Ağır Meslek Çalışanlarına Erken Emeklilik Fırsatı

Yıpranma Payı ve Erken Emeklilik, Ülkemizde bazı meslek grupları için erken emeklilik mümkün olmaktadır. Yıpranma payı prim günlerinizi artırırken, işe başlangıç tarihinizi öne çekmektedir. İşe başlangıç tarihinizin öne çekilmesi her meslek dalında geçerli olmakta mıdır? Yıpranma payı hangi meslek gruplarında geçerli olur? Hepsine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yıpranma Payı ve Erken Emeklilik, Doğum ve Askerlik borçlanması ile kısmi yaştan erken emeklilik yöntemlerinin yanında, erken emeklilik yapabileceğiniz bazı meslek grupları da bulunmaktadır. Yıpranma’ dediğimiz, kanunun ise Fiili Hizmet Süresi Zammı (FHSZ) diye tarif ettiği bu avantaj, çalışılan sürelere belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek emeklilik imkanı sağlıyor. Yani 1 yılda 12 ay çalışmış birisi 15 ay çalışmış gibi kabul ediliyor ve işe giriş tarihi de 3 ay geri çekiliyor.

Ağır Meslek Grupları İlk Sırada Yer Alıyor

Ağır Meslek Grupları İlk Sırada Yer Alıyor, sistem genelde ağır ve yıpratıcı işlerde çalışanlara yönelik bir uygulama olarak görüyoruz. Mesleklerin listesi 5510 sayılı Yasa’nın 40. Maddesi’nde bulunuyor. 15 iş dalında belirlenen mesleklerin bir kısmı özel sektör kolları iken, kamu kurumları da bulunuyor. Eğer yılın tamamını FHSZ kapsamında çalışarak geçirmişseniz o zaman mesleğinize göre hak ettiğiniz süre priminize ekleniyor. Örnek verirsek; kurşun ve arsenik işinde FHSZ için 90 gün belirleniyor. İşçiler 360 gün bu kapsamda çalıştığında, prim gününe 90 gün daha ekleniyor. Yılın bir bölümünü bu kapsamda çalışmışsanız o zaman şu formül devreye giriyor: FHSZ kapsamında çalışılan gün sayısı x 90 / 360 = Eklenecek gün sayısı. Örnekle tekrar anlatalım. İşçi eğer yılın yarısını FHSZ kapsamında çalışmış diğer yarısını yıpranma kapsamı dışında çalışmışsa, yukarıdaki formüle göre yıpranma günü; 180 x 90/360 = 45 gün olarak belirleniyor.

Yıpranma hesabında her meslek için belirlenen süre sınırları da bulunuyor. Bu süre 5 yılı geçemiyor. Yani ne kadar çalışırsanız çalışın, alabileceğiniz ek süre 5 yıldan fazla olamıyor. Bir istisna bulunuyor. O da Türk Silahlı Kuvvetleri, MİT ve Emniyet mensupları için bu süre 8 yıla kadar çıkıyor. Yaş indiriminden yararlanmak için yeraltındaki işlerde çalışanlar için 1800 gün, diğer sigortalıların ise 3600 gün FHSZ kapsamında çalışmış olmaları gerekiyor. FHSZ kapsamındaki bir sektörde çalışmış olmak yetmiyor. Belirtilen işi yapmak gerekiyor. Yani çimento fabrikasında sekreter olan birisi yıpranmadan yararlanamıyor.

FHSZ Değerlendirilmesi Nasıl Yapılmaktadır?

FHSZ Değerlendirilmesi Nasıl Yapılmaktadır? Yıpranma payına hak kazanan sigortalılar için çalışma sürelerinin her 360 günü için;

  • 60 gün eklenecekse (FHSZ kapsamında çalışılan gün sayısı x 60/360),
  • 90 gün eklenecekse (FHSZ kapsamında çalışılan gün sayısı x 0,25),
  • 180 gün eklenecekse (FHSZ kapsamında çalışılan gün sayısı x 0,50), formülü uygulanıyor..

Fiili hizmet süresi zammının yarısı, 3 yılı geçmemek üzere emeklilik yaş hadlerinden indirilmektedir. Ancak, yaş haddi indirimindeki süre sınırı yeraltı işlerinde çalışanlar için uygulanmaz. Sigortalıların farklı fiili hizmet süresi zammına tabi işyerinde çalışması halinde, yaş haddinden indirim yapılması için gerekli olan 3600 günün tespitinde tüm işyerlerinde geçen hizmetler dikkate alınır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhabalar yazılarınızı okuyorum bir yazınızda diyorsunuz ki ağır işte çalışanlar erken emekli olabilir benim eşim belki on yıldır aynı işte ve asit içinde kaplama yapıyor ama primleri 30 günden yatıyor ve yüksek maaşlı değil konu üzerinde n yapmamız gerekir saygılarımla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu