2020 İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

09.01.2020
4.951
A+
A-
2020 İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar?

2020 yılında ödenen isteğe bağlı sigorta primleri, BAĞ-KUR kapsamında değerlendirilir ve prim tutarı en az 941,76 TL’dir. Kendi işinin sahibi olan ya da herhangi bir işi bulunmayan kişiler, isteğe bağlı sigorta kapsamında SGK’lı olabilirler. Özellikle ev hanımlarının tercih ettiği isteğe bağlı sigorta hakkı, düzenli şekilde prim ödemesi yapıldığında emeklilik hakkı doğurmaktadır. İsteğe bağlı sigorta ödemesi, istenilen dönemlerde sonlandırılabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu 4B sigorta koluna bağlı sayılan isteğe bağlı sigorta ödemesinin şartları ve genel özellikleri, yazı içerisinde detaylı şekilde ele alınmıştır.

İsteğe Bağlı Sigortanın Genel Özellikleri Nelerdir?

BAĞ-KUR kapsamında ele alınan isteğe bağlı sigortanın genel özellikleri, aşağıdaki açıklamada tüm detaylarıyla ele alınmıştır:

 • Herhangi bir kurumda SGK’lı olarak çalışmayan ve SGK üzerinden emeklilik hakkı bulunmayan tüm vatandaşlar, isteğe bağlı sigorta üzerinden SGK hizmetlerinden faydalanabilir.
 • Sigortalıların düzenli şekilde primlerini ödemesi durumunda, belirlenen emeklilik yaşında emekli olma hakları bulunmaktadır.
 • İsteğe bağlı sigortanın başlangıç ve bitiş tarihleri, sigortalılar tarafından belirlenmektedir. İstenen dönemlerde, isteğe bağlı sigorta ödemeleri dondurulabilir ya da sonlandırılabilir.
 • İsteğe bağlı sigorta kapsamında belirlenen asgari prim tutarının altına düşmemek şartıyla, istenen tutarda prim ödemesi yapılmaktadır.
 • Tam zamanlı çalışmayan ya da serbest zamanlı bir işe sahip olan kişilerin tamamı, isteğe bağlı sigorta başlangıcı yaptırabilir.
 • Daha önce SGK kapsamında çalışan ancak malullük, iş kazası ya da iş hastalığı gibi sebepler sonucunda işten ayrılmak zorunda kalan kişilerin, isteğe bağlı sigorta üzerinden kalan prim borçlarını ödemesi mümkündür.

10 günün altında olmak şartıyla, ev hizmetlerinde bulunan kişiler de isteğe bağlı sigorta kapsamında sigortalı olabilirler. İsteğe bağlı sigorta koluyla, Bağkur sigorta kolunun tüm hakları eşittir.

İsteğe Bağlı Sigorta Primleri Ne Kadardır?

2020 yılında ödenmesi gereken isteğe bağlı sigorta primlerinin asgari ve azami tutarları, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • 2020 yılında belirlenen en düşük prime dayalı esas kazanç tutarı 2.943 TL’dir.
 • İsteğe bağlı BAĞ-KUR sigortasının en düşük prim tutarı, prime esas en düşük aylığın %32’si oranında olması gerekir.
 • 2020 yılında isteğe bağlı sigorta için ödenmesi gerene en düşük prim 941,76 TL olarak hesaplanmıştır.
 • İsteğe bağlı sigorta primlerini düzenli şekilde ödeyen sigortalılar, %5 oranında prim indirimi kazanmaktadır. Prim indiriminin alınmasının ardından, ödenmesi gereken prim tutarı 824,04 TL’ye düşmektedir.
 • Ev hizmetleri kapsamında, 10 günden daha az süreyle çalışan kişilerin tamamı için isteğe bağlı sigorta başlangıcı yapılmaktadır.
 • 10 günden az çalışan kişilerin, iş kazası ya da meslek hastalığına yakalanması durumunda ödeme alabilmeleri için prim ödemesi yapmaları gerekir. Belirlenen prim tutarı, prime dayalı esas kazanç değerinin %2’si tutarındadır. Bu kapsamda belirlenen günlük prim ödemesi 1,96 TL’dir.
 • Ev hizmetlerinde 10 günden fazla süreyle çalışan kişilerin isteğe bağlı sigorta prim ödemeleri, işveren tarafından karşılanmaktadır.
 • 10 günden fazla çalışan kişilerin günlük prim tutarı 31,80 TL olarak hesaplanmıştır.
 • Ek-5 sigorta kapsamında, isteğe bağlı sigorta başlangıcı yapan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 913,80 TL olarak hesaplanmıştır.

İsteğe Bağlı Sigortanın Prim Ödemesi Detayları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigorta kapsamında gerçekleştirilecek prim ödemelerinin detayları, aşağıda açıklandığı gibidir:

 • İsteğe bağlı sigorta kolu üzerinden emeklilik hakkı elde edebilmek için, en az 3600 günlük prim ödemesi yapılmak zorundadır.
 • 3600 günle isteğe bağlı sigorta emeklisi olmak isteyen kişiler, 08.09.1999 tarihinden önce sigortalı olmalıdır.
 • İsteğe bağlı sigorta emekliliği için en az 10 yıl süreyle sigortalı olunması gerekir.
 • 1999 tarihiyle, 30.04.2008 tarihleri arasında sigortalı olan kişilerin, en az 4500 günlük isteğe bağlı sigorta primi ödemesi gerekir.
 • Eylül 1999 tarihiyle, 30 Nisan 2008 tarihleri arasında sigortalı olan kişilerin, emekli olmak için en 60 yaşını tamamlaması ve 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlaması gerekir.
 • 1 Mayıs 2008 tarihi ve sonrasında isteğe bağlı sigorta başlangıcı yapan kişilerin, en az 5400 günlük sigorta prim ödemesi yapması gerekir. 2008 tarihinden sonra sigortalı olan kişiler, 63 yaşını tamamladıktan sonra emeklilik hakkı elde edebilirler.

İsteğe Bağlı Sigorta Başlangıcı Yaptırmanın Şartları Nelerdir?

İsteğe bağlı sigorta başvurusu yapmak isteyen kişilerde aranan temel şartlar, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

 • İsteğe bağlı sigorta başlangıcı yapmak isteyen kişilerin 18 yaşını tamamlaması ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • İsteğe bağlı sigorta başvurusu yapılacağı dönemlerde, sigortalı olarak kamu ya da özel sektörde çalışılmaması gerekir.
 • Kişilerin emeklilik hakkının bulunmaması ya da emekli olmaması gerekir. Emekli olan kişiler, tekrardan sigorta başlangıcı yapamazlar.
 • Sosyal hizmetler müdürlüğü ya da devlet destekli farklı bir kurum tarafından, yoksulluk maaşı ve diğer yardım ödemelerinin alınmaması gerekir.
 • Kişilerin, bir ay içerisinde 30 günü tamamlayacak şekilde çalışmaması gerekir. 30 günü kesin şekilde tamamlayan işçiler, SSK ya da emekli sandığı kapsamında sigortalı olmaktadır.
 • İsteğe bağlı sigortanın devam edebilmesi için, sigorta primlerinin düzenli olarak ödenmesi gerekir.
 • Başvuru sahiplerinin, Ziraat Odası çiftçilik kaydının olmaması gerekir.
 • Özel bir işletme ya da şirket ortaklığı bulunan kişiler, isteğe bağlı sigorta başvurusu yapamazlar.

SGK kapsamında işe başlayan kişilerin SGK kaydı yapıldıktan sonra, isteğe bağlı sigorta ödemeleri durdurulacak ve sigortaları sonlandırılacaktır. İsteğe bağlı sigorta başlangıcı yapıldığı tarihten itibaren, devlet desteği kapsamında yapılan aylık ödemeleri sonlandırılacaktır.

İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigorta başvurusu yapmak için başvuru sahiplerinin bizzat işlem yapması gerekir. İkamet edilen il ya da ilçelerden sorumlu olan Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilerek, kimlik belgesiyle işlem yapılmalıdır. İsteğe bağlı sigorta başvuru belgesi doldurulduktan ve talep edilen evraklar kuruma teslim edildikten sonra, isteğe bağlı sigorta başvurusu işleme alınacaktır. sigorta başvurusu için gerekli olan evraklar sisteme işlendikten sonra, isteğe bağlı sigorta başlangıcı yapılacaktır.

İsteğe Bağlı Sigorta Başvuru Sonuçları Nereden Sorgulanır?

İsteğe bağlı sigorta başvurusunun sorgulaması, e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/4c-istege-bagli-odeme-dokumu bağlantı adresi kullanılarak, isteğe bağlı sigorta başvurusu ve sigorta prim ödemeleri için doküman sorgulaması yapılabilir. İsteğe bağlı sigorta sorgulaması için e-devlet ekranı açıldıktan sonra, sayfada yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıklanmalı ve giriş sayfası açılmalıdır.

İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Giriş ekranı üzerinden, T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi bilgileri doğrulanmalıdır. E-devlet girişi yapıldıktan sonra, isteğe bağlı sigorta başvurusunun son durumu ve daha önce başlatılan sigortanın prim ödeme detaylarına ulaşılabilir.

İsteğe Bağlı Sigortanın Başlangıç ve Bitiş Tarihleri Nasıl Belirlenir?

İsteğe bağlı sigortanın başlangıç tarihleri, sigorta başvurusunun yapıldığı tarih olarak değerlendirilmektedir. Sigortalının başvuru bilgileri SGK’ya iletildikten sonra, ilk sigorta primi için ödeme açılır ve kişiler resmen sigortalı sayılır. İsteğe bağlı sigortalı hayatını kaybettiği zaman, sigorta kendiliğinden sonlandırılmaktadır. Sigortalıların kendi istekleriyle sigortayı durdurmaları için SGK’ya dilekçe yazmaları yeterli olacaktır. Malullük ya da iş kazası sonucunda isteğe bağlı sigorta başvurusu yapan kişilerin, kalan prim borçlarını ödemeleri durumunda, isteğe bağlı sigortaları sona erecektir. İsteğe bağlı sigortanın başlangıç tarihinden itibaren düzenli ödeme yapan kişilerin vefatının ardından, sigortalının tüm hakları ölüm aylığı olarak aile üyelerine devredilmektedir.

Malulen Emeklilik Şartları ve Malulen Emekli Maaşı

İşe Giriş Var Ama Hizmet Yok Ne Yapmalı?

Ek5 Tarım Sigortalılar ile İlgili SGK Denetimi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 126 YORUM
 1. Nevran dedi ki:

  Mrb ben 1998 yılından 2017 ağustosa kadar emekli sandığına tabi memur olarak çalıştım 7020 hizmet sürem var ağustosta ihraç edildim isteğe bağlı bunu tamamlamak istiyorum ve yasimi beklemek istiyorum emekli sandığından isteğe bağlı emekli olabilir miyim ? Olamiyosam bagkurdan mi tamamlamam gerekiyor 19 yıl 6 ay çalıştım kadında 20 yıl olduğu için bunu nasıl tamamlayabilir im teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;emekli sandığında isteğe bağlı iştirakçilik uygulaması var.Şartlarınız tutuyor.O kapsamda sigortalı olabilirsiniz.

 2. Cemil dedi ki:

  Merhaba ve saygılar. Babam vefat etti. Maaş anneme bağlanacak ama annem isteğe bağlı prim ödüyor. Prim ödemekten vaz geçip içerideki biriken parayı alabilir miyiz? Alabiliyorsak nasıl? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında toptan ödeme ile geri alabilirsiniz.

 3. Mustafa dedi ki:

  2018 ek 5 546,25 olacaksa bunun neresinde adalet var? köyde zaten çiftçilik yaparak zor geçiriyorum. O kadar yatır emekli ol 900 tl maaş? ?

  Hani köylü milletin efendisi idi???

 4. Metin dedi ki:

  İsteğe bağlı bağkur 649.28 tl olduğu kesin mi hocam ?

   1. Metin dedi ki:

    649.44 tl olmuş dün yatırdım.

  1. Ata dedi ki:

   Merhaba 5200 prim günü asgari ücret üzerinden gösterilmiş.1968 doğumlu erkek.Bu yıl emeklilik için SGK kurumuna başvuracak.Ortalam aylık bağlanma rakamı konusunda bilgi vermeniz ricasıyla..

 5. eda dedi ki:

  merhaba,
  annemin emekli olabilmesi için 58 yaşını doldurması ya da 2 yıl 8 ay prim ödemesi gerekmekte. yaş olarak 4 yıl kadar bekleyecek.
  bu süreyi beklemek mi doğru yoksa ödemek mi? ödemez beklersek emekli maaşı çok mu düşük olur? en son prim yattığı yıl 2010.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ödeyip normal emekli olmanızı tavsiye ederim.

 6. Gülseli dedi ki:

  2006 ssk girişliyim üç yıl çalışmışlıgım var. İsteğe bağlı 6 yıl odesem 4 yılda çalışıp ssk ödense, 4500 iş gününden emekli olurmuyum? Yani 10 yıl ödeme yapıp sonra odeme yapmadan 58 yaşımı mı beklıcem ,dogrumudur bu bilgi?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;58 yaşında 25 yıllık süresini tamamladığınızda 4500 gün ile emekli olabilirsiniz.

 7. ilhan güden dedi ki:

  merhabalar
  babam 20,04,1980 sigorta başlangıcı var 2016 yılından itibaren ek5 tarım sigortası ödüyor 1817 gün aktif günü var ve askerlik borçlanmasını (550) gün yatırırsan ne zaman emekli olabir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;3600 günden 60 yaşında emekli olabilir.

 8. emrah dedi ki:

  Ben engelli bireyim.%97 sağlık kurulu raporum var daha önce SSK girişim yok sağlığım çalışmam için pek uygun değil. Benim emekli olabilmem için ne önerirsiniz öyle bir şansım var mı isteğe bağlı sigortalıkta toplu ödeme gibi bir durum var mıdır çok teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı ödeyerek emekli olabilirsiniz toplu ödeme uygulaması maalesef yok.

 9. zafer dedi ki:

  istege baglı sigorta yaptırdıgımda tüm aile fertlerim saglıktan yararlanacakmı 18 yaşını geçmiş olan evlat var üniversite de geri kaanlar 18 yaş altı yardımcı oldugunuz için teşşekür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;18 yaşından küçükler faydalanabilir ve 25 yaşına kadar üniversite öğrencileri faydalanabilir,ayrıca kız çocukları evlenene kadar baba/anneden sağlık yardımı alabilir,2008 öncesi tescil kaydı olmak şartıyla.

   1. ahmet erdal dedi ki:

    kız çocukları evlenene kadar babası yada annesi çalıştığı sürece mi faydalanabilir? anne bana işsiz olursa faydalanamıyor mu?

 10. MUSTAFA dedi ki:

  hocam ben seyyar satıcıyım ek 5 yatırıyorum ilerde bir sıkıntı felan olurmu denetleme gibi bilgilendirirseniz sevinirim SAYGILAR

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;tarım işlerinde çalışmıyorsanız ileride Ek-5 sigortanızın iptal edilme durumu var bilginize…

 11. Metin dedi ki:

  Ek 5 iptal olabilir demişsiniz tarım da çalışmıyorsa nereden tespit edecekeler hocam sonuçta sabit bir iş yeri yok muhtardan çalıştığına dahil onay da almış. Şükür bu ek 5 e hiç bulaşmadım ama merak ettim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;bulunduğu bölgede tarım alanı yok ise doğrudan iptal edilir Ek-5 tarım sigortası. Tabi ispatı zor

 12. neslihan dedi ki:

  merhaba, 2017 martında emeklilik yaşımı doldurdum.çocuklar düşülünce 8.5 ay daha sigortalı çalışırsam bağkur emeklisi olbileceğim söylendi.bu 8.5 ayı da ücret olarak ödeme şansı yokmudur acaba.teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;hayır toplu ödeme yaparak hizmet satın alma uygulaması yok.Günlerinizi çalışarak tamamlayabilirsiniz.

 13. berke özdikici dedi ki:

  Selamlar kolay gelsin.
  1976 doğumluyum.

  01.12.1995 tarihinde sigorta başlangıcım var.Toplam da 3635 günüm var.7 aydır işsizim.

  *Bu durumda dışarıdan ödemem gerekirse 649.28 tl yeterlimi oluyor ; yoksa buna ilaveten Genel Sağlık sigorta primi de ilave ediliyor mu?

  Çevrem de bazı kişiler bağkur a hiç bulaşma emeklilik yaşın uzar dıyor.Lakin benim bildiğim sigorta girişim eski olduğu için 2850 güne tabiyim diye biliyorum.
  bu konuda beni aydınlatabilirseniz sevinirim.Saygılarımla

 14. berke özdikici dedi ki:

  DÜZELTME

  ( ÖNCEKİ YORUMUM DA GÜN SAYISI YANLIŞ OLMUŞTUR-
  2850 YERİNE 5850 GÜN OLARAK DÜZELTİLMİŞTİR)

  Selamlar kolay gelsin.
  1976 doğumluyum.

  01.12.1995 tarihinde sigorta başlangıcım var.Toplam da 3635 günüm var.7 aydır işsizim.

  *Bu durumda dışarıdan ödemem gerekirse 649.28 tl yeterlimi oluyor ; yoksa buna ilaveten Genel Sağlık sigorta primi de ilave ediliyor mu?

  Çevrem de bazı kişiler bağkur a hiç bulaşma emeklilik yaşın uzar dıyor.

  Lakin benim bildiğim sigorta girişim eski olduğu için 5850 güne tabiyim diye biliyorum.
  bu konuda beni aydınlatabilirseniz sevinirim.Saygılarımla

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 7 yılda ssk hizmetinizi fazla bırakırsanız ssk dan emekli olabilirsiniz.İsteğe bağlı bağkurda 650 TL ödemeniz gerekiyor tüm primler dahil.1200 günden fazla bağkura ödeme yapmayın yeterlidir.

 15. nevuc dedi ki:

  slm.

  50 yaşında bayanım ..Hocam 1998 te ssk girişim var ..primim 30 gün..bugünden itibaren isteğe bağlı ev kadınları primi ödeyerek ne zaman emekli olabilirim..teşekkürler..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;65 yaşında emekli olabilirsiniz.

 16. Yaren dedi ki:

  Merhabalar eylül 2008 sigorta girişim var ücretli öğretmenlik yapıyorum ayda 13 14 gün sigorta pirimi yatıyor isteğe bağlı 30 güne tamamlayabilir miyim. işi bırakıp isteğe bağlı yatırmaya devam edersem kaç yaşında kaç gün pirimle emekli olurum şuan 1250 gün pirimim var

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;evet isteğe bağlı olarak günlerinizi 30 güne tamamlayabilirsiniz.60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 17. caner dedi ki:

  slm benim 12 aylık isteğe bağlı bağkur borcum var bağkuru durdurabilirmiyim veya 12 ay geriden başlatabilirmiyim borcu iptal edebilir miyim teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı sigortada 12 ay ödeme yapılmayınca sigortalılık durdurulur.Borcunuz da iptal edilmiş olur.

 18. Sonbahar dedi ki:

  Slm
  Ben eylül 2000 yılından 6 ocak 2017 yılına kadar devlet memuru olarak çalıştım bu tarihte ihraç edildim ve şuan çalışmıyorum
  Yaşları 15 ve 12 olan 2 tane çocuğum var
  Ben emekli olabilmem için ne yapmam gerekiyor
  Kaç yaşında ve kaç yılında emekli olurum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğa bağlı emekli sandığı iştirakçiliği var.Oradan primlerinizi tamamlayarak emekli olabilirsiniz.

 19. ali dedi ki:

  Merhaba annem 51 yaşında 2010 yılında sigorta girişi 1537 gün de sigortalı çalışılmış günü var. Emekli olma şartları nelerdir? Dışarıdan ödeme yapmak için belli prim gününü tamamlaması mı gerekiyor eğer öyleyse gün sayısı kaçtır? Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 5400 günü tamamlayarak 63 yaşında emekli olabilir,isteğe bağlı sigorta ödeyebilirsiniz.

   1. İsmail dedi ki:

    S.a benim 2008.de 1 günlük sgk girişim var düzenli olarak da 2016dan beri sgk yatiriliyor.kaç yaşinda ve ne kadar pirimle emekli olurum

 20. Arzu Kul dedi ki:

  Merhaba annem 2016da 6 aylık sigortalı olarak çalıştı 1957 doğumlu daha önce çalışmışlığı yok isteğe bağlı sigorta ödemesi yapabilirmiyiz 4 çocuk var bunlar için eskiye bağlı borçlanma olurmu yaşından dolayı toplu ödeme yapılıp emekli olabilir mi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;toplu ödeme yoluyla emeklilik yok maalesef,en az 7200 günü tamamlaması gerekiyor.

 21. serdar taşkın dedi ki:

  merhaba, Aralık 1994 sigorta (ssk) girişliyim. 7095 prim günü ödemem var. Sigortalı süresinin dolmasına 1 yıl 10 ay kaldı. 55 yaşında emekli olacağım. Şuan işsiz kalsam isteğe bağlı sigorta yaptırmam emeklilik açısından bana ne gibi faydası yada zararı olur?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çok kısa bir süreniz var,faydası ya da zararı olmaz.

 22. hayati YALÇINTAŞ dedi ki:

  mrh 01.09.1995 sigorta ilk girişim
  2007 nın 5inci ay bağkur girişim
  2119 gün sigorta
  3073 gün bağkur tarım sigortası var
  20.03.1971 doğum tarihim
  hanki şartlarla ne zaman emekli olurum
  maaş ne kadar olur
  maaş yükseltmek için ne yapmalıyım
  teşekkürler saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;spn 3.5 yılda ssklı olursanız 55 yaşında bağkurdan ise 60 yaşında emekli olabilirsiniz.

 23. nuray can dedi ki:

  merhaba kardesim 1996 beri işçi olarak çalısıyor 3600 doldurdu biraz hasta işten cıkıp sigrtasını disardan ödesek olurmu ayda ne kadar ve kaç yıl ödemeliyiz 75 dogumlu bayan tesekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;3600 günden 58 yaşında da emekli olabilir,ya da isteğe bağlı bağkurdan prim ödeyebilirsiniz ama bağkurdan 9000 günü tamamlamanız gerekiyor.

 24. fatma dedi ki:

  1965 doğumluyum . Bugüne kadar hiçbir sigorta kaydım yok .şimdi isteğe bağlı ev hanımlığından pirim yatırsam emekli olma durumum varmı. yoksa mantıksızlıkmıdır.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 5400 gün prim yatırmanız gerekiyor.Avantajlı olacağınız söylenemez.

   1. Metin doğrul dedi ki:

    Slm 12.07.1995 ssk girişim var şu an 5027 günüm var ben ne zaman emekli olabilirim 5750 diye biliyorum şu an primim dolmasına 730 günüm var diye biliyorum benden 55 yaş şartı aranıyor sanırım şu an yaşım 48 ben emekli olduğum zaman ne kadar maaş bağlanır prim dolduğu zaman hemen emekliliğimi vermem gerekirmi yüksek maaş almam için yoksa 55 yaşına beklemem gerekirmi teşekkürler

 25. Tahir dedi ki:

  Hocam merhabalar,
  Ben hanım için sorucam 1974 doğumlu. 1991 yılında çalışmaya başladı 4a. 4480 günü var. şuan çalışmıyor, tarım işçi sigortasımı, isteğe bağlı sigortamı yapmak uygun olur.
  emeklilik şartlarınıda yazarsanız çok sevinirim
  hangi yolu izlememiz lazım bilgi verirmisiniz. saygılar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;52 yaşında 5525 gün ile SSK’dan emekli olabilirsiniz ya da isteğe bağlı bağkurdan kalan günlerinizi tamamlayabilirsiniz.

  2. Metin doğrul dedi ki:

   Slm 12.07.1995 ssk girişim var şu an 5027 günüm var ben ne zaman emekli olabiliriim 5750 diye biliyorum şu an primim dolmasına 730 günüm var diye biliyorum benden 55 yaş şartı aranıyor sanırım şu an yaşım 48 ben emekli olduğum zaman ne kadar maaş bağlanır prim dolduğu zaman hemen emekliliğimi vermem gerekirmi yüksek maaş almam için yoksa 55 yaşına beklemem gerekirmi teşekkürler

   1. Metin doğrul dedi ki:

    Slm 12.07.1995 ssk girişim var şu an 5027 günüm var ben ne zaman emekli olabiliriim 5750 diye biliyorum şu an primim dolmasına 730 günüm var diye biliyorum benden 55 yaş şartı aranıyor sanırım şu an yaşım 48 ben emekli olduğum zaman ne kadar maaş bağlanır prim dolduğu zaman hemen emekliliğimi vermem gerekirmi yüksek maaş almam için yoksa 55 yaşına beklemem gerekirmi teşekkürler

 26. tahir dedi ki:

  hocam 1972 doğumluyum 7050 günüm var işçi olarak. 1990 da başladım çalışmaya fakat 1993 yılında sigorta kaydımı yaptı işverenim. meslek lisesinden 1989 yılında staj sigorta kaydım var askerliğimi 1994 1996 arasında 18 ay yaptım.
  şu an prim ödenmiyor ne zaman emekli olurum prim ödemem yararıma yoksa zararıma olur.
  saygılar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;54 yaşında 5675 gün ile emekli olabilirsiniz.Primleriniz yüksekten yatarsa maaşınız yüksek olur.

 27. Nursel dedi ki:

  Ahmet bey, 1992 doğumlu oğlumun sigorta kayıt tarihi 26/04/2008 şu anda bir işte çalışmıyor , Genel sağlık sigortası pirimini ödüyoruz.
  1-Bunun yerine isteğe bağlı sigorta pirimi ödemenin ileriye dönük kendisine bir artısı olur mu?Malum genel sağlık sigortası sadece sağlıktan yararlanma hakkı sağlıyor.Amacımız çalışma hayatına başlayıncaya kadar emeklilik için gün sayısı kazanmak.
  2-İsteğe bağlı sigorta pirimi askere gittiği zamanda ödenmeye devam eder mi?
  3-İsteğe bağlı sigortadan hangisini yaptırmak gerekiyor?(bağkur-tarım) sorularım için aydınlatıcı bilgi verirseniz memnun olurum,saygılarımla.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı sigorta ödeyebilirsiniz ileride emeklilik döneminde tabii ki faydası olur,askerde ödemenize gerek yok ileride askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

 28. İlknur dedi ki:

  Merhaba,
  03.08.1979 doğumluyum.
  4A’lıyım. Sigorta başlangıcım 11.12.1998.
  Toplam prim gün sayım 3398.
  E-devletten, normal şartlarda ne zaman emekli olurum diye sorgulattığımda, “yaşlılık aylığına hak kazanma koşulu 55 yaş, 5975 prim ödeme gün sayısı ve 20 yıllık sigortalılık süresidir” diyor.
  1 yıl daha sigortalı olarak çalışıp işten ayrıldığımda ve sonrasında kalan ödemelerimi isteğe bağlı olarak kendim dışardan ödersem 55 yaşıma geldiğimde, maaşım ssk’dan mı yoksa bağ-kur’dan mı yatar? Yani toplamda daha fazla hangisinden yatmışsa ondan mı bağlanıyor maaş-bilmiyorum.
  Bir de; 1999 öncesinde sigortalı olduğum için 3600 günü yakalıyamıyor muyum? Neden 5975 gün çıkıyor e-devlette.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 7 yılda hangi kapsamda hizmetleriniz çok ise o kapsamdan aylık bağlanır.3600 günden 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 29. suat dedi ki:

  merhaba,

  Emekliliğime 24 ay kaldı, gün eksiğim var ve 24 ayı sgk dan isteğe bağlı ödemem gerekiyor.
  bağkur şartlarına tabi olmadan sgk dan emekli olabilmem için ne tavsiye edersiniz.

  1 gün şirkette sgk lı görünsem, 29 gün isteğe bağlı ödesem.
  bu sistem bana uygun olurmu.

  veya isteğe bağlı 30 gün ödesem bağkura geçmeden böyle bir formülü varmı ?

  kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;son 7 yıldaki hizmetlerinize bakılır en fazla hangi kapsamda ise o kapsamdan emekli olabilirsiniz,diğer günleriniz ssk ise 24 ay bağkur ödemeniz emekliliğinizi değiştirmiyor.

 30. SEVGİ dedi ki:

  MERHABA, ANNEM BİR İŞ YERİNDE ÇALIŞIYOR VE İSTEĞE BAĞLI SİGORTA GÖSTERİYORLAR. BU İŞLEM YASAL MI? BİDE İŞ OLMADIĞI ZAMANLARI KENDİLERİ ELDEN İŞVERENE ÖDEME YAPIYORLAR VE BU ŞEKİLDE ANCAK 30 GÜN PRİM LERİ OLUYOR . BU KONUDA YARDIMCI OLUR MU HAKLARIMIZ NELER ELDEN BU ÖZDEMEYİ YAPMALIMIYIZ YOKSA İŞVEREN ÖDEMEK ZORUNDA MI? KOLAY GELSİN ÇOK TEŞEKKÜRLER…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;çalışan biri ssk kapsamında sigortalı olması zorunludur.SGK’ya şikayette bulunabilirsiniz.

 31. emrah dedi ki:

  Hocam Merhaba,Eşim doğum tarihi 17.08.1982 eşim (bayan) 29.05.2006 tarihli ilk işe giriş, 4/A dan devam eden 2204 günü var, işden ayrılacak ve isteğe bağlı sigortadan devam ettirmeyi planlıyoruz, lakin; emeklilik yaşı değiştiğinden dolayı, 2008 den sonra çıkan kanunda en fazla 1230 gün isteğe bağlıdan prim yatırın diyorlar, eşimin emekli ola bilmesi için; isteğe bağlıdan devam edersek kaç gün, normal bir yerde çalışıyor olarak gösterirsek kaç günde emekli olabilir ayrıca emekli maaşı hangisinde daha yüksek alabilir bu konuda bize yardımcı olabilir misiniz? eşim ayrıca sgklıyken 1 doğumu var borçlanmada yapa bilir miyiz? Çok Teşekkürler..

 32. Aysel Tozoğlu dedi ki:

  1964 doğumlu bir kadınım. 1981 yılında sadece 3 ay ssk lı işçi olarak çalıştım. Sonra da evlendim ve 2 çocuğum oldu. Benim emekli olma ihtimalim var mı? Eğer varsa en kolay nasıl emekli olurum. Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5000 gün ile hemen emekli olabilirsiniz ya da 3600 gün ile 58 yaşında emekli olabilirsiniz.2 çocuk borçlanmasından 1440 gün kazanabilirsiniz.

 33. Deniz Can dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey,

  Annem 64 doğumlu 86 sgk girişli şuanda 2400 civarı yatmış günü var. Geri ödeme yaparak 3 çocuklu olduğu için prim sayısını arttırıyormuş. Yani bu bağlamda nasıl bir hareket etmem gerekir. Dışardan sigorta yatırıp 3600 günümü beklesek ? yoksa geriye dönük 3 çocuk borcunu ödeyip 5000e mi tamamlasak ? Tşkler kolay gelsin.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı sigorta öderseniz bağkura tabi olursunuz ve en az 5400 günü tamamlamanız gerekir,bence 3600 günü tamamlayın 58 yaşını bekleyin.

 34. Sevgi dedi ki:

  Merhaba 34 yasindayim ev kiziyim hic sigorta girisim olmadi disaridan ödeme gibi bir imkanim varmi varsa nereye basvurmam gerekiyor ve ne kadar yatirmam gerekiyor simdiden tesekkurler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;isteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz.Aylık 650 TL ödeme yapmanız gerekiyor.Şartları sağladığınızda tarafınıza yaşlılık aylığı da bağlanır.

  2. Cemal dedi ki:

   Merhaba hocam 1990 ssk girişim var. Belli aralıklarla 1999 yılları arsında toplamda 1274 gün prim var. 1999 yılından 2016 yılının eylül ayına kadar emekli sandığına tabi olarak çalıştım. Ssk ve emekli sandığı toplam primim 7000. 21 yıl 6 ay toplam hizmetim var. 25 yıla tamamlamam için isteğe bağlı sigorta yaptırabilirmiyim. Yaptırırsam hangi koldan ( 4a,4b,4c) emekli olurum . Vereceğiniz cevap için teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba
    1 Ekim 2008 sonrasında isteğe bağlı sigortalı olan kişiler 4B yani eski adıyla Bağkur statüsünde değerlendiriliyor.

 35. ali Can dedi ki:

  merhaba ben ali can 10,06,1967 dogumluyum15,06,1992 ssk ya girısım var 2016 cikısım var nasıl emeklı olurum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 3600 günü tamamlayarak 60 yaşında ya da 53 yaşında 5600 gün ile emekli olabilirsiniz.

 36. elcin ozturk dedi ki:

  merhaba 1983 dogumluyum.
  ssk giriş tarihim nisan 2003
  prim gün sayım 5336
  işten çıkarıldım
  isteğe başlı sigorta ile devam etsem, yazılarınızdan anladığım kadarıyla bağkura geçişmiş oluyorum, 7000 gün çalışma şartım 9000 güne mi çıkacak? isteğe bağlı sigorta ile daha düşük bir maaş alacağım?
  benim hesaplamama göre ssk emekliliğe (ssk da çalışma şansım olsa) 4,5 yılım kalmıştı.
  ssk hakkımı kaybetmemek için , az kaç yıl ssk prim ödemesi yapılması lazım?(son 3.5 sene isteğe bağlı ödersem otomatik bağkura geçiyormuşum)
  kafam çok karışık bunca ssk prim ödemelerimin yanmasını istemiyorum, yardımcı olur musunuz teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;4500 günden 58 yaşında ssk dan emekli olma imkanınız da var,2 yıl isteğe bağlı ödeyip geriye kalan günleri ssk dan tamamlarsanız yine SSK’dan emekli olabilirsiniz.

   1. elcin ozturk dedi ki:

    bilgilerinize cok tesekkür ederim saygılar

 37. Efil Evrim dedi ki:

  Merhaba, Kasım 1978 Doğumluyum. 1 Eylül 1998’den beri SGK’lıyım. 1 Eylül 2018′ de yılımı ve günümü dolduruyorum diye biliyorum. Yani yaşı bekleyeceğim. Şu na aktif çalışıyorum ama iş sebebiyle işten ayrılıp, dışarıdan isteğe bağlı ödeme yapmak istiyorum. Yalnız emeklilik içinde SGK’dan emekli olmak istiyorum. Yaş haddim 55 yaş (kadın) diye biliyorum. Emeklilik için gün sayısı ve yaşın uzamaması için ne kadar süre dışarıdan ödersem SGK’dan emekli olmuş olurum. Teşekkürler, İyi Çalışmalar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1260 günden az ödeme yapmanız gerekiyor, gününüzü tamamladıysanız yeniden sigortalı olmanızı tavsiye etmem gerek yok, 55 yaşında 5975 gün ile emekli olabilirsiniz.

   1. Efil Evrim dedi ki:

    Günümü tamamlamışım, şu an 6069 iş günü gözüküyor. 1 Eylül 2018’de de 20 yıl doluyor.
    O zaman 1260 günden az ödeme yapıp tekrar SGK’lı çalışmam yeterli olacak sanırım.
    Çok teşekkürler..

 38. Nuriye dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey,
  20.12.1963 doğumluyum ve şuanda ev hanımıyım. SGK ilk işe giriş tarihim 20.12.1996 ve 2530 gün isteğe bağlı prim ödemem var. 12.04.2004 meslek başlangıç tarihi ile de 3889 gün (10 yıl 9 ay 19 gün) bağkur (esnaf) prim ödemem var. Son basamağım 12 ve tarihi 01.05.2008’dir. Bu bilgiler kapsamında toplam 6419 gün ödenmiş primim bulunmaktadır. Bu şartlarda 56 yaşımı doldurduğumda 5400 günden bağkur emeklisi olabiliyorum. Ortalama ne kadar emekli aylığı alabilirim? Ya da isteğe bağlı ödemeler ile bunu 7200 güne tamamlamak istesem ortalama maaşım ne kadar artar? En avantajlı ödeme bir ev hanımı için hangisi olur? Ödemek avantajlı mıdır? Bu soruların cevabını alabilir miyim?

  Teşekkürler,

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 900-1100 TL alabilirsiniz,normal emekli olursanız ortalama 200 TL fark eder.

 39. Şaban dedi ki:

  Mrb ben 31/07/2000`den 14/08/2016`e kadar emekli sandığına tabi memur olarak çalıştım 5760 gün hizmet sürem var.
  Göreve başlamadan önce %45 (1999), Göreve basladıktan sonra %60 (2002) engelli raporu ile 2. dereceden vergi muafiyeti aldım. 2004 yılında engelli kimlik kartı almak için %72 rapor aldım. Ağustos 2016 da ihraç edildim. İhraç sonrası (02/12/2016) emeklilik şartlarımı SGK`ya sorduğumda:
  27/04/2017 tarihinde aşağidaki cevap verildi.
  – Biliniği üzere 5434 Sayılı Kanunun 39. maddesinin (j) fıkrası “Göreve girişlerinde, özürlülere verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkındaki Yönetmenliğe ugun olarak alınmış raporda sakatlık oranı en az %40 olanlardan fiili hizmeti 15 yıl olanların istekleri halinda aylık bağlanır” hükmü amirdir.
  5510 Sayılı Kanunun Geçici 4. maddesinin 6`ncı fıkrası ise “Bu Kanunun Yürürlüğü girdiği tarihten önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuata ugun olarak alınmış en az %40 oranında özürlü olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu olanlar ile en az %40 oranında doğuştan özürlü olduklarını belgeleyenlerden aylık talep tarihinde bu kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı olanlara; en az 5400 gün uzun vadeli sigorta pirimi bildirilmiş yada emekli keseneği ödenmiş olması kaydıyla istekleri halinde bu madde hükümleri esas alınarak yaşlılık aylığı bağlanır. Ancak çalışmaya başkadıktan sonra, Kurumca yetkilendirilen sağlık huzmetleri sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulunca çalışma gücündeki kayıp oranının;
  a) %50 ile %59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
  b) %40 ile %49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,
  gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirmiş olması kaydıyla haklarında bu fıkra hükümleri uygulanır” hükmü amirdir.
  Buna göre; yukarıda bahsedilen Kanun maddelerinde belirtildiği üzere; 5434 Sayılı Kanunun 39. maddesinin (j) fıkrasından faydalanabilmek için iştirakçi olmak gerektiğinden,
  Ayrıca 5510 Sayılı Kanunun Geçici 4. maddesinin 6. fıkrasında faydalanabilmek için ise bu Kanunun yürürlük tarihinde Emekli Sandığı iştirakçisi olup, bu Kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar bu maddeden faydalandırıldığından siz ise görevde olmadığınızdan söz konusu Kanun kapsamında faydalandırılmanıza imkan bulunmamaktadır.” Denilmekte.

  Sonrasında %69 (28/09/2017) engelli raporu ilemalülen emeklilik talebinde bulundum.
  Onda da;
  5434 sayılı kanunun 44-54 maddeleri uyarınca malül olmadığına karar verilmiştir.” denildi.

  09/01/2018 tarihinde bütün raporlarımı ekte sunarak emekli olmak istadiğimi, eğer mümkün değilse hangi şartlarda emekli olabileceğimi ve emekli olabilmek için ne yapmam gerektiği-hsngi şartlarda emekli olabileceğim hakkında bilgi verilmesini içeren ayrıntılı bir müracatta bulundum.
  Aşağıdaki cevap verildi.

  – Biliniği üzere 5434 Sayılı Kanunun 4447 sayılı kanunla 39. maddesi uyarınca, 08/09/1999 tarihinden sonra göreve başlayan ve 25 fiili hizmet yılını dolduran iştirakçilerden kadın 58, erkek ise 60 yaşını doldurmaları, 08/09/1999 tatihinden önce göreve başlayan iştirakçiler ise, Kanunun geçici 205. maddesi ile kadın 20 yıl, erkek 25 yıl hizmeti doldurmaları ve 15/02/2002 tarihi itibarıyla hizmet süreleri esas alınmak süretiyke kademelerinden yaş hadlerini doldurmaları hslinde, ya da emekli kesenekleri geri verilmemiş olanları fiili hizmet müddetlerinin 15 yıl olması ve 61 yaşını doldurmaları halinde istekleri üzerine emekliliğe hak kazanmaktadır.
  Buna göre, emeklilik dicil dosyanızın incelenmesinde; görevinizden ayrıldığınız 22/11/2016 tarih itibariyle 16 yıl 2 ay fiili hizmet süreniz olduğu anlaşılmış olup, toplam hizmet süreniz 25 yıldan az olduğundan, mevcut hizmetine göre 61 yaşınızı doldurduğunuz tarihte müracat etmeniz halinde aylık bağlanacaktır.
  Diğet taraftan, 2829 Sayılı Kanunun 8. maddesi “Birleştirilmiş hizmet süreleri topkamı üzerinden, ilgililere; son yedi yıllık fiili hizmet süresi içinde fiili hizmet süresi fazla olan kurumca, hizmet sürrlerinin eşit olması halinde ise eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu kurumca kendi mevzuatına göre aylık bağlanır ve ödenir. hükmü amirdir.
  Bu itibarla, Kurumumuza 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin 1. fıkrası kapsamında 3 yıl 6 ay daha fazla pirim ödemeniz halinde, söz konusu madde uyarınca aylık baglanacaj statüye göre hizmet ve yaş şartına tabi olacağınızdan mevcut hizmetinize göre tabi olduğunuz yaş haddinin bildirilmesine imksn bulunmamaktadır.
  Dendi.

