Emekli olanların en çok merak ettikleri konuların başında gelen emeklilerin kredi çekip çekemeyecekleri, yapılan son düzenlemeler ve düşük faiz oranları ile birlikte mümkün hale getirilmiştir. Özellikle emeklilere faizsiz kredi veren bankalar sayesinde emekliler nakit ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayabilmektedirler. Ancak emekliler için yerine getirilmesi gereken birtakım şartlar bulunmaktadır.

Emekli Nasıl Kredi Çekebilir? Şartları Nedir?

Emekli aylıklarının bağlanmasını bekleyenler için sunulan avans imkânlarından yararlanmak için uzun zamandır emekliler de yararlanmak istiyorlar. Bu bakımdan isteklerinin kabul edilmesi halinde emekliler 3 maaş hakkı kadar yani en az 4 bin 500 lira avans çekebilecekler. Bunun dışında PTT başta olmak üzere Ziraat Bankası ve Vakıfbank SGK, Bağkur ya da Emekli Sandığından emekli olanlar için özel kampanyalar ile kredi imkânı sunuyorlar. Emekli maaşlarının kendi bankalarından alınmaları halinde avantajların daha da arttığı bankaların sundukları kredi kampanyaları ile emeklilerin nakit ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Ayrıca faizsiz kredi müjdesi de veren bankalar böylelikle emekliler tarafından kampanyanın yapılması için bekleniyor.

Emekli Faizsiz Kredi Çekebilir mi?

Emekliler için faizsiz kredi konusu son birkaç yıldır gündemde olmasına rağmen halihazırda faizsiz kredi veren banka bulunmamaktadır. Daha önce bankalar ve hükümet tarafından emeklilere faizsiz kredi verileceği, 3 maaş tutarında avans ve 10 maaş tutarında da faizsiz kredi verileceği söylenmişti. Kişilerin bu ödemelerini de aylık taksitlere bölerek ödeyecekleri söylenmişti. Ancak emekliler için bu durum gerçekleşmediği için şu anda emekliler faizsiz kredi kullanamıyorlar. Virüs salgını yüzünden 0,49 oranlarından başlayan kredi imkânlarından yararlanabilen emekliler bu durum yerine faizsiz kredi desteği alabilmek istiyorlar. Şimdilik ise PTT, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından emekliler için en düşük oranlarda kredi imkânları sağlanıyor.

PTT’den Kredi Alma Yöntemleri

Emekliler için PTT kredi konusunda öne çıkan kurumlar arasındadır. Ancak bu konuda PTT doğrudan kredi vermemektedir. PTT esasında kredi almak isteyen emekliler için bir tür aracılık yapmakta ve bankaların krediyi onaylamasını kolay hale getirmektedir. Üstelik emekli maaşının PTT’den alınması gerekmektedir. Alınan maaşa göre PTT tarafından uygun görülen kredi tutarı ve raporu hazırlanarak ilgili bankalara gönderilir ve olumlu bulunması halinde başvuru yapılan banka tarafından kredi verilir. PTT, kolay kredi imkânları ile birlikte emeklilerin halihazırda kredi alacakları en uygun kurumlar arasında yer almaktadır.

Vakıfbank’ın Sunduğu Özel Oranlar

Vakıfbank tarafından sunulan kredi tutarı en fazla 20 bin TL’dir. Kredi vadesi olarak da ödeme süresi 60 ay olmaktadır. Kredi çekmek isteyen emeklilerin maaşlarından herhangi bir kesinti olmaması, aylık belirlenecek tutarın doğrudan emekli maaşlarından alınması ve en fazla 80 yaşında olmaları gerektiği de kredi çekmek için gereken diğer şartlar arasında yer alıyor.

Halkbank’ın Sunduğu Özel Oranlar

Halkbank, yakın zamanda başlattığı Mutlu Emekli Kredisi kapsamında emekli olan kimselere 50 bin liraya kadar kredi sağlıyor. En fazla 60 ay vade oranının bulunduğu imkânlarda, kredi çekebilmek için emekli maaşına göre hesaplama yapılıyor. Kişinin diğer sosyal güvenceleri ya da gelirlerinin de hesaba katıldığı başvurularda aylık ödeme gücüne göre en üst tutar üzerinden değerlendirme sağlanıyor. Faiz oranının 0,98 olarak sunulduğu ve sadece emeklilerin yararlandığı kampanyadan başvuru yapmak için banka şubeleri, telefon bankacılığı ya da internet sitesini kullanmak yeterli oluyor.

3 Bin Liraya Kadar Faizsiz Kredi Verilebilecek

Fibabanka’nın başlatmaya hazırlandığı emeklilere faizsiz kredi kapsamında, 3 bin liraya kadar faizsiz kredi imkânı sağlanacak. Bu kampanya kapsamında faizsiz kredi veren ilk banka unvanı da alacak olan banka, 18 ay vadeli kredi imkânı sağlayacak. Detayların ise banka tarafından açıklanması bekleniyor.

Ziraat Bankası Emeklilik Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Neler?

SGK Erken Emekli Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

Emeklilik Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır, Nereye Verilir

Editör: TE Bilisim