Bağkur Borç Dondurma (Sildirme) Başvurusu E-Devlet

4B hizmet dökümü borç dondurma işlemleri, primlerini ödeyemeyen bağkurlular için 2020 yılında çıkarılan yasa ile mümkün hale getirildi. Bu yasa kapsamında borcu olan bağkurlular 31 Ekim 2020 tarihine kadar olan tüm borçlarını başvuru yaparak dondurabilecekler. Bağkur borç dondurma işlemi borçların silinmesi anlamına geldiği için borç dondurma yapılan süre emeklilik süresinden çıkarılacak. 31 Ocak 2021 tarihine kadar e-Devlet üzerinden yapılabilecek olan başvuruları yerine getirmeyen bağkurluların borcu otomatik olarak SGK tarafından silinecek. Bu kapsamda borç sildirmeye dahil olmayan 1 Kasım 2020 tarihi itibariyle kişilerin bağkurluluk statüleri yeniden başlatılacak.

1 Kasım itibariyle bağkurluluk statülüleri yeniden başlayacak olan bağkurlar borçlarını şu şekilde sildirebilir:

 • E-Devlet’e giriş: E-Devlet kapısına giriş yapmak için iki ayrı yol bulunur. Birinci yol internet tarayıcısına turkiye.gov.tr uzantılı adresi girmektir. İkinci yol ise mobil telefonların mağazalarından edinilen e-Devlet uygulamasını kullanmaktır. Bu bağlamda iki yöntemden biriyle e-Devlet kapısı açılır.
 • Kimlik doğrulaması: Kimlik doğrulaması için e-Devlet kapısı dört ayrı yöntem sunar. Bu yöntemlerden en kolayı PTT aracılığıyla alınan edevlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapmaktır. Kişiye uygun olan kimlik doğrulama yöntemi kullanılarak giriş yapma işlemi gerçekleştirilir.
 • Hizmet arama: E-Devlet kapısı içerisinde devlet kurumlarına dair birçok hizmet sunulmaktadır. Uygun olan hizmeti bulmak için bu hizmetin hangi kurum tarafından verildiğinin bilinmesi gerekir. Sigorta kollarına dair tüm hizmetler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından verilmektedir. Bu bağlamda arama butonuna “Sosyal Güvenlik Kurumu” yazılır ve kurumun tüm hizmetleri listelenir.
 • Uygun olan hizmeti seçme: İstenilen hizmet listelenen tüm hizmetler içerisinden seçilir. Bağkurların borçlarını sildirmesine yardımcı olan hizmet “4B Kapsamında 01/11/2020 Tarihinden Önceki Hizmetlerin Durdurulması” hizmetidir. Bu hizmet seçilir ve hizmetin ekranı açılır.
 • Dondurmayı gerçekleştirme: E-Devlet kapsamında verilen birçok hizmet otomatik sorgulama yapmaktadır. Bu nedenle ekrandaki yönlendirme doğrultusunda “Yeni Başvuru” butonuna tıklanır ve dondurma başvurusu gerçekleştirilir.

Bağkur Borç Sildirmeden Yararlanacaklar Kimlerdir?

Borcunu sildiren bağkurluların sildirdiği dönemin emeklilik süresine eklenmeyeceği bildirilse de bu konuya dair tartışmalar devam etmektedir. Bu konuyla ilgili silinen borcun yeni bir yasa ile tekrar saydırılabileceği tahmin edilen bir durumdur. Dolayısıyla bağkurluların bu borcu durumları uygun olduğu zaman ödeyerek emeklilik sürelerine dahil edileceği tahmin edilmektedir.

Bu kapsamda 4B hizmet dökümü borç sildirmeden yararlanacaklar şu şekilde tanımlanmaktadır:

5510 sayılı kanun kapsamında belirtilen sigortaların tamamı bağkurun borç sildirme yasasından faydalanamaz ve faydalanamayanlar istisna olarak ifade edilir. Bu bağlamda istisna kısmında kalan kişiler; isteğe bağlı sigortalılar, köy ve mahalle muhtarları gibi kişilerdir. Söz konusu olan istisnai kişiler borç sildirmeden yararlanamayacak ve kanun kapsamındaki tarihteki primlerini ödemeye devam edecektir.

Bağkur Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Eski adıyla Bağkur, yeni adıyla 4B hizmet dökümü; kişilerin kendi hesaplarına çalıştıkları ve dolayısıyla primlerini kendi ödedikleri sigorta koludur. Bu nedenle çeşitli ekonomik yetersizliklerden dolayı dönem dönem kişilerin bağkur prim borçları birikmekte ve ödenememektedir. Devlet bu gibi konularda vatandaşlara yardımcı olabilmek için 4B hizmet dökümü borç yapılandırma hakkı sunmaktadır. Belli dönemler açılan yapılandırma işlemleri e-Devlet kapısı üzerinden pratik birkaç işlemle yapılabilmektedir.

Bu bağlamda bağkur borç yapılandırma e-Devlet işlemleri şu adımlarla gerçekleştirilmektedir:

 • E-Devlet kapısına mobil uygulaması veya turkiye.gov.tr uzantılı internet sitesi aracılığıyla giriş yapılır.
 • Kimlik doğrulaması işlemi gerçekleştirilir.
 • Arama butonuna “Sosyal Güvenlik Kurumu” yazılır ve kurumun tüm hizmetleri listelenir.
 • Listelenen hizmetler arasından “SGK Borçlarının Yapılandırılması” hizmeti seçilir ve hizmetin ekranı açılır.
 • Ekrandaki yönlendirme doğrultusunda yapılandırma yapılacak sigorta seçilir ve başvur butonu ile yapılandırma işlemi gerçekleştirilir.

E-DEVLET YAPILANDIRMA EKRANI

Bağkur Borç Yapılandırmadan Yararlanacaklar Kimlerdir?

Prim borcu bulunan vatandaşlara bağkur borç sildirme işlemi dışında yapılandırma, erteleme veya taksitlendirme gibi çeşitli yollar sunulur. Bu yollar kişilerin borçlarını ödeyip, emeklilik haklarından mahrum olmamaları için dönem dönem çıkartılan yasalarla sağlanır. Böylelikle kişiler e-Devlet üzerinden veya SGK’ya doğrudan giderek kendilerine tanınan süre içerisinde borçlarına dair yapılandırma talep edebilir.

Son yasa kapsamında 4B hizmet dökümü borç yapılandırmadan yararlanacaklar ise şu şekilde tarif edilmektedir:

 • 6183 sayılı Kanunun 48’inci maddesinde belirtilen nedenlerle borçlarını taksitlendirenler veya tecil ettirenler,
 • Daha önce yapılandırma işlemi yapmış oldukları halde borç ödemesi devam ederken yapılandırması iptal edilenler veya iptal ettirenler,
 • Tecil veya taksitlendirme yaptıran bağkurların herhangi bir gerekçe ile bu işlemleri iptal ettirmiş ya da iptal edilmiş olması,
 • Yazılı istek işe borç ertelemesi talebinde bulunanlar (sadece doğal afetleri gerekçe göstererek),

Bağkur Borç Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bağkura ödeme yapan vatandaşların kafasının karışması prime esas olan tutarın değişik yüzdeliklerle hesaplanıyor olmasından kaynaklanır. Brüt asgari ücretin %34,5’i üzerinden hesaplanan bağkur primleri, düzenli ödendiği takdirde 5 puanlık indirime hak kazanır. Bu bağlamda 4B hizmet dökümü borç hesaplama işlemi düzenli ödendiğinde brüt asgari ücretin %29,5’i kadardır. Bu durum bağkurluluk türlerine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin çiftçi bağkuru ile esnaf bağkuru arasında küçük bir yüzdelik fark bulunur.

Bağkur Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bağkur, kişinin kendisi tarafından ödendiği için hesaplaması ve borcu takip edilmesi gereken bir sigorta koludur. Görüldüğü üzere kişinin kendisinin hesaplama işlemini yapabilmesi çeşitli matematik hesaplamalarını bilmesinden geçer. Ancak bu kadar karışık hesaplara gerek kalmadan Bağkur borç sorgulama işlemi yapmak mümkündür.

İki türlü yapılabilen borç sorgulama işlemleri şu yollara gerçekleştirilebilir:

 • SGK web tahsilat: SGK, kendi sitesi üzerinden borç sorgulama olanağı tanımaktadır. Bu kapsamda SGK borcu sorgulama işlemi şu şekilde gerçekleştirilir:
  • İnternet tarayıcı üzerinden https://onlinetahsilat.sgk.gov.tr uzantılı site adresine girilir.
  • Site ekranının üst kısmında bulunan “SGK Borç Sorgulama” hizmetine tıklanır.
  • Ekrana gelen sorulara uygun cevaplar verilir. Sistemin sorduğu sorular; sorgu türü, tipi ve sicil numarası şeklindedir.
  • Cevaplar girildikten sonra ekranın altında bulunan borç sorgula butonuna tıklanır.
  • Sistem otomatik olarak borcu sorgular ve borç öğrenilir.
 • E-Devlet: Bağkur borcunu öğrenmenin bir diğer yolu e-Devlet kapısıdır. Bu bağlamda bağkur borcu sorgulama e-Devlet kapısı işlemi şu şekilde gerçekleştirilir:
  • Mobil uygulama ya da turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-Devlete giriş yapılır.
  • Kimlik doğrulama işlemi gerçekleştirilir.
  • Site içerisinde arama butonuna “Sosyal Güvenlik Kurumu” yazılır ve kurumun hizmetleri listelenir.
  • Listelenen hizmetler arasından “4B Borç Durumu” hizmeti seçilir ve hizmetin ekranına gidilir.
  • Sistem otomatik olarak sorgulamayı gerçekleştirir ve borç durumunu ekrana yansıtır.

E-DEVLET BORÇ SORGULAMA

SGK BORÇ SORGULAMA

Bağkur Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

E-Devlet kapısı üzerinden bağkur borç dondurma işlemi yapılabildiği gibi borç ödeme işlemleri de yapılabilmektedir. 4B hizmet dökümü borç ödeme işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-sosyal-guvenlik-kurumu-kart-ile-prim-odeme-uygulamasi uzantılı e-Devlet linki kullanılabilir. Öte yandan bağkur borçlarını ödemenin çeşitli yolları bulunur. Bu yollar şu şekildedir:

 • Anlaşmalı banka kurumlara giderek,
 • Anlaşmalı banka kurumlarının internet bankacılığını kullanarak,
 • E-Devlet kapısını kullanarak,
 • PTT şubelerine giderek,
 • SGK web tahsilat merkezini kullanarak.

Kimler İsteğe Bağlı BağKur’lu Olur, Primleri Ne Kadar?

Bağkur Yapılandırma Prim Borcu Taksit Ödemesi Nasıl Yapılır

Yapılandırılmış Bağkur Borcu Ödenmezse Ne Olur?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

244 Yorum

 1. Merhaba 18 04 1999 bağ-kur yatırıyorum hale devam ediyorum ne zaman emekli olacam

 2. Merhaba,

  Ablam 1965 doğumlu.
  25.10.2000 tarihinde sgkdan işe girişi var. Daha sonra işten çıktı.
  01.11.2006 yılında da tarım sigortası başlandı. Bu süre içerisinde ödenmeyen günleri vardı ve borçtan dolayı bu günler silindi. Silinen toplam günü 2200 gün olarak gözükmektedir.
  Silinen günlerden sonra düzenli olarak Bağkurda toplam ödediğimiz gün 2.287 günü var.
  Daha sonra 13.04.2020 tarihinde sgk olarak işe başladı. Sgkdan şuan 432 günü var.
  Ablam bağkurdan emekli olmak istemiyor. Sgkdan emekli olmak istiyor.
  Öğrenmek istediklerimiz;
  -Hangi kolda emekli olmamız uygundur ve ne zaman emekli olabilir?
  -Kaç gün eksiği var? Yapılandırmada ihyada çıkmış sizce başvuralım mı?
  -Doğum borçlanması yapalım mı? 1 çocuğu var.
  Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba
   SGK’dan emekli olmak her zaman için daha avantajlı olmaktadır. Toplam olarak 7000 ya da 4500 iş günüden emekli olabilirsiniz. Yaş sınırınız 58 olarak en az 58 yaşını doldurmanız ve 4500 günü tamamladığınızda emekliliğe hak kazanabilirsiniz. Doğum borçlanması talebinde bulunabilirsiniz.

 3. merhaba annemin bağkurunu pandemiden dolayı dondurmuştuk ama bağkur için af geldi borçlu olunan günler için toplu ücret yatırılıp gün sayılacaktır diye bizde faydalabilirmiyiz ?

 4. Merhaba babamın 01.03.1976 SSK girişi var askerliğide saydırdığında SSK’da 2372 günü var. Daha sonra bağkura geçmiş ve Bağkurda da toplam 2323 günü bulunmakta. Emekli olmak istiyoruz ancak bağkurdan pirim borcumuz 105 bin lira çıkmakta çünkü arada silinen günleri var o günlerin tamamını almamız gerekmekteymiş. Ancak sgk dan emekli olabilme imkanı olursa borç ödemeyecek. Son 3.5 yılımız sgk da geçmedi ancak yinede sgk da emekli olabilirmiyiz. Yada silinen günleri parça alabilme imkanımız varmı. Eğer parça alabilirsek borcumuz yine çok az olacak. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba
   Parça parça ödeme şekli bulunmamakta ve emkliliğe gerekli gün sayısı kadar ödeme yapabilirsiniz. SGK emeklisi olablmek için istenen prim günlerini tamamlamanız gerekli, en az 3,5 yılı SGK’da geçirmelisiniz.

 5. Hocam 25.000tl bagkura borcum olduğu için sgk provizyon belgesini e devletten alamiyorum. Bu belgeyi sgk dan alabilirmiyim.

  1. Merhaba
   Borç yapılandırma başvurusu ya da borç iptal başvurusunda bulunmadan bu belgeyi almanız mümkün olmamaktadır.

 6. Merhaba ben daha önce işsizlik ödeneği alıyordum. Sonra çks kayıt yaptırdım otomatik bağkurlu oldum. Ve İşsizlik ödeneğim kesildi. Çks 2 ay 10 sonra iptal ettim. İşsizlik ödeneği almaya devam ettim. Bağkur prim borcum 1.745 TL geldi bunu ödemek zorundamıyım. Veya sildirmek mümkün mü? Sonra bana iadeli taahhütlü posta geldi. Tarım sigortlılığınız konulu ne yapmam gerekiyor.Teşekkürler iyi günler.

 7. 2 yili geckin bagkurum bulunuyor 27 binlik prim borcum var bir donem geriye donuk sildirmistim simdide vergi mukrllefi oldugum icin kapsnis verdim bagkurumuda dondursbiliyormuyum yada sildirebilirmiyim sgk li ise giremiyorum bubsebepten

  1. Merhaba
   Bağ-Kur borcunuzu başvuruda bulunarak yapılandırmanız halinde borcunuzu sildirebilirsiniz.

 8. iyi günler 9 aylık biriken bi borcumuz var fakat ben esnaflığı bıraktığım için ödeme yapamıyorum ve ben bu bağkur borcunu dondurmak yada silmek istiyorum hiç bağkur borcu ödemedim

 9. Merhaba annem Bağ-Kur’lu hiç ödeme yapmamış üstüne ticari kamyon var hala vergi levhası var bagkuru dondurup veya kapatıp babam ssklı babamdan faydalanıp sağlıktan yararlanabilirmi teşekkürler şimdiden cevap İçin

 10. Hocam merhaba ben 23 yaşında olup öğrenciyim hocam e Devlete baktım 31.12.2012 itibariyle 4b tarım Bağ kurluyum babamin arkadaş tarafından bag kutlu olduk hocam nasıl kurtulurum hastahaneye gidemiyorum hiç prim odemedim bag kur dan kurulmak istiyorum ama ne yapabilirim yine annem de aynı şekilde tescili aynı tarih olup 64 yaşında annem emekli olabilir mi nasıl olur hiç prim ödemedi ödersiniz nasıl ne kadar oder ne zaman kadar

 11. merhabalar ,
  benim 2013 ve 2014 olamak üzere 6 aylık bir iş yeri açılışım vardı ve aynı zamanda başka bir şirkette ssk lı olarak sigortam devam ediyordu.
  sonradan bağkurdan 6-7 aylık bir prim borcum olduğunu öğrendim ama ssk prim borçlarım ödeniyordu şimdi bağkur borcunu nasıl sildirebilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 12. sa öncelikle benim sorum şöle olacak ben bağkurumu geçiçi bi süre ile dondurmak istiyorum dilekce yoluyla dondurup tekrar bi dilekçe ile geri açabilirmiyim birde benim şimdi bağkura borcum yok dondurup açtırdığımda tekrar sağlıktan yararlanabilirmiyim tşkler şimdiden

 13. Merhaba, 2016 ocak ayından 2016 ağustos arası vergimi kapatamadığımdan dolayı 7 ay bağkur borcum birikmişti. Bugün itibari ile 2016 ocak ayından itibaren geriye dönük vergi kapanışımı gerçekleştirdim, fakat e devlet üzerinde bu 7 aylık geçmiş borcum gözüküyor, bu borcu sildirebilir miyim sildirmek için ne yapmam lazım kolay gelsin ?

   1. Hizmet Türü Başlangıç Tarihi Terk/Talep Tarihi Hizmet Süresi
    Mecburi Sigortalılık 01.05.2015 31.12.2015 0 yıl 8 ay 0 gün
    Yeniden Mecburi Sigortalılık 01.01.2016 18.07.2016 0 yıl 6 ay 18 gü

    merhaba benim vergi kaydıma bağlı olarak bağkur tescilim yukarıdaki şekildedir : ben 2013 yılında ssk lı çalışırken ayrıca vergi kaydım da mevcud idi 01.05.2015 te askere gittiğimden vergimi kapatamapımdan zorunlu olarak 01.05.2015 tarihli bağkur tescilim başlamış, eski vergi dairesi 31.12.2015 tarihinde terkimi verip yeni ikametimin olduğu yere dosyamı göndermiş yeni vergi dairesi 01.01 2016 tarihiyle benim vergimi açmış ve bağkura kaydımı bildirip yeniden mecburi sigortalılığım başlamış ben askerden geldim 18.07.2016 ssk lı işe girdim işe girdiğim tarih itibari ile bağkur tescilim sonlandı, ben geçen hafta vergi dairesine giderek askerde olduğumu isbat ederek 07.01.2016 tarihi ile vergi terkimi verdim fakat e devlet üzerinde 01.01.2016 ile 18.07.2016 arası 6 ay 18 günlük bağkur borcum hala gözüküyor vergi dairesinden 07.01.2016 terk tarihli belge alıp bu 6 ay 18 günlük borcu sildirebilir miyim ?

 14. Merhaba benım eşim bağkurluymuş borcu çıktı. aynı zamanda gss borcu varmıs. gss borcu için gelir testi yapıp düşürdük. suanda tedavi goremıyor. bağkuru iptal ettik. gss borcunu odersek,bağkura borçlu olacak sadece bu sartlar altında tedavi olabilir mi

 15. Hocam iyi günler
  Benim adıma işyerim varken başka yerde sigortalı idim bana yazı geldi sigortayı iptal ettim dolayısı ile Bağkur başladı denildi 4 aydır ben hiç müracaat etmedim ve e-devletten bakıyorum 4b sicil kaydınız bulunmamaktadır çıkıyor. Şimdi işyerini kapatacağım dolayısı ile borç çıkarsa prim günüde istemiyorum borcumu silin diye talepte bulunsam yinede kanunen bu borcu yatırma zorunluluğum varmı.

  1. Merhaba;vergi kaydınız var ise otomatik bağ kurlu olursunuz.Her ne kadar kurum tescilinizi açmamış olsa da gelir idaresi başkanlığı sürekli kayıtları bildiriyor.Borcumu silin diye bir talepte bulunmanız yersiz olur.

 16. merhaba hocam 24 yıl 10 ay dır bağ kur ödüyorum 25 yılı tamamlayınca bagkuru durdurup esnaflığa devam edebilirmiyim? yoksa dükkanı birisinemi devredip emeklilik yaşımımı beklemelimiyim

 17. 93 bağ-kur girişim var kapanış 11ci ay tekrar mecburi giriş 2005 kapanış bağ-kur 2010 kalan 6sene ihya edilirmi

 18. Hocam01.01.1965 dogumluyum ilk sigorta tescilim askerlik haric 11. Ay 1991 2013 8, aya kadar bagkur ve ssk yatirdum son 3 bucuk sene ssk yatirdim.ve toplam gunum 5200 ama bir sorunumuz cikti.sgkya hesaplama icin basvurdugumda ziraat odadindan yazi istedi.ben 2012 den itibaren cifcilik faaliyeti yapmiyorum fakat oda kaydini sildirmedigimden dolayi beni 2013 8. aydan itibaren tekrar tarim bagkuru yapacaklar.ve prim borcu cikariyorlar.bunun bir cikar yolu varmidir yardimci olursaniz sevinirim

 19. yaklasik 9 yildir tarim bagkuru oduyorum. ama son 1 yildir primleri odemiyorum. su durumda bagkurumu dondurmak istiyorum. bugun dilekce versem, bagkuru donmus olacak. tekrar baslamayida 1-2 yil sonra dusunuyorum. eger simdi basvursam. yeniden odemeye hemen mi baslama lazim yoksa simdi basvurup 2 yil sonra tekrar dilekce verip baslata bilirmiyim.

  1. Dondurma hakkınız yok. Bağkuru durdurabilirsiniz. Terk verdikten sonra boşta geçen süreleri yeniden borçlanma hakkınız olmaz.

 20. Merhaba,

  Benim ablamın 1965 doğumludur.
  25.10.2000 tarihinde sskdan işe girişi var. Burada toplam 174 günü var.
  01.11.2006 yılında da tarım sigortası başlandı.
  01.03.2008 yılında da sigorta tarafından terk edilmiş olarak gözükmektedir. Çünkü 2008 de iki ay ssklı bir işte çalışmıştı. Bağkur bunu gördüğü için 2008 de dondurmuş otomatik olarak.
  2014 yılına kadar sgk kontrol ettiğimizde çiftçi sigortası 7 yıl ödenmiş gözüküyordu ve 5.250,00 TL de borcu vardı. Ancak 2015 yılında sigortaya gittiğimizde çiftçi bağkurunda 1 yıl 4 ayı var. 7.194,00 TL’de fazla ödemeniz var dediler. ( bir çocuğu var.)
  Bu durumda kaybolan günlerimizi geri alabiliyor muyuz?
  Eğer geri alamıyorsak, bu günlere göre ne zaman emekli olur?
  Dışarıda isteğe bağlı sigortalı olarak ödeyebilir mi? Yoksa sigortalı çalışması mı gerekli?

  Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Bağkur’da prim borcundan dolayı silinen dönemleri yeniden ödeyebilirsiniz.
   25.10.2000 başlangıç tarihine göre sskdan emekli olabilmesi için 7000 gün 58 yaşı, bağkurdan emekli olabilmesi için 9000 gün 58 yaşı tamamlaması gerekir.

 21. selam hocam 2014-2015 yılında bağkur yapılandırmasını yaptım 2016 yılında kriz ve darbeden dolayı 3 taksit ödeyemedim sonra af çıkınca sgk il müdürlüğüne gittim borcumu toplu kredi çekip yatımak için belki biraz daha iner diye ama yaşadığım şoku anlatamam çünkü ben borcumu taksitlendirdiğimde benim borcum 20bin tl idi sgk yetkilisi borcumun 80bin olduğunu söyledi yapılandırmam bozulduğu için dediler hükümetimiz 2015 yılında geçici 63. maddeden dolayı böyle şey olabilirmi haksızlık değilmi bunun için bir itiraz hakımız varmı ben 2017 emekli oluyordum şimdi olamıyorum lütfen bir yol gösterin ne yapabilirim benim gibi çok mağdur olan var.teşekür ederim

 22. selam hocam bağkurumu taksitlendirdim 2016 krizinden 3 taksit ödeyemedim yapılandırmam iptal oldu ben taksitlendirdiğim borcu ödemek istiyorum ama sgk kabul etmiyor bu nasıl af anlamadım haksızlık oluyor ne yapmamız lazım itiraz hakkımız varmı
  .

  1. Yapılandırmanız bozulduğu için muhtemelen 2015/04 dönemi ve öncesindeki prim borçlarınız dondurulmuştur. Bunları yapılandırma kapsamında ödeyemezsiniz. İhya ile ödemeniz gerekir.

 23. Merhaba,
  babam işyeri var bağkur yatırıyor,eskiden hiç ödeme yapmamıştı geçen yıl tüm bocu yapılandırdık ve ayda ödüyoruz,kalan 6,900 gini 14 aylık(2 ayda bir ödeniyor)bir ödeme kaldı bunu peşin ödesek nekadar olur,ayrıca 2008 den itibaren ödene bu bağkurla ayda da şuan devma eden ödememizle babamın ilerde emeklilik şansı varmı,1958 doğumlu kendisi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu