2021 için tarım sigortası emeklilik şartları yasalar kapsamında düzenlenmiştir. Tarım sigortası emeklilik şartları 5510 sayılı olan kanunun 5. Maddesi kapsamında güncellenmiştir. Özellikle mevsimlik olarak çalışan tarım işçilerinin primlerini ödemesi durumunda emekli olması sağlanmaktadır. Tarım sigortası özellikle sürekli çalışmayan işçiler için emeklilik imkanı yaratmaktadır. Tarım sigortasından faydalanmak için:
 • Vatandaşın başka bir işte çalışmıyor olması gerekmektedir.
 • Kişinin aktif durumda olan vergi kayıtlarının olmaması gerekmektedir.
 • Kişinin çiftçilik kaydının olmaması gerekmektedir.
 • Vatandaşlar SGK kapsamında 4/A SSK ya da 4/B Bağkur hizmetlerinden faydalanmıyor olması gerekmektedir.
Vatandaş eğer sigortalı olarak çalışıyorsa, tarım sigortası için başvuru yapması mümkün değildir.

Tarım Sigortası Emeklilik Yaşı Kaçtır?

Tarım sigortasından emeklilik için belirli yaş kriterleri oluşturulmuştur. Devamlılığı olmadan çalışan tarım işçileri ya da orman işçileri, düzenlenen yeni yasa kapsamında emeklilik hakkı elde etmektedir. Vatandaşın sigortalılığının başladığı tarihe göre emeklilik yaşı belirlenmektedir. Buna göre vatandaşların 7 Bin prim ödemesini tamamlaması gerekmektedir. Erkeklerin 60 ve kadınların 58 yaşını tamamlaması gerekmektedir. 25 seneyi tamamlamasına kalan süreye göre emeklilik yaşları:
 • 25 yılın tamamlanmasına 2 sene ya da daha az kalmışsa 25 senelik primin ödenmesi gerekmektedir. Bu kişiler 44 yaşında emekli olmaktadır.
 • 2 sene ya da 3 sene kalan vatandaşlar 25 senelik primlerini ödedikten sonra 45 yaşında emekli olabilmektedir.
 • 5 sene ya da 6 sene olan vatandaşlar primlerini ödedikten sonra 47 yaşında emekli olabilmektedir.
 • 8 ve 9 sene kalan vatandaşlar, primlerini ödedikten sonra 49 yaşında emeklilik hakkı elde etmektedir.
 • 14 ve 15 sene kalan vatandaşlar prim ödemelerini yaptıktan sonra 53 yaşında emekli olabilmektedir.

Ek 5 Tarım Sigortasıyla 3600 Günden Emeklilik Şartları Nelerdir?

Ek 5 tarım sigortasıyla 3600 günden emekli olmak belirli koşullarda söz konusu olmaktadır. Vatandaşların daha az prim ödemesiyle emekli olmasını sağlayan bu sistemde dikkate alınan ilk sigorta giriş tarihidir. Tarım sigortasından emekli olmak için:
 • Sigortaya giriş tarihi 1999 senesinden önce olan kadınlar 3600 gün prim ödemesi yaparak 58 yaşında emeklilik hakkı elde etmektedir. Erkekler ise 3600 prim günü ödedikten sonra 60 yaşında emekli olmaktadır.
 • Sigortaya giriş tarihi 1999 ve 2008 arasında olan kadınlar 25 sene sigortalı olma süresini doldurktan sonra 4500 prim günü ödeyerek 58 yaşında emeklilik hakkı kazanmaktadır. Erkek sigortalılar ise bu şartları karşıladıktan sonra 60 yaşında emeklilik hakkı elde etmektedir.
 • İlk sigortaya giriş tarihi 2008 ve sonrası olan kadınlar 5400 prim gününü ödeyerek 61 yaşında emekli olma hakkı kazanmaktadır. Erkekler ise 63 yaşında emeklilik hakkı elde etmektedir. Vatandaşların 25 senelik hizmet şartını tamamlamış olması gerekmektedir.

Tarım Sigortasına Nasıl Başvuru Yapılır?

Tarım sigortası başvurusu için belirlenen şartları sağlamak ve ek 5 tarım sigortası başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Tarım sigortası emeklilik şartları ve belgeleri:
 • Vatandaşın ek 5 tarım sigortası için doldurduğu başvuru formunu Tarım Müdürlüğü il ya da ilçe şubelerine teslim etmesi gerekmektedir. Bu formun yetkililer tarafından onaylanması gerekmektedir.
 • Vatandaşın kimlik bilgileri kapsamında talep edilen belgelerin hazırlanması gerekmektedir.
 • Onaylanmış olan form ve belgeler kişi tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu’na teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Başvuru yapıldıktan sonraki bir ay içinde SGK başvuruyu inceler. Onay alan başvurular için kişiler bilgilendirilir. Prim ödemeleri ise Vakıfbank ya da Ziraat Bankası’na yapılmaktadır.

Tarım Sigortası Başvurusunda Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

Tarım sigortası için belgeler SGK tarafından belirlenmiştir. Tarım sigortası başvurusunda teslim edilmesi gereken belgeler:
 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Yetkililer tarafından onaylanmış olan ek 5 formu
 • Kişi için özel olarak talep edilebilecek belgeler gerekmektedir.
Tarım sigortası, tarım alanında mevsimlik olarak çalışan kişilerin emekli olmasını sağlamaktadır. Fakat bu sigorta sisteminden faydalanmak için vatandaşın vergi kaydı ya da çiftçi kayıt sisteminden kayıtlı olmaması gerekmektedir. Vatandaşın SGK kapsamında sigortalı olması tarım sigortasından faydalanmasını engelleyecektir. Tarım sigortasından faydalanmak için gerekli koşulları sağlamak gerekmektedir.

Tarım Sigortası Primleri Nereden Ödenir?

Tarım sigortası primlerini ödeme SGK tarafından anlaşmalı olarak bankalar aracılığı ile yapılmaktadır. Ziraat Bankası ve Vakıf Bankası aracılığı ile ödemeler yapılmaktadır. Ödemelerin yapılacağı kanallar ise:
 • Vakıf Bankası ya da Ziraat Bankası’nın mobil bankacılık sistemlerinden,
 • Bankaların internet ya da telefon bankacılığı üzerinden,
 • Bankaların ATM şubelerinden ödenebilmektedir.
Ödemeler kredi kartı, banka kartı ya da peşin olarak yapılmaktadır.

2021 Tarım Sigortası Emeklilik Maaşı Ne Kadar ?

Tarım sigortası emeklilik maaşı her sene enflasyon oranlarına göre artmaktadır. Tarım sigortasından emeklilik maaşları 2021 senesinde güncellenmiştir. Ödenecek maaşın miktarları ise vatandaşların prim ödeme süresine göre değişmektedir. Buna göre 2021 senesinde tarım sigortası emeklilik maaşları:

SSK VE BAĞ-KUR'DA EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIKLARI

UNVAN VE DERECE 2020 Temmuz 2021 Ocak
SSK (2000 ÖNCESİ) 2.233 2.420
SSK (2000 SONRASI) 1.500 1.500
BAĞ-KUR (ESNAF) 1.627 1.763
BAĞ-KUR (TARIM) 1.534 1.662

Tarım Sigortası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tarım sigortası sorgusu online olarak yapılmaktadır. Vatandaşlar tarım sigortası durumunu ve alacakları maaşlarını e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapmak için e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası gerekmektedir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar 2 TL karşılığında herhangi bir PTT şubesi aracılığı e-devlet şifresi satın alabilmektedir.

Tarım Sigortası Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Sorgulama yapmak için:
 • E-devlet sistemi olan turkiye.gov.tr adresine TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapmak gerekmektedir.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra sayfanın ortasında bulunan arama bölümüne ‘’ Ek 5 Tarım Sigortası ‘’ yazmak gerekmektedir.
 • Bu alan üzerinden tarım sigortası bilgileri ve maaş ödemeleri sorgulaması yapılması mümkündür.

Tarım Sigortası Prim Ödemeleri Ne Kadar?

Tarım sigortası primleri her sene değişmektedir. 2021 yılında ki sigorta primleri ise şöyledir.
 • En düşük ek 5 tarım sigortası prim tutarı  : 1151,96 TL
 • En yüksek ek 5 tarım sigortası prim tutarı  : 8639,70 TL

İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?

Kadınlar Çalışmadan Nasıl Emekli Olur?

Ağır Meslek Çalışanlarına Erken Emeklilik Fırsatı

Editör: TE Bilisim