Esnaf Bağ-Kur’lu (Vergi Mükellefi) SSK’lı Çalışabilir mi ?

21.06.2019
6.192
A+
A-
Esnaf Bağ-Kur’lu (Vergi Mükellefi) SSK’lı Çalışabilir mi ?

Bağ-Kur’lı olanların SSK’da çalışması mümkündür. Buna göre 5510 sayılı olan kanunun 53. Maddesine göre sigortalı olan kişinin. 4. Maddenin birinci fıkrasına göre işyeri olan kişiler, farklı bir işyerinde işçi olarak da çalışması mümkündür. Buna göre Bağ-Kur’lu olan vatandaşlar, SSK’lı olarak çalıştıklarında Bağ-Kur ve SSK’dan prim ödemesi yapabilir ancak bu ödemeler yalnızca SSK üzerinde birikmektedir. Buna göre Bağ-Kur’lu olan kişiler, SSK’lı işe girdiğinde Bağ-Kur’u durdurulmaktadır. Bu noktada SSK tarafından ödenen primler ise kişinin Bağ-Kur borcuna transfer edilmektedir.

İşyeri Sahibi Başka Yerde Çalışabilir mi?

İşyeri sahiplerinin SSK’lı olarak çalışması mümkündür. İşyeri sahipleri esnaf kapsamında 4B Bağ-Kur’lu olarak sigorta hizmetlerinden faydalanmaktadır. Bu kişiler hem işyeri sahibi olup hem de SSK’lı olarak da çalışabilmektedir. Ancak iki alandan da yatan sigorta primleri yalnızca bir alanda birikmektedir. Buna göre 5510 sayılı kanunun 53. Maddesine göre başka bir yerde çalışmaya başlayan vatandaşların bu durumu yazılı olan bildirmesi gerekmektedir. Hem SSK hem de Bağ-Kur tarafından prim ödenen vatandaşlar, daha yüksek emekli maaşı almaktadır. Öte yandan Bağ-Kur’a borcu olan kişilerin eş zamanlı olarak SSK kapsamında çalışmaya başlaması halinde, bir ayın tamamlanmasından sonra sağlık hizmetlerinden de faydalanmaya başlamaktadır. Sigortalı olan kişilerin 4A ve 4B kapsamında çalışması durumunda 2011 tarihinden önce sigortalılık geçerli olarak kabul edilmektedir.

İşyeri Sahipleri SSK’lı Olabilir mi?

İşyeri olanların SSK’lı olması söz konusudur. İşyeri sahibi olan Bağ-Kur’lu esnaf kişiler, aynı anda farklı bir işyerinde işçi olarak da görev alabilir. Bu durumda kişinin Bağ-Kur ödemeleri durarak SSK primleri yatmaktadır. Bu noktada kişi primlerinin tek bir alanda birikmesini de isteyebilir. Bu durumda kişi emekli olduğunda, yatan çift prim de dikkate alınarak daha yüksek emekli maaşı ödemesi yapılacaktır. Öte yandan 4A ve 4B sigortalılığa tabi olunması durumunda 4A sigortalılık geçerli kabul edilir. Buna göre 4B kapsamında sigortası olan 4A kapsamında sigorta olunmasından bir gün öncesinde durmaktadır. Öte yandan aynı kanunda sigortalının talebine göre 4A ve 4B kapsamında sigortalı olmak da mümkündür. Bu noktada 4A ve 4B kapsamında ödenecek primlerin toplamı ise prime esas kazancın üzerindeki sınırını geçemez.

SSK Başlayınca Bağkur İptal Olur mu?

SSK’nın başlamasıyla Bağ-Kur’un iptali kısa sürede gerçekleşmektedir. Bağ-Kur’lu olan vatandaşların SSK’lı bir işe girmesi durumunda Bağ-Kur ödemeleri durmaktadır. Ancak vatandaşlar iki taraftan da prim ödemesi talep ederse, bu durum da kabul edilmektedir. Fakat 4A ve 4B kapsamında ödenecek olan primlerin toplamı ise prime esas kazancın üst sınırından daha fazla olamaz. Buna göre 2011 tarihinden önce 4B sigortası geçerli olan vatandaşların 4A kapsamında sigortası olması durumunda 4A primleri iptal edilerek 4B prim borcuna eklenmektedir. Buna göre 4B kapsamında borcu olmayan kişilerin ödenmiş olan primleri ise kişilere de iade edilmektedir.

Basit Usul Vergi Mükellefi SSK’lı Olabilir mi?

Basit usul vergi mükelleflerinin SSK’lı olması mümkün olmaktadır. Bağ-Kur kapsamında çalışan iş yeri sahiplerinin SSK’lı olarak işe girmesi durumunda Bağ-Kur primleri durmaktadır. Bağ-Kur primleri ve SSK primlerinin aynı anda ödenmesini talep eden vatandaşlarının bu konuda başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru yapan kişilerin Bağ-Kur borcu varsa, SSK tarafından ödenen primler, Bağ-Kur borçlarını kapatacak şekilde diğer tarafa aktarılmaktadır. Eğer vatandaşın herhangi bir Bağ-Kur borcu yoksa, bu prim ödemeleri kişi SSK’dan çıktığında geri iade edilmektedir.

İşyeri Açan Bağ-Kur’lu Olmak Zorunda mı?

İşyeri sahiplerinin Bağ-Kur’lu olması zorunludur. Bağ-Kur’lu olmak zorunda olan kişiler 5510 sayılı kanunun 4/1b maddesine göre düzenlenmiştir. Bağ-Kur’lu olmak zorunda olan kişiler ise:

 • Köy ve mahalle muhtarları,
 • Kendi hesabına çalışan ve vergiye tabi olan kişiler,
 • Gelir vergisinden muaf olan esnaflar,
 • Esnaf ve sanatkarlar odasında kayıtlı olan kişiler,
 • Tarımsal çalışmaları olan kişiler,
 • Kollektif şirket ortakları Bağ-Kur’lu olmak zorundadır.

Sigorta primi ödememiş olan kişiler ve Bağ-Kur’a kayıtlı olmayan kişilerin sağlık hizmetlerinden faydalanması mümkün değildir. Bağ-Kur’lu olmayan kişilerin gelecek dönemde emekli olma şansları da bulunmamaktadır. Bu kişilerin sosyal güvenlik kurumlarına Sigortalılık Muafiyet Belgesi vermesi gerekmektedir.

Bağ-Kur’lı İşkur’a Başvurabilir mi?

Bağ-Kur’lu kişilerin İşkur’a başvurması günümüzün tartışmalı konusu olmaya devam etmektedir. Buna göre 6824 sayılı olan Torba kanun kapsamı ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası kanununa eklenen düzenlemeler ile durum kesinleştirilmiştir. Bağ-Kur’lu olan kişilerin İşkur’a başvurması mümkündür. Ancak bu hizmetten faydalanamayacak kişiler ise:

 • Ticari kazanç ya da serbest meslek kazancı sebebiyle gerçek ya da basit usulde gelir vergisi mükellefi olan kişiler faydalanamaz.
 • Gelir vergisinden muaf olan esnaf ve sanatkar sicilinde kayıtlı olan kişiler bu hizmetten faydalanamaz.
 • Şirket ortakları bu hizmetten faydalanamaz.
 • İsteğe bağlı sigortalılar bu hizmetten faydalanmaz.
 • Köy ve mahalle muhtarları bu hizmetten faydalanamaz.
 • Tarımsal faaliyette bulunan kişiler tarım Bağ-Kur sigortalısı olan kişiler İşkur’a başvuru yapamaz.
 • Esnaf Ahilik Sandığı sigortalı olan kişiler için sigortalı durumunun sona ermesinden ve sigorta çıkışı verilmesinden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olan vatandaşların, sigorta çıkışının verildiği tarihten geriye doğru son üç sene içerisinde de işsizlik maaşı ödenmektedir.
 • 600 gün faaliyetini sürdüren ve Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olan Bağ-Kur’lu vatandaşlara 180 gün boyunca işsizlik maaşı ödenmektedir.
 • 900 gün faaliyetini sürdüren ve Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olan Bağ-Kur’lu vatandaşlara 240 gün boyunca işsizlik maaşı ödenmektedir.
 • 1080 gün faaliyetini sürdüren ve Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olan Bağ-Kur’lu vatandaşlara 300 gün boyunca işsizlik maaşı ödenmektedir.

Bağ-Kur Borcu Olan SSK’dan Faydalanabilir mi?

Bağ-Kur borcu olanların SSK’lı olması mümkündür. Kendi işyeri olan ya da Bağ-Kur’a bağlı olarak çalışan kişilerin farklı bir işyerinde işe girerek SSK’lı olması durumunda, ödenen primler Bağ-Kur borçlarına aktarılmaktadır. Buna göre Bağ-Kur’lu olan kişi, SSK kapsamında çalışmaya başladığında Bağ-Kur ödemeleri durmaktadır. Ancak SSK primleri, vatandaşın prim borçlarına aktarılmaktadır. Özellikle kendi hesabına işyeri sahiplerinin başka bir işyerinde çalışması halinde bu durum avantajlı olmaktadır. İşyeri açan kişiler, gelir vergisi ödeyecekleri için Bağ-Kur’lu olarak çalışmak durumundadır. Buna göre Bağ-Kur’lu olan kişilerin SSK’dan faydalanması mümkündür.

Bağ-Kur’lu Olmanın Avantajları Nelerdir?

Bağ-Kur’lu olmanın avantajları başında ise sağlık hizmetlerinden yüzde 20’lik ödeme yaparak faydalanmaktadır. Bu sayede yüksek ücreti olan ilaçları çok daha düşük rakamlarla elde edebilmektedir. Özellikle ödeme basamağının yükselmesi durumunda Bağ-Kur’a giriş tarihine göre yüksek emekli maaşı ödemeleri de alınmaktadır. Vatandaşların Bağ-Kur’lu olabilmesi için iş sağlığı ve güvenliğinden faydalanamıyor olması gerekmektedir. Öte yandan işveren tarafından sosyal güvenlik kurumuna sigorta priminin ödenmiyor olması da önem teşkil etmektedir. Bağ-Kur’lulara sağlanan hizmetler ise:

 • Esnaf Ahilik Sandığı (işsizlik maaşı) ödeneği.
 • Ödenek alınan süre boyunca genel sağlık sigortasından yararlanma.
 • Yeni bir iş bulma.
 • Aktif işgücü hizmetleri kapsamında kurs ve programlar olmaktadır.

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur?

Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ?

Kıdem Tazminatı Nedir, Kimlere Verilir?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 545 YORUM
 1. Uğur dedi ki:

  Hocam bir şirkette sigortalı olarak başlayabilirim yani peki şirket işveren teşviğinden yararlanabilir mi bağkurum var diye sıkıntı olmaz değilmi çok sağolun teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;dediğimiz gibi bağkur teşvike engel değil.

 2. muammer dedi ki:

  Hocam iyi günler 2004 yılında Tarım sigortasına başlangıcım var, 2012 yılında vergi mükellefi oldum.acaba tarım sigortalı olarak çalışmaya devam edebilirmiyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;vergi mükellefiyseniz tarım sigortalı olamazsınız.

  2. Ahmet ek dedi ki:

   Merhaba ahmetbey 4 a dan issizlik odenegim 8 ay onayladı 1999 yılında 4bden aynı gün mecburi sigortadan girişim yapılmış aynı gün sigortadan terkim verilmiş 0 gun hizmet gözükuyor limited sirkette yüzde 50 hissem gözüküyor issizlik maasi almanda sıkıntı olurmu

  3. fatih dedi ki:

   2002nin 3 .ayinda ilk sigorta girisim var.sigorta toplam ginum 784.sonra 2007 de tarim bagkurlu oldum daha sonra 2015 de kendi osyerimi acarak esnaf bagkuruna gecis yaptim bagkurda toplam gun sayim 3.480 dir .simdi bir kac sorum var .ben ne zaman emekli olabilirim ,sigortaya ne zaman gecmem gerekli,yada boyle esnaf bagkuruyla devam etsem maaasim sigortaliya gore dusukmu olur.bide spn 3.5 yil nerden sigortan varsa ordan emekli oluyosun diye biliyorum onceki 784 olan gunum 3.5 yil icinden dusermi saygilar .

 3. ozge dedi ki:

  Merhaba,Baska bir iş yerinde çalışıp hemde kendı ıs yerımı acsam vergı mukellefi olsam oluyormu acaba

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,hem vergi mükellefi olup aynı zamanda da SSK li olarak başka bir yerde çalışabilirsiniz

 4. Talip dedi ki:

  Iyi günler bagkurum var. bagkur borcum var. Başka bir yerde KISMI partime olarak sigortalı çalışmak aynı zamanda iş yerime devam etmek istiyorum. Kismi çalıştığım zaman borcum olsa bile sagliktan yararlanabilir miyim. Yoksa sağliktan yararlanmak için sigortamin tam mi yatması gerekir.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;4-a çalışmalarınız part time bile olsa bağ kurunuzu durdurur.Geriye kalan günlerinizin GSS borçlarını ödeyerek sağlıktan yararlanabilirsiniz.Bağkur borcunuz engel teşkil etmez.

