2020 Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur?

Kadınların çalışmadan emekli olması 2020 yılında, evden yapılacak işler sayesinde mümkün olabilmektedir. Bu hak, 2008 yılında isteğe bağlı emeklilik hakkı ile birlikte kazanılmıştır. 2008 yılında uygulamaya geçen isteğe bağlı emeklilik yasası sayesinde kişiler, kendi işlerinde çalışarak ya da hiçbir işte çalışmadan, farklı gelir kaynakları ile sadece dışarıdan prim ödeyerek emekli olabilmektedir. Çalışmadan emekli  olmak için kişilerin evde iş yapmaları bu bağlamda ev ekonomisine katkıda bulunmaları gerekmektedir. kendi imkanları ile çalışan kadınlar, diğer durumlara göre daha az prim ödeyerek emekli olabilmektedir. Bu durum ile bağlantılı olarak kadınlar sağlık sigortasından da yararlanabilmektedir.

Çalışmadan Emekli Olmak İçin Gerekli Şartlar

Çalışmadan emeklilik için koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • T.C. Vatandaşı olmak,
 • T.C. ülke sınırları içerisinde yaşıyor olmak,
 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Kadın olmak,
 • Gelir Vergisinden muaf olmak,
 • Vergi Muafiyeti Belgesi almak,
 • Herhangi bir SGK türünde sigortası bulunmamak,
 • Eleman çalıştırmıyor olmak,
 • Kendi imkanları ile evinde üretim yapıyor olmak ve bu ürünlerin satışından para kazanıyor olmak

Belirtilen şartları taşımakta olan kadınlar, evde, çalışmadan emeklilik imkanından yararlanabileceklerdir. Bu kapsamda kadınlar, düşük vergi yükümlülüğü ile işlerini yürütebilmekte, dönemsel işler için vergi ödemek zorunda olmamaktadır.

01 Ekim 2008 tarihli 5510 sayılı yasaya göre kişilerin sahip olacakları 3 tip emeklilik opsiyonu, tek başlık altında toplanmıştır. Emeklilik türlerinin bir araya toplanması sayesinde verilen haklar kapsamında kişilerin evden de emekli olma şansı doğmaktadır. Herhangi bir sigortalı işletmede çalışan sigortalılar bu kapsamda SSK, kendi primlerini ödeyenler ve özel sektör sakinleri ile çiftçiler Bağ-Kur, kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet vermekte olan kişiler ise Emekli Sandığı türünde sigortalılık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Bu ayrımın yapıldığı tarih ile birlikte kadınların cüzi miktarlarla yapacakları ödemeler ile sigortalı olmaları, sağlık ve emeklilik hizmetlerinden yararlanmalarının önü açılmıştır.

Türkiye’de sayıları 10 milyonu geçen ev hanımı, sosyal güvence şansını bu yasa ile yakalamıştır. Sosyal güvenlik reformları sayesinde elde edilen bu hak çerçevesinde ev hanımlarına yaptıkları ürünleri satmaları amacıyla Pazar alanları da açılmış, aynı zamanda vergi ödemeden para kazanmalarına yardımcı olarak devlet kampanyaları da düzenlenmiştir.

Ev Kadınları Hangi Sosyal Daireden Emekli Olur?

Ev kadınlarının bağlı olduğu sosyal güvenlik dairesi Bağ-Kur’dur. Belirlenen primleri ödemeleri halinde kadınlar, Bağ-Kur emeklisi olarak yaşlarını doldurabilmektedir. Kadınların kendi primlerini kendileri ödemeleri ev ekonomisine katkıda bulunmaları şartı bulunmaktadır.

Çalışmadan Emeklilik İçin Kadınların Çalışabileceği Alanlar

Kadınların ekonomik kazanç elde edebileceği alanlar, dışarıda tam zamanlı bir iş olursa, ev kadınlarına emeklilik hakkından yararlanma imkanı sona ermektedir. Bu kapsamda kadınların, ev kadınlığı sıfatını değiştirmeyecek bir işte çalışmaları gerekmektedir. Bu nedenle kadınların yapmalarında mahsur bulunmayan işler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Çarşaf dikimi ile satış yapmak
 • Örtü dikme veya oya işi ile satış yapmak
 • Havlu kenarı ve iğnecilik işleri
 • Örgü işi satıcılığı
 • Çorap satıcılığı veya patik örme işi
 • Halı kenarı işleme ve kesme işleri
 • Dantel işleme işleri
 • Nakış işleri
 • Hasır örüp satma işleri
 • Süpürge yapıp satma işi
 • Paspas örme ve satma işi
 • Sepet örne işi
 • Turistik eşya boyama ve alçı işi
 • Yapma çiçek yapma ve satma
 • Fırça vb. el sanatları ile sergi açma, el sanatları ile ortaya çıkan ürünü satma

Belirtilen işlerin yapılmasında herhangi bir sorun yaşanmadan kişilerin ev ekonomisine katkıda bulunmaları mümkündür. Bu işleri yaparak para kazanılması halinde kadınların çalışmadan emekli olmasında herhangi bir sorun yaşanmayacaktır.

Çalışmadan Emekli Olmak İsteyen Kadınlar Nasıl Başvuru Yapmalıdır?

Ev kadınlarının emekliliğinde başvuru, Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmaktadır. bu kapsamda kadınların tıpkı kendi iş yerleri varmış gibi kendi başvurularını yapmaları ve aylık ödemeleri gereken tutarı bu kapsamda hesaplayarak düzenlemeleri gerekmektedir. ödemeleri gereken tutar kadınlara, Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla bildirilecektir. Kadınlar bu şekilde emekli olduklarında, 4B emeklisi olarak geçmektedirler. Bu nedenle yapacakları emeklilik başvurusunun ardından ödeyecekleri primlerin sorgulama işlemlerini e- devlet üzerinden yapabilmektedirler.

Ev kadınlarının emekliliğinde, ev kadınlarına vergi muafiyeti ve esnaflık belgesi alma şartı konmuştur. Yapacakları başvuru öncesi, vergi muafiyeti belgesi alınarak kadının evde yapacağı ekonomik üretimin herhangi bir vergisinin olmayacağı ve bu kazanç için devlete herhangi bir ödeme yapılmayacağı duyurulmalıdır. Bu kapsamda yapılacak çalışmada kişilere bazı belgeler ile başvuru yapmaları zorunlu kılınmıştır.

Çalışmadan Emeklilik Başvurusunda Kullanılacak Belgeler

Ev kadınlarının emekliliğinde kullanılacak evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Gelir mükellefi olmadığını belgeleyen yazı
 • İsteğe bağlı sigorta giriş belgesi
 • Vergi muafiyeti belgesi
 • Kimlik fotokopisi

Çalışmadan Emeklilikte Vergi Muafiyeti Belgesi

Ev kadınları için vergi muafiyet belgesi alımı, sigorta ve emeklilik başvurusunun gerekli evraklarından biridir. Ev kadınlarına özel olarak verilen bu belge, yapılacak ekonomik üretimin  vergisi olmayacağının garantisi niteliğindedir. Bu vergi sayesinde ev kadınları daha az vergi öder, daha az prim ile daha kısa zamanda emekli olma hakkı kazanır. Ücretsiz olarak kadınlara verilmekte olan bu belge ile esnaflık belgesi almaya hak kazanılmaktadır. Esnaflık belgesinin alımı için öncelikle kişilerin bu belgeyi alması gerekmektedir.

Bu belgenin bir diğer özelliği, kadınlara her çocuk için 2 yıl erken emekli olma imkanı tanımasıdır. Bu kapsamda kadınların 3 çocuğu olması halinde yapılacak sigorta hesaplamasını 6 yıl geriye çeken belge, aynı zamanda yapılan satışlar için devletten izin alınmasını da gereksiz kılmıştır. Bu belgeye sahip olan kadınlar istedikleri şekilde yaptıkları ürünleri gherek internet üzerinden gerekse reel hayatta satabilmektedir.

Vergi Muafiyet Belgesi Alma Şartları

Vergi muafiyeti belgesi almak için koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ev kadını, kendi üretimini kendi yapmalı, ticaret misali dışarıdan alım satım olmamalıdır.
 • Yanında işçisi bulunmamalı, tüm işi kendi yapmalıdır.
 • Motorlu taşıt kullanmamalıdır.
 • Tam zamanlı, zorunlu sigorta dahilinde bir işte çalışılmamalıdır.
 • 18 yaşından büyük olunmalıdır.
 • Sahip olunan sigorta kapsamında aylık almaması, kendi gelirinin sadece ekonomik faaliyetten sağlanıyor olması gerekmektedir.
 • Belgeyi alışının ardından 3 yılda bir yenilemelidir.
 • Vergi dairesi görevlileri tarafından yapılacak teftişlerde kişiler, bu teftişlerden geçer not almalıdır.

Çalışmadan Emeklilik İçin Ödenecek Prim Miktarı

Ev kadınlarının ödemesi gereken prim tutarı ayda 24 gün olarak hesaplanmaktadır.ayın 24 günü prim ödenerek 30 günlük tam emeklilik ödemesi yapılmış olunur. Bu kapsamda her ev kadının aylık ödemesi gereken prim tutarı en az 59.25 x 26 x %32 olarak hesaplanmaktadır. Bu bağlamda ev kadınlarının aylık 492.96 TL ödeme ile emekli olmaları mümkün hale gelmiştir. Bu bağlamda ev kadınlarının 9.000 iş gününü doldurmaları ve 58 yaşından büyük olmaları gerekmektedir. ödenen sigorta primlerinin bir kısmı sağlık sigortası, bir kısmı emeklilik primi olarak kullanılacaktır. Bu nedenle çalışmadan emekli olmak isteyen kişilerin sağlık imkanlarından da yararlanması mümkün hale gelmektedir.

Emekliye Düşük Faizli Kredi Verilecek mi?

Emekli Maaşı Hesaplama Yöntemi Nasıl?

Ev Hanımları İçin Emeklilik Primleri Ne Kadar?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. ocak 1978 doğumluyum.1998 ssk girişim var 1yıl çalıştım.3 çocuğum var.isteğe bağlı prim ödersem ne kadar öderim ve ne zaman emekli olabilirim.

  1. Merhaba
   İsteğe bağlı da olsa güncel bakiyeler üzerinden ödeme yaparsızınız. Dilerseniz topluca 25 yıllık evlilik kanunundan da faydalanabilirsiniz.

 2. YALOVA dayım ismim ADİLE 10 sene calıştım ama şimdi çalışamıyorum üç çocuğum var mati durumumuz yok kiradayım pirimlerimi hepsini geri almak istiyorum emekli olmak istemiyorum lütfen Rıca ederim ceap bekliyorum

 3. Merhaba benim sigorta günlerim yatiyo ama e devletten bakınca eksik gün 21 gün yaziyo bu neyden kaynaklanir
  30 gün her ay yatiyo
  Yani gün sayisi 30 yaziyo ama eksik gün 21 yaziyoo

 4. 31/08/1966 doğumluyum sigorta baslangucim Mayıs 1989 askerliğin 1986 da 18 ay şu an sigorta gün sayım 4100 askerlik ve ara borçlanma yapabilir mi yim en erken nasıl ne zaman emekli olurum birde iş ten ayrılsam isteğe bağlı günümü tamamkayabilirmiyim tşk ederim

 5. Merhaba. Annem ev hanımı 1968 doğumlu, 50 yaşında. Bu zamana dek hiçbir şekilde Bağkur ve SGK girişi yok. İsteğe bağlı sigortalılığa başvursa kaç yaşında emekli olabilir, yaşı doldurduğu zaman toplu ödemeyle prim gün sayısını doldurabilir mi?

 6. Merhaba kolay gelsin eşimin 1200 gün ödenmiş sigorta sı var 23-5 – 2002 girişli dışardan ödersem aylık ücret ne olur bide ne zaman emekli olur.Tesekkurler

 7. merhaba ben rus vatandaşıyım tc kimliğimde var rusyada çalıştığım günleri burada emekli olabirmiyim.

 8. Şu an çalışmıyorum işten ayrıldım isteğe bağlı yatırarak devam edebilirmiyim 1989 da SSK girişim 6 yıllık çalışmam var yardımcı olurmusunuz

 9. hcm mrb.esim 4 haziran 2012 ssk girisli 1183 gunumuz var.ek 5 oduyoruz.bu arada ekim 2014 ve mayis 2017 cocuklarimiz var.dogum borclanmasi yaparsak bu bilgilere gore kac gun borclanma yapmamiz gerekir.emeklilik. sartlari nelerdir.su anki emekli maasi nedir ek5 icin saygilar…

 10. Merhaba,benim sgk girisim 1997 ,prim günüm az ,çalışmıyorum isteğe bağlı ödeme yapabilirmiyim .Bir sorun olurmu acaba.tsk.

 11. Annem hiç çalışmadı isteğe bağlı Bağ-Kur olsa toplu para ödeyip de primleri ödeyebilir miyiz yoksa her ay mı ödenmesi gerekli şuan 52 yasinda

 12. Merhaba ev hanimiyim daha once bir iste calismadim istege bagli bagkurlu olarak sigortami yatirirsam daha sonra bir iste calismaya basladigim da bu sorun olur mu ?

 13. Merhabalar 1975 doğumluyum.1996 sigorta girişliyim.Dönem dönem çalıştım.Şuan da çalışmıyorum.Dışarıdan pirimlerimi nasıl ödeyebilirim? Daha önceki pirimlerimi yanmadan isteğe bağlı sigorta ile birleştirilebilir mi? Kaç yaşında emekli olabilirim? Teşekkürler..

  1. Merhaba benim sigorta günlerim yatiyo ama e devletten bakınca eksik gün 21 gün yaziyo bu neyden kaynaklanir
   30 gün her ay yatiyo
   Yani gün sayisi 30 yaziyo ama eksik gün 21 yaziyoo

 14. Iyi günler benim sorum eşim mini job da calişiyor usulune göre sigorta başlangici yaptirabilirmiyz??

  1. Merhaba;hizmet akdine bağlı olarak çalışan herkes sigortalı olmak zorundadır.Çalıştığı gün kadar sigortalı olmak zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu