İstanbul’da yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara devlet desteklerinin yanı sıra yerel yönetimlerden de çeşitli destekler veriliyor. İstanbul Büyükşehri Belediyesi tarafından başlatılan destek programı kapsamında; ayni ve nakdi sosyal destek başvuruları artık daha kolay ve hızlı şekilde yapılabiliyor.

Türkiye’de son dönemde vatandaşların birçok alanda artan ihtiyaçlarına yönelik ve hayat pahalılığının artmasıyla gelen zorluklara karşı İBB harekete geçti. Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) kapsamında ihtiyaç sahipleri kolayca başvurularını yapabilecekler. Başvuru şartları ve detaylar belli oldu.

İBB SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sosyal destek programları hayata geçirilmeye devam ediyor. Sosyal ve Ekonomik Destek Programı (SEDEP) kapsamında; vatandaşlara ayni ve nakdi destekler sağlanacak. Bu kapsamda online başvurular da yapılabilir. Başvuru sürecinin daha hızlı ve kolay şekilde yapılması için online başvuru hizmetleri sunuluyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi İstanbullulara verilen sosyal destekler ALO 153 üzerinden alınıyordu. Yeni düzenleme ile online başvurular da yapılabiliyor. Başvuru yapacak vatandaşların: ‘’sosyalyardim.ibb.gov.tr’’ adresi üzerinden online başvuru formunu doldurarak başvurularını iletmeleri mümkündür.

İBB GIDA VE ERZAK YARDIMI KİMLERE VERİLİR?

Devlet kurumları tarafından verilen sosyal desteklerde olduğu gibi İBB başta olmak üzere tüm belediyeler tarafından verilecek sosyal yardımlarda sadece gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Bu kapsamda online başvurusu sürecini yapan kişiler İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü uzmanları tarafından incelenmektedir.

Uzmanlar tarafından başvuru sahiplerinin incelenmesinin adından uygun görülen kişilere gıda ve erzak yardımları yapılmaktadır. İBB tarafından gıda ve erzak yardımının yanı sıra giyim yardımından eğitim desteğine, yakacak yardımından askıda fatura desteğine kadar birçok farklı destek verilmektedir.

İBB EĞİTİM DESTEĞİ NASIL ALINIR?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından verilen eğitim desteğinden yararlanmak isteyenlerin belirli koşulları sağlaması gerekiyor. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına ve üniversite öğrencilerine yönelik İBB üzerinden eğitim ve burs destekleri verilmektedir. İstanbul Büyükşehri Belediyesi sınırları içinde ikamet eden tüm ihtiyaç sahibi vatandaşların İBB sosyal yardımlarından yararlanması sağlanmaktadır.

Editör: TE Bilisim