 5. umut dedi ki:

  Merhaba ! Ben 5 yıldır ssk lı olarak bir iş yerinde çalışıyorum ve 2013 yılından beri
  “basit usul mukellefiyeti” ve oda kaydım olup bir belediye sınırları içinde abimle birlikte “seyyar pazarcılık” yapıyoruz ve senelik beyannamemizi verip muhasebimizi tutuyoruz, Ben başka bir iş yerinde çalıştığımdan dolayı çoğunlukla işin başında abim bulunuyor. Bizim sabit bir iş yerimiz olmayıp faaliyet türümüz “seyyar pazarcı” olduğundan şu ana kadar bu şekilde çalıştık. Fakat ileride şöyle bir sorunla karşılaşılabilir miyiz: Basit usul mukellefiyette, “işinin başında bizzat bulunmalı” maddesi var ve ben bu ay itibari ile abimi basit usul vergi ile devam ettiğimiz bu pazarcılık işinde sigortalı göstermek istiyorum fakat vergi dairesi benim başka bir iş yerinde ssk lı çalışmama binaen “işinin başında bizzat bulunmuyor diye bu şekilde çalışmamızı naylon şirket gibi kabul edip veya basit usul faaliyet şartlarını ihlal etti diye mükellefiyetimizi iptal edip abimin pazarcılık işinde gösterdiğim sigortasını ve benim de ssk lı olarak çalıştığım iş yerindeki sigortamı geriye dönük iptal ettirebilir mi ? Kolay gelsin !

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5510 sayılı Kanuna göre bağkurlu olanlar SSK’lı olarak başka bir yerde çalışabilir,sosyal güvenlik mevzuatı buna izin veriyor.

 6. Talat dedi ki:

  Iyi günler verdiğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
  Babamin iş yeri var ve bayağı bagkur borcu var. Geçen günlerde sağlık problemi yaşadı. Şimdi iş yerini kapatacak. Annemin tarim bagkuru var ve borcu yok. Annemin sagligindan yararlanmasını istiyoruz. Fakat sgk dan bagkur borcu olduğu icin eşinden yararlanamaz demişler. Böyle birşey mümkün mu. Zaten ödeyecek durumda olsak babamin iş yerini kapatmayiz.
  Ben memurum babam is yerini kapattiktan sonra sağlık için üzerime alamaz miyim. Yada babam annemin bagkurundan dedikleri gibi borcu ödemeden yararlanamaz mi.
  Önerebileceğiniz bir çözüm yolu var mi.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işyerini ve vergi kaydını sonlandırırsa prim borcu olsa bile eşinden sağlık yardımı alabilir.Eşinin sosyal güvencesi olduğundan dolayı çocuğundan sağlık yardımı alamaz.

  2. Mete dedi ki:

   Merhaba şuan özel bir şirkette ssklı olarak çalışıyorum. Araç alım satım için. Kendi adıma vergi mükellefi oldum fakat dükkan yok home ofis üzerinden ev adresimi gösterdim ticaret odasınada herhangi bir kaydım yok. Sadece sattığım araca fatura kesiyorum. Muhasebecim muhasebe tutuyo giderlerim ile. Çalıştığım özell şirkette bir sıkıntı yaşarmıyım. Bağkur olayına girmiycem çünkü. Bunu nasıl yapabilirim. Bana acil yardımcı olurmusunuz.

 7. sancaksaat dedi ki:

  slm ahmet bey basit usulde vergi mükellefi olanlarda,sskda işe girebilirlermi 4A olarak,saygılar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet SSK’lı olabilirsiniz.

 8. yakup dedi ki:

  merhaba benim üzerime ait iş yerim var fakat ben 3 yıldır sigortalı olarak özel bir şirkette çalışmakteyım ama vergi mükellefliğim hala devam ediyor emekli olurken ssk dan iş yerimi kapatmak zorundamıyım veya veri mükellefliğimi sonlandırmak zorundamıyım teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;vergi kaydınızı devam ettirebilirsiniz;emeklilikte problem olmaz.

 9. ALİ dedi ki:

  slm ahmet bey. Ben basit usül vergi mükellefiyim tek başıma çalışıyorum. esnaf bağkurumu durdurup kendimi başka bir işyerinde sigortalı göstermeye başladım. emeklilik yaklaştı son
  3,5 yılı sigortalı olup sigortadan emekli olabilmek için. bu durum kanunen uygun mu.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;başka bir yerde çalışıyorsanız şayet SSK’lı olmanız gerekir. Kanunun amir hükmü bu

 10. ercan tan dedi ki:

  merhaba ahmet bey gerçek usul vergi kaydım var bağkurluyum işyerimde benden başka çalışan yok ssk dan emekli olmak için vergi kaydımı sildirmeden son 3.5 yıl başka biryerde sigortalı göstersem ve bununla beraber yanımda ssk lı birini çalıştırma zorunluluğu varmı teşekkürler…..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba kanunen bir zorunluluk bulunmamaktadır

 11. mustafa dedi ki:

  ahmet bey,
  tek başına calisan esnafın baska yerde ssklı olarak calısabilcegini soyluyorsunuz.dayanagınız nedir?cunku internette aksini iddia edenlerde var.
  nasıl bi cozum onerirsiniz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba 5510 sayili kanun 53. Maddeyi inceleyebilirsiniz

 12. mustafa dedi ki:

  53.maddede hangi sigortalılığın oncelikli olacagı belirtilmis ama baska bisey goremedim.

 13. mustafa dedi ki:

  bu sitede cevap veren diger arkadas basit usulde vergi mükellefi baska yerde , yanında sskli eleman calıştırmadan, sigortalı olamaz demis.gercek usulde vergi mükellefi olması lazım demis..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;mevzuatta bu konu ayrıntılı düzenlenmemiş ancak düşünüldüğünde eğer işyeriniz faaliyetine devam edecekse siz başka yerde fillen çalışacağınızdan dolayı mecburen işyeriniz de de en az bir kişi çalıştıracaksınız ve bu kişi sigortalı olmak zorundadır.

 14. alisel dedi ki:

  merhaba,

  bagkurluydum ssk’lı olarak da çalışmaya başladım daha sonra dilekçe verip bağkurumu da aktif hale getirdim. bağkur prim borcu, cari dönem, geçmiş dönem vs borçlarım 0 gözüküyor bunun yerine 53.madde prim borcum gözüküyor ama bunu ödeyecek bir yer bulamadım internette. bu ödemeyi nereden, nasıl yapabiliriz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;53.maddeden kaynaklı borç olmaz;53.madde sigorta önceliklerini açıklar;E-devletten borcunuzu yeniden sorgulatın lütfen 53.madde terk kodudur.

 15. sancaksaat dedi ki:

  merhaba ahmet bey basit usulde iş yerim var şu an sskdayın 1hafam kaldı günüm dolmaya,üzerimde gözüken basit usul vergi mükellefi yetim olan iş yerini kapanışvermem gerekirmi.vergi mükellefi olmam sskdan emeklilikte sorun olurmu.şimdiden teşekür eerim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,problem olmaz emekli olabilirsiniz

 16. sancaksaat dedi ki:

  merhaba ahmet bey 12-05-2017 tarihinde günüm doluyor ben 15-05-2017 tarihinde emeklilik dilekçemi versem olurmu yoksa aysonunu bekleyeyimmi ne tavsiye edersiniz,şimdiden çok teşekür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hiç fark etmez;istediğiniz zaman verebilirsiniz.Ne kadar çabuk verirseniz işleminiz o kadar çabuk sonuçlanır.

 17. sancaksaat dedi ki:

  allah razı olsun sizden inşaallah pazartesigünü dilekçemi vericem.

 18. yasar dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey bende basit usul mukellefiyim. Ssk li ise basladim. Ben isteyken dukkanda esim duruyor. Gercek gelire gecmen lazim diyenler var. Bu dogrumu yoksa basit usulden devam edeyimmi. Saygilar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;konu hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen TIKLAYINIZ.

  2. Yağmur Kent dedi ki:

   Merhabalar kendi adıma sirketim var ve vergi borcum mevcut başka borcumu ödeyemiyorum fakat başka bi yerde sigortalı ise girmek istiyorum bu mümkün müdür?

 19. Serdal dedi ki:

  Merhabalar vergi mükellefi esnaftım bagkurluyum ama bağkur borçluyum işyerini kapatmadan bagkurumu dondurup başka bir iste sigortali çalışabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet çalışabilirsiniz.

 20. Şenol KORKUSUZ dedi ki:

  Merhabalar ben kendi üzerime ait bir servis arabam var fakat ben başka bir yerde ssk li olarak çalışıyorum kendim simit ustasıyım fakat aracın bir turizm firmasındada personel servis taşıma işini de yapıyor sabah akşam aracıda ben kullaniyorum turizm firması yıl sonunda ilişikisiz yazısı almak için ssk ya baş vurup evraklarımızı veriyorlar ve orada da benden icin bu kişinin üzerine araba var bu kişi simit fırınında ssk li çalışamaz ancak bir turizm yada taşımacılık sektörüyle ilgili faliyet gösteren bir yerden ssk li olmam gerektiğini söylüyorlar ama ben yıllardır bu şekilde çalışıyorum bu durumda ne yapılması gerekir birde ben sigorta gösterilen simit fırınında gerçek anlamada da calisiyorum çalıştığım yer dururken başka taşıma sektöründen ssk li olmamı istemeleri yada bagkurlu olmaya zorlamalari normal mi nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bağkurlu iken başka bir işyerinde SSK’lı olarak çalışabilirsiniz.Kanunen bir engel bulunmamaktadır.

 21. sancaksaat dedi ki:

  merhaba ahmet bey dilekçemi verdim emekli olmak için,fakat sistem beni çalıştığım yerden çıkış aldım ertesi gün mükellef olduğum için bağkura attı beni,bağkurumu durdurabilirmiyim iş yerim devam ederken yoksa emekli olunca kendiliğinden dururmu bağkurluluğum.teşekürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;emeklilik tarihiniz itibariyle bağkurunuz durur.

   1. sancaksaat dedi ki:

    ahmet bey teşekür ederim.

 22. Nevin dedi ki:

  Bağkurlu iş verenim, 2 sigortalı elemanım var. Şimdi halk eğitimde öğretmenlik yapacam sigortamı yatiracaklar is yerim ve calisanlarim konusunda sıkıntı yaşarmıyım

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;herhangi bir sıkıntı olmaz çalışabilirsiniz.

 23. Kemal dedi ki:

  Merhabalar Ahmet bey. Benim bir minibüs hattında durak ve arabam var fakat 2 yıldır kooperatif mahkemelik oldugu için aracım çalışmıyor ve bunuda maliyeye bildirdim. 5 yıldır bir iş yerinde çalışmaktayım ama bazı sorunlar yüzünden işyerinde anlaşmalı şekilde ayrılmayı düşünüyorum. İşten ayrıldıktan sigortam yatmica için bagkur otomatik olarak başlıyormuş. Birincisi bagkur u dondurabilirmiyim. İkincisi işten ayrılınca işsizlik maaşı alabilirmiyim. cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;vergi kaydınız var ise bağkuru terk etmeniz mümkün değildir.Ayrıca bağkurlu olduğunuz için işsizlik maaşı da alamazsınız.

 24. Ayşegül dedi ki:

  merhaba Ahmet bey ;

  Benim aralık 2016 da bağkur başlangıcım var. Geçtiğimiz ay bir firmaya kabul edildim anca firma iş-kurla personel alımı yapacak. Bağkurumun olması iş-kurla çalışmama engel olur mu ?
  şimdiden teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bağkurlu olmanız çalıştığınız anlamına gelir;İş-kur kursiyerliğinde ise çalışmama şartı aranmaktadır.

 25. YILMAZ dedi ki:

  AHMET BEY X ANONİM ŞİRKETİNE YÜZDE ELLİ ORTAĞIM VE YÖNETİM KURULU ÜYESİ OLARAK ALDIĞIM HUZUR HAKKI ÜZERİNDEN BAĞKURUM ÖDENMEKTE.
  BİRDE Y ANONİM ŞİRKETİ VAR ONUN YÜZDE YÜZÜ ORTAĞI OLDUĞUM X A.Ş. YE AİT ORADADA YÖNETİM KURULU ÜYESİYİM. BEN YÜKSEK BEDEL ÜZERİNDEN BAĞKUR ÖDEMEMEK İÇİN Y A.Ş. DEN 4A SİGORTA GİRİŞİ YAPTIRSAM SIKINTI OLURMU? TEŞEKKÜRLER

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;kendinize ait bir şirkette 4/a lı olmanız mümkün değildir.

 26. FERHAT ARABACI dedi ki:

  Merhaba
  Esnafim fakat 4a li başka bir işte çalışıyorum engelli raporumdan dolayı vergi indirim talebinde bulunabilirmiyim erken emeklilik için

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet bulunabilirsiniz.

  2. Bahtiyar dedi ki:

   Merhaba bana ait kargo şirketinde çalışan arabam var başka bir ilde bir devlet dairesinde sözleşmeli personel olarak çalışmamda bir sakınca varmı adres değişikliği yapmadan çalışabilirmiyim

 27. sancaksaat dedi ki:

  slm,ahmet bey bana bir evrak geldi şöyle yazıyor,son prim ödeme tarihi 09-10-2013 olup ticari faliyeti devam ettiğinden maaş bağlanamaması halinde merkezimize bilgi verilmesi hususunu arz ederim.diye yazan bir evrak bu ne demek acaba,ben 4A üzerinden emeklilik dilekçesini vermiştim,fakat e devlette emekli olduğumu görüyorum,birde başka şahıslara gelen evrak farklı ve bağlanan maaş belirtilmiş benimkinde öyle bir şey yazmıyor.BEN İŞ YERİM DEVAM EDERKEN 3,5SENE ÜZERİNDEN DİLEKÇEMİ VERDİM,ACABA Bİ SORUNMU VAR LÜTFEN BİR YARDIM EDİN ÇK TEŞEKÜRLER HAYIRLI RAMAZANLAR.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ticari faaliyet maaş bağlanmasına engel değil;tebligatı gönderen SGM ile görüşün lütfen.

 28. sancaksaat dedi ki:

  teşekürler.

 29. sancaksaat dedi ki:

  slm ahmet bey bana maaş bağlandı fakat 823 tl normalmi bu kadar maaş,1992 sigorta girişim var 45gün,daha sonra 2002de ara vermeden 11 sene bağkur var,son3,5senede ssk sigortam var 5604günden emekli oldum bu kadar az maaş olması normalmi acaba. teşekürler,yoksa itiraz edebilirmiyim böyle bir hakkım varmı.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,maasiniz doğru görünüyor yine de bir dilekçe ile yeniden hesaplanmasini talep edebilirsiniz

 30. Tamer usulli dedi ki:

  Esnafim vergiye tabi sigortalı işe başlayabilirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet bagkurlu iken SSK li olarak başka bir işyerinde sigortalı olabilirsiniz

 31. sancaksaat dedi ki:

  slm ahmet bey bana maaş bağlandı fakat 823 tl normalmi bu kadar maaş,1992 sigorta girişim var 45gün,daha sonra 2002de ara vermeden 11 sene bağkur var,son3,5senede ssk sigortam var 5604günden emekli oldum bu kadar az maaş olması normalmi acaba. teşekürler,yoksa itiraz edebilirmiyim böyle bir hakkım varmı

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba ,maasiniz normal görünüyor yine de itiraz edebilirsiniz.

 32. orhan baba dedi ki:

  Sayın Ahmet Bey eşim 2007 tarihinde vergi kaydı açıldı.vergi kaydı açılmadan önce 15 günlük ssk primi ödüyorduk.Bu 2012 yılına kadar devam etti.2012 den sonra primini 30 güne çıkardık.Emekli tarihi yaklaşıyor 2017 ağustosta olacak bir sıkıntılık durum var mı.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;eşinizin tüm hizmet bilgilerini verebilir misiniz ?

   1. Asya dedi ki:

    Ahmet bey avukatım. Kendime ait bir vergi açılışım var. Ssklı bir işe başlayacağım başka bir hukuk bürosunda bu durumda bağkurum kendiliğinden duruyormuş. makbuz kesebilir miyim? Bağkur primlerini dilekçe yazıp yatırmama gerek var mı yoksa ssk’lı olduğum için kendi ofis ve vergi levhamı kapatmalı mıyım?

 33. ömer faruk vurmaz dedi ki:

  bağkura borcum var.

 34. Orhan baba dedi ki:

  **************************

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tüm hizmet bilgisi derken sadece işe giriş işten çıkış bilgilerini verin.

   1. orhan baba dedi ki:

    Sayın Ahmet Sarı eşimin ilk işe giriş tarihi 03.12.1990 …01.01.2007 yılı tarihinde vergi dairesine kayıtlı oldu.Vergi kaydı olmadan önce ssk primi ödüyorduk 01.01.2007 tarihinde ssk primini devam ettirdik 15 günlük ödeyerek 01.01.2012 yıldından itibaren ssk primini 30 güne çıkardık.halen vergi kaydımız devam ediyor.ssk olarak işten çıkışımız olmadı doğum tarihi 12 ağustos 2017 de emekli yaşı gelmış oluyor.Bu durumdan dolayı emekli olabilmesinde sıkıntı olur mu?

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;2007 yılında hangi sigorta kolu önce ise o kapsam geçerli olur.O yüzden sıkıntı olacağını düşünmüyoruz.

  2. orhan baba dedi ki:

   hizmet dökümünü silermisiniz buradan

   1. Ahmet SARI dedi ki:

    Merhaba;isteğiniz üzerine yorumunuz yayından kaldırılmıştır.

 35. Önal TAŞDEMİR dedi ki:

  EMEKLİ bir öğretmenim vakıfta aylık ücret karşılığı calisabilirmiyim. saygilarimla

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet çalışabilirsiniz.

 36. oa aka dedi ki:

  1999 3 ay ssk lıyım 3000 gün pirimim var ssk ya göre 58 yaş 5970 iş günü ve 25 yıla tabiyim 2013 te çalıştığım işten ayrıuldım 2015 6. ayda te çayocağı açtım vergi mükellefi oldum ve çalıştırmaya devam ediyorum sgk da n aldığım bilgiye göre bağkur 1999 gününü giriş kabul etmiyor 9000 iş gününde (ssk ile beraber) emekliliği hak edeceğimi söylediler ama 3,5 yıl yani 1240 günden fazla bağkurum olursa sonrasında vergimi kapatıp sigortalı olsam da 9000 gün tamamlamam gerektiği 1200 günde kapanış yapıp ssk lı çalışırsam 5970 günde emeklilik hak edi,yormuşum.eksik mi ne kadar doğru tam olarak araştıramadım şayet doğru ise çalışan ssk lı kardeşimin üzerine iş yerini devretsem bende ayda on gün sigortalı ollarak çalışsam bu 9000 gün den kurtula bilirmiyim yada hiç sigorta göstermeden çalışsam yada başka bir çözümü varmı teşekkurlerteşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 7 yılda hangi kapsamda çalışma fazla ise o kapsamdan emekli olabilirsiniz.Son 3.5 yılınızı SSK da geçirirseniz 5975 gün ile emekli olabilirsiniz.

 37. meziyet dedi ki:

  hayırlı akşamlar.oğlum öğrenci.İşkurdan teşfikle işe yerleştirildi ama üzerinde bağkur vardı.işkura baş vurumuzda bunu oradaki memurlara hem sözlü hemde kurumdan aldığımız hizmet dökümüyle yazılı olarak bilgilendirdiğimiz halde 3 ayın sonuna doğru biz kendimiz hastaneye muayene sırasında ortaya çıkardık.Bağkur borcundan dolayı muayene olamassınız dediler.İşkuru biz bilgilendirdiğimiz halde 5 gün önce posta yoluyla oğluma 5000 tl gibi bir geri ödeme çıkardılar.burada mağdur olan biz olmamıza rağmen ne iş yeri nede iş kur olumsuz etkilenmedi ki aynı evraklar hem iş yerinde hemde iş kurda mevcut.3 ay önce bu sıgorta başlatılmadımı ki sorgulamada yada evrak teslimiinde bunu farketmediler.bağkurlu oduğumuz baştan söylendiğinde bişey olmaz diyen kişiler suçlu değilmi.Hafta içinde bunun ödenmesi isteniyor.oğlumun verdiği emekte havada kalmış oluyor.bu sürede çalışıp emek verdi gidip oturmadı.acil cevaplarsanız seviniriz.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bağkurlu ise işkur kapsamında yararlanamaz;çıkan borcu ödemesi gerekiyor.

 38. ali kaya dedi ki:

  meraba hocam..ben 1990 yılda 45 gunluk sıgorta ıle ıse basladım..2000 yılından berıdır bagkurluyum..okuln servısı yapıyorum..emeklı olmam için sıgoırtaya gecmem gerekıyor..eger sıgortaya gecersem aracımda bırını calıstırıyor gostermem gerekırmı..bu sorulurmu sonradan 1969 dogumluyum hocam

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;mevzuatta böyle bir hüküm bulunmamaktadır.Ancak sahte çalıştığınız tespit edilirse hizmetleriniz iptal edilir.

 39. bülent özsoy dedi ki:

  Hocam kolay gelsin, eşim ssk girişi 1993 ılı gözküyor fakat ssk dökümnüde 1191 ocak ayı yatan primleri gözüküyor ve ssk sicil nosunda başka biride dökümde cıkıyor, size sorum hangi giriş kabul ediliyor 1993 mü yoksa 1991 ocak mı ,,,tesekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1993 ilk işe giriş kabul edilir.Sizin hizmetlerinize başka sigortalılar karışmış sanırım,onların hizmetleri dikkate alınmaz.

 40. Nuran dedi ki:

  Merhaba ,
  Sgk ve banka sandıklarından 7.100 gün doldurdum. Emekli olmak için yaşı bekliyorum. Bu arada basit usulden esnaflık yapmak istiyorum. İsteğe bağlı olarak SGK dan devam edebilir miyim ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,vergi kaydiniz olursa bagkurlu olursunuz

 41. ufuk dedi ki:

  Merhaba, 18.11. 2008 tarihinden itibaren Esnaf Bağkurluyum ( basit usul mükellef olarak servis taşımacılığı) aynı zamanda esnaf olduktan sonra başka bir yerde kesintisiz SSK lı olarak çalışmaktayım.31.07.2017 de mükellefiyetimi kapattım .
  Bugün Sgk den gelen yazıda prime esas kazancınızın belirlenmesi için aylık kazancınızı beyan edin yazıyor.
  Acaba geçmişe dönük bağkur prim borçları için mi bu yazı gelmiştir.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;geçmişe yönelik olarakta gelmiş olabilir,bağkur tesciliniz sonlandırılmamışta olabilir.Prime esas kazancınızı beyan etmezseniz primleriniz asgariden alınır.

 42. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba , Bağ-Kur’lu bir kişi başka bir şirkette çalış sa ve bu çalıştığı şirkette de ücretsiz izne ayrılır ise kişiye Ücretsiz izin aldığı zaman dilimi için Bağ-Kur’da borç çıkar mı ?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,ücretsiz izinli olduğu bildiriliyorsa çıkmaz

 43. Ali dedi ki:

  Meraba benim kendi iş yerimvarken başka bi yerde ssk’lı çalışabilirmiyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,evet çalışabilirsiniz kanun izin veriyor

 44. sezgin öz dedi ki:

  ben şuan bir iş yerinde çalışıyorumve vergi mükellefiyim.ek iş olarak internet üzerinden satış yapıyorum.şuan çalıştığım yerden ayrılıp başka bir işe girmek istiyorum.Yeni gireceğim iş yerime bu durumu bildirmesem bir sorun çıkartırlarmı .? çünkü ek işimi bu iş yerinde de devam ettirmek istiyorum.Cevabınızı bekliyorum.Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sıkıntı olmaz.Ancak iyi niyet kuralları çerçevesinde saklamamanızı tavsiye ediyorum.

 45. Sezer dedi ki:

  Merhaba Bağkurluyken başka bi iş yerinde sigortalı olarak çalışırsam iş yerime bi sıkıntısı olurmu

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır olmaz çalışabilirsiniz.

 46. Gülay dedi ki:

  Emekliyim. İş yerim var Bağkur luyum. Başka bir işte SSK lı olarak (servis annesi) partiler time çalışabilirmiyim?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet çalışabilirsiniz;ancak SGDP olarak bildirilecek primleriniz.

 47. hamdi aydas dedi ki:

  meraba ahmet bey ben seyyar tessat ci olarak malıye kaydım var budurumda işmakinası alsam bukonuda sıkıntı olurmu vey negibi bir yol izlemmem gerek

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK açısından herhangi bir problem olmaz.

 48. Ayse dedi ki:

  Merhaba iskura issizlik maasi icin basvuruda bulumdum .fakat cikis tarihimden 1 gun sonra bagkurum.devreye girmis ve issizlik alamazsiniz die mesaj geldi .18.09.2017 cikis tarihim 19.09.2017 de bagkur giris olmus. Nasil bir yol izlemem gereklidir.tesekkkurler bu arada sirket resen terk

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;şirket terk ise bağkurunuzu kapatın.Bağkurunuz var ise işsizlik ödeneği alamazsınız.Öncelikle bağkurunuzu iptal ettirin.

 49. Buse dedi ki:

  Merhabalar babamın şirketi benim üzerime bu yüzden bağkurum yatıyor. Ben ssklı bir işe girebilir miyim ? Girersem eğer bağkurum kesilir mi yani ssk ile bağkur aynı anda yatabilir mi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,Bağ-Kur kesilir aynı anda ödeme olmaz ama talep ederseniz odeyebilirsiniz.

 50. Yasin dedi ki:

  Ahmet Bey merhaba biz 01.09.2015 yılında kuzenimle birlikte adi ortalık kurduk. 01.10.2017 tarihi itibari ile ben ortaklıktan ayrıldım. Şuan 4/b kapsamında değilim. GSS’ye başvurarak aktive ettim ve iki aylık primimi de ödedim. Ancak geçmiş bağkur borçlarımdan dolayı sağlıktan yararlanamıyorum. Muhasebecime göre geçmiş dönem bağkur borçları, GSS’nin ödenmesi durumuda sağlık hizmetlerinden yararlanmaya engel değil anca e-devletten baktığımda provizyon vermediğini görüyorum. Bu konuda çok araştırma yaptım ama hala tam bir bilgiye ulaşamadım. GSS primimi ödediğimde geçmiş bağkur borçlarım olsa dahi sağlıktan yararlanamıyor muyum? Lütfen bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;SGK’nın yayımladığı genelgeye göre bağkur borcunuzu da ödemeniz gerekiyor.Ödemeden yararlanma imkanınız yok maalesef.

 51. Tunay dedi ki:

  Merhaba ben bir şirkette çalışıyorum ve işten ayrılıcam vergi mükellefiyim bagkuru hiç başlatmadım işten çıkınca işsizlik maaşı alabilirmiyim yoksa Bağkur otomatik devreyemi giriyor.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Bağkur otomatik devreye girer,bu nedenle işsizlik ödeneği alamazsınız.

 52. ayse dedi ki:

  merhaba , ben almanyada yasayan 77 dogumlu bir ev hanimiyim.95-97 yillari arasinda babam benim adima market acip kendisi isci olarak calismisti kendi adina sigorta yatirmis fakat dükkan sahibi adina bir ödeme yapilmamis .dolayisiyle vergi dairesinden vergi nosu alinarak sosyal sigortalara basvurup borclanabilirmiyim.eminim vergi ödendigi icin adima bir vergi nosu alinmistr.bu durumda is veren olarak calismis oluyormuyum olmuyormuyum sormak istiyorum.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tesciliniz o tarihlerde yapılmadıysa eğer yapılacak bir şey yok maalesef.

 53. HÜSEYİN PAMUKÇU dedi ki:

  MERHABA.SSK LI OLARAK BİR İŞTE ÇALIŞMAKTAYIM.DEFTERE TABİ BİR İŞYERİ AÇARSAM BAGKUR PRİMİ YATIRMAK ZORUNDA KALIRMIYIM.VEYA SİGORTALI BİRİNİ YANIMDA ÇALIŞTIRMAK MECBURİYETİM VARMI.TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ssklı çalışanlar bağkurlu olmak zorunda değil,ama işyerinizde 1 sigortalı olması sizin açınızdan iyi olur.

 54. aslı dedi ki:

  merhabalar ben kendime ait bir adet kamyon aldım ve kardeşim çalıştırıyor sigortalı olarak bende mecburiyetten bağkurluyum kamyon üzerinden acaba ben sigortalı bir işte çalışabilirmiyim..?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet çalışabilirsiniz sıkıntı olmaz.

 55. Nesrin dedi ki:

  Merhabalar;
  Bağkura borcum işkur üzerinden bir işte çalışabilir miyim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;aktif bağkurunuz varsa çalışamazsınız ama terk ise çalışabilirsiniz.

 56. tarık akın dedi ki:

  bir işyerinde sigortalı olarak halen çalışmaktayım. tahakkuklarım her ay düzenli olarak internet üzerinden yapılmakta , ancak çalıştığım yerin mali sıkıntılarından dolayı son 3 yıldır primlerim yatırılmıyor ve işyerimin borcu olarak görünüyor. bu aydan sonra muhtemelen yapılandırma yada benzer bir yolla ödenmeye başlayacak. ben kendi adıma internet üzerinden satış odaklı home ofis bir şahıs şirketi kurmayı düşünüyorum. ssk prim borcumdan dolayı kuracağım işe bir borç yansıması olur mu yada bilmem gereken bir incelik var ise bilgilendirebilirseniz memnun olur, iyi çalışmalar dilerim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;işverenin prim borcu sizi bağlamaz sigortanız düzenli olarak yatıyorsa sizi ilgilendiren bir durum yok.

 57. gulbahar kaymakci dedi ki:

  temmuz 1997 de ticari arac aldim ama tescilim 2000 yilindan yaptimisim. geri donukleri bagkur tescili icin dava acmak istiyorum, acabilir miyim?
  1997-2014 arasi bagkurluydum, sonrasinda 2 yil ssk li calistim. su an issizim yine ticari arac alip bagkura mi geceyim yoksa SSK li ise girsem?
  nasil erken emekli olurum maasim ne olurum. borcum yok acil cvp rica ediyom
  GULBAHAR HN. 1965 Dogumluyum

  1. gulbahar kaymakci dedi ki:

   DUZELTME *** Bagkur tescilim 2000-2014 arasi.

 58. Murat dedi ki:

  Ahmet Bey Mrb, Veteriner Hekim olarak bir kliniğim iş yerim var. ve yanımda ssk lı 1 işçi çalıştırıyorum. Bağkur primlerimi düzenli ödemekteyim.Ama ben bağkur ödemek istemiyorum SSK üzerinden Prim yatırmak istiyorum. Ben kendi şahsımı kendi kliniğimde SSK lı olarak gösterebilirmiyim ? Ya da Kendim başka bir şirkette başka bir alanda (KLİNİĞİM FAALİYETİNE DEVAM EDECEK ŞEKİLDE) SSK lı olarak çalışabilirmiyim? Çok teşekkür ederim. Saygılar.

 59. erhan dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey ben kendime ait isyerimde çalışan esnafım başka bir yerde ssk lı olarak ise başlarsan bir sikinti olurmu bu durumda işyerinde sigortalı işçi çalıştırma zorunlulugum varmı?

 60. coskun dedi ki:

  merhabalar ben bağkurluyum babam da bağkurumdan faydalanıyor babam sigortalı bi işte çalışmaya başladığında hastane ilaç indiriminden faydalanmasında sorun olur mu

 61. Hakan dedi ki:

  Merhaba,
  Doğum tarihim 31/10/1974 ilk işe girişim 1991 /staj dönemi ,kabul edilen ilk sigorta başlangıcı ise 1994 yılı toplamda 6,395 gün prim ödeme gün sayım bulunuyor,
  Son olarak özel bir firmada görev yapıyordum 14 yıl çalıştıktan sonra anlaşmazlık nedeni ile çıkmak durumunda kaldım.
  Emeklilik prim gün sayısı dolmuş olmasına rağmen yaşı beklediğimden dolayı sanırım 54 yaşında emekli olabiliyorum,Şuan için kendi adıma iş yeri açmak istediğimde 54 yaşıma kadar olan 10 yıllık süre içerisinde 1261 günden 1 fazlası bağ kurda geçmesi durumunda SSK emeklilik hakkım kayıp oluyor mu? olmaması için 1259 gün gibi bir süre kendi işimi yaptığımda bağ kuru kesmem durumunda SSK dan emekli olabilir miyim? Sizce ne yapmalıyım?
  Çalışmak istediğim iş kolu emlakçılık remax firması ssk lı kendi ofisinde çalışmak yerine kendi adına vergi levhası açtırmak istiyorlar bu şekilde yapar ve 2 yıl süre ile kendi adıma vergi levhası olması durumunda ssk emekliliğimde hak kaybı olur mu? ve tabandan bağkur ödeyeceğimden dolayı ileride emeklilik maaşımı düşürücü etki yapar mı acaba?
  son çalıştığım işyerindeki brüt primlerim 5100 tl idi.

  saygılarımla

 62. murat cengiz dedi ki:

  iyi günler ahmet bey. 95 ssk girişliyim 2010 dan bu yana da bağkurluyum 400 güne yakın ssk 3500 gün civarıda bağkurum var.ssk dan emekli olabilmem için son 3,5 yılımı ssk lı tamamlamam gerektiğini biliyorum.sorum şu? işyerini devretmeden bağkuru durdurup başka bir yerde sigortalı çalıştığımda son 3,5 yılımı ssk lı çalışmış oluyormuyum?yani ssk dan emekli olabilirmiyim…

 63. meltem dedi ki:

  merhaba ahmet bey ;
  Ltd şti sahibiyim bu işyerini kapatmadan ekonmik nedenlerden dolayı bir iş yerine sgk lı olarak girmem gerekiyor. engel varmı acaba . bağkur borçlarım var vergi borcum var bunları ödüye bilmem için 4a sgk lı olarak çalışabilirmiyim .

 64. Baycan dedi ki:

  kamuya ait bir yeri kiraladım bağkurlu birisini çalıştıra bilirmiyim; çalıştırıyor olursam sıgorta pirimimi yatıracam ,bağkur pirimimi ödemeye devam edecem selam ve sevgiler

 65. Baycan dedi ki:

  Ahmet bey merhaba
  Kamudan bir iş yeri kiraladım (berber)Bağ-kurluyum Basit usul vergiye tabiyim Yanımda Üzerine iş yeri kayıtlı( Bağ-kurlu)olan birisini Çalıştıra bilirmiyim

 66. fatih dedi ki:

  Bağkurdan emekli olmak üzereyim. Yani prim günüm bitmek üzere. Evde tercüme yapıp fatura kesiyorum. Bağkurdan emekli olunca çalışmaya devam edeceğim, peki bağkur primi ödemeye devam edecek miyim?

 67. Hasan dedi ki:

  Hocam merhaba . Babam vefat ettikten sonra ticari taksi abimle bana ortak gecti. Şu an basit usul vergideyiz ve bagkur oduyoruz. Ama ben sigortali bir işte calismak istiyorum. Herhangi bir sakincasi var mi bide diyelim ki calismaya basladim bagkurum iptal olup sigortaya gectim, peki işten çıktığım Zaman tekrar bagkura dönüş oluyormu benim herhangi birsey yapmama gerek varmi bagkura dönmek icin. Simdiden teşekkürler.

 68. Nuriye dedi ki:

  Merhaba bağkurluyum benim adıma kantin işletiliyor iş kura başvursam herhangi okul güvenliginde ssk lı olarak işe girebilirmiyim acaba

 69. Selim dedi ki:

  Merhaba, ben 2010 yılında ticari taksi aldım yani vergi mükellefi oldum ama aynı zamanda ssk lı bir işyerinde çalışıyordum ve ara vermeden hala çalışmaktayım. Kolum kırıldı rapor alsam, raporlu olduğum süre boyunca bağkur yatırmam gerekirmi. (İş kazası değil ama)

 70. hilmi dedi ki:

  bağkurlu olarak başka bi yeerde ssk başlıyor tamamda bağkur durduruluyormu yoksa borçmu birikiyor..

 71. melih sirkeci dedi ki:

  basit usulde bağkurluyum ve başka bir firmada sigortalı olarak çalışıyorum.Sigortalı olduğum için bağkur borcu birikiyomu devlet bunu benden daha sonra tahsil edermi şimdiden teşekkürler

 72. Emine dedi ki:

  İnternetten satış yani e-ticaret yapmak için vergi mükellefi olsam. Bağkuru başlatıcam peki aynı anda sigortalı bir işte çalışabilir miyim ? Kendi işime ssk lı çalışan almadan ama … Sonuçta internetten satış yaptığım için iki işte de çalışmam mümkün ? Bu konuda yardımcı olur musunuz ?

 73. Kâmil dedi ki:

  Meraba ahmet bey ben iş yerimi kapatmak zorunda kaldım 12 aylık bağkur borcum bulunuyor işyerini kapattıktan sonra başka bir iş yerinde sigortalı olarak işe başlasam sağlıktan yararlanabilirmiyim ben ve eşim ve bağkur borunu ödeyemiyorum biraz fazla olduğu için bu bağkur borcumu taksitlendirme durumunda veya ödememe durumunda ne olur teşekkürler.

 74. Selçuk dedi ki:

  Selam ben bagkurluyum baska bir is yerinden 4 aylik is teklifi aldim sigorta yapacaklar.bunu kabul etdigimde 1 cisi kendi bagkurlu isimi yapmama engelmi?2 cisi bu sekilde olmasi bana sorun teskil edermi.3cusu 4 ay sonra sigortali is bitdiginde sigorta odenmesi kesildiginde bu 4 aylik bagkur odemesi yapmam gerekevekmi

 75. Betül dedi ki:

  Merhaba. Kendı ısyerım var bagkurluyum. Bagkur borcum var bu yuzden saglıktan yararlanamıyorum. Kendıme işyerımde sıgorta yapabılırmıyım ?

 76. Harun dedi ki:

  Merhaba,Ticari taksi sahibiyim basit usulde vergi mukellefiyim Baska bir işte SSK’lı çalışabilir iyim. Saygılar..

 77. ALİ ERGİN dedi ki:

  Hocam iyi günler 1973 dogumluyum 01,05,1993 ssk girişim var üzerime işyeri var esnafım 2002 den itibaren 2859 gün 4/b var 2013 itibaren başka bir fabrikadan 4/ a ödeniyor 4/a 2629 günüm var üzerime işyeri hale devam ediyor kalan prim ödemem 187 gün gözüküyor bu dogrumu hangi şartlarda emekli olurum 187 gün dogruysa prim dolunca 4/a kapatırsam üzerimdeki işyeri ne olur 4/b devam edermi ne yapmam lazım acaba TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Ödenen çift taraflı primler 4a tarafında birikmektedir. Buna göre 2011 tarihinden önce 4B sigortası geçerli olan vatandaşların 4A kapsamında sigortası olması durumunda 4A primleri iptal edilerek 4B prim borcuna eklenmektedir. Buna göre 4B kapsamında borcu olmayan kişilerin ödenmiş olan primleri ise kişilere de iade edilmektedir.

   1. ali dedi ki:

    Hocam teşekkür ederim.2001 den 2013 çe kadar 4/b liydim den 2013 de 4/b kapatıp 4/a geçtim hale 4/a yatıyor aynı anda iki prim yatmadı çift taraflı yatmadı benmi yanlış anlıyorum prim doldugu zaman ne yapmam lazım 4/a devammı edeyim yaştan dolayı emekli olamıyacam 4/a kapatırsam sistem beni 4/b geçirmi üzerimdeki iş yeri oldugundan geçirse 4/a dan kazındıgım haklarım ne olur acaba.

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Merhaba
     En son 3,5 yıl hangi sistem üzerinden çalışırsanız o kurumdan emekiliğe hak kazanmış olursunuz.