Türkiye’de milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren yıpranma hakkından yararlanabilmek için uygulamada bulunan en az 3600 gün çalışmış olma şartının, Çalışma Bakanlığı tarafından yapılacak yeni bir düzenleme ile esnetilmesi planlanıyor. Milyonlarca işçiye sevindirici haber Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) geldi. İşçilere tanınan yıpranma hakkından yararlanmak isteyen çalışanlara yönelik, en az 3600 gün çalışmış olma şartının kurum tarafından esnetilmesi gündemdeki güncelliğini koruyor. Erken emekli olmanın hayalini kuran milyonlarca işçi için önem teşkil eden yıpranma hakkı ile ilgili olarak bilinmesi gereken en son gelişmelere dair detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz. Türkiye’de milyonlarca SGK, SSK ve Bağkur’lu vatandaş, erken emekli olmanın yollarını araştırıyor. Bilindiği üzere ülkemizde SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur sosyal sigorta statüleri üzerinden aylık ödeme yapılıyor. Uzun yıllar etim ekonomisine katkı sunan vatandaşlar 3 kurumdan biri üzerinden emekli olmak için büyük çaba sarf ediyor. 2008 yılından önce kullanılan sosyal güvenlik sisteminde, yıpranma hakkıyla işçinin kazandığı sürenin tamamı yaş haddinden de indiriliyordu. Bu kurala göre 5 yıl fiili hizmet süresi zammı alan bir kişinin yaş haddinde de 5 yıl indirim yapılıyordu. 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008'den itibaren yaş haddinden düşülecek süre, Yıpranma ve yaş haddinden indirim hakkı için yıpranmaya tabi işte en az 3600 gün (10 yıl) çalışma şartı aranıyordu.

SGK’dan 10 Yıl Çalışma Şartında Kolaylık

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 3600 gün yani 10 yıl çalışma şartında işçilere kolaylık sağladı. Bu kapsamda 3600 prim gününün hesaplanmasında, 1 Ekim 2008 tarihinden önceki yıpranmaya tabi olmayan çalışma süreleri de hesaplamaya dahil edilerek dikkate alınacak. Dolayısıyla 2008 yılı öncesi ve sonrası çalışma sürelerinin toplamı 3600 gün olanlar, 2008 yılından sonraki yıpranma sürelerini yaş haddinden indirip, daha erken emekli olabilecekler. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) uygulamada olan yönetmeliğine göre, yıpranma hakından yararlanan kişilere, çalıştıkları her 360 gün için 60 gün ile 180 gün arasında değişen sürelerde fiili hizmet süresi zammı veriliyor. Konuyla ilgili SGK Daire Başkanlığından yapılan açıklamaya göre; konunun gündemde olduğunu ve üzerinde çalışılıp düzenlemelerin yapıldığı ifade edildi. Böylelikle yıpranma hakkı ile kazanılan sürenin yarısına indirildi. Örneğin, 5 yıl yıpranma hakkı bulunan bir işçinin, yaş haddinde en fazla 2.5 yıl indirim yapılıyor. Bu kapsamda normal şartlar altında 52 yaşında emekli olacak kişi, bu sayede 49.5 yaşında emekli olma hakkına sahip olabiliyor.

Yıpranma Hakkı Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye’de belirli mesleklerde çalışan işçilere, mesleklerinde 10 yıllık çalışma şartı ile yıpranma hakkı veriliyor. Yıpranma hakkı, normal SGK şartlarına göre işçilerin daha erken bir tarihte emekli olmalarını sağlıyor. Su altında çalışanlar, Emniyet ve, MİT mensubu, itfaiyeci, gazeteci, madenci, demir-çelik işçileri başta olmak üzere milyonlarca çalışanın SGK tarafından verilen yıpranma hakkı bulunuyor. SGK’dan emekli olanlarda normal şartlarda, her yıl emeklilikte 360 gün olarak kabul edilirken, fiili hizmet zammı kapsamındaki mesleklerde her yıl 360 güne ilave olarak 60 ya da 180 gün arasında değişen oranlarda prim günü ekleniyor. Yıpranma payı hakkına sahip olan mesleklerde çalışana çalıştıkları her yıl için ilave 90 gün fiili hizmet zammı veriliyorsa, 12 ay çalışan bir personel, 15 ay çalışmış gibi kabul ediliyor. Bir başka deyişle normal bir işte çalışanın emekliliğinde yılda 360 gün dikkate alınırken, fiili hizmet zammı kapsamındaki işlerde 420 ile 540 gün arasında prim ödeme günü dikkate alınıyor.

İşçinin Rızası Olmadan Maaşında İndirim Yapabilir Mi?

Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! Yıllık İzin Kullanacaklar Dikkat

Çalışma Belgesi Nedir? Çalışma Belgesi Nasıl Alınır ve Doldurulur?

Editör: TE Bilisim