Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ?

Emeklilik maaşı emeklilik hakkı kazanmış olan, belirli bir süre sigortalı olarak çalışmış vatandaşlara yapılan aylık ödemedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından emeklilik hakkı kazanmış vatandaşlara en geç 45 gün içerisinde emeklilik maaşı bağlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olan vatandaşların mağdur olmaması için emekli maaş işlemlerini maksimum hızda tamamlamaktadır. Ancak SGK’nın yoğun olduğu dönemlerde süre en fazla 45’e güne kadar uzayabilmektedir.

Emekli Maaşları Nasıl Alınır?

Emekli maaşı hakkı sosyal bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti tarafından, sigortalı olarak çalışan ve primleri ödenen vatandaşlara sunulan bir haktır. Çalışan ve primlerini ödeyen tüm TC vatandaşları emekli olma ve yaşlılık döneminde maaş alma hakkına sahiptir. Şartları yerine getiren tüm vatandaşlar, SGK’ya bildiri yaptıktan sonra emeklilik sürecine girebilir. Emekli maaşı alabilmek için gerekli olan şartlar ise:

 • Vatandaş hangi sigorta kolunda çalışıyorsa, o sigorta kolunun şartlarına göre yaşını doldurması gerekmektedir.
 • 2008 senesinden itibaren işe başlayan kişilerin 5 Bin 400 günlük primlerinin tamamını ödemesi gerekmektedir.
 • 2008 senesinden sonra emekli olacak kişilerin 63 yaşını doldurması gerekmektedir.
 • 2008 senesinde ilk sigorta girişi yapılmış olan vatandaşlar 53 yaşında emeklilik hakkını ancak 7 bin 200 prim gününü doldurmak ile almaktadır.
 • Emekli olacak vatandaşların en az 15 senelik sigortalılık ve 3600 prim ödemesi şartı aranmaktadır.

Emekli Maaşı Ne Kadar Sürede Bağlanır?

Emekli maaşının bağlanma süresi maksimum 45 gün olarak belirlenmiştir. Emeklilik maaşı için yapılan bildirimden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu işlemlere maksimum hızda başlar. Vatandaşların maddi anlamda zora düşmemesi için süreç 2 hafta içerisinde tamamlanmaya çalışılır. Genellikle başvuru yapılan ayda emekli maaşı yatmaktadır. Ancak olası yoğunluk ya da belgelerin eksik çıkması vb. Gibi durumlarda maaşın bağlanması 45 günü bulabilmektedir.  Bunun yanı sıra emekli maaşları, kişinin tahsis numarasına göre ayın belirli günlerinde ödenmektedir. Emekli maaşları tahsis numarasına şu şekilde yatmaktadır:

 • Tahsis son iki numarası 2 olan emeklilere her ayın 28’inde maaş ödemesi yapılmaktadır.
 • Tahsis no son sayısı 0 olan emeklilere ise her ayın 28’inde,
 • Tahsis no son rakamı 4 ve 6 olan emeklilere her ayın 27’sinde
 • Tahsis no son sayısı 1 olan emeklilere her ayın 26’sında,
 • Tahsis no son sayısı 3 olan vatandaşlara her ayın 26’sında emekli maaşı ödemeleri yapılmaktadır.

Emekli Maaşı Hangi Bankadan Yatar?

Emekli maaş ödemesi emekli olan vatandaşın tercih ettiği ve Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olan bankalara yatmaktadır. SGK ile anlaşmalı olan bankaları seçebilir ya da PTT şubelerinden emekli maaşını almayı tercih edebilirsiniz. Emekli maaşı alabileceğiniz bankalar ise:

 • Vakıflar Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Halk Bankası Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Fibabanka
 • HSBC Bankası
 • Şeker Bankası
 • Deniz Bankası
 • ING Bankası
 • Yapı Kredi Bankası

Bu bankalar; emekli maaşını belirli bir süre aynı bankadan alacağınıza söz vermeniz halinde kredi çekme, kredi kartı yükseltme ya da farklı avantaj ve kampanyaları sizlere sunmaktadır.

İlk Emekli Maaşı Nereye Ödenir?

İlk emekli maaşı ödemesi emekli olan vatandaşın tercih ettiği bankaya yatmaktadır. Şayet vatandaş herhangi bir banka tercih etmediyse bu durumda maaş PTT şubesine yatacaktır. İlk maaş ödemenizi aldıktan sonra dilerseniz, maaş bankanız ile çalışabilir ya da size uygun avantajı sunan banka üzerinden emekli aylığınızı çekebilirsiniz. Emekli maaşı için yaptığınız başvurulardan sonra emekli maaşının bağlanma süresi 3 haftayı bulabilmektedir.

Emekli Olmak için Şartlar Nelerdir?

Emekli olma koşulları emeklilik tarihlerine göre düzenlenmektedir. Tüm sigorta kolları farklı yaş aralıklarında ve farklı prim gün sayısını doldurarak emeklilik hakkı elde etmektedir. Emekli olmak için ortak şartlar ise:

 • 31 Aralık 2035 tarihine kadar 5400 prim gününü dolduracak olan kadınlar, 61 yaşında emekli olma hakkını yakalamaktadır.
 • 1 Ocak 2036 ila 31 Aralık 2037 prim gününü dolduracak olan kadınlar 62 yaşında emekli olma hakkını yakalamaktadır.
 • 1 Ocak 2038 ila 31 Aralık 2039 prim gününü dolduracak olan kadınlar 63 yaşında emekli olma hakkını yakalamaktadır.
 • 1 Ocak 2040 ila 31 Aralık 2041 prim gününü dolduracak olan kadınlar 64 yaşında emekli olma hakkını yakalamaktadır.
 • 1 Ocak 2042’den sonra gerekli kriterleri ve prim gününü dolduracak olan kadınlar 65 yaşında emeklilik hakkını elde etmektedir.
 • 1 Mayıs 2008 tarihi ardından sigorta girişi yapılmış erkekler için ise yaş ile emeklilik elde edilmesi için 5400 prim gününün tamamlanmış olma şartı aranmaktadır.
 • 31 Aralık 2035’e kadar 5400 prim gününü tamamlanmış olması aranan şartlar arasındadır. Bu şartları sağlayan sigortalı erkekler 63 yaşında emeklilik hakkı elde etmektedir.
 • 1 Ocak 3036 ila 31 Aralık 2037 arasında 5400 günü tamamlamış olan sigortalı erkekler 64 yaşında emeklilik hakkı elde etmektedir.
 • 5400 günü 1 Ocak 2038 tarihinden sonra prim günlerini tamamlamış olan erkekler ise 65 yaşında emeklilik hakkı elde etmektedir.

SSK Emeklilik Sorgulama TC Kimlik Numarasıyla Nasıl Yapılır?

TC kimlik no ile emeklilik sorgulama işlemlerini e-devlet kapısı ile yapabilirsiniz. Ancak sorgulamaları yaparken yalnızca TC numarası bilgisi yeterli değildir. Güvenlik önlemi gereği, TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi ile sorgulama yapılabilmektedir. Şayet e-devlet şifreniz yoksa, herhangi bir PTT şubesinden e-devlet şifresi satın alabilirsiniz. Şifrenizi temin ettikten sonra:

 • E-devlet kapısı olarak hizmet veren https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresine akıllı telefonlar, tabletler ya da bilgisayar üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra emeklilik durumunuzu sorgulamak için sayfanın üst tarafında bulunan arama kısmına sigorta kolunuzu yazmanız gerekmektedir.
 • SSK için 4A, Bağ-Kur için 4B ya da Emekli Sandığı için 4C yazarak enter tuşuna basmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra hizmet dökümü kısmından emeklilik durumunuza dair tüm bilgileri sorgulayabilirsiniz.
 • Bu sayfa üzerinden işe ilk giriş tarihinizi ve yatan primlerinizi de sorgulayabilirsiniz.

SGK Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SGK emeklilik maaş hesaplaması yapmak için e-devlet sistemin kullanabilirsiniz. Şayet emekliliğinize az bir süre kalmışsa ve ne kadar emekli maaşı alacağınızı hesaplamak istiyorsanız, sigorta primleriniz ve ilk sigorta girişiniz hakkında tüm bilgileri e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz. Yapmanız gerekenler:

 • İlk olarak E-devlet kapısına TC kimlik numaranız ve E-devlet şifresi ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Şayet E-devlet şifreniz yoksa, herhangi bir PTT şubesi üzerinden 2 TL karşılığında e-devlet şifresi satın alarak sisteme girebilirsiniz.
 • TC kimlik no ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak sigorta kolunuzu ‘’4B, 4A ya da 4C’’ olacak şekilde arama kısmına yazmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra karşınıza çıkan sayfa üzerinden hizmet dökümünü sorgulayabilirsiniz.

