SGK Emekli Olmayana 645 TL Ödeme Yapılacak! Başvuru Hakkınızı Kaçırmayın!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından emekli olmayanlara 645 TL ödeme geliyor. Emekliliği bulunmayan ve kurumdan maaş almayan kişilere 645 TL ödeme yapılacak. Yaşlılara 645 TL ödemenin kesinleşmesinin ardından tüm detaylar kamuoyuna duyuruldu. Buna göre gerekli şartları taşıyan kişiler her ay SGK’dan 645 TL ödeme alabilecek. 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında hak sahibi vatandaşlara bağlanan 65 yaş aylığı sosyal anlamda hiçbir geliri ve güvencesi olmayan kadın ve erkek tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yararlanabileceği haklar arasında yer alıyor. Devlet tarafından ekonomik durumu yetersiz olan ve 65 yaşını doldurmuş vatandaşlara verilen aylık 645 TL ödeme detayları hakkında bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olmayan binlerce vatandaşımızı sevindiren haberler yayımlandı. Emekli olmayana 645 TL ödeme onaylandı. Yaşlı vatandaşlara yönelik çıkarılan her ay 645 TL ödeme yapılması kesinleşti. Sosyal güvenlik sisteminde yaşlı ve muhtaç kişiler için her türlü desteğin sağlanması adına birtakım düzenlemeler bulunuyor. Bunlar arasında yer alan ve halk arasında 65 yaş aylığı olarak bilinen 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında verilen ödemeler muhtaç durumdaki vatandaşların yüzlerini güldürmeye yetiyor.

65 Yaş Üstündekiler Maaşlarını Nasıl Alacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) elde edilen son ve en güncel verilere göre yaklaşık 600 bin vatandaşımız bu yardımlar sayesinde temel ihtiyaçlarını kimseye muhtaç olmadan karşılayabiliyor. SGK tarafından 65 yaşını tamamlamış kişilere verilen aylık 645 TL maaşın alınabilmesi için bazı koşulların oluşmasına dikkat ediliyor. Maddi ve manevi her türlü desteği sunan devletin bu yardımından yararlanabilmek için dikkat edilen koşullara uygun olan hak sahipleri SGK’ya başvuru haklarını kullanarak bu aylıktan yararlanabiliyor.

Çin’de ortaya çıktıktan sonra 6 kıtayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün Türkiye’de de görülmesinin ardından 65 yaş üstü emekliler maaşlarını nasıl alacaklarını merak konusu haline getirdi. Koronavirüsün özellikle 65 yaş üstü kişileri etkilediği göz önünde bulundurulduğunda bu kişiler için risk grubunda oldukları gerekçesiyle sokağa çıkma yasağı getirildi. Emeklilerim maaş alma konusu ile ilgili olarak PTT’den son dakika açıklaması yapıldı. PTT’den yapılan açıklamaya göre kurumun koronavirüs salgınına karşı tedbirlerini artırdığı ve 65 yaş üstü emekli hak sahiplerine maaş ödemeleri konusunda kolaylıklar sağlandığı belirtildi.

Emekli maaşlarını konutlarında elden teslim almak isteyen 65 yaş üstündeki vatandaşlar e-Devlet Kapısı siteminden yararlanarak bu işlemi gerçekleştirebilecek. Emekli maaşı müşterileri, e-Devlet Kapısı sisteminde bulunan “Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmetleri / Emeklilik Uygulamaları” başlığı altında türüne göre emekli banka değişikliği bağlantısını kullanarak PTT konutta teslim seçeneğini tercih etmeleri halinde aylıklarını sokağa çıkma derdi olmadan evde elden teslim alabilme fırsatından yararlanabilecekler.

65 Yaş Aylığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Emekli olmayana da SGK tarafından verilen 65 yaş alığı kapsamında ilk koşul, yaş şartıdır. 65 yaşını dolduran vatandaşların ayrıca sosyal güvenlik kuruluşlarından herhangi bir emeklilik, dul aylığı, yetim aylığı veya malullük benzeri aylık almıyor olması gerekir. Aylık başvurularında kişinin ikamet ettiği yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı devreye girmektedir. Başvuruların bu kuruma şahsen veya yazılı olarak yapılması gerekmektedir. 65 yaş aylığı için yapılan başvurularda hak sahibinin durumu incelendikten sonra bir ay içinde sonuçlanarak vatandaşın maaşı bağlanabiliyor.

4500 Gün Emeklilik Şartları Nelerdir, Maaşı Ne Kadar?

Ağır Meslek Çalışanlarına Erken Emeklilik Fırsatı

4A – 4B – 4C – Ne Zaman Emekli Olurum, Emeklilik Hesaplama

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu