Ek5 Tarım SSK’dan Emekli Olan Ne Kadar Maaş Alır?

EK5 Tarım sigortasından emeklilik hakkı kazanmak için kişilerin emeklilik için belirlenmiş yaş sınırına ulaşmaları ve primlerini eksiksiz olarak tamamlamış olmaları gerekmektedir. Ek- 5 tarım sigortası yaptıranlarda erken emeklilik imkânı bulunmamaktadır. 5510 sayılı kanun çerçevesinde düzenlenen tarım sigortalılarının bu haktan yararlanabilmeleri için tarım ya da ormancılık alanında faaliyet yürüttüklerini ilgili makamlardan alınacak belgelerle kanıtlamaları gerekmektedir. Bağ – Kur tarım sigortasından yararlanacak kişilerin ziraat odasına kayıt yaptırmış olmaları gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan başvurular da gerekli görülmesi halinde farklı belgelerde istenebilmektedir.

Ek – 5 Tarım Sigortasından Kimler Emekli Olabilir?

Ek – 5 tarım sigortası başvurusu yapabilmek için 5510 sayılı kanunun ek -5 maddesinde belirtilen şartları taşımak gerekmektedir. Bu şartlar arasında yer alan en önemli unsur tarım veya ormancılık alanında sürekli ya da süreksiz hizmet yürütüyor olmaktadır. Kendine ait tarımsal ürünlerin satışını gerçekleştiren kişilerin de bu isteğe bağlı tarım sigortasından yararlanabilmektedir. Ek -5 madde kapsamında tarım sigortasından emekli olabilmek için:

 • Tarım alanında faaliyet gösteren ve
 • Bağ, bahçe, tarla vb. alanlarda hizmet veren kişiler
 • Belirlenen prim sayısını tamamlamaları gerekmektedir.

Tarım sigortası kapsamına dahil edilen kişilerin bu sigortadan emeklilik hakkı kazanabilmeleri için yaş haddini beklemeleri de gerekmektedir. Ek – 5 madde kapsamında isteğe bağlı tarım sigortalıların erken emeklilik hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle prim gün sayısı ve yaş emeklilik için en önemli etkenlerdir.

Ek – 5 SSK Tarım Sigortası Emeklilik Yaşı Kaçtır?

SSK tarım sigortası emeklilik yaşı kadın ve erkekler için ayrı ayrı düzenlenmiştir. 5510 sayılı kanunun kapsamında, tarım sigortalılarının emeklilik prim gün sayısı kadınlarda daha düşükken erkeklerde bu prim daha yüksektir. Ek – 5 SSk tarım sigortasından emeklilik yaşı 58 ve 60 yaş arasındadır. Prim gün sayısını erken tamamlayan kişilerin erken emekli olması neredeyse imkânsızdır. Tarım sigortasından emeklilik için 1999 yılından önce başlayan kişiler:

 • Kadınlarda,3200 prim – 58 yaş sınırı
 • Erkeklerde, 3200 prim – 60 yaş sınırı

1999 ve 2008 yılları arasında tarım sigortalılığı başlayan:

 • Erkeklerde, 4500 prim – 60 yaş ve
 • Kadınlarda, 4500 prim – 58 yaştır.

Başlangıçta asgari ücretin 23 günlük kazancı üzerinden hesaplanan primler, her yıl bir gün arttırılması hedeflenerek asgari ücretin 30 günlük kazancı üzerinden hesaplanması düşünülmüştür. Bu nedenle güncel olarak:

 • Kadınlarda, 7200 prim ve 58 yaş
 • Erkeklerde, 9000 prim ve 60 yaş

Emeklilik için gerekmektedir. Sigortalılığın başladığı güne ve prim ödemelerine göre emeklilik şartları değişiklik göstermektedir. Bu nedenle ek -5 tarım sigortalılığında sigorta başlangıç tarihi oldukça önemlidir.

SSK Tarım Sigortasına Nasıl Başvuru Yapılır?

SSK Ek – 5 tarım sigortası başlangıcı için öncelikle kişilerden tarım veya ormancılık alanında hizmet yürüttüklerine dair kanıt istenmektedir. Bunun için il ya da ilçe Gıda, Tarım ve Ormancılık Müdürlüklerinden resmi onay belgesi ve muhtarlıklardan onaylı belgelerin alınması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunca Ek -5 isteğe bağlı tarım sigorta başlangıcı için ek belgelerde talep edilebilmektedir. SSK tarım sigortası başvurusu için:

 • EK -5 tarım sigortası başvuru formu
 • Muhtarlıktan ya da tarım il müdürlüklerinden onaylı belge
 • Kimlik bilgilerini içeren formlar doldurulmalıdır.

Doldurulan ve onaylatılmış bu belgeler Sosyal Güvenlik Kurumuna teslim edilerek Ek -5 tarım sigortası başvurusu gerçekleştirilmiş olur. Tarım sigortası başvurusu, diğer sigorta başvurularıyla aynı doğrultuda seyretmektedir. Diğer sigorta başvurularından farklı olarak sadece belge ve ücretler değişiklik gösterebilmektedir. Başvuru yapıldıktan yaklaşık 30 gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumu başvuruyu onayladığına dair bilgiyi sisteme kaydetmektedir. Başvuru işlemleri onaylandıktan sonra prim ödemeleri:

 • Vakıfbank
 • C. Ziraat Bankası ve
 • PTT

Aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir. Prim detayları ve eski prim borçları E- devlet üzerinden kolayca görüntülenebilmektedir. E- devlet şifresi bulunmayan kişiler PTT şubelerinden geçici şifrelerini temin edebilirler.

Ek – 5/ Ek- 6 Tescil Kaydı ve Borçlar Nasıl Sorgulanır?

Ek – 5 tarım sigortası sorgulama işlemi E- devlet kapısı üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu veri tabanı kullanılarak verilen hizmetlerden tüm sigortalı vatandaşlar yararlanabilmektedirler. Ek – 5 tarım sigortasına dâhil olan kişiler aynı zamanda:

 • Ek – 6 ve 5G
 • Otuz günden az İBS tescil kayıtları ve
 • Borç döküm belgelerini sorgulayabilmektedirler.

Sosyal Güvenlik Kurumu veri tabanından gösterilen bilgiler ışında sigorta prim gün sayısını ve kalan prim borçlarını görebilirsiniz. E –devlet:

Adresinden T.C. kimlik numarası ve E- devlet şifresi girilerek öğrenilebilir. Tarım sigortası kapsamında emekli olmak için primlerin eksiksiz yatırılması gerekir. Bu nedenle sistem üzerinden prim borçlarınız ve kalan gün sayılarınızı kontrol etmeniz emeklilik vaktinizin hesaplanması için size fayda sağlayacaktır.

SSK ve Bağ Kur Tarım Sigortasında Emeklilik Primleri Nedir?

SSK ve Bağ Kur tarım sigortası primleri diğer sigorta prim hesaplamalarıyla aynı şekilde yapılır. 5510 sayılı kanun ve Ek -5 maddesinde belirtildiği üzere SSK tarım sigortası süreksiz, tarım ve orman işlerinde hizmet yürüten kişiler için aylık 30 gün, yıllık olarak ise 360 gün üzerinden hesaplanmaktadır. Güncel olarak Ek- 5 tarım sigortalıları:

 • Erkeklerde 9000 prim ve
 • Kadınlarda 7200 prim olarak hesaplanmaktadır.

Tarım sigortasından emekli olabilmek için primlerin tek başına tamamen yatırılmış olması önemli değildir. Emeklilik için ön görülen 58 ve 60 yaş sınırlarına ulaşılması gerekmektedir. Bu nedenle primleri erken ödenmiş kişilerin bu yaş sınırlarını beklemeleri gerekmektedir. 2011 öncesinde Ek- 5 tarım sigortası hizmetinden yararlanan kişilerin primlerini kontrol etmeleri, emeklilikte herhangi bir sorun yaşamamaları için önemlidir.

Ek – 5 Tarım Sigortalı Sayılma Şartları Nelerdir?

Ek – 5 tarım sigortası hizmet birleştirme kapsamında 2008 yılı öncesinde Sosyal Güvenlik Kanuna dâhil herhangi bir faaliyeti bulunmayanlar, 2008 Aralık ayında bu kanun kapsamına dâhil olanlar, 2011 yılında yürürlüğe giren Ek -5. Madde ile değerlendirilmektedirler. Bu doğrultuda 5510 sayılı kanunun Ek – 5. maddesine göre:

 • 4/A – 4/B ve 551/4/C sigortası olmayan
 • İsteğe bağlı sigorta ve iştiraki bulunmayan
 • Özel sigorta hizmeti almayan
 • 18 yaşından büyük
 • Tarım ve orman hizmetleri yürüten kişiler faydalanabilmektedir.

Bu şartların dışında Ek – 5 madde kapsamında tarım sigortası yaptırmak isteyen kişilerin mutlaka tarım ya da ormancılık alanında faaliyette bulunan kimseler olması gerekmektedir. Bu kapsama dâhil olmayan kişilerin isteğe bağlı tarım sigortasından yararlanmaları düşünülemez.

Ek – 5 Sigortalılığı Sona Erdiren Durumlar Nelerdir?

Ek -5 tarım sigortasını sona ermesi halinde kişilerin emeklilik ve genel sağlık sigortası hizmetlerinden yararlanmaları imkânsızdır. Doğal şekilde sigortalılığı sona erdiren durum emekliliğe hak kazanılmasıdır. Bunun dışında Ek-5 tarım sigortasını sona ermesi için:

 • Zorunlu sigorta kapsamına dahil edilmesi
 • İsteğe bağlı olarak sigortalılığın bitirilmesi
 • Primlerin ödenmemesi
 • Sigortalı kişinin ölmesi ve
 • Aylık gelir almaya hak kazanılması

Ek-5 madde kapsamında isteğe bağlı tarım sigortasının sona ermesine neden olmaktadır. Ek- 5 tarım sigortası, kişinin zorunlu sigortalılığının başladığı tarihten itibaren sona ermektedir. İsteğe bağlı tarım sigortasının zorunluluk dışına sona ermesi için sadece prim borçlarının ödenmemiş olması gerekmektedir. Bu nedenle ek -5 kapsamında sigortalılıkları devam eden kişilerin prim borçlarını ödemeleri gereklidir.

Esnaf Bağ-Kur’lu (Vergi Mükellefi) SSK’lı Çalışabilir mi ?

Tarım BAĞ-KUR’u ile İlgili Bilinmesi Gereken Herşey

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

419 Yorum

 1. Ek5 Tarım sigortası için,

  Emeklilik 3600 gün şartı bir yıl sonra doluyor, fakat 58 yaş (kadın) şartı için 3 yıl daha var. Son bir yılın ödemesini 4000 TL net maaşın primi ile çalışarak tamamlasa emeklilik maaşında normal ödemeye göre fark ne olur? Bunu yapmaya değermi.
  Ek5 tarım sigortasını normal ödemek ile yukarıdaki şartlar ile ödeme arasında emeklilik maaşı farklı ne olur?
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba
   Ödediğiniz rakam yükseldikçe maaş tutarında bu oranda artış olmaktadır. Fakat yapmak istediğiniz işlem için şöyle bir durum var emeklilik esnasında ödenen primlerin tamamı kaideye alınarak hesaplama yapılır. Etkisi muhakkak olur fakat çok yüksek bir artış beklemeyin.

 2. meraba 2006’da işe giriş tarihim var. 36 yaşındayım. 60 yaşına kadar ek 5 tarım sigortasını kendim ödeyerek emekli olmak istiyorum. yani toplam 24 sene boyunca primi ödemekten söz ediyorum. 60 yaşına geldiğim de emekli maaşım ne kadar olabilir? tahmini emeklilik ikramiyesi gibi bir bilgileri alabilir miyim?

 3. Babam 1976 ssk girişli doğum yılı 1958 2000 yılından önce 2674 gün ödenen primi var bunun içinde (1978-1980 arası 600 gün askerlik borçlanması dahil) 2008 den sonra 929 gün ek5 ödedik 2020 şubatta 3600 günden emekli olucak inşaallah nekadar emekli maaşı alır?

 4. Merhaba,
  Babam 1940 doğumludur. 1964 yılında sigortalı(4a) olarak 22 gün çalışmış ve 2013 yılına kadar 22 gün dışında yatan herhangi bir primi olmamıştır. 2013 yılında Ek-5 yatırmaya başladık. 900 gün askerlik süresi vardır.(2,5 yıl). Askerlik borçlanmasını yatırıp 3600 ‘ü tamamladığımızda emekli olabiliyor mu? Ayrıca bu 3200 prim-60 yaş babam için geçerli oluyor mu?
  Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

 5. 01.01.1975 doğumluyum. 21.09.1990 ilk işe giriş. 01.08.2003 tarihinde 2925 tarım ssk ya ge,iş yaptım halen devam etmekteyim ne zaman emekli olurum

 6. Eşim Eylül 1970 Doğumlu.
  SSK 4 A lı olarak 05.07.1995 de çalışmaya başladı.
  13.11.2012 tarihinden Sonra Tarım Ek 5 sigortalı olarak Prim ödedik. 1 yıldır prim ödemiyoruz. Şu anda 3620 Gün Prim ödemesi mevcuttur. 4447 Sayılı Kanuna göre Emekli olabilir mi? Ne zaman Emekli olabilir. Teşekkür ederim.

 7. 01.05.1994 yılından bu yana 950 gün sgk primim var. 15 aylık askerlik borçlanmamı da yapacağım. 15.10.1971 doğumluyum. Bu tarihten itibaren tarım sigortasını ne kadar süre için ödeyeceğim. Ne zaman emekli olabilirim. Ayrıca 1996-2010 yılları arasında da maliyeye kayıtlı esnaftım. bağkur kaydım 2008 yılında var ama hiç ödeme yapmadım. Emekliliğe bir etkisi olabilir mi?. Teşekkürler

 8. Merhaba ahmet bey ,07.01.1978 doğumluyum, 02.01.1995 girişli 4a 2450 gün ssk var .10.10.2018 4c emekli sandığına bağlıyım 300 günlük önceki primimin bana getirisi ne olur birleştirmek lazımmı avantajları varmı kaç yaşında nezaman emekli olurum

 9. Merhaba 1 Ocak 1981 doğumluyum 1 Aralık 1998 tarihinde 4a ssk girişim var 1998 / 2017 tarihleri arasında 4124 gün pirim ödenmiş Eylül 2017 tarihinde ek5 tarım sigortası ödemeye başladım ve devam ediyorum pirim dolana kadar ek5 ödemelimiyim ödersem emekli maaşı normalden düşük olur mu olur sa ne kadar fark olur ne tavsiye edersiniz. Teşekkürler iyi günler.

 10. MERHABA
  BABAM 1999ÇİFTÇİ BAĞKUR GIRIŞLİ 3800 GÜN PRİMİ VAR. 2010 DA BAĞKUR DURDURULUP GSS OBENDİ.2019 SUBAT AYI İTİBARIYLE 1400 DÜN EK 5 TARIM SSK ÖDEYECEK. 540 GÜN DE ASKERLİĞİ ALINCA EMEKLİ OLABİLİR Mİ VE NE KADAR MAAŞ ALIR.

 11. Merhaba Hocam ,
  Annem 05/01/1975 doğumlu 1988 girişi bulunmaktadır .2000 yılın 8.ayından 2003 yılına kadar isteğe bağlı ödeme yaptık .2013 yılından bu zamana kadar ek5 tarım olarak ödemeye devam ettik . Şu anda 3792 günü bulunmaktadır .Doğum borçlanması ve bir sene daha ödeme yapacağız acaba ek5 çıkıp bir yerde çalışıyor olarak gösterip 4 yıl doğum borçlandırmasınıda o şekilde ödediğimizde maaşında yükselme olur mu ? Ne kadar emekli maaşı bağlanır .Cevabınız için şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim .

 12. MERHABA. BEN 1960 DOGUMLYİM.İLK BAG-KUR KAYDIM 10 .06.2005 . 1650 GÜN ODENMİŞ PRİM.SONRA 2013 SİGORTA KAYDIM VAR VE 850 GUN ODENMİŞ ŞUAN ENİ BU AY TARİM SİGORTASINA KAYT OLDUM.SORU NEKADAR GÜN ODEMEM GEREK VE KAÇ YAŞİNDA MÜNKÜN EMEKLİLİK.TEŞEKKURLER

 13. İyi günler eşim 01/03/1997tariginde işe girdi 90 gün pirim yatırdılar daha sonra isteğe bağlı sigorta yatırdı 4512 gün daha sonra ek 5 tarım sigortasına geçtik orayada 938 gün prim yatırdık 360 gün daha yatırırsak 5900 gün prim yatırmış olacaz eşimin doğum tarihi 02/04/1974 acaba ne zaman emekli olabilir ne kadar maaş alır Teşekürler

 14. Merhaba, annemin 1981 yilinda 150 gun sigorta girisi var. 2015’te de 5 gun daha eklenmis buna. Daha sonra ek 5 tarima gecti annem. 2016’da 176, 2017’de 360 ve 2018’de 60 gun prim odemesi var. 1960 dogumlu kendisi. Iki de cocuk var 1983 ve 1988 dogumlu dogum borclanmasi yapabiliyorsa. Kac gun daha prim odemesi ile emekli olur ve emekli maasi tahmini ne kadar olur? Cok tesekkur ederim.

 15. Merhaba Ahmet Bey, Annemin 1981’de 150 gun 4a sigorta girisi var. 2015’de bir 5 gun daha gene 4a’dan. Daha sonra ise Ek5 Tarim’dan 2016’da 176 gun, 2017’de 360 ve 2018’de 60 gun odeme yapildi. Kendisi 1960 dogumlu ve 2 tane cocuk var 1988 ve 1983’de dogan. Dogum borclanmasi yapilip ne zaman emekli olabilir annem? Ve daha da muhimi emekli maasi ne kadar olur? Cok tesekkurler

  1. benim 1993 yılında sigorta başlangıcın var
   daha sonra 1997 yılında bagkura geçtim 17 yıl bir fiil bağkur yatirdim daha sonra 2014 yılında 4 â ssk li oldum şimdi yaklaşık 1000 gün sigortam var ben ek5 sigortası na geçiş yapıp emekli olmak istiyorum böyle bir imkan varmi bana yazarmısınız

 16. Merhaba babamın 1976 yılından ssk 4a sigorta girişi var 1996 yılına kadar 2077 gün ödenmiş 2017 yılından itibaren 923 gün ek5 tarım sigortası yatırıcaz 600 günde askerlik borçlanması yatırıcaz 3600 günden emekli olması için babam 1958 doğumlu nekadar emekli maaşı alabilir ve bu şartlarda emekli olurmu

   1. Merhaba Ablam 1998 yılında SSK girişli, şuan emekli olabilmesi için 5 yıl daha prim yatırması gerekmektedir.
    Ek tarım sigortası yaptırarak 5 yıl prim yatırırsa yaklaşık ne kadar emekli maaşı alabilir?
    Bir de ek tarım yerine bir yerde işe girip 5 yıl çalışması emekli maaşında ne kadar fayda sağlar?
    Şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhabalar…babamın 1985 de 60 günlük sigorta başlangıcı vardı. Ek5-ek6 dan sigortasını yatırıyordu. (Aslında 2 yıla yakındı ama sigortasında gözüken günler başkasına ait olabilir diye sildiler sigortasından) 2 yıllık askerlik borçlanması parasını da yatırdık. Emekli olmasına 16 aya yakın vavarŞu anda sigırta ücreti 1000 tl oldu. Malulen emekli olursa maaşı çok mu kesilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu