2019 SGK İlişiksizlik Başvurusu Nasıl Yapılır, Nasıl Alınır ?

25.07.2019
1.091
A+
A-
2019 SGK İlişiksizlik Başvurusu Nasıl Yapılır, Nasıl Alınır ?

2019’da SGK ilişkisizlik başvurusu Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesinden alınabilir. Bunun için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu ilişkisizlik başvurusu alanına giriş yapmak gerekmektedir. İzlemeniz gereken adımlar ise:

 • İlk olarak https://uyg.sgk.gov.tr/ilisiksizlikBasvurulari/index.jsp?grp=11 adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra SGK tarafından verilmiş olan işyeri dosyasında yazan e-bildirge kullanıcı ismi, sistem şifresi ve işyeri şifresini girmeniz gerekmektedir.
 • Şayet bu bilgileriniz yoksa, e-devlet sistemi üzerinden de sayfaya giriş yapabilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra ilişkisizlik belgesi için başvuru bilgilerini doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • Şayet ihaleli işler için ihale makamına bildirmeniz gerekiyorsa, mutlaka bitiş tarihinin bilgisini de yazmanız gerekmektedir.
 • Sistem üzerinden barkodlu çıktıyı bu bilgileri girdikten sonra alabilirsiniz.

SGK İlişiksizlik Belgesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

SGK ilişiksizlik belgesi alabilmek için öncelikli olarak asgari işçilik tutarının bildirilmiş olması ve e-dosya ile ilgili tüm bilgilerin mevcut olması gerekmektedir. Bu bilgileri olan kişiler SGK ilişiksizlik belgesi alabilmektedir. Bunun yanı sıra özellikle ihaleli işlerle ilgili olarak Sosyal Güvenlik Kurumu 10 madde ya da 14 maddelik yazı ile ihale makamından bilgi talep edecektir. Ardından ihale makamından gelen yanıta göre Sosyal Güvenlik Kurumu dosyanızı değerlendirilir. Bu noktada bildirilen iş başlama tarihi, iş bitiş tarihi, taşeron firma bilgisi, işte kullanılan malzemeler gibi tüm değerlen değerlendirilir. Daha sonra adam gün sayısının belirli olduğu işlerde, işin başlama ve bitiş tarihleri de ihale makamı ile uyumlu ise ve prim borcu yoksa, teminat iadesi için ilişiksizlik belgesi temin edilebilir.

SGK İlişiksizlik Belgesi Nasıl Alınır?

SGK ilişiksizlik belgesi ihale konusu işler ve bina inşaatı ile ilgili yapılan değerlendirme ve incelemeler neticesinde işverenin kuruma borçlu olup olmadığı ile ilgili bir belgedir. Ünite tarafından soğuk damgalı şekilde ilişiksiz belgesi verilmektedir. İlişiksizlik belgesi alabilmek için özel bina inşaatları ile ihale konusu işlerde, Sosyal Güvenlik Kurumu’na borç olup olmadığının anlaşılması için alınacak olan bu belge şu yöntemlerle alınabilir:

 • İlk olarak işyerinin tescilli olarak bulunduğu SGK il merkez müdürlüklerine kayıt ve belge incelemesi için ön adım olarak ünite memuru tarafından araştırma yapılır. Bu araştırma neticesinde kişilere ilişiksizlik belgesi verilir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu müfettişleri tarafından yapılacak olan kayıt ve belge incelemesi neticesinde hazırlanan rapora göre ilişiksizlik belgesi alınabilir.
 • Serbest Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler tarafından düzenlenen rapora göre ilişiksizlik belgesi alınabilir.

SGK İlişiksizlik Yazısı Nasıl Alınır?

SGK ilişiksizlik yazısı alabilmek için hale işi ya da bina inşaat işlerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda dosya halinde tescil ettirilmesi gerekmektedir. Gerekli asgari işçiliğin de Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekmektedir. Ardından inşaat ya da ihaleli işler için dosya tescili açıldıktan sonra asgari işçilik bildirim işlemleri tamamlanınca ilişiksizlik başvurusu yapılabilmektedir. Bu noktada ihaleli işlerin ya da bina inşaatının tamamlandığına dair ilişiksizlik belge talepleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile bildirilebilir.

 • İnternet üzerinden bu belgeyi alabilmek için e-bildirge şifresi ve kullanıcı adı gerekmektedir. Şayet bu bilgiler yoksa, e-devlet şifresi ile giriş yapılabilir.
 • Eğer açılan sayfa üzerinden ‘’SGK ilişiksizlik belgesi yetkili değilsiniz.’’ Uyarısı çıkarsa, e-bildirge şifresi yanlıştır.
 • Online başvurularda herhangi bir dilekçe vermek gerekmemektedir.

SGK İlişiksizlik Belgesi Başvuru Süresi Ne Kadardır?

SGK ilişiksizlik belgesi başvurusu işi bitirme tarihinden itibaren 30 gündür. Şayet 30 günlük süre tamamlanmadan SGK ilişiksizlik belgesi alma başvurusu yapılırsa, Sosyal Güvenlik Kurumu ceza verebilir. Cezaya tabi tutulmamak için doğru zamanda ve geç kalmadan ilişiksizlik belgesi vermeniz gerekmektedir. Şayet inşaat ya da ihaleli iş için gerekli olan asgari işçilik bildirilmemişse, Sosyal Güvenlik Kurumu ilişiksizlik belgesi vermemektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu belgesi geçerlilik süresi ise devamlıdır. Evrak için belirli bir süre bulunmamaktadır.

Online Olarak İlişiksizlik Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden ilişiksizlik belge başvurusu www.sgk.gov.tr adresi üzerinden yapılmaktadır. Buna göre:

 • İlk olarak SGK’nın resmi internet adresine giriş yapmanız gerekmektedir.
 • TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra ‘’E-SGK’’ kısmına tıklamanız gerekmektedir.
 • Açılan sayfa üzerinden ‘’Diğer Uygulamalar’’ alanını tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden ‘’ilişiksizlik Belgesi Başvuru’’ kısmını tıklayarak online olarak belgeyi temin edebilirsiniz.
 • Yapılan başvuru sırasında ilk olarak ekranda bulunan ‘’Menüleri Kullanabilmek için Yukarıda Yazılı Bilgilerin Doğruluğunu Onaylamanız Gerekmektedir.’’ Uyarısının altındaki ‘’Onaylıyorum’’ kısmını tıklamanız gerekmektedir.
 • Ardından ilişiksizlik belge başvurusunu online olarak SGK’ya gönderebilirsiniz.

SGK Kısmi İlişiksizlik Belgesi Nasıl Alınır?

SGK kısmi ilişiksizlik belgesi alabilmek için bina inşaatı için bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’nde dosya tecili açtırılması gerekmektedir. Dosyanın açılmasından sonra inşaatın metrekaresi, yapı sınıfı, yapı grubu ve asgari işçilik bildirimi hakkında veri girilmesi gerekmektedir. Ardından inşaatın tamamlanmış kısmi bölümü için bağlı olduğunuz Belediye’den bir belge almanız gerekmektedir. Belediye’den inşaatın toplam metrekaresi ve tamamlanmış kısmını gösteren yazıyı teslim aldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na kısmi ilişiksizlik için dilekçe verilmesi gerekmektedir. Bu dilekçenin verilmesinden sonra prime esas kazanç üzerinden asgari işçilik hesaplaması da tamamlanır. Eğer dosya kapsamında bir sorun yoksa, Sosyal Güvenlik Kurumu soğuk mühürlü kısmi ilişiksizlik belgesi düzenleyecek ve teslim edecektir.

SGK İlişiksizlik Belgesi Nasıl Sorgulanır?

SGK ilişiksizlik belgesi sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için E-devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş yapabilmek için:

 • İlk olarak E-devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir. Herhangi bir PTT şubesinden TC kimlik numaranız ile beraber 2 TL karşılığında e-devlet şifresi alabilirsiniz.
 • E-devlet şifresini satın aldıktan sonra TC kimlik numaranız ile sisteme giriş yapabilir ve arama bölümüne ‘’İlişiksizlik Belgesi’’ yazarak sorgulama yapabilirsiniz.
 • İlişkisizlik belgesi sorgularken aynı zamanda bu belgeyi e-sigorta kanalı üzerinden barkod numaralı şekilde yazdırabilir ve resmi belge olarak da kullanabilirsiniz.

İnşaat İşçilik Nasıl Hesaplanır?

İnşaat işçilik hesaplama inşaat ruhsatındaki inşaatın toplam metrekaresini ve yapı sınıfına göre yapılmaktadır. Bunun için de her sene Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapı birim maliyet tablosu açıklanmaktadır. Buna göre hesap yapılmaktadır.

 • İnşaat işçilik hesaplamak için bulunduğu yıl başlayıp biten inşaatlar için o sene içinde geçerli olan yapı birim maliyetleri esas alınmalıdır.
 • Bir önceki yıl başlamış olan inşaatlar için, başlanan tarihteki metrekare maliyetleri hesap alınmalıdır.
 • Birden fazla senedir devam eden inşaatlar için bildirim yapılan yıllardaki ortalama maliyetlere göre hesap yapılması gerekmektedir.
 • Yapılan hesaplama neticesinde bildirilmesi gereken tutar ise brüt prime esas kazanç olmaktadır.

Yapılan asgari işçilik hesabı; birim maliyet bedeli ve binanın yüz ölçümünün çarpılması neticesinde bulunmaktadır. Çıkan tutara göre de işçilik oranları bulunmaktadır. Yapılan ön değerlendirmede ise asgari işçilik oranının yüzde 25 eksiği uygulanmaktadır. İnşaat için bildirilmesi gereken işçilik miktar hesapları ise işçilik bildiriminde bulunuyorsa ve farklı bir sorun yoksa, soğuk damgalı sigorta ilişiksizlik belgesi alınabilir.

Stajyerlerin Sigorta Bildirimi Nasıl Yapılır ?

E-Bildirge Nedir? E-Bildirge Şifresi Nasıl Alınır?

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Şükrü dedi ki:

  9 maddelik soru yazısı SSK verilmek belediyeden istediler bilgisi olan varmı bu evrakla alakalı nedir arkadaşlar muhasebeciye sordum bilen Yok

  1. Nihat Direybat dedi ki:

   SGK ilişiksizlik belgesi demek istiyorlar. Binanın hesaplanan maliyetine göre ödenmesi gereken SGK primleri ödenmiş ise belge SGK tarafından verilir. Bu işi benim adıma bir muhasebeci arkadaşım takip etti.

 2. Laçin dedi ki:

  Kamu ortaklığı bulunan bir A.Ş.’ye taahüt yaptım. İçeride bulunan nakdi teminatımı almak için SGK’ya müracaat ettim. SGK da firmadan bilgi istedi. Buraya kadar herhangi bir sıkıntı yok. Ama SGK’daki arkadaşlar bana (genelge veyahut mevzut olabilir) ilişikşizlik belgesi veremeyeceklerini bildirdilr. Ben yapılandırma yapmış ve ilk taksidimi ödemiş buunmaktayım. Not: İhale ve iş 2015 yılında SGK’ya borcum olduğu dönemde gerkçekleşmiştir.

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. İlişiksizlik belgesi alabilmeniz için yapılandırma borcu da dahil tüm borçlarınızı ödemeniz gerekir. Borcu yapılandırmış olmanız İlişiksizlik alabilmeniz anlamına gelmez.

   1. Laçin dedi ki:

    Mükemmelsiniz. Teşekkürler.

 3. ibrahim dedi ki:

  kesin teminatımı alacam nasıl bir yol izlemeliyim

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle iş bitim dilekçesini SGK’ya vermediyseniz bitim dilekçesini verin. Prim borçlarınızın da tamamını ödeyin. Eğer borcunuz varsa teminat alamazsınız. Ayrıca bağkur borcunuzun da olmaması gerekir. Bitim dilekçesi verdiyseniz SGK ile görüşün dosya durumu hakkında.

 4. ibrahim dedi ki:

  kesin teminatımı almak istiyorum

 5. vural dedi ki:

  2015-2016 dönemi açık ihale usulu ile ilçe milli eğitim özel eğitim okulu öğrencilerinin 36 araç ve yanında 36 kişi ssk lı ve asgarı ücretle çalışmak kaydı ile servisle taşınması işini tek fiyat toplamınında aldık.ve sözleşme için 62,000,00 tutarında kesin teminat kuruma verildi. işin başından sonuna tamamladık ve 5510 sayılı yasadan kaynaklanan indirimden yararlanmadık.butun ödemelerimizi zamanında ve duzenli yaptık. ilişiksizlik belgesi almak için sgk ya başvurduğumuzda işin yapılmasında şirketimiz üzerine kayıtlı 36 adet personellerin puantaj kayıtları incelendikten sonra kullanılan 36 adet farklı alt taşeron araçların da puantaj kayıtlarını mal sahibleri ve şöförleri olarak bağkur ve ssk borcu olmamasına ve bu araçların içindede 5510 sayılı yasadan doğan indirimi kullanamayacağına ve bu iş kullanılan alt taşeron araç sahiplerinin ek bildirim vererek 5510 sayıl yasadan doğan indirimlerden vazgeçmelerini ve diğer borcu olan kişilerin borçlarının tamamının ödenmeden ilişiksizlik belgesi verilemeyeeceğini bildirdiler. bu konuda hangi yasa maddesinde yazdığını sordugumda 2011/13 sayılı genelgeyi gösterdiler. ama hiçbir açıklayıcılıg yok yardiminiz için şimdiden teşekürler