Esnaf Bağ-Kur’lu (Vergi Mükellefi) SSK’lı Çalışabilir mi ?

Bağ-Kur’lı olanların SSK’da çalışması mümkündür. Buna göre 5510 sayılı olan kanunun 53. Maddesine göre sigortalı olan kişinin. 4. Maddenin birinci fıkrasına göre işyeri olan kişiler, farklı bir işyerinde işçi olarak da çalışması mümkündür. Buna göre Bağ-Kur’lu olan vatandaşlar, SSK’lı olarak çalıştıklarında Bağ-Kur ve SSK’dan prim ödemesi yapabilir ancak bu ödemeler yalnızca SSK üzerinde birikmektedir. Buna göre Bağ-Kur’lu olan kişiler, SSK’lı işe girdiğinde Bağ-Kur’u durdurulmaktadır. Bu noktada SSK tarafından ödenen primler ise kişinin Bağ-Kur borcuna transfer edilmektedir.

İşyeri Sahibi Başka Yerde Çalışabilir mi?

İşyeri sahiplerinin SSK’lı olarak çalışması mümkündür. İşyeri sahipleri esnaf kapsamında 4B Bağ-Kur’lu olarak sigorta hizmetlerinden faydalanmaktadır. Bu kişiler hem işyeri sahibi olup hem de SSK’lı olarak da çalışabilmektedir. Ancak iki alandan da yatan sigorta primleri yalnızca bir alanda birikmektedir. Buna göre 5510 sayılı kanunun 53. Maddesine göre başka bir yerde çalışmaya başlayan vatandaşların bu durumu yazılı olan bildirmesi gerekmektedir. Hem SSK hem de Bağ-Kur tarafından prim ödenen vatandaşlar, daha yüksek emekli maaşı almaktadır. Öte yandan Bağ-Kur’a borcu olan kişilerin eş zamanlı olarak SSK kapsamında çalışmaya başlaması halinde, bir ayın tamamlanmasından sonra sağlık hizmetlerinden de faydalanmaya başlamaktadır. Sigortalı olan kişilerin 4A ve 4B kapsamında çalışması durumunda 2011 tarihinden önce sigortalılık geçerli olarak kabul edilmektedir.

İşyeri Sahipleri SSK’lı Olabilir mi?

İşyeri olanların SSK’lı olması söz konusudur. İşyeri sahibi olan Bağ-Kur’lu esnaf kişiler, aynı anda farklı bir işyerinde işçi olarak da görev alabilir. Bu durumda kişinin Bağ-Kur ödemeleri durarak SSK primleri yatmaktadır. Bu noktada kişi primlerinin tek bir alanda birikmesini de isteyebilir. Bu durumda kişi emekli olduğunda, yatan çift prim de dikkate alınarak daha yüksek emekli maaşı ödemesi yapılacaktır. Öte yandan 4A ve 4B sigortalılığa tabi olunması durumunda 4A sigortalılık geçerli kabul edilir. Buna göre 4B kapsamında sigortası olan 4A kapsamında sigorta olunmasından bir gün öncesinde durmaktadır. Öte yandan aynı kanunda sigortalının talebine göre 4A ve 4B kapsamında sigortalı olmak da mümkündür. Bu noktada 4A ve 4B kapsamında ödenecek primlerin toplamı ise prime esas kazancın üzerindeki sınırını geçemez.

SSK Başlayınca Bağkur İptal Olur mu?

SSK’nın başlamasıyla Bağ-Kur’un iptali kısa sürede gerçekleşmektedir. Bağ-Kur’lu olan vatandaşların SSK’lı bir işe girmesi durumunda Bağ-Kur ödemeleri durmaktadır. Ancak vatandaşlar iki taraftan da prim ödemesi talep ederse, bu durum da kabul edilmektedir. Fakat 4A ve 4B kapsamında ödenecek olan primlerin toplamı ise prime esas kazancın üst sınırından daha fazla olamaz. Buna göre 2011 tarihinden önce 4B sigortası geçerli olan vatandaşların 4A kapsamında sigortası olması durumunda 4A primleri iptal edilerek 4B prim borcuna eklenmektedir. Buna göre 4B kapsamında borcu olmayan kişilerin ödenmiş olan primleri ise kişilere de iade edilmektedir.

Basit Usul Vergi Mükellefi SSK’lı Olabilir mi?

Basit usul vergi mükelleflerinin SSK’lı olması mümkün olmaktadır. Bağ-Kur kapsamında çalışan iş yeri sahiplerinin SSK’lı olarak işe girmesi durumunda Bağ-Kur primleri durmaktadır. Bağ-Kur primleri ve SSK primlerinin aynı anda ödenmesini talep eden vatandaşlarının bu konuda başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru yapan kişilerin Bağ-Kur borcu varsa, SSK tarafından ödenen primler, Bağ-Kur borçlarını kapatacak şekilde diğer tarafa aktarılmaktadır. Eğer vatandaşın herhangi bir Bağ-Kur borcu yoksa, bu prim ödemeleri kişi SSK’dan çıktığında geri iade edilmektedir.

İşyeri Açan Bağ-Kur’lu Olmak Zorunda mı?

İşyeri sahiplerinin Bağ-Kur’lu olması zorunludur. Bağ-Kur’lu olmak zorunda olan kişiler 5510 sayılı kanunun 4/1b maddesine göre düzenlenmiştir. Bağ-Kur’lu olmak zorunda olan kişiler ise:

 • Köy ve mahalle muhtarları,
 • Kendi hesabına çalışan ve vergiye tabi olan kişiler,
 • Gelir vergisinden muaf olan esnaflar,
 • Esnaf ve sanatkarlar odasında kayıtlı olan kişiler,
 • Tarımsal çalışmaları olan kişiler,
 • Kollektif şirket ortakları Bağ-Kur’lu olmak zorundadır.

Sigorta primi ödememiş olan kişiler ve Bağ-Kur’a kayıtlı olmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanması mümkün değildir. Bağ-Kur’lu olmayan kişilerin gelecek dönemde emekli olma şansları da bulunmamaktadır. Bu kişilerin sosyal güvenlik kurumlarına Sigortalılık Muafiyet Belgesi vermesi gerekmektedir.

Bağ-Kur’lı İşkur’a Başvurabilir mi?

Bağ-Kur’lu kişilerin İşkur’a başvurması günümüzün tartışmalı konusu olmaya devam etmektedir. Buna göre 6824 sayılı olan Torba kanun kapsamı ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası kanununa eklenen düzenlemeler ile durum kesinleştirilmiştir. Bağ-Kur’lu olan kişilerin İşkur’a başvurması mümkündür. Ancak bu hizmetten faydalanamayacak kişiler ise:

 • Ticari kazanç ya da serbest meslek kazancı sebebiyle gerçek ya da basit usulde gelir vergisi mükellefi olan kişiler faydalanamaz.
 • Gelir vergisinden muaf olan esnaf ve sanatkar sicilinde kayıtlı olan kişiler bu hizmetten faydalanamaz.
 • Şirket ortakları bu hizmetten faydalanamaz.
 • İsteğe bağlı sigortalılar bu hizmetten faydalanmaz.
 • Köy ve mahalle muhtarları bu hizmetten faydalanamaz.
 • Tarımsal faaliyette bulunan kişiler tarım Bağ-Kur sigortalısı olan kişiler İşkur’a başvuru yapamaz.
 • Esnaf Ahilik Sandığı sigortalı olan kişiler için sigortalı durumunun sona ermesinden ve sigorta çıkışı verilmesinden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olan vatandaşların, sigorta çıkışının verildiği tarihten geriye doğru son üç sene içerisinde de işsizlik maaşı ödenmektedir.
 • 600 gün faaliyetini sürdüren ve Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olan Bağ-Kur’lu vatandaşlara 180 gün boyunca işsizlik maaşı ödenmektedir.
 • 900 gün faaliyetini sürdüren ve Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olan Bağ-Kur’lu vatandaşlara 240 gün boyunca işsizlik maaşı ödenmektedir.
 • 1080 gün faaliyetini sürdüren ve Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olan Bağ-Kur’lu vatandaşlara 300 gün boyunca işsizlik maaşı ödenmektedir.

Bağ-Kur Borcu Olan SSK’dan Faydalanabilir mi?

Bağ-Kur borcu olanların SSK’lı olması mümkündür. Kendi işyeri olan ya da Bağ-Kur’a bağlı olarak çalışan kişilerin farklı bir işyerinde işe girerek SSK’lı olması durumunda, ödenen primler Bağ-Kur borçlarına aktarılmaktadır. Buna göre Bağ-Kur’lu olan kişi, SSK kapsamında çalışmaya başladığında Bağ-Kur ödemeleri durmaktadır. Ancak SSK primleri, vatandaşın prim borçlarına aktarılmaktadır. Özellikle kendi hesabına işyeri sahiplerinin başka bir işyerinde çalışması halinde bu durum avantajlı olmaktadır. İşyeri açan kişiler, gelir vergisi ödeyecekleri için Bağ-Kur’lu olarak çalışmak durumundadır. Buna göre Bağ-Kur’lu olan kişilerin SSK’dan faydalanması mümkündür.

Bağ-Kur’lu Olmanın Avantajları Nelerdir?

Bağ-Kur’lu olmanın avantajları başında ise sağlık hizmetlerinden yüzde 20’lik ödeme yaparak faydalanmaktadır. Bu sayede yüksek ücreti olan ilaçları çok daha düşük rakamlarla elde edebilmektedir. Özellikle ödeme basamağının yükselmesi durumunda Bağ-Kur’a giriş tarihine göre yüksek emekli maaşı ödemeleri de alınmaktadır. Vatandaşların Bağ-Kur’lu olabilmesi için iş sağlığı ve güvenliğinden faydalanamıyor olması gerekmektedir. Öte yandan işveren tarafından sosyal güvenlik kurumuna sigorta priminin ödenmiyor olması da önem teşkil etmektedir. Bağ-Kur’lulara sağlanan hizmetler ise:

 • Esnaf Ahilik Sandığı (işsizlik maaşı) ödeneği.
 • Ödenek alınan süre boyunca genel sağlık sigortasından yararlanma.
 • Yeni bir iş bulma.
 • Aktif işgücü hizmetleri kapsamında kurs ve programlar olmaktadır.

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur?

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ?

Kıdem Tazminatı Nedir, Kimlere Verilir?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

553 Yorum

 1. Hocam Merhabalar,
  Bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmaktayım. Ticari servis plakası almayı düşünüyorum. Bağkur primi yatırmadan sadece çalışmakta olduğum iş yerimin yatırdığı sigorta primi ile devam etmeme bir engel ver mıdır?
  Teşekkürler

 2. merhaba ben işyeri sahibi bağkurluyum ama ayrca başka bir işte ayda 5 gün sigortalı olarak çalışmayı düşünüyorum sigortalı çalıştığım süreden arta kalan 25 günlük bağkur primlerimi ödemek zorunda mıyım

 3. Hocam iyi günler 1973 dogumluyum 01,05,1993 ssk girişim var üzerime işyeri var esnafım 2002 den itibaren 2859 gün 4/b var 2013 itibaren başka bir fabrikadan 4/ a ödeniyor 4/a 2629 günüm var üzerime işyeri hale devam ediyor kalan prim ödemem 187 gün gözüküyor bu dogrumu hangi şartlarda emekli olurum 187 gün dogruysa prim dolunca 4/a kapatırsam üzerimdeki işyeri ne olur 4/b devam edermi ne yapmam lazım acaba TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Merhaba
   Ödenen çift taraflı primler 4a tarafında birikmektedir. Buna göre 2011 tarihinden önce 4B sigortası geçerli olan vatandaşların 4A kapsamında sigortası olması durumunda 4A primleri iptal edilerek 4B prim borcuna eklenmektedir. Buna göre 4B kapsamında borcu olmayan kişilerin ödenmiş olan primleri ise kişilere de iade edilmektedir.

   1. Hocam teşekkür ederim.2001 den 2013 çe kadar 4/b liydim den 2013 de 4/b kapatıp 4/a geçtim hale 4/a yatıyor aynı anda iki prim yatmadı çift taraflı yatmadı benmi yanlış anlıyorum prim doldugu zaman ne yapmam lazım 4/a devammı edeyim yaştan dolayı emekli olamıyacam 4/a kapatırsam sistem beni 4/b geçirmi üzerimdeki iş yeri oldugundan geçirse 4/a dan kazındıgım haklarım ne olur acaba.

    1. Merhaba
     En son 3,5 yıl hangi sistem üzerinden çalışırsanız o kurumdan emekiliğe hak kazanmış olursunuz.

 4. Merhaba,Ticari taksi sahibiyim basit usulde vergi mukellefiyim Baska bir işte SSK’lı çalışabilir iyim. Saygılar..

 5. Merhaba. Kendı ısyerım var bagkurluyum. Bagkur borcum var bu yuzden saglıktan yararlanamıyorum. Kendıme işyerımde sıgorta yapabılırmıyım ?

 6. Selam ben bagkurluyum baska bir is yerinden 4 aylik is teklifi aldim sigorta yapacaklar.bunu kabul etdigimde 1 cisi kendi bagkurlu isimi yapmama engelmi?2 cisi bu sekilde olmasi bana sorun teskil edermi.3cusu 4 ay sonra sigortali is bitdiginde sigorta odenmesi kesildiginde bu 4 aylik bagkur odemesi yapmam gerekevekmi

 7. Meraba ahmet bey ben iş yerimi kapatmak zorunda kaldım 12 aylık bağkur borcum bulunuyor işyerini kapattıktan sonra başka bir iş yerinde sigortalı olarak işe başlasam sağlıktan yararlanabilirmiyim ben ve eşim ve bağkur borunu ödeyemiyorum biraz fazla olduğu için bu bağkur borcumu taksitlendirme durumunda veya ödememe durumunda ne olur teşekkürler.

 8. İnternetten satış yani e-ticaret yapmak için vergi mükellefi olsam. Bağkuru başlatıcam peki aynı anda sigortalı bir işte çalışabilir miyim ? Kendi işime ssk lı çalışan almadan ama … Sonuçta internetten satış yaptığım için iki işte de çalışmam mümkün ? Bu konuda yardımcı olur musunuz ?

 9. basit usulde bağkurluyum ve başka bir firmada sigortalı olarak çalışıyorum.Sigortalı olduğum için bağkur borcu birikiyomu devlet bunu benden daha sonra tahsil edermi şimdiden teşekkürler

 10. bağkurlu olarak başka bi yeerde ssk başlıyor tamamda bağkur durduruluyormu yoksa borçmu birikiyor..

 11. Merhaba, ben 2010 yılında ticari taksi aldım yani vergi mükellefi oldum ama aynı zamanda ssk lı bir işyerinde çalışıyordum ve ara vermeden hala çalışmaktayım. Kolum kırıldı rapor alsam, raporlu olduğum süre boyunca bağkur yatırmam gerekirmi. (İş kazası değil ama)

 12. Merhaba bağkurluyum benim adıma kantin işletiliyor iş kura başvursam herhangi okul güvenliginde ssk lı olarak işe girebilirmiyim acaba

 13. Hocam merhaba . Babam vefat ettikten sonra ticari taksi abimle bana ortak gecti. Şu an basit usul vergideyiz ve bagkur oduyoruz. Ama ben sigortali bir işte calismak istiyorum. Herhangi bir sakincasi var mi bide diyelim ki calismaya basladim bagkurum iptal olup sigortaya gectim, peki işten çıktığım Zaman tekrar bagkura dönüş oluyormu benim herhangi birsey yapmama gerek varmi bagkura dönmek icin. Simdiden teşekkürler.

 14. Bağkurdan emekli olmak üzereyim. Yani prim günüm bitmek üzere. Evde tercüme yapıp fatura kesiyorum. Bağkurdan emekli olunca çalışmaya devam edeceğim, peki bağkur primi ödemeye devam edecek miyim?

 15. Ahmet bey merhaba
  Kamudan bir iş yeri kiraladım (berber)Bağ-kurluyum Basit usul vergiye tabiyim Yanımda Üzerine iş yeri kayıtlı( Bağ-kurlu)olan birisini Çalıştıra bilirmiyim

 16. kamuya ait bir yeri kiraladım bağkurlu birisini çalıştıra bilirmiyim; çalıştırıyor olursam sıgorta pirimimi yatıracam ,bağkur pirimimi ödemeye devam edecem selam ve sevgiler

 17. merhaba ahmet bey ;
  Ltd şti sahibiyim bu işyerini kapatmadan ekonmik nedenlerden dolayı bir iş yerine sgk lı olarak girmem gerekiyor. engel varmı acaba . bağkur borçlarım var vergi borcum var bunları ödüye bilmem için 4a sgk lı olarak çalışabilirmiyim .

 18. iyi günler ahmet bey. 95 ssk girişliyim 2010 dan bu yana da bağkurluyum 400 güne yakın ssk 3500 gün civarıda bağkurum var.ssk dan emekli olabilmem için son 3,5 yılımı ssk lı tamamlamam gerektiğini biliyorum.sorum şu? işyerini devretmeden bağkuru durdurup başka bir yerde sigortalı çalıştığımda son 3,5 yılımı ssk lı çalışmış oluyormuyum?yani ssk dan emekli olabilirmiyim…

 19. Merhaba,
  Doğum tarihim 31/10/1974 ilk işe girişim 1991 /staj dönemi ,kabul edilen ilk sigorta başlangıcı ise 1994 yılı toplamda 6,395 gün prim ödeme gün sayım bulunuyor,
  Son olarak özel bir firmada görev yapıyordum 14 yıl çalıştıktan sonra anlaşmazlık nedeni ile çıkmak durumunda kaldım.
  Emeklilik prim gün sayısı dolmuş olmasına rağmen yaşı beklediğimden dolayı sanırım 54 yaşında emekli olabiliyorum,Şuan için kendi adıma iş yeri açmak istediğimde 54 yaşıma kadar olan 10 yıllık süre içerisinde 1261 günden 1 fazlası bağ kurda geçmesi durumunda SSK emeklilik hakkım kayıp oluyor mu? olmaması için 1259 gün gibi bir süre kendi işimi yaptığımda bağ kuru kesmem durumunda SSK dan emekli olabilir miyim? Sizce ne yapmalıyım?
  Çalışmak istediğim iş kolu emlakçılık remax firması ssk lı kendi ofisinde çalışmak yerine kendi adına vergi levhası açtırmak istiyorlar bu şekilde yapar ve 2 yıl süre ile kendi adıma vergi levhası olması durumunda ssk emekliliğimde hak kaybı olur mu? ve tabandan bağkur ödeyeceğimden dolayı ileride emeklilik maaşımı düşürücü etki yapar mı acaba?
  son çalıştığım işyerindeki brüt primlerim 5100 tl idi.

  saygılarımla

 20. merhabalar ben bağkurluyum babam da bağkurumdan faydalanıyor babam sigortalı bi işte çalışmaya başladığında hastane ilaç indiriminden faydalanmasında sorun olur mu

 21. Merhaba Ahmet bey ben kendime ait isyerimde çalışan esnafım başka bir yerde ssk lı olarak ise başlarsan bir sikinti olurmu bu durumda işyerinde sigortalı işçi çalıştırma zorunlulugum varmı?

