Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yasal düzenlemenin yürürlüğe girmesinin ardından milyonlarca EYT’li ilk emekli maaşını almak için gün saymaya başladı. 2023 yılında emeklilere yönelik birçok yeni kazanım gelmesinin ardından ek ödeme seçenekleri de öne çıkmaya başladı. Özellikle bankalar tarafından verilen emekli promosyonlarının oranları bir hayli artış gösterdi.

İlk etapta EYT kapsamında 2 milyon 250 bin kişinin emekli olması bekleniyor. Bu kişiler Nisan ayında ise ilk maaşlarını alacaklar. Yeni dönemde emekli olacak vatandaşlar ise en yüksek promosyon oranlarını araştırmaya başladı. Halkbank, Denizbank, Yapı Kredi, Akbank ve daha pek çok banka tarafından yüksek promosyon oranları duyuruldu.

EYT’LİLER İLK MAAŞI NE ZAMAN ALACAK?

Türkiye’nin uzun süredir gündeminde yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)  ile ilgili çözüm nihayet geldi. Yasanın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından yasadan yararlanacak milyonlarca kişinin ise ilk maaşını ne zaman alacağı merak ediliyordu.

Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından başvurularını yapan ve başvuru onayını takip eden ay içinde maaşlar yatacak. Bu kapsamda EYT’lilerin ilk maaşlarını Nisan ayında alması bekleniyor. Ayrıca EYT’liler de emekli maaşı alacakları banka tercihlerine göre yüksek promosyon oranlarından yararlanabilecekler.

EMEKLİ PROMOSYONUNDA TABAN SINIR NE KADAR?

3 yıl boyunca emekli maaşını promosyon veren bankadan almayı taahhüt edenlere veya emekli maaşını taşıyanlara maaş tutarına göre ek ödeme yapılacak. SGK tarafından emekli promosoynunda taban sınırlar ise belirledi. Emekli maaşı 3.500 TL’ya kadar olanlar 3.000 TL, 3.500 TL ve 7.500 TL arasında olanlara 3.500 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL arasında olanlara 4.500 TL ve 10.000 TL’den fazla olanlara 5.000 TL olarak belirlendi.

EMEKLİ PROMOSYONLARI 10 BİN LİRAYI AŞIYOR!

SGK tarafından taban sınırın belirlenmesinin adından bankalar ise emekli maaş promosyonlarında bu oranların üzerine çıkmaya başladı. Bazı bankalardan 10 bin liraya yakın emekli promosyon haberleri gelmeye başladı. Güncel emekli promosyonlarından bazıları ise şöyle:

  • Garanti BBVA Emekli Promosyonu: 8.500 TL
  • Denizbank Emekli Promosyonu: 10.000 TL
  • Akbank Emekli Promosyonu: 8.500 TL
  • İş Bankası Emekli Promosyonu: 7.500 TL
Editör: TE Bilisim