2019 Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama

12.09.2019
2.042
A+
A-
2019 Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama

2019’da kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama kişinin sigortalı olarak çalıştığı süreye göre yapılmaktadır. Kıdem tazminatı çalışan sigortalının 4857 sayılı olan İş Kanunu kapsamında işten işveren tarafından çıkarılması durumunda, çalıştığı süreye göre verilen bir ödemedir. Sigortalı olan işçi, çalıştığı her yıl için bir maaş almaya hak kazanmaktadır. Bunun ötesinde işten işveren tarafından çıkarılmış olan kişinin kıdem tazminatı alabilmesi için istifa etmemesi ya da disiplinsizlik gibi sebeplerle işten çıkarılmamış olması gerekmektedir. İstifa durumunda ya da işe gelmeme ya da ahlaksızlık durumlarında kıdem tazminatı hakkı kaybedilmektedir. Bunun yanı sıra ihbar tazminatı ise işten istifa ederken işverene durumu bildirme ya da işçiyi işten çıkarırken belirli bir süre öncesinden haber vermeme durumunda ödenen tazminattır. İhbar tazminatı hem çalışan tarafından hem de işveren tarafından verilebilir.

2019’da Kıdem Tazminatı Ne Kadar?

2019 kıdem tazminatı hesaplaması kişinin maaşına göre yapılmaktadır. Kıdem tazminatı hesaplarında baz alınan ücretler, çalışan sigortalı kişiye ödenen son maaşlar üzerinden yapılmaktadır. O sene içerisinde şayet çalışana zam yapılmışsa, kazancı kıdem tazminatına dahil edilmektedir. Son ücret ise; son bir aylık yani 30 iş günü ücreti olarak hesaplanmaktadır. Bu noktada şayet kişi işten çıkmadan önce 15 gün çalışmışsa, bu durumda 15 günlük aldığı ücret hesaba katılmaktadır. Kıdem tazminatı hesaplaması sırasında işçiye ödenen maaşın dışında kendisine düzenli olarak verilen tüm yol parası, yemek parası vb. Gibi ödemeler de dikkate alınmaktadır. Kıdem tazminatı için 2019 senesinde maksimum ödeme 6 Bin 017 TL olmaktadır.

Kıdem Tazminatı Tavanı 2019

En yüksek kıdem tazminatı yasalar kapsamında belirlenmiştir. Kıdem tazminatı maaş ne kadar yüksek olursa olsun, en fazla 6 Bin 379 TL olarak belirlenmiştir. En yüksek devlet memuruna senelik ödenecek olan minimum emekli ikramiyesine göre kıdem tazminatı tavanı her sene değişmektedir. Bir hizmet senesi için ödenecek olan kıdem tazminatı ek yüksek 6 Bin 379 TL olarak 2019 senesi için belirlenmiştir.

Yüksek Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Yüksek kıdem tazminat ödemesi kişinin işyerindeki son ayında aldığı maaşa göre belirlenmektedir. Bu durumda işçinin tüm maaşını eksiksiz alması önem teşkil eder. İşverenlerin primleri düşürmek için maaşın bir kısmını bankadan ve kalan kısmını elden vermesi durumunda, kıdem tazminat hakkı da düşecektir. Kıdem tazminatı için çalışılan her sene hesaba katılmaktadır. Bundan dolayı da işe girer girmez sigortanın başlamasına ve maaşın tam olarak yatmasına önem vermeniz gerekmektedir. Kıdem tazminatı ödemesi yapılırken yalnızca damga vergisi kesintisi yapılmaktadır. Bunun yanı sıra kıdem tazminatı ödemesi yaparken gelir vergisi kesintisi ya da farklı kesintiler yapılmamaktadır.

Kimler Kıdem Tazminatı Alabilir?

Kıdem tazminatı konusu İş Hukuku kapsamında düzenlenmiştir. İş Hukuku, hem işçiyi hem de işvereni korumak maksadıyla yasaları düzenlemiştir. Kendi hatası dışında işten çıkarılan bir işçinin kıdem tazminatı alması, iş bulana dek maddi durumunu kontrol altında tutmasına destek olacak bir ödemedir. Bundan dolayı da işçinin işten çıkarılması halinde işveren tarafından kıdem tazminatı ödenmesine hüküm verilmiştir. Bunun yanı sıra işçinin iş bulma süresini de kontrol altında tutabilmesi için ihbar süresi de söz konusudur. Kıdem tazminatı alabilecek kişiler:

 • Kıdem tazminatı yalnızca işveren tarafından işçinin iş sözleşmesi feshedildiğinde ödenen bir ücrettir. İşçinin kendi isteği ile işten ayrılması, istifa etmesi durumunda kıdem tazminatı alması söz konusu değildir.
 • Kıdem tazminatı, askerlik ya da doğum gibi zorunlu hallerde de ödenmektedir.
 • Kıdem tazminatı sağlık sebepleri ya da zorlayıcı faktörler sebebiyle iş akdinin sonlandırılması gerektiği durumlarda da verilmektedir.
 • Eğer çalışan kişi işverenin baskıları ya da iş yerinde meydana gelen zorlamalar sebebiyle istifaya sürüklenmişse bu durumda İş Mahkemesi’ne dava açabilir ve kıdem tazminatı talebinde bulunabilir.
 • İhbar tazminatı ise işveren ya da işçinin iş akdini sonlandırmasından önce durumu karşı tarafa bildirme süresidir. Yasal olarak bu süreler, işçinin çalıştığı sürece göre belirlenir.

İhbar Tazminatı Kimlere Verilir?

İhbar tazminatı alma şartları İş Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Buna göre 4857 sayılı olan İş Kanunu’nun 17. Maddesine göre işçinin işten çıkarılması ya da istifa etmesinden önce durumu belirli bir süreden önce bildirmesi gerekmektedir. İhbar süresi ise:

 • Şayet işçi aynı iş yerinde 6 ay süreyle çalışıyorsa işveren ya da işçi iş akdinin sonlanacağını 2 hafta önceden haber vermelidir.
 • Şayet işçi 6 ay ve 1.5 sene süreyle çalışıyorsa işveren ya da işçi iş akdinin sonlanacağını 4 hafta önceden haber vermelidir.
 • Şayet işçi 1.5 sene ve 3 sene süreyle çalışıyorsa işveren ya da işçi iş akdinin sonlanacağını 6 hafta önceden haber vermelidir.
 • Şayet işçi 3 seneden uzun süreyle çalışıyorsa işveren ya da işçi iş akdinin sonlanacağını 8 hafta önceden haber verilmesi gerekmektedir.

Yasal olarak düzenlenmiş ihbar süresine uyulmadığında tazminat ödenmesi gerekmektedir. Bu tazminat istifa eden işçiler ve işten çıkarılan çalışanlar tarafından ödenmektedir.

İhbar Tazminatı Hesaplama 2019

İhbar tazminatı hesabı yasalara göre yapılmaktadır. İşçinin ne kadar süreyle sigortalı olduğu, ihbar süresini belirlemektedir. Bunun yanı sıra iş sözleşmelerinin işçi tarafından iptal edilmesi durumunda, işveren tarafından deneme süresi içinde ihbar tazminatı ödemesi yapılmamaktadır. Bunun yanı sıra yasalar tarafından belirlenmiş olan esaslar kapsamında iş akdinin feshedilmesi durumlarında işçiye hiçbir şekilde ihbar tazminatı ödemek durumunda olmamaktadır. İş sözleşmesinin feshedilmesi halinde aynı bildirim süreleri, işçi içinde geçerli geçerlidir. Öte yandan ihbar yasasına aykırı davranılması halinde ihbar tazminatı işveren tarafından da talep edilebilmektedir.

İhbar Süresinde İş Arama İzni

İhbar süresi kapsamında iş arama izni yasalar tarafından işçiye verilmektedir. Kanunen işten çıkarılan ve ihbar süresinde olan işçilerin iş bulması için mesai saatleri içerisinde izin kullanabilir ya da günlük izinlerin toplu şekilde kullanabilir. İhbar süresi kapsamında iş arama iznini kullanan işçiden ücret kesintisi yapılması söz konusu değildir. İhbar süresinde iş arama izni günde 2 saat olmaktadır. İşçi arzu ederse haftalık toplam iznini toplu şekilde kullanabilir. İşveren ihbar süresi kapsamında, işçiye tüm maaşını kesinti yapmadan yasal olarak ödemek zorundadır. Bunun yanı sıra ihbar süresi, takvim günü şeklinde de hesaplanmaktadır. Bunun yanı sıra iş arama izinleri ise iş günleri üzerinden hesaplanmaktadır. Öte yandan şayet işçi izinli ve raporlu ise, bu süreler ihbar süresi kapsamında kabul edilmez. İhbar süresi; işçinin sağlık raporlu olduğu süre kapsamında uzar.

İhbar Süresinde Yıllık İzin Kullanımı

İhbar süresinde senelik izin kullanılması söz konusu değildir. Yıllık izin hakkının ihbar süresinden önce kullanılması gerekmektedir. Şayet bildirim süresine uyulmuyorsa, bu aşamada ihbar tazminatı kapsamında ödenmesi gerekmektedir. İhbar süresinin yalnızca bir kısmının kullanılması ya da bir bölümü için nakit talep edilmesi söz konusu değildir. İhbar süresi, kişinin çalıştığı süre kapsamında hesaplanmaktadır. İhbar süresi dikkate alınmadan işten çıkan kişilere bildirim süresi ne kadar ise, ona göre ödeme yapılması gerekmektedir.

Emekli Maaşı Hesaplama Yöntemi Nasıl?

Ev Hanımları İçin Emeklilik Primleri Ne Kadar?

Ağır Meslek Çalışanlarına Erken Emeklilik Fırsatı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. yakup sercan dedi ki:

  iyigunler hocam 21.09.2019 tarihde calisanimiz vefat erti bizde ogunden buyana isten fesih edilip otomatik cikarilmisiz bizim tazminatimiz verasetcilerden mi alinacak yoksa devletimiz kisinin hesabindaki paradan mi verir bizi bu konuda bilgilendirimisiniz

 2. Seval dedi ki:

  Biz daha 2018 de davam biti hakkli olaram aile ve sosyal politikalara tazminat davasi Actim odenek yok deyip hala yatırmıyorlar .sayın cumhurbaskanima faxs cektim bu konuyla ilgilenirmisiniz diye tekirdağ sevgi evleri kiz yetiştirme yurdunda calisiyordum temmuzda 1.ci icra dosyası gonderildi hala odenek yok diye oyaliyorlar mağduruz iste yok typ de tekirdağ is kurda ise girelim orayada torpili insanları aldıkları icin yine bize kurada cikmiyo gercekten odenek yokmu bakanlıkta. Ankarada cocuk hizmetlerini aradim baslarindan salıp duruyorlar hukukta diyo ödenek gönderdik odenek yok deyip bizi kandırıyorlar yardımcı olurmusunuz evimin kredisini odeyemiyom

 3. Sait dedi ki:

  Merhaba yemek yol paralarida dahil demişsiniz. Yemek parası olarak firma ticket yada Multinet veriyorsa bu SGK kayıtlarına geçmiyor. Her ay düzenli bir şekilde çalıştığımız iş günü kadar firmanın vermiş olduğu kartlara yatiyorsa. Bu konuyu da açıklayabilir misiniz.