KİMLERE ÇOCUK PARASI VERİLECEK?

ÇOCUK YARDIMI KİMLERİ KAPSIYOR? 

Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300, ikinci çocuğu için 400, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 lira doğum yardımı yapılacak. Bu yardım Türk vatandaşı olan anne veya babaya, her ikisi de Türk vatandaşı ise anneye yapılacak. Doğum yardımı, Bakanlıkça belirlenen zorunlu hallerde babaya ödenebilecek. Doğum yardımı ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sistemi’nde yer alan nüfus kayıtları esas alınacak. Tutarları artırmaya Bakanlık ile Maliye Bakanlığı müştereken yetkili olacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen işçilerden, kapsamında bulundukları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre işçinin kendisi veya eşinin doğum yapması nedeniyle işçiye bir ödeme yapılması kararlaştırılmış olanlara, kararlaştırılan tutarın bu madde uyarınca yapılacak ödeme tutarından daha az olması halinde aradaki fark ödenecek. Kararlaştırılan tutarın bu maddeye göre yapılacak ödeme tutarından daha fazla olması halinde ise bu maddeye göre ödeme yapılmayacak.

Doğum yardımı, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ödenecek ve haczedilemeyecek. Doğum yardımından yararlananların gerçek dışı beyanda bulunmaları nedeniyle yersiz ödemeye sebebiyet verilmesi halinde, bu ödemelerin, bir ay içinde ödemenin yapıldığı tarihten tahsil edildiği tarihe kadar geçen süreye gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte iade edilmesi, haksız yararlanana ödeme yapan kurum tarafından bir yazı ile bildirilecek. Bu süre içerisinde ödeme yapılmaması halinde bu alacakların ilgili vergi dairesine bildirilmesi üzerine anılan kanun hükümlerine göre takip ve tahsil edilecek.

Belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracı ile özel deniz ulaşımı aracı için bunların işletmecilerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine bu amaçla konulan ödenekten ilgili belediyeler aracılığıyla her ay gelir desteği ödemesi yapılacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına üç daire başkanlığı kadrosu ihdas edilecek.

İvedi yargılama usulüne ilişkin olmak üzere, düzenlemenin yürürlüğe girmesinden sonra 15 gün içinde temyiz yoluna başvurulmadığı için temyiz talebi reddedilen kararlara karşı, bu düzenlemenin yayımı tarihinden itibaren 15 gün, bu düzenlemeyi ihdas eden kanunun yayımı tarihinden önce aynı gerekçeyle temyiz talebi reddedilmekle birlikte, düzenlemenin yayımı tarihinden sonra tebliğ edilen kararlara karşı da 15 gün içinde yeniden temyiz yoluna başvurulabilecek.

******

 

 

BAĞKUR BORÇLARI SİLİNİYOR…AYRINTILAR İÇİN TIKLAYINIZ….

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

121 Yorum

 1. Iki çocuğum var biri 3 yaşında biri 8 aylık onlar için yardım gıda giyim istiyorum

  1. Merhaba
   Yardım başvurularınızı pandemi sürecinde e-Devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz.

 2. mhb eşim bağkurlu birde2006 model fort cornet küçük arabamız var bununla pazarcılık yapıyor.iki cocukumuz var ilkokula gidiyor.eğitim hakkından yarrlanmak istiyoruz.diyarbakır ergani ilçesinde yaşıyoruz.evimiz yok.kiracıyız.2 defa.sosyal yardımlaşmaya giitmm gelin evime bakın diye kimse gelmedi.öğrenci belgesi aldım okuldan ssosyal yardımlaşmaya gitm eğitim parası alabileyim diye.fakat araba ve bağkur sigortası eşim olduğu için kayıt yapmadılar yani yarrlanamadık.nayapabilirim.iki cocuk okula gidiyor masrafı zor.yardım edin nerele başvurabilirim.gercektende araba ve sigorta yüzünde eğitim hakkkı verilmemesi doğrumu beni bilgilendirrseniz cok mmnun olacağım saygılarımla

 3. merhaba ben emekliyim cocuk parasi alma hakkim varmi biri 5 yas diyeri 15 gunluk

 4. 11 çocuğum var ve emekliyim bagkuru yatirdigim icin ev hanımı eşim cocuk maasini alamiyor. Basvuru yapsak alabilir miyiz?

 5. Merhaba 2015 ve 2013 de dogum yaptim ve evhanimiyim o donemde sigirtam yoktu bu durumda cocuk parasi alabiliyormuyum? su andada yok tsk simdiden

  1. Merhaba;2015 teki doğumunuz için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 400 TL alabilirsiniz.Tabi 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğduysa

 6. Merhaba eşim 2006 da doğum yaptı.herhangi bir yardım almadık.o zaman çalışmıyordu şimdi işkurdan ise başladı bir ay oldu.bizde bu yardımlardan yararlanabilirmiyiz.neyapmaliyiz.

 7. merhaba şuan çalışıyorum 1 ay sonra emekli olacağım. eşim çalışmıyor şimdi hamile doğuma 7 ay var doğum parası süt parsı ve çocuk parası alma hakkımız varmıdır. teşekkürler

 8. Kolay gelsin eşi malülen emekli iki senedir 5 ay önce doğum yaptı bizim ilk kendinin üçünçü cocugu aca eşimde doğum süt ve rapor parasından faydalanabilirmi saygılarımla.

  1. Merhaba,çocuk parası alabilirsiniz kendisi doğum yapan kişi rapor parası alabilir geriye dönük 90 günde sigortaniz var ise rapor parası alabilir

 9. Merhaba kolay gelsin 2007’de iş kazası geçirdim yüzde 23 heyet Raporum bulunmakta çalışamıyorum mağdurum iki tane çocuğum var çocuk yardım parası alabilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu