Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ?

01.03.2018
231
A+
A-
Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır ?

Emekli maaşınız ne zaman bağlanacak kaç ayda bağlanacak? Cevabı yazımızda. Emeklilik talebinde bulunanların en çok merak ettiği konulardan birtanesi de maaşlarının hangi tarihten itibaren bağlanacağıdır.Emekliliği hak edenler ne zaman başvuruda bulunmalı,emeklilik maaşı hangi tarihten itibaren bağlanır, ilk emekli maaşı ne zaman yatar, emekli olunca ne zaman maaş bağlanır, emekli maaşı kaç günde bağlanır  sorularının cevaplamanın okuyucularımız açısından faydalı olacağını düşünüyoruz.

SSK Emeklilik Talebinde Bulunanların emekli maaşı hangi tarihte başlar ?

5510 Sayılı Kanunun 4/a bendi(SSK) kapsamında çalışanların emekli aylığı talep tarihini takip eden aybaşından itibaren bağlanır.Yani diyelim ki 03 Ekim 2017 tarihinde aylık talebinde bulundunuz. Bu durudma emekli maaşınız 01.11.2017 tarihinden itibaren bağlanır. 03.10.2017 tarihinden itibaren emekli maaşını hak ediyor olsanız bile Ekim ayı için size herhangi bir ödeme yapılmaz. Talep tarihini takip eden ay başından itibaren bağlanır.

Bağ-Kur Emeklilik Talebinde Bulunanların emekli maaşı ne zaman bağlanır?

5510 Sayılı Kanunun 4/b(Bağ-Kur) kapsamında çalışanların maaşları da SSK gibi talep tarihlerini takip eden ay başından itibaren bağlanır.Yukarıda verilen örnek 4b bağkur çalışanları için de geçerlidir.

Emekli Sandığı Kapsamındakilerin emeklilik dilekçesinden sonra maaş ne zaman bağlanır?

5510 Sayılı Kanunun 4/c(Emekli Sandığı) kapsamında çalışanlarından;

– Yetkili makamdan alınan emekliye sevk onayı üzerine görevleriyle ilişiğinin kesildiği tarihi takip eden ay başından itibaren,

-Her ne şekilde olursa olsun görevinden ayrılmış ve daha sonra başka bir sigortalılık haline tabi olarak çalışmamış olanlar ile kontrol muayenesi sonucu aylığı kesilenlerden yaşlılık aylığına hak kazananlara ise istek tarihini takip eden ay başından itibaren maaşları bağlanır.

Rapor Parası(Geçici İş Göremezlik Ödemesi) Alanların iş kazası Maaşları Hangi Tarihten İtibaren Bağlanır?

Aylığın ödenmesine başlanacağı tarihte hastalık sigortasından geçici iş göremezlik ödeneği almakta olan sigortalının yaşlılık aylığı, geçici iş göremezlik ödeneği verilme süresinin sona erdiği tarihi takip eden ay başından başlar.

Emekli maaşı ne kadar sürede bağlanır?

Emekli maaşı bağlanma süresi emeklilik talebinde bulunmuş olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin, hizmetlerin geçtiği sigorta kollarına ve çeşidine göre farklılık gösterir. Birden fazla sigorta kolunda (bağkur, SSK) hizmetiniz varsa hizmet birleştirme işlemi yapılacak ve bu işlem de uzun sürdüğünden aylık bağlanma süresi uzayacaktır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yoğunluktan dolayı emekli maaşı bağlanması işlemi biraz uzun sürebilmektedir.

Ortalamalar esas alındığında emekli maaşı bağlanma süresi 2-2,5 ay civarı sürmektedir.

İlk emekli maaşı nasıl alınır ?

Emeklilik talebinde bulunduktan sonra dosyanız incelenir ve herhangi bir sakınca yoksa aylığınız bağlanır. Eğer SGK tahsis talep formunda maaş almak istediğiniz bankayı yazdıysanız ilk maaştan itibaren emekli maaşınız formda belirttiğiniz bankaya gönderilir. Eğer başvuru formunda herhangi bir banka belirtmediyseniz bu durumda ilk emekli maaşınız Ziraat Bankası’na gönderilir. Daha sonra emekli maaşınızı başka bankaya taşımak isterseniz E devlet sistemi aracılığı ile bu işlemi yapabilirsiniz.

İlk emekli maaşı hangi tarihte alınır, ilk emekli maaşı ne zaman alınır ?

İlk emekli maaşının alınacağı tarih SSK tahsis numarası ve bağkur sicil numarasına göre farklılık gösterir.Emekli sandığı emeklisi memurların maaşları her ayın başında ödenir. SSK ve bağkurluların ise sicil ya da tahsis numalarına göre aylık ödenecek tarih belirlenir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 189 YORUM
 1. Filiz erkal dedi ki:

  Merhaba Ahmet bey, ben 17 Mayıs 2018 emeklilik dilekçesi verdim. Bugün edevletten baktığımda aylık bağlanma ayı olarak 01.08.2018 olarak görünüyor. Benim haziran itibaren almak gerekmezmiydi. Bunun için nereye başvurmam gerekli. Teşekkürler…

 2. SUAT AKIN dedi ki:

  27.08.2018 tarihinde emekli dilekçemi verdim. SGK dan yazı geldi. Birikmiş aylığım 15.09.2018 ile 24.10.2018 tarihleri arası olarak hesaplanmış. E-devlet üzerindende aynı tarih yazıyor. Benim 27.08.2018 ile 15.09.2018 tarihi arasında olan 20 günlük aylığım buharmı oluyor. yoksa daha sonramı ödenecek. Bununla ilgili bir yazı ne e-devlette nede SGk nın gönderdiği yazıda yok. Sebebini bilen varmı 20 günlük maaş nerede? Teşkkürler.

 3. Şule M. dedi ki:

  Merhaba, Ben 1989 ssk girişliyim. Emekli olmak için yaş bekliyorum. 25 Mayıs doğum günüm. Emeklilik dilekçemi hangi tarihte (25 Mayıs cumartesiye denk geliyor) vermem gerekir? İlk maaşımı hangi tarihte alabilirim? Dilekçe verdikten sonra aynı kurumda çalışmaya devam etmek istiyorum. Nelere dikkat etmem gerekir? Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim…

 4. Müslüm dedi ki:

  Merhabalar 11.02.2019 Tarihinde emekliğimi hakettim çok güvendiğimiz birisi 1 gün eksik alacaksın dedi ona güvenerek emekliğilimizi 01.04.2019 tarihinde verdik e-devlette Aylık başlangıç tarihi 01.05.2019 yazıyor nisan ayı emekli maaşı alamayacakmıyım? Teşekkürler.