Koronavirüs salgının ilk çıktığı dönemlerde özellikle ekonomik açıdan zorluk yaşayan kimselere düşük faiz oranları ile verilen ihtiyaç destek kredisinin ertelenmesi söz konusu. Buna göre bankalar gerekli çalışmaları yaparlarsa, ihtiyaç kredisi ödemeleri daha sonra tahsil edilecek.

İhtiyaç Kredisi Ödemelerine Erteleme

Salgın yüzünden maddi açıdan zorlanan pek çok kimse Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından sunulan düşük faiz oranları kredi paketlerinden yararlanmıştı. 6 ay geri ödemesiz olarak verilen kredilerin ise ilk borç taksit ödemelerinin tarihi yaklaştı. Fakat salgının hız kaybetmemesi ve hâlâ devam etmesi yüzünden kredi çekenler borçlarını bankaya ödemekte zorlanıyorlar. Bu yüzden hükümetin borçlarını ödemekte olanlar için ertelemeli bir düzenleme yapacağı iddia edildi. Aylık hane halkı geliri 5 bin lira ve altında olan kimselere kamu bankalarından ilk 6 ay geri ödemesiz ile 10 bin liraya kadar kredi verilmişti. Kullanılan kredilerin ödemeleri ise Ekim ayından itibaren ödenmeye başlandı. Fakat pek çok kimsenin hâlâ ücretsiz izinde olması ya da artan hayat pahalılığı sayesinde fazla birikim yapamaması nedeniyle borçların ödenmesinde zorluklar yaşanıyor. Bu açıdan gelen bilgilere göre ertelemeli kredi kullanan pek çok kimse borçlarını ödeyemiyor. Bankalar borçlarını tahsil etmekte zorlandıkları için bu durumda farklı bir programın gündeme gelmesi uzmanlar tarafından öne sürülüyor.

Tekrar Erteleme Gündemde

Uzmanlara göre bankaların alacaklarını henüz ilk aylarda dahi tahsil etmekte zorlanması, daha uzun vadede pek çok kredi kullanmış kimsenin taksitlerini ödemekte büyük zorluklar yaşayabileceğini gösteriyor. Bu yüzden bankaların kredi ödemelerini kolaylaştırmak amacıyla farklı yöntemler üzerinde durdukları da öne sürüldü. Buna göre kamu bankaları kendilerini korumak için serbest karşılık ayırmaya başladılar. Kredi çekenlerin borçlarını ödeyebilmeleri için ise hükümet tarafından bir karar ya da BDDK tarafından bir düzenleme yapılması bekleniyor. Temel destek ihtiyaç kredisinden 8 milyon kimse yararlanmış ve 0,49 faiz oranı ile 10 bin liraya kadar kredi kullanmışlardı. Açıklamaya göre başvurusu kabul edilen 8 milyon kimse toplamda 47,5 milyar TL kredi kullanmıştı. Nisan ayında ilk krediden yararlananların ödemeleri Ekim ayı itibariyle başladı.

Bankalardan 36 Ay Vade İle 50 Bin TL Kredi Fırsatı! Düşük Faizli Krediyi Kaçırmayın

Çiftçilere Müjdeli Haber Geldi! 10 Bin TL Faizsiz Kredi Fırsatını Kaçırmayın

Halkbank’dan Sevindiren Haber Geldi! 0,39 Faiz Oranı İle 225 Bin TL’e Kadar Kredi Fırsatı

Editör: TE Bilisim