 22. Ahmet Bey Mrb, Veteriner Hekim olarak bir kliniğim iş yerim var. ve yanımda ssk lı 1 işçi çalıştırıyorum. Bağkur primlerimi düzenli ödemekteyim.Ama ben bağkur ödemek istemiyorum SSK üzerinden Prim yatırmak istiyorum. Ben kendi şahsımı kendi kliniğimde SSK lı olarak gösterebilirmiyim ? Ya da Kendim başka bir şirkette başka bir alanda (KLİNİĞİM FAALİYETİNE DEVAM EDECEK ŞEKİLDE) SSK lı olarak çalışabilirmiyim? Çok teşekkür ederim. Saygılar.

 23. temmuz 1997 de ticari arac aldim ama tescilim 2000 yilindan yaptimisim. geri donukleri bagkur tescili icin dava acmak istiyorum, acabilir miyim?
  1997-2014 arasi bagkurluydum, sonrasinda 2 yil ssk li calistim. su an issizim yine ticari arac alip bagkura mi geceyim yoksa SSK li ise girsem?
  nasil erken emekli olurum maasim ne olurum. borcum yok acil cvp rica ediyom
  GULBAHAR HN. 1965 Dogumluyum

 24. bir işyerinde sigortalı olarak halen çalışmaktayım. tahakkuklarım her ay düzenli olarak internet üzerinden yapılmakta , ancak çalıştığım yerin mali sıkıntılarından dolayı son 3 yıldır primlerim yatırılmıyor ve işyerimin borcu olarak görünüyor. bu aydan sonra muhtemelen yapılandırma yada benzer bir yolla ödenmeye başlayacak. ben kendi adıma internet üzerinden satış odaklı home ofis bir şahıs şirketi kurmayı düşünüyorum. ssk prim borcumdan dolayı kuracağım işe bir borç yansıması olur mu yada bilmem gereken bir incelik var ise bilgilendirebilirseniz memnun olur, iyi çalışmalar dilerim

 25. merhabalar ben kendime ait bir adet kamyon aldım ve kardeşim çalıştırıyor sigortalı olarak bende mecburiyetten bağkurluyum kamyon üzerinden acaba ben sigortalı bir işte çalışabilirmiyim..?

 26. MERHABA.SSK LI OLARAK BİR İŞTE ÇALIŞMAKTAYIM.DEFTERE TABİ BİR İŞYERİ AÇARSAM BAGKUR PRİMİ YATIRMAK ZORUNDA KALIRMIYIM.VEYA SİGORTALI BİRİNİ YANIMDA ÇALIŞTIRMAK MECBURİYETİM VARMI.TEŞEKKÜR EDERİM.

 27. merhaba , ben almanyada yasayan 77 dogumlu bir ev hanimiyim.95-97 yillari arasinda babam benim adima market acip kendisi isci olarak calismisti kendi adina sigorta yatirmis fakat dükkan sahibi adina bir ödeme yapilmamis .dolayisiyle vergi dairesinden vergi nosu alinarak sosyal sigortalara basvurup borclanabilirmiyim.eminim vergi ödendigi icin adima bir vergi nosu alinmistr.bu durumda is veren olarak calismis oluyormuyum olmuyormuyum sormak istiyorum.

 28. Merhaba ben bir şirkette çalışıyorum ve işten ayrılıcam vergi mükellefiyim bagkuru hiç başlatmadım işten çıkınca işsizlik maaşı alabilirmiyim yoksa Bağkur otomatik devreyemi giriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu