Emekli Maaşım Bağlandı mı, Ne Zaman Bağlanır?

02.03.2018
122
A+
A-
Emekli Maaşım Bağlandı mı, Ne Zaman Bağlanır?

Emekli maaşı başvurusu yaptıktan sonra merak edilen soruların başında maaşın ne zaman bağlanacağı gelir. Maaş ne zaman bağlanıyor, kaç gün sürüyor?

Emekli olabilmek için gerekli olan sigortalılık süresi, prim gün sayısı ve yaş şartını sağladınız. Emeklilik başvuru formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurdunuz. Sosyal Güvenlik Kurumu da gidin bekleyin biz size haber veririz dedi. Peki emekli maaşı ne zaman bağlanır, ne kadar süre beklemek gerekir? Emekli maaşının daha erken bağlanmasını sağlamak adına ne yapmak gerekir? 

Emekli maaşına başvurdum, ne kadar sürede bağlanır?

Emekli maaşının bağlanacağı süre;

 • Başvuru yaptığınız Sosyal Güvenlik Merkezinin iş yoğunluğuna,
 • Hizmetlerinizin bulunduğu sigorta koluna ve yerlere (Birden fazla hizmetiniz varsa SSK, bağkur ,emekli sandığı, yurt dışı v.s.)

Göre farklılık gösterir. En iyi ihtimalle ilk emekli maaşınızı başvuru yaptığınız tarihten en erken 1,5 ay sonra alabilirsiniz. Tabi bu durum iş yoğunluğu az olan Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne başvurduğunuzda geçerlidir. Örneğin İstanbul’da bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne emeklilik başvurusu yaptıysanız en az 2-3 ayı gözden çıkarmanız gerekir. Bu da tek hizmetinizin bağkur, ssk ya da emekli sandığı olması halinde geçerlidir. Birden fazla hizmetiniz varsa ssk, bağkur, yurt dışı v.s. daha uzun süre beklemeniz gerekebilir.

Özetle emekli maaşı şu kadar sürede bağlanır diyebileceğimiz bir süre yoktur. Ancak ortalama bir süre vermek gerekirse 2,5-3 ay diyebiliriz.

Emekli maaşım bağlandı mı, SGK yazı gönderiyor mu, emekli maaşımın bağlanıp bağlanmadığını nasıl öğrenebilirim?

Emekli talebinde bulunduktan ve işlem sonuçlandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu size emekli maaşınızın bağlandığına dair yazıyı size gönderir. Yazıda emekli maaşınızı alabileceğiniz tarih, emekli maaşı tutarınız ve emekli maaşınızın ödeneceği banka bilgisi olur.

Emekli başvurusu yaparken eğer SGK tahsis talep belgesinde maaş almak istediğiniz bankayı belirttiyseniz SGK maaşınızı talepte bulunduğunuz bankaya gönderir. Eğer banka belirtmediyseniz emekli maaşınız size en yakın Ziraat Bankasına gönderilir. Emekli maaşı bağlandı mı sorgulamasını SGK’dan gelecek yazıyı beklemeden de yapabilirsiniz. Bu işlemi en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek yapabileceğiniz gibi E devlet sisteminden online da yapabilirsiniz.

E devlet sisteminden emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını sorgulamak için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden edevlet şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yapın.
 • E hizmetler-Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne gelin.
 • SSK emekli maaşı için 4A Hizmetleri/4A Aylık bilgisi,
 • Bağkur maaşı için 4B Hizmetleri/4B emekli aylık bilgisi,
 • Emekli sandığı için 4C Hizmetleri/4C Emekli aylık bilgisi,

Menülerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Emekli maaşımın erken bağlanması için ne yapmam gerekir?

Bilindiği üzere Türkiye’de emekli olabilmek için üç şartın birden yerine getirilmesi gerekmektedir:Hizmet yılı, yaş ve prim ödeme günü.Fakat bu üç şartın birden yerine getirilmesi maaşın erken bağlanacağı anlamına gelmiyor.Eskiden sigortalılar emekliliği hakettiğinde ve talepte bulunduklarında uzun süreler emekli maaşının bağlanması için beklemekteydiler .Gelişen teknolojiyle beraber Sosyal Güvenlik Kurumu tek yerde hizmeti olanların maaşını ortalama 1-2 ay içerisinde bağlanmasını sağlamış ve vatandaşın uzun süre bekleyip mağdur olmasının önüne geçmiştir.

Fakat birden fazla sigorta kollarına tabi (Emekli Sandığı,SSK, Bağ-Kur, Yurt Dışı v.s) çalışması  bulunan sigortalıların emeklilik tarihlerini beklemeden hizmet birleştirmesi talebinde bulunması gerekmektedir.Bu şekilde önceden hizmetlerini birleştirmeyenler emekli olmaya hak kazandıklarında emeklilik maaşının bağlanması için uzun süre beklemek zorunda kalmakta,bu süreçte sağlık provizyon alamamakta ve mağdur olmaktadırlar.

 Emeklilik Tarihi Gelmeden Yapılması Gerekenleri Kısaca Şöyle Sıralayabiliriz:

 • -Hatalı sicil numarası var ise düzeltilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna dilekçe verilmesi,
 • -Birden fazla sigorta koluna tabi çalışma var ise hizmet birleştirmesi talebinde bulunulması,
 • -SSK sicil numarasındaki kimlik bilgilerinin düzeltilmesi ve birden fazla SSK sicil numarası var ise birleştirilmesi için dilekçe verilmesi,
 • -T.C Kimlik numarasına işlenmeyen eski  kayıtlar için dilekçe verilmesi,

Gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Murat dedi ki:

  Sayın hocam bu hizmet birleştirme işlemi gerçekten çok meşakkatli ve sıkıntılı bir süreç.Ben 28.01.2015 Tarihinde hizmet birleştirme ile alakalı sgk ya dilekçe verdim.Ama maalesef dilekçeme yanlış işlem yapılmış,kurumun alakasız bir birimine dilekçe yollanarak 2 aydır bekletilmiş.Durumu araştırdığımda dilekçeye yanlış işlem yapıldığını söylediler.Sonrasında tekrar yeniden bir dilekçe tanzim ettiler ve bu yeni dilekçemi kamu çalışanları emeklilik dairesine yollayacaklarını ve bu sürecin 1 seneyi dahi bulabileceğini söylediler.Malulen emeklilik işlemlerimi bu yüzden başlatamıyorum.Kurum Emekli sandığında geçen sürelerimi göremediği için hastaneye sevk işlemi yapmıyor.Sssk ve Bağkur hizmetim 1800 günü tamamlamadığı içinde mecburen hizmetlerimin birleşip sistemde görünmesini beklemekteyim.Bu ilk yazdığım dilekçeme yanlış işlem yaptıkları için kurumdan nasıl şikayetci olabilirim,yada nereye başvurmam gerekir bu konuda sizden görüş alabilirsem memnun olurum.Saygılarımla…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sosyal Güvenlik Kurumunda hizmet birleştimeye başvurduysanız hele bir de birleştirecek hizmetlerinizin arasında eski emekli sandığı hizmetleriniz de varsa işiniz allaha emanet demektir.Bir seneyi bulmaz ama en az 4-5 ay sürüyor.Tabi bu konunun takipçisi olmanız kaydıyla.Bence bimere bir yazı yazın bu konuyla ilgili.Elinizde verdiğiniz dilekçenizin tarih sayısı da varsa onu da ekleyin başvurunuza.Bu süreci biraz hızlandıracaktır.Onun dışında maalesef yapabileceğiniz bir şey yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. erdinç dedi ki:

  iyigünler 12 09 2017 tarihinde babamın emeklılık dilekçesini sgk merkezine verrdik ne zaman maaş alır

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;talebi yaptığınız SGM’den bilgi alın lütfen.

 3. Adil EKINCI dedi ki:

  Merhaba ben 11.12.2017 de dilekcemi verdim 28.12.2017 de ssk dan yazim geldi 998 tl maas baglanmis 01.01.2018 itibariyle 19.01.2018 maasimi ziraat bankasindan alabilecegim yazili benim sormak istedigim ocak ta yani 19 da bizde zam alacakmiyiz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tabiki zam alacaksınız,998 TL maaş zamsız maaş.

 4. Nilgül Karabulut dedi ki:

  iyi günler..01/02/2018 maas başlama tarihi 2000 öncesi maaş bağlama oranı %61, 2000/2010 arası %43 2008/2010 sonrası%30.79 maaşım ne kadar olur..birde ödeme günüm 25/02/2018 de maaşım yatar mı? teşekkürlerr

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maaşınız bağlandıysa ödeme tarihinde yatar,ortalama 1400-1700 TL alabilirsiniz.

 5. metin dedi ki:

  iyi günler,
  2000 öncesi 2 yıl,
  2000-2008 arası 8 yıl
  2008 sonrası 10 yıl olacak 2 ay sonra.(bağkur ve asgari ücret ssk toplamı)
  soru 1: 2 ay sonra ne kadar ssk maaşı bağlanır?
  soru2: eşim memur.çocuk yardımı 54 TL alıyor.çocuklara bakmakla yükümlüğü,eşimden alırsam maaşım ne kadar artar?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;dosyadan dosyaya göre değişiyor.60-80 TL değişen aylıklarda var hiç değişmeyen aylıklar da var.Ortalama 1100-1300 TL alabilirsiniz.