Geçtiğimiz hafta içinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından duyurulan “İstihdam Kalkanı Paketi”nin uygulamadaki ayrıntıları da netleşmeye başladı. Koronavirüs salgını ile mücadele konusunda ekonomik tedbirleri içeren “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi”nden sonra yeni bir kalkanı devreye sokan hükümet, pandemi dolayısıyla alınan bazı tedbirlerin süresinin uzatılmasını da netleştirmiş oldu. İstihdama yönelik birtakım yeni tedbirlerin de yer aldığı istihdam kalkanı paketi hakkında bilinmesi gereken tüm detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından müjdesi verilen ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca üzerinde çalışıldığı söylenen istihdam kalkanı paketi ayrıntıları belli olmaya başladı. İşçi ve işverenleri yakından ilgilendiren istihdam kalkanı paketi kapsamında, kısa çalışma uygulamasından normal çalışmaya dönen işverenlere, maliyeti İşsizlik Fonu’ndan karşılanmak üzere belirli oranda teşvik verilecek. Çalışanların ücretinin bir kısmı, kısa çalışma süresine paralel olarak fondan karşılanacak. Bu sayede yeni tip koronavirüs salgını sonrasında normalleşme sürecinde vatandaşların çalışma hayatında normalleşme süreci de hızlandırılmış olacak.

İşten Çıkarma Yasağı ve İstihdam Kalkanı Paketi

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan istihdam kalkanı paketi kapsamında ayrıca, Türkiye’de iş hayatında milyonlarca işçi ile işvereni yakından ilgilendiren işten çıkarma yasağı ile ilgili de ayrıntılar yer aldı. Bilindiği üzere, hükümet tarafından işten çıkarma yasağı 17 Nisan tarihinde başladı. 1 Ocak 2020’den işten çıkarma yasağının başladığı tarihe kadar olan dönemde işten çıkardığı işçileri tekrar işe alan işverenlere prim teşviki verilecek. Kayıt dışı istihdam oranını azaltmak amacıyla, sigortasız çalıştırdığı işçinin sigorta girişini yapan işverenlere teşvik sağlanacak. Böylelikle işverenlerin işçilerini sigortalı olarak çalıştırmaları ve çalışanların primlerinin eksiksiz şekilde yatırılması mümkün hale gelecek. İstikrar kalkanı paketinde ayrıca çalışanların yaş gruplarına göre de özel bir çalışma hazırlanacak. Bu kapsamda 25 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük kişilerin daha kolay istihdamını sağlamak amacıyla esnek çalıştırılmalarına ilişkin düzenleme yapılacak. Esnek çalıştırılan kişilerin sosyal güvenlik işlemlerinin kolaylaştırılması planlanıyor. Çalışma sistemine dahil olan kişilerin, primlerinin ödenmesinde sosyal güvenlik işlemlerinin kolaylaştırılması da plan dahilinde olacak. Esnek çalıştırılan işçiler için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) ödenecek primlerde uygun koşullar sağlanacak.

İşten Çıkarma Yasağı Süresi Uzatılacak

Yeni tip koronavirüs salgını yüzünden mücbir sebeple iş yerlerindeki üretim veya hizmet faaliyetlerini sonlandırmak zorunda kalıp, Türkiye İş Kurumu’ndan (İŞKUR) kısa çalışma ödeneği alan işverenler için de birtakım yeni düzenlemeler devreye alınacak. Pandemi sebebiyle, İŞKUR kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için son 3 yılda 600 prim günü koşulu 450 güne, son 120 gün hizmet akdi ile çalışma koşulu da 60 güne indirilmişti. 30 Haziran’a kadar sağlanan kolaylığın yıl sonuna kadar uzatılması öngörülüyor. Bu kapsamda işten çıkarma yasağının normal şartlar altında 17 Temmuz’da sona ermesi gerekiyor. Ancak süre üç ay daha uzatılacak. İşten çıkarma yasağı döneminde ücretsiz izne ayrılan veya işsiz kaldığı halde işsizlik ödeneği alamayanlara günlük 39.24 TL nakdi ücret desteği verilmesine devam edilecek. İşten çıkarma yasağı süresinin uzatılmasına yönelik karar ve düzenlemeler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinde bulundurduğu yetki ile hayata geçirilecek. Cumhurbaşkanının işten çıkarma yasağı süresini 3 ila 6 ay uzatma yetkisi bulunuyor. İstihdam kalkanı paketi düzenlemeleri ise Meclis’ten geçirilecek yasa ile uygulanmaya başlanacak. Söz konusu yasa teklifinin önümüzdeki günlerde TBMM Başkanlığı’na sunulması planlanıyor.

İşçi ve İşverenler İçin Kıdem Tazminatı Fonu 1 Ocak 2022’de Başlatılacak

İşçilere Tanınan Yıpranma Hakkı Esnetildi Mi? SGK’dan Önemli Açıklama

İşçinin Rızası Olmadan Maaşında İndirim Yapabilir Mi?

Editör: TE Bilisim