Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu orta gelirliye sıfır konut satın alma kolaylığı sağlayan Yeni Konut Finansman Programı resmen başladı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığının Yeni Konut Finansman Programına İlişkin Karar’ı kapsamında konut kredisi kampanyası uygulamaya geçti. Orta gelirliye yüzde 0.69 faizle ve 15 yıl vadeyle verilecek konut kredisi kampanyasının detayları açıklandı.

Yeni Konut Finansman Programı Detayları

Ev sahibi olmak isteyenleri yakından ilgilendiren Yeni Konut Finansman Programı detayları belli oldu. Bu kapsamda sıfır ev almak isteyenlere 15 yıl vadeli kredide maksimum limit 5 milyon lira oldu. Sadece sıfır konutlar için geçerli Yeni Konut Finansman Programı’nda kredi faiz oranları kullanılacak kredi miktarına göre değişiklik gösterecek.

Yeni Konut Finansman Programında kredi faiz oranları 2 milyon liraya kadar yüzde 0.69 olacak. Konut kredisinin 2-4 milyon TL arasında kullanılması halinde yüzde 0.79 faiz oranı uygulanırken, 4-5 milyon liralık konut kredileri için yüzde 0.99 faiz oranı uygulanacak. Bu sayede orta gelirliye konut kredisiyle uygun şartlarda ev sahibi olma fırsatı tanınacak.

Bölgelere Göre Konut Kredisi Verilecek

Orta gelirliye yüzde 0.69 faiz oranıyla verilen konut kredisi kampanyası sadece sıfır konutlar için geçerli olacak. Bu Karar kapsamında; İstanbul birinci bölge olarak seçildi. Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla ikinci bölge olurken, bu bölgeler dışında kalan iller ise üçüncü bölge olarak değerlendirilecek. Ayrıca inşaatı devam eden konut projeleri ile tamamlanınca mülkiyetin yüklenicilere geçmesi şartıyla başlanmamış konut projelerine de kredi desteği verilecek.

Evler 5 Yıl Süreyle Satılamayacak

Yeni Konut Finansman Programı ile satın alınan evlerin finansman tarihinden itibaren 5 yıl süreyle tescilsiz iktisap halleri hariç devir ve temlik edilemeyeceği ve satış vaadine konu edilemeyeceği belirtildi. Konut kredisi kullandıktan 5 yıllık süre sonunda satış yasasğı tapu müdürlüğünce resen terkin edilecek. Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni Konut Finansman Programına İlişkin Karar’a göre kredi ve esnek ödeme uygulamasından 18 yaş ve üstünde olan TC vatandaşı gerçek kişiler yararlanabilecek.

Editör: TE Bilisim