Emekli Maaşım Bağlandı mı, Ne Zaman Bağlanır ?

04.08.2019
922
A+
A-
Emekli Maaşım Bağlandı mı, Ne Zaman Bağlanır ?

Emekli maaşı emeklilik hakkı kazanmış olan vatandaşlara aynı ay bağlanmaktadır. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu yoğunluğuna ya da başvuru yapan vatandaşın belgelerinin eksik olmasına göre süre bir ya da iki aya kadar uzayabilmektedir. Emekli maaşları Bağ-Kur, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Emekli Sandığı kapsamında her ay düzenli olarak yatmaktadır. SGK kapsamında emekli olmaya hak kazanmış vatandaşların emekli maaşları aynı ay içerisinde ya da diğer ayın başında bağlanmaktadır. Emekli maaşları En geç 1.5 ay içinde bağlanmaktadır. SGK vatandaşların mağdur olmasını engellemek için maaş bağlama işlemlerini maksimum hızda tamamlamaya çalışmaktadır. 2019 Ocak ayından itibaren emekli maaşları ise 2 Bin 379 TL olarak belirlenmiştir.

Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Emekli maaşı alma Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışmış ve sigorta primlerini ödemiş olan tüm TC vatandaşlarının sosyal hakkıdır. Şartları yerine getirmiş olan tüm vatandaşlar, SGK’ya bildiri yaparak emeklilik dönemlerini başlatabilmektedir. Emekli maaşları tahsis numarasına göre verilmektedir. Emekli maaşları anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödenmektedir. Emekli maaşı alabilmek için şu şartların yerine getirilmesi gerekmektedir:

 • Prim gününe bağlı olarak yaşın doldurulması gerekmektedir.
 • 2008 senesi itibari ile işe başlayan kişilerin 5 bin 400 günlük prim ödemelerinin yapılması gerekmektedir. Bu kişilerin 63 yaşını doldurması gerekmektedir.
 • 2008 senesinde ilk kez sigortalı olan vatandaşlar 53 yaşında emekli olma hakkını 7 bin 200 prim gününün ödenmesi ile kazanmaktadır. En az 15 senelik sigortalılık ve 3600 prim ödemesi şartı aranmaktadır.

Emekli Maaşı Bağlanması Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Emekli maaşının bağlanma süresi Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yoğunluğuna göre değişmektedir. Genel olarak maksimum 45 gün içerisinde emekli maaşı bağlanmaktadır. Bu durumda vatandaşların mağdur olmaması adına, emekli maaşları olabilecek en erken dönemde bağlanmaktadır. Emekli maaşları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir. Bunun yanı sıra emekli maaşları, kişinin tahsis numarasına göre ayın belirli günlerinde yatmaktadır. Tahsis numarasına göre:

 • Tahsis son iki numarası 2 olan vatandaşlara her ayın 28’inde,
 • Tahsis son rakamı 0 olan kişilere her ayın 28’inde,
 • Tahsis son rakamı 4 ve 6 olan vatandaşlara her ayın 27’sinde
 • Tahsis son rakamı 1 olan vatandaşlara her ayın 26’sında,
 • Tahsis son rakamı 3 olan vatandaşlara her ayın 26’sında emekli maaşı yatmaktadır.

Emekli Maaşı Hangi Bankaya Yatar?

Emekli maaşının yattığı banka emekli vatandaş tarafından seçilebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması olan bankalardan birini seçerek emekli maaş ödemeleri alınabilmektedir. Buna göre emekli maaşını tahsis edebileceğiniz bankalar:

 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Vakıflar Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Halk Bankası
 • Fibabanka
 • HSBC Bankası
 • Şeker Bankası
 • Deniz Bankası
 • ING Bankası
 • Yapı Kredi Bankası

Her banka, emekli vatandaşlarına farklı imkanlar sunmaktadır. Emekli maaşının belirli bir süre yalnızca tek bir bankadan çekileceğine dair güvence veren vatandaşlar, düşük faiz oranları ya da yüksek limitli kredi kartı gibi avantajlara da sahip olmaktadır.

Ödenen İlk Emekli Maaşı Nereye Yatar?

İlk emekli maaşı bankaya yapılmaktadır. Vatandaşın emeklilik başvurusunda Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirdiği bankaya ilk emekli maaşı yatmaktadır. Genel olarak vatandaşlar emekli maaşlarını TC Ziraat Bankası üzerinden çekmeyi tercih etmektedir. İlk maaştan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olan diğer bankalarla çalışabilirsiniz. Emeklilik şartlarını yerine getirdikten sonra ilk maaş en geç 45 gün içerisinde yatacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu yoğun bir dönemde olsa bile vatandaşların mağdur olmasını engellemek için alacakları son maaşı takiben, emeklilik aylığını başlatmaktadır. İşlemlerin tamamlanması yaklaşık olarak 3 hafta sürmekle beraber, maaşın bağlanması en geç 1.5 ayı bulabilmektedir.

SSK Emeklisi Ne Kadar Maaş Alır?

SSK emeklisi maaşları sigortalı olarak çalışan kişinin ödenen primlerine ve maaşlarına göre hesaplanmaktadır. Kişinin sigorta primlerinin maaşı üzerinden yatması bu sebeple oldukça önemlidir. Bazı işverenler, yasalara aykırı olarak maaşları asgari olarak yatırarak sigortayı düşük göstermekte ve maaşın kalanını elden vermektedir. Bu durumda kişilerin emeklilik döneminde alacakları maaşlar azalmaktadır. Bunun dışında emekli maaşlarına her sene 2 defa enflasyon oranlarına göre zam gelmektedir. Buna göre 2019 senesinde Ocak ayı kapsamında en düşük memur maaşları 2 Bin 379 TL olarak belirlenmiştir.

 • İşçi emeklisi olan ve 2000 senesinden sonra emeklilik hakkı kazanmış kişiler Ocak ayından itibaren 1.125 TL emekli maaşı almaktadır.
 • En düşük işçi emeklisi maaşı ise 1.888 TL olarak ödenmektedir.
 • En düşük Bağ-Kur emeklisi vatandaşların maaşları 1.690 TL olarak belirlenmiştir.

Sigortalı kişilerin emeklilik dönemlerinde alacakları maaşlar, primlerine göre hesaplanmaktadır. Bunun dışında yılda 2 kez enflasyon oranlarına göre maaşlara da zam yapılmaktadır.

4A Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

4A’dan emeklilik maaşı hesaplama e-devlet sistem üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. E-devlet sisteminden emeklilik maaşı hesaplamak için vatandaşların 3600 günlük sigortalılık süresini doldurmuş olması gerekmektedir. 4A emeklilik maaşı sorgulamak ve hesaplamak için:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi olan http://e.sgk.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.
 • Sayfayı açtıktan sonra ve sisteme giriş yapıldıktan sonra ‘’vatandaş’’ sekmesine tıklamanız gerekmektedir.
 • Bu alana tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ‘’Emekli Aylığı ve İkramiye Hesaplama’’ alanına tıklayarak sorgulama işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilmek için minimum 3600 günlük sigortalılık süresinin doldurulmuş olması gerekmektedir. Bu şartları karşılayan vatandaşlar, ne kadar emeklilik maaşı alabileceklerini sistem üzerinden hesaplayabilmektedir.

4B Emeklilik Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur emekli maaşı hesaplaması kişilerin aldıkları maaş ve emekli oldukları yaşa göre hesaplanmaktadır. 4B emekli maaş hesaplamaları  aşağıdaki gibi hesaplanmaktadır:

 • Bağ-Kur emeklisi vatandaşlar için 2000 senesinden önce yapılan hesaplamalarda yatan primlerin yüzde 70’i maaş olarak ödenmektedir.
 • 2000 yılı ve 2008 yılı arasında 4B emekli maaşı hesaplamalarında ise; prim ödemeleri ve vatandaşın yaşı dikkate alınarak maaş hesaplaması yapılmaktadır.
 • 2008 sonrası dönem için ise 4B emekli aylığı, ağırlıklı ortalama ve aylık bağlama oranlarına göre maaş hesaplamaları yapılmaktadır.

Bağ-Kur kapsamında çalışan kişiler için emekli maaşı hesaplama işlemleri online olarak yapılmaktadır.

4A Emekli Aylığı Sorgulama Nasıl Yapılır?

4A emekli maaşını sorgulama işlemleri e-SGK sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bu sistem üzerinden 3600 prim gününü doldurmuş olan vatandaşlar emekli aylıklarının ne kadar yatacağına dair de bilgi sahibi olabilir. 4A emekli sorgulamalarının yapılması için izlenmesi gereken adımlar ise:

 • Öncelikli olarak e-devlet sisteminin resmi internet sitesi olan https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/edevlet/ adresine girmeniz gerekmektedir.
 • Çıkan sayfa üzerinden talep edilen bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gerekmektedir.
 • Bilgileri girdikten sonra ‘’Sorgula’’ seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Bu bölüme TC kimlik numarasını girmeniz gerekmektedir.
 • SSK sicil numarasını eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir.
 • Baba adı ve nüfus il bilgilerini girmeniz gerekmektedir.
 • Doğum tarihi bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.

Talep edilen tüm bilgileri girdikten sonra sorgula kısmına basarak 4A emekli aylığı hesaplayabilir ve emekli maaşınızı sorgulayabilirsiniz.

4A – 4B – 4C – Ne Zaman Emekli Olurum, Emeklilik Hesaplama

Malulen Emekli Olursam Ne Kadar Maaş Alırım?

SSK Ne Kadar Emekli Maaşı Alırım ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Murat dedi ki:

  Sayın hocam bu hizmet birleştirme işlemi gerçekten çok meşakkatli ve sıkıntılı bir süreç.Ben 28.01.2015 Tarihinde hizmet birleştirme ile alakalı sgk ya dilekçe verdim.Ama maalesef dilekçeme yanlış işlem yapılmış,kurumun alakasız bir birimine dilekçe yollanarak 2 aydır bekletilmiş.Durumu araştırdığımda dilekçeye yanlış işlem yapıldığını söylediler.Sonrasında tekrar yeniden bir dilekçe tanzim ettiler ve bu yeni dilekçemi kamu çalışanları emeklilik dairesine yollayacaklarını ve bu sürecin 1 seneyi dahi bulabileceğini söylediler.Malulen emeklilik işlemlerimi bu yüzden başlatamıyorum.Kurum Emekli sandığında geçen sürelerimi göremediği için hastaneye sevk işlemi yapmıyor.Sssk ve Bağkur hizmetim 1800 günü tamamlamadığı içinde mecburen hizmetlerimin birleşip sistemde görünmesini beklemekteyim.Bu ilk yazdığım dilekçeme yanlış işlem yaptıkları için kurumdan nasıl şikayetci olabilirim,yada nereye başvurmam gerekir bu konuda sizden görüş alabilirsem memnun olurum.Saygılarımla…

  1. SGKuzmani dedi ki:

   Değerli Okurumuz;
   Sosyal Güvenlik Kurumunda hizmet birleştimeye başvurduysanız hele bir de birleştirecek hizmetlerinizin arasında eski emekli sandığı hizmetleriniz de varsa işiniz allaha emanet demektir.Bir seneyi bulmaz ama en az 4-5 ay sürüyor.Tabi bu konunun takipçisi olmanız kaydıyla.Bence bimere bir yazı yazın bu konuyla ilgili.Elinizde verdiğiniz dilekçenizin tarih sayısı da varsa onu da ekleyin başvurunuza.Bu süreci biraz hızlandıracaktır.Onun dışında maalesef yapabileceğiniz bir şey yok.
   Saygılarımızla sağlıklı günler dileriz.

 2. erdinç dedi ki:

  iyigünler 12 09 2017 tarihinde babamın emeklılık dilekçesini sgk merkezine verrdik ne zaman maaş alır

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;talebi yaptığınız SGM’den bilgi alın lütfen.

 3. Adil EKINCI dedi ki:

  Merhaba ben 11.12.2017 de dilekcemi verdim 28.12.2017 de ssk dan yazim geldi 998 tl maas baglanmis 01.01.2018 itibariyle 19.01.2018 maasimi ziraat bankasindan alabilecegim yazili benim sormak istedigim ocak ta yani 19 da bizde zam alacakmiyiz

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tabiki zam alacaksınız,998 TL maaş zamsız maaş.

 4. Nilgül Karabulut dedi ki:

  iyi günler..01/02/2018 maas başlama tarihi 2000 öncesi maaş bağlama oranı %61, 2000/2010 arası %43 2008/2010 sonrası%30.79 maaşım ne kadar olur..birde ödeme günüm 25/02/2018 de maaşım yatar mı? teşekkürlerr

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;maaşınız bağlandıysa ödeme tarihinde yatar,ortalama 1400-1700 TL alabilirsiniz.

 5. metin dedi ki:

  iyi günler,
  2000 öncesi 2 yıl,
  2000-2008 arası 8 yıl
  2008 sonrası 10 yıl olacak 2 ay sonra.(bağkur ve asgari ücret ssk toplamı)
  soru 1: 2 ay sonra ne kadar ssk maaşı bağlanır?
  soru2: eşim memur.çocuk yardımı 54 TL alıyor.çocuklara bakmakla yükümlüğü,eşimden alırsam maaşım ne kadar artar?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;dosyadan dosyaya göre değişiyor.60-80 TL değişen aylıklarda var hiç değişmeyen aylıklar da var.Ortalama 1100-1300 TL alabilirsiniz.