E-devlet sistemi üzerinden toplam primlerinizi, varsa prim borçlarınızı, sigortaya ilk giriş tarihinizi ve ne zaman emekli olabileceğinizi sorgulayabilirsiniz.

SSK ve BAĞ KUR Emekli Maaşları Ne Kadar?

Ölüm Halinde Emekli Maaşı Ne Kadar Düşer ?

4A – 4B – 4C – Ne Zaman Emekli Olurum, Emeklilik Hesaplama

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

201 Yorum

 1. babam bağkurdan emekli olucak ama ödemesi gereken günler var bunu bankadan kredi çekerek ödiyecek emekli maaşından kestircek bunun için dilekce yazılacak demişler nasıl bir dilekce yazılır

  1. Merhaba
   Yazacağınız dilekçede kredi çekmek istediğiniz bankadan, kredi borcunuzu ödeyene kadar emekli maaşınızı buradan alacağınızı belirtmeniz gerekmektedir.

 2. 29 11.2019 tarihinde.Ankara sihhiye.yurt dışı emeklilik.daire başkanlığına.emekli olma maaş bağlama dilekçemi verdim.tüm borclanma tescillerim bittiği halde.4 aydır. maaşda bağlanmadı. üstelikde ordan .2 kişi memur benim dosyalarımı.alıp tamam diyen yetkili maaşım bağlanana kadar çalışmamamı söyledi.alo.170.den 12 defa çeşitli aralıklarla.evrakım nerde emekliliğim ne zaman diye başvuru yaptım hepsindede işlemlerin devam ettiğini bitince haber verilecek deniyor..

 3. 11,01,2019 tarihinde emekli oldum maaş bağlandı ancak ikramiyem ödenmedi İdare mahkemesine dava açtım ve yasal faizi ile birlikte ödenmesine karar verildi .28.10.2019 tarihinde sgk ya etebligat ile mahkeme kararı tebliğ edildi ve aynı gün bende dilekce gönderdim sgk kayıtlarına girdi acaba kaç gün içinde ikramiyemi alabilirim

 4. Merhabalar emekli sandığı ögretmenim 16 temmuz itibariyle ilişiğimi kestim fakat ne e devlette nede alo sgkdan ulaştığımda bir başvurunuz yoktur deniyor. Ama tescil kaydımda emeklilik yazıyor.

  1. Bende aynı durumdayım 17 temmuzda ilisik kestim tescil kaydında emeklilik pasif görünüyor

 5. Merhabalar 11.02.2019 Tarihinde emekliğimi hakettim çok güvendiğimiz birisi 1 gün eksik alacaksın dedi ona güvenerek emekliğilimizi 01.04.2019 tarihinde verdik e-devlette Aylık başlangıç tarihi 01.05.2019 yazıyor nisan ayı emekli maaşı alamayacakmıyım? Teşekkürler.

 6. Merhaba, Ben 1989 ssk girişliyim. Emekli olmak için yaş bekliyorum. 25 Mayıs doğum günüm. Emeklilik dilekçemi hangi tarihte (25 Mayıs cumartesiye denk geliyor) vermem gerekir? İlk maaşımı hangi tarihte alabilirim? Dilekçe verdikten sonra aynı kurumda çalışmaya devam etmek istiyorum. Nelere dikkat etmem gerekir? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim…

 7. 27.08.2018 tarihinde emekli dilekçemi verdim. SGK dan yazı geldi. Birikmiş aylığım 15.09.2018 ile 24.10.2018 tarihleri arası olarak hesaplanmış. E-devlet üzerindende aynı tarih yazıyor. Benim 27.08.2018 ile 15.09.2018 tarihi arasında olan 20 günlük aylığım buharmı oluyor. yoksa daha sonramı ödenecek. Bununla ilgili bir yazı ne e-devlette nede SGk nın gönderdiği yazıda yok. Sebebini bilen varmı 20 günlük maaş nerede? Teşkkürler.

  1. E devletimde tüm yurt dışı borclanma askerlik hepsi tescil edildi.4 ay dır.bekliyorum.

 8. Merhaba Ahmet bey, ben 17 Mayıs 2018 emeklilik dilekçesi verdim. Bugün edevletten baktığımda aylık bağlanma ayı olarak 01.08.2018 olarak görünüyor. Benim haziran itibaren almak gerekmezmiydi. Bunun için nereye başvurmam gerekli. Teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu