SGK İşyeri Tescil Kaydı Nasıl Yapılır?

01.03.2018
111
A+
A-
SGK İşyeri Tescil Kaydı Nasıl Yapılır?

SGK tescil başvurusu nasıl yapılır, gerekli belgeler nelerdir konusunda tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca SGK İşyeri Tescil Uygulaması konusunda da ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Yanınızda çalışan sigortalınız var ve ya bina inşaatı ya da ihaleli bir iş yapacaksınız. Yanınızda çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimi için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’nda adınıza tescilli işyeri dosyasının bulunması gerekir.Daha önce sayfamızda. Sosyal Güvenlik Kurumu’na işyeri tescil başvurusunu elden ve ya posta yolu ile yapabileceğiniz gibi online da yapabilirsiniz. Bu yazımızda online SGK işyeri tescil işlemini elden ya da işyeri tescil uygulamasından nasıl yapabileceğiniz konusunda size bilgi sunmaya çalışacağız.

SGK işyeri tescil girişi online nasıl yapılır?

İşyeri bildirgesini en geç sigortalı çalıştırdığınız tarihe kadar SGK’ya vermeniz gerekir.

Sosyal Güvenlik Kurumu işveren işlemlerinin kolaylaştırılması ve işlemleri elektronik ortama taşınarak daha pratik hale getirilmesi amacıyla halen kağıt ortamında bağlı bulunan Sosyal Güvenlik Merkezine verilmekte olan işyeri bildirgelerinin elektronik ortamda da gönderilmesine imkan tanımış ve işverenler için işyeri tescil işlemlerin kolaylaşmasını sağlamıştır.SGK e işyeri tescil  ile ilk defa sigortalı çalışan işverenler bundan sonra elektronik ortamda da işyeri tescil sgk işlemine başvurabileceklerdir.

SGK e işyeri bildirgesi uygulamasına www.sgk.gov.tr adresinden E-SGK- sgk diğer uygulamalar -İşyeri Bildirgesi (4-A lı Sigortalı Çalıştırılanlar Yönünden)  linkinden işyeri bildirgesini gönderecek kişi T.C.si ile giriş yapılabilmektedir. sgk iş yeri tescil online uygulamasına giriş için lütfen TIKLAYINIZ

Online ssk işyeri tescil T.C. ile giriş yapıldıktan sonra önümüze aşağıdaki ekran gelmekte bu ekrandan işverenin tüzel kişilik koduna bakılarak

-Gerçek kişi,

-Kamu tüzel kişisi,

-Özel hukuk tüzel kişisi,

-Adi ortaklık,

-Apartman yöneticiliği

olarak beş farklı şekilde ssk tescil  işyeri bildirgesi düzenlenebilecektir.

 • Online sgk işveren tescil uygulamasında işyeri bildirgelerinin düzenlenmesi sırasında, gerçek kişi işverenlerin T.C. kimlik numarasının, tüzel kişi işverenlerin ise vergi kimlik numarasının sisteme girilmesi zorunludur.
 • sgk işyeri tescili işleminin elektronik ortamda düzenlenmesinin ardından işveren tescili için istenen belgelerin ilgili  Sosyal Güvenlik Merkezine elektronik ortamda intikal ettirilecek olmakla birlikte, tescil edilecek işyeri için Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 29. maddesinde belirtilen belgelerle birlikte 7 gün içinde ilgili Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat edilmesi gerekmektedir.

 

Online uygulamadan sgk tescil işleminin yapılması ve Sosyal  Güvenlik Kurumuna e-Sigorta kanalıyla gönderilmesinin ardından, sgk işyeri açılışı için Yönetmelikte yer alan belgelerle ( Aşağıda belirtilmiştir) birlikte ilgili Sosyal Güvenlik Merkezine başvuruda bulunulması halinde, ilgili Sosyal Güvenlik Merkezince gerekli kontroller yapıldıktan sonra sgk e işyeri tescil  işlemleri gerçekleştirilecektir.Dolayısıyla sadece elektronik ortamdan başvurmak işyeri tescil işleminin tamamlandığı anlamına gelmemekte ayrıca evraklarla beraber başvuruda bulunulması da gerekmektedir.

Elektronik ortamda işyeri tescil başvurularını tamamlayan işverenlerin sistem tarafından verilen referans numarası  ve tescil bilgilerini  yazdır butonunu kullanarak alacakları başvuru formuyla beraber 7 gün içinde Bağlı Bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvurması gerekmektedir.

Sgk işyeri tescil internetten başvuru uygulaması işverenlere zaman açısından büyük tasarruf sağlamakta ve işyer tescil  bildirgesini zamanında veremediğinde SGK tarafından uygulanacak İdari Para Cezasından da kurtarmaktadır.

Sgk işyeri tescil işlemleri  için gerekli evraklar/belgeler nelerdir ?

Sgk işyeri tescil uygulamasından başvuru yaptıktan sonra ya da sgk tescil uygulamasını kullanmadan direk sgk işyeri tescil başvurusunda bulunmak için istenen belgeler şunlardır.

 • İşyeri tescil bilgilerinin yer aldığı işyeri tescil bildirgesi  ( işyeri tescil başvurusunu online yaptıysanız işlemin sonunda onay çıktısını alıp imzalamanız yeterlidir. Ayrıca sgk işyer tescil bildirgesi düzenlemenize gerek yoktur.) Eğer sgk tescil başvurunuzu online yapmıyorsanız bu durumda işyeri bildirgesi sgk belgesini doldurmanız gerekiyor. Belgeyi buradan indirebilirsiniz:
 • İşverene ait kimlik fotokopisi,
 • İşverene ait imza beyannamesi,
 • Kanuni vekil varsa vekaletname, kanuni vekile ait kimlik fotokopisi ve imza beyannamesi,
 • İşyeriniz vergiye tabi ise vergi levhası fotokopisi.

Eğer yapılan iş ihaleli bir iş ya da bina inşaatı ise yukarıdaki belgelere ek olarak;

 • Bina inşaatı ruhsatı ya da ihaleli işe ilişkin ihale sözleşmesi istenir.

***Bina inşaatını yapan kişi vergiye tabi bir işyeri yoksa vergi levhası fotokopisini vermesine gerek yoktur.

Yukarıdaki belgeler gerçek kişiler için işyeri tescili yeterlidir. Eğer sgk işyeri açilişı şirket ya da başka bir tüzel kişilik adına yapılacaksa yukarıdaki belgelere ek olarak;

 • Şirketin güncel ticaret sicil gazetesi fotokopisi ve şirket ortaklarına ait imza sürküleri gerekmektedir.

SGK’ya e sgk işyeri tescil kaydı başvurusunun yapılması ve sgk işyeri açilişi belgelerinin verilmesi sigortalı çalıştırmaya daha doğrusu sigortalının girişini yapmaya yeterli değildir.SGK işyeri tescil işlemlerinin ardından yanınızda çalışacak kişilerin girişini ve SGK’ya bildirimlerini yapabilmek için SGK e bildirge şifresine ihtiyacınız vardır. Peki SGK e bildirge şifresi için hangi belgeler gerekir?

SGK e bildirge şifresi için istenen belgeler nelerdir, internetten sgk e bildirge şifresi nasıl alınır?

Sgk işyeri başvuru belgeleri ile birlikte e bildirge şifresi başvurusu için de gerekli belgeleri SGK’ya ibraz etmeniz gerekir. E SGK şifre başvurusu için sgk işyeri tescil formu ve sgk iş yeri tescili için istenen belgelere ek olarak;

 • E bildirge şifresi başvuru evrakları
 • İşverene ait kimlik fotokopisi,
 • İşverene ait imza beyannamesi istenmektedir.

İşveren adına SGK e şifre tanımlandıktan sonra SGK şifreyi eskisi gibi elden vermiyor. İşverenin SGK e bildirge şifresini internetten e devlet şifresi ile görüntüleyebilmektesiniz.Adınıza tescilli bir SGK işyeri dosyası olup olmadığına dair sgk işyeri tescil sorgulamasını da yine aynı ekrandan yapabilirsiniz.

E sgk işyeri bildirgesi nasıl iptal edilir?

sgk online işyeri tescil uygulamasından yapmış olduğunuz e işyeri  açılış işlemini yine uygulama üzerinden iptal etme hakkınız bulunmamaktadır. Bunun için bir gerekçeli dilekçe ile bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmanız gerekir.

İşyeri sgk tescil işlemi en son hangi tarihe kadar yapılmalıdır?

Sgk tescil kaydı için online sigorta işyeri tescil sisteminden ya da elden başvuru işleminin en geç sigortalı çalıştırılmaya başlanan tarih gün sonuna kadar verilmesi gerekir.  Aksi halde sgk işyeri açma işleminin geç verilmesinden kaynaklı idari para cezası uygulanır.

SGK işyeri tescil güncellemesi nasıl yapılır?

İşyerin adres değişikliği, unvan değişikliği ya da diğer bilgilerin değişikliğini online olarak yapma şansınız yok. Bunun için SGK’ya yapmak istediğiniz işlem ile ilgili başvuru dilekçesi göndermeniz gerekir.

Sgk işyeri açılış bildirgesi geç verme cezası ne kadar?

SGK işyeri tescil girişi başvurusunu en geç sigortalı çalıştırmaya başladığınız tarihten sonra yapmanız halinde;

 • Defter tutmakla yükümlü değilseniz brüt asgari ücret tutarında,
 • Diğer defter yani işletme esasına tabi defter tutuyorsanız brüt asgari ücretin 2 katı tutarında,
 • Bilanço esasına tabi defter tutuyorsanız brüt asgari ücretin 3 katı tutarında idari para cezası uygulanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. serhat dedi ki:

  elektronik ortamda gönderilen işyeri bildirgesinin 7 iş günü içinde ilgili sosyal güvenlik merkezine gönderilmesi gerektiği hangi Kanun veya mevzuatta yazıyor tarih sayısı veya ilgili maddesini belirtirmisiniz.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;İşyeri bildirgelerinin elektronik ortamda düzenlenmesinin ardından işyeri bildirgesi ilgili Sosyal Güvenlik Merkezine elektronik ortamda intikal ettirilecek olmakla birlikte, tescil edilecek işyeri için Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 29. maddesinde belirtilen belgelerle birlikte 7 gün içinde ilgili Sosyal Güvenlik Merkezine müracaat edilmesi gerekmektedir.