Geçtiğimiz günlerde Beştepe’de düzenlenen kıdem tazminatı zirvesinin sonucu merak ediliyordu. Türkiye’nin iş ve çalışma hayatında yeni gündem maddesi haline gelen tamamlayıcı emeklilik sistemi ve kıdem tazminatı fonu konularının görüşüldüğü toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, işçi ve işveren temsilcileri ile bir araya geldi. Düzenlenen zirvede kıdem tazminatının tamamlayıcı emeklilik sistemine (TES) dönüştürülmesine ilişkin yasa taslağı üzerinde biraz daha çalışılması kararı çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan hem işçi ve işverenlerin hem de ilgili bakanlıkların yeni kıdem tazminatı fonu ve tamamlayıcı emeklilik sistemi taslağı üzerinde kendi aralarında çalışıp uzlaşmalarını istedi. Türkiye’nin iş ve çalışma yaşamının ana gündem maddesi olan kıdem tazminatı ve tamamlayıcı emeklilik sistemi (TES) hakkında son gelişmeleri haberimizde bulabilirsiniz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol ve HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan’ı geçtiğimiz gün Beştepe’de konuk etti. Toplantıda ana gündem maddesi son dönemde yeniden tartışmalara neden olan tamamlayıcı emeklilik sistemi (TES) ile kıdem tazminatı fonu oldu. Yaklaşık iki saate yakın süren görüşmeye Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da katıldı. Toplantı sonrası kaynaklardan edinilen bilgilere göre, TÜRK-İŞ Başkanı Atalay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce konu gündeme geldiğinde “Taraflar mutabakat sağlamadan getirmeyin” dediğini hatırlatarak, “Bu düzenleme üzerinde mutabakatımız yok” ifadelerini kullandı.

“Zamanlama Olarak Doğru Değil”

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay kıdem tazminatı fonu ile ilgili işçilerin görüşlerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a birinci ağızdan iletti. Bununla birlikte işçi ve işveren örgütleri, pandemi dolayısıyla zor bir dönemden geçildiğini vurgulayarak, zamanlama olarak da doğru bulmadıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Beştepe’de düzenlenen toplantıda düzenlemenin faydalı olduğuna inandıklarını ifade ettiği, itiraz ve önerilerini ilgili bakanlara iletmelerini istediği öğrenildi. Erdoğan’ın, hem işçi ve işveren tarafının, hem de ilgili bakanlıkların kendi aralarında taslak üzerinde biraz daha çalışmalarını ve uzlaşmaya varmalarını istediği belirtildi. Tamamlayıcı emeklilik sistemi (TES) ile ilgili yasa teklifinin, istihdam kalkanı paketi ile birlikte gelecek hafta TBMM’ye sunulması bekleniyordu. Eğer yaz tatilinde Meclis’te çalışma kararı alınmazsa, bu durumda her yıl olduğu gibi Meclis temmuz ayında tatile çıkacak. Bu durumda kıdem tazminatı fonu ile tamamlayıcı emeklilik sistemini entegre eden düzenleme Meclis gündemine ancak sonbahar aylarında gelebilecek.

TİSK’ten TES Açıklaması

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) konusunda görüş ve önerilerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunduklarını belirterek, “Bundan sonra da sürece ve görüşmelere katkıda bulunmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol geçtiğimiz gün Beştepe’de düzenlenen kıdem tazminatı fonu zirvesi hakkında bugün basın mensuplarına yazılı açıklamada bulundu. Koronavirüs salgını dolayısıyla, içinden geçilen süreçte ana bakış açılarının işletmelere ilave maliyet getirmeden toparlanmaya ve istihdama odaklanmak olduğunu belirten Akkol, istihdamın ve işletmelerin korunup artırılmasının öncelikleri arasında yer aldığını vurguladı. Türkiye’de iş ve çalışma yaşamının son dönemde yeniden ana gündem maddesi haline gelen tamamlayıcı emeklilik sistemi (TES) hakkında da açıklamalarda bulunan TİSK Başkanı Akkol, geçtiğimiz gün Beştepe’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a konuk oldukları toplantıyla ilgili olarak şu açıklamayı kaydetti: “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün yapılan toplantıda da Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'yle ilgili görüş ve önerilerimizi aktarma fırsatı bulduk. Bundan sonra da sürece ve görüşmelere katkıda bulunmaya devam edeceğiz. 58 yıllık tarihinde olduğu gibi TİSK, bugün ve yarın da çalışma hayatında Türk işverenini en doğru şekilde temsil etmeye devam edecektir.”

Yeni Normal Dönemi Hızlı Başladı! Sanayi ve Çalışma Bakanlıkları Verileri Açıkladı

Artan Oranlı Vergi Sistemi Memurun Maaşını Eritti!

Çalışma Bakanı Selçuk’tan İstihdama Dönüş Desteği Açıklaması

Editör: TE Bilisim