  Şimdi;
  Emekli olabilmek için kalan süremi isteğe bağlı tamamlamak ve emekli istiyorum.
  Emekli sandığından isteğe bağlı emekli olabilir miyim? Ne kadar daha prim ödemem lazım kaç yaşında emekli olabilirim?
  SSK`dan 1260 gün prim ödediğimde emekli sadıgındaki primlerimi SSK`ya devredip SSK`dan emekli olabilirsin dendi.
  Hangisi daha avantajlı.
  Bağkur seçebeğinde şartlar nedir.
  Nasıl bir yil izlememi tavsiye edersiniz?
  Teşekkürler.

  1. Saban guney dedi ki:

   Ek
   Doğum tarihim: 10/12/1972

  2. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;askerlik yaptıysanız borçlanma yapabilir hizmetinizi 99 a çekebilir son 3 yıl 6 ayı ssk da geçirerek 5975 gün ile emekli olabilirsiniz.Size isteğe bağlı emekli sandığı iştirakçiliğini önerecektim ama ihraç olduğunuz için şartları sağlamıyorsunuz sanırım bir de 6 ay şartı var onda.

   1. Saban guney dedi ki:

    Teşekkürler. Ahmet bey. Askerlik yapmadım. İhraç sürecinden sonra ne sgk`dan ne de başka bir merciden aydınlatıcı bilgi alamadım. Zaten emekli sandığı seçeneğinide sizin 14 Kasım 2017, 13:30 de evran hanıma verdiğiniz cevaptan öğrendim. Yani an itibarı ile emekli sandığı seceneği devre dışı. Sadece şunu öğrenebilirmiyim. Farazi konuşuyorum. Zamanında başvurmuş olsaydım. (İlk 6 ay içerisinde) Emekli sandığına ne kadar pirim ödeyip emekli olabilirdim. Teşekkürler.

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;siz bundan sonrası için planınızı yapın bence.

 40. Saban guney dedi ki:

  Mrb ben 31/07/2000`den 14/08/2016`e kadar emekli sandığına tabi memur olarak çalıştım 5760 gün hizmet sürem var.
  Göreve başlamadan önce %45 (1999), Göreve basladıktan sonra %60 (2002) engelli raporu ile 2. dereceden vergi muafiyeti aldım. 2004 yılında engelli kimlik kartı almak için %72 rapor aldım. Ağustos 2016 da ihraç edildim. 12/02/2018 tarihinde de %76 engelli raporu verildi.
  Şimdi;
  Emekli olabilmek için kalan süremi isteğe bağlı tamamlamak ve emekli olmak istiyorum

  1) Emekli sandığından isteğe bağlı emekli olabilir miyim? Ne kadar daha prim ödemem lazım? Kaç yaşında emekli olabilirim?

  2) SSK`dan 1260 gün prim ödediğimde emekli sadığındaki primlerimi SSK`ya devredip SSK`dan emekli olabilirsin dendi.

  3) Bağkur seçeneğinde şartlar nedir?
  Hangisi daha avantajlı?
  Nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?

  Teşekkürler.

 41. mesut dedi ki:

  merhaba babam 1978 ssk girişli şuan toplam 2000 günü var kendisi isteğe bağlı bağkur yapıcak emeklilik için 3600 günden faydalanabilirmi acaba

  1. Mehmet dedi ki:

   Merhaba. Sigortadan devam ederse 3600 günden hakkı var. Bağkurdan yok hakkı.

 42. ahmet erdal dedi ki:

  iyi günler eşim 1963 doğumlu 1992 ilk işe giriş toplamda 1030 günü var. yaş emeklili süresini baz alırsak 3600 günü dolduracak şekilde isteğe bağlı sigortalı yapsak (3600-1030) gün sonra yani 7 yıl ödeme yaparak direk emekli olabiliyor mu? toplamda her yıl artışı göz alırsak ortalama 50bin tl bir rakamı 7 yıl boyunca ödemek mantıklı mı? bu süre sonunda ne kadar tahmini aylık alır? Teşekkürler

 43. ozkan dedi ki:

  Merhabalar ; 2004 yilindan 2 senelik sigortam var.Sonrasinda olmadi.Suan yaklasik 12 senedir yurt disinda calisiyorum,ama sigortamiz yatirilmiyor.Esim ve cocuklarim turkiye de ,ben yurt disinda calismaya devam edecem.Istege bagli sigorta yatirabilirmiyim.Nasil yapabilirim yardimci olurmusunuz.

 44. EMİNE NİL dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey;
  babam 2007 yılından beri çiftçi bağkuru ödüyor. sgk ile görüştüm en kısa nasıl emekli olabilir diye.Bize eğer bağkura devam ederse 5,5 yıl ödeyecek 62 yasını bekleyecek yada sigortaya döndürecek 3,5 yıl sigorta ödeyecek 60 yasında emekli olacak.(babam şuan 53 yaşında) Bizde istege bağlı sigorta yaptırmak istiyoruz.3,5 yıl ödeyip 60 yasını beklemesi daha mantıklı.

  Eğer bu şekilde olursa emekli maaşı ortalama ne kadar olur ?
  Çiftçi bağkurluların emekli maaşları düşük deniliyor.Son 3,5 yıl isteğe bağlı sigortaya dönse maaşı etkiler mi ?
  Ve hangi isteğe bağlı katagorisinden yapılır. ?
  yada;
  Bir yerde temizlik işçisi olarak çalışsa teşvik indiriminden yararlanır mı ? Teşvikli olsa maaşını etkiler mi?

 45. Kiraz TEMEL dedi ki:

  2014 sigorta girişim bulunmaktadır.750 gün primim gün bulunmaktadır isteğe bağlı sigorta yaptırmak istiyorum.2014 yılından yatırdığım primden mi emekli olabilirim yoksa şimdiki istek sigortadan mı emekli olabilirim.İsteğe bağlı yatıracağım sigorta 2014 sigortasına eklenirmi.Kaç gün prim yatırmam gerekiyor.Kaç yaşında emekli olabirim.İki çocuğum var doğumdan yararlabiliyormuyum. Doğum Tarihi:06/12/1978
  Şimdiden Teşekkürler…

 46. ESMA TOPCU dedi ki:

  01/10/2008de bağkura girişim var 1961 doğumluyum isteye bağlı sigarta ödersen yaş tan emekli olabilirmiyim yaştan kaç günüm olması lazım acaba nasıl olacağına bilgi vereirsen sevinirin teşekkürler

 47. ADEM YÜCEL dedi ki:

  merhaba eşimin ilk işe giriş tarihi 12.04.2008 beş günlük ödemeyle çıkış tarihi 16.04.2008. şimdi yeniden isteğe bağlı bağkur ödemeye başladım.kaç sene ödeme yapıpta emekli hakkına sahip oluruz. internetten şöyle bir yazı örneği tespit ettim; 09.09.1999 ile 30.04.2008 tarihleri arasında işe giren kadınların 4.500 gün (12.5 yıl) ile emekli olabilmeleri için 58 yaşını tamamlamış, 25 yıldan beri sigortalı olması gerekiyor. biz şimdi 12.5 yılmı yani 4.500 günden emekli olacağız

 48. Sevil dedi ki:

  Merhaba lar ben 1997 nisan 15 te ise başladım1971 eylul dogumluyum pirimim 4268 beyin ameliyati oldum çalışmıyorum istege bagli odeyebilirmiyim en doğru su nedir ne yapabilirim tesekkurler

 49. Ayşe dedi ki:

  Merhaba,
  1977 doğumlu kadınım. Şubat 2001’de SSK’lı olarak işe başladım. Şubat 2015’te ise memuriyete başladım, halen devam ediyorum. Şu anda toplam 4450 gün ödenmiş primim var. En yakın ne zaman ve kaç günle emekli olabilirim?

 50. Ayşe Çelik dedi ki:

  Merhaba,
  1965 doğumluyum. 1983 yılında ssk 150 prim günüm bulunuyor. Dışardan ödemeyle emekli olabilir miyim? Dışarıdan ödeme yapabilmek için en az ne kadar gün gereklidir, bilgi vermenizi rica ederim. Teşekkürler, iyi günler.

 51. özlem soydas dedi ki:

  İyi günler .Ben 01/05/1997 tarihli 1 yıl SSK pirimi yatmış bayanım 2006 ve 2007 doğumlu 2 çoçuğum var.şubat 1975 doğumluyum,SSKdan nasıl ve kac yaşımda emekli olbilirim. Şimdiden teşekkürler

 52. Emel Esat dedi ki:

  09.03.1977 doğumluyum. 1998 yılında bir aylık sigorta başlangıcım var. Daha sonra 2006 yılında isteğe bağlı bağkur ödemeye başladım ve de 12 yaşında ağır engelli kızım var. Kaç gün prim yatırmalıyım ve kaç yaşında emekli olabilirim? Şimdiden Teşekkürler

 53. Osman Erdoğan dedi ki:

  Babam 15.08.1964 doğumlu.01.12.1997 yılından beri kesintisiz isteğe bağlı bağkur ödüyor ve şu an ödeyecek durumu yok. kapatıp emeklilik yaşını bakleyebilir miyiz? Birde 15 ay askerliği var bunu saydırsak emeklilik yaşını öne çekebilir miyiz? Şimdiden teşekkürler.

 54. SELİM dedi ki:

  Merhabalar ben 2008 de 31 gün olarak sigortam gösterildi ondan sonra kendi şirketimiz olduğu için sigortam devam etmedi dışarıdan ödeme şansım var mı ve emekli nasıl olabilirim yaş vurup arada kalan zaman dilimlerinin ödemesini tamamlayıp mı emekli olabilirim teşekkürler şimdiden

 55. duygu dedi ki:

  iyi günler dilerim.annem 1962 doğumlu ve 1996 sigorta girişli.1700 günü var.onu emekli etmek istiyoruz.tavsiyeniz nedir?ne kadar süre ödemeliyiz

 56. Murat İstanbul dedi ki:

  Merhaba, ben 1974 doğumluyum. 1992 SSK girişim ve 4998 gün SSK prim ödemem var. 2027 de emeklilik yaşım dolacak ancak ben kalan prim günlerini tamamlayarak yaşı beklemek istiyorum. Kalan günlerimi dışarıdan nasıl ödeyebilirim. Tarım SSK dan mı Bağkur dan mı?

 57. Ömer acar dedi ki:

  Selam 1.1.1997 de SGK girişim var 2016 da işten çıktım gün sayım 5556 kalan günüm ne kadar ve kalanı isteğe bağlı odesem ne olur zararimami acaba, teşekkürler

 58. halil dedi ki:

  merhaba benim eşim 1973 doğumlu 2013 yılında yarım günlük bir iş de çalışıyor aylık 15 gün sigorta yatıyor.şu anda 1003 gün hizmeti var biz isteğe bağlı olarak 15 günü tamamlayabilirmiyiz veya toplu olarak bu primleri yatırabilirmiyiz eğer yatırabiliyorsak bu işlemleri nereye müracaat edebiliriz şimdiden teşekkürler.

 59. ADEM YÜCEL dedi ki:

  merhaba ahmet bey.eşim 12.04.2008 4A sigorta girişi yapıp 5 gün ödeme yapıp ayrılmış.şimdi eşime nisan 2018 beri 4B isteğe bağlı bağkur ödemesi yapıyorum.eşimin emekli şartlarını öğrenmek istiyorum.kaç yaşında kaç gün prim ödeyerek emekli olabilir.internetten araştırıyorum 4500 gün yazıyor,5400 gün yazıyor,9000 gün yazıyor.bu günler ne ifade ediyor rica etsem açıklayabilirmisiniz.

 60. özlem tekin dedi ki:

  Merhabalar;
  10.02.1976 doğumlu bir kadınım.
  01.11.1994 yılında SSK’lı olarak işe girdim ve 632 gün primim mevcut.
  29.04.2011 tarihinde KPPS ile Kamuda çalışmaya başladım. %43 engel raporumu da 21.06.2018 tarihinde aldım.
  Şimdi birkaç sorum olacak;
  1-Kamudan erken emekli olabilmenin şartları nedir?
  2-SSK olarak emekli olma yaşım 51 olarak görünüyor. Bu durumda 5 yıl çalışıp 3,5 yıl isteğe bağlı ödeme yapsam normal emekli olabilir miyim? Ya da bu şekilde erken emekli olma ihtimalim var mı?
  Cevaplarsanız memnun olurum.

 61. Sevim dedi ki:

  Merhaba 3 yıl bağkur 1039 ssk var nasıl emekli olabilirim İsteğe bağlı emekli olabilirmiyim yaşım 56

 62. ismail kurt dedi ki:

  Ahmet hocam merhabalar, kendim devlet memuruyum. Eşim 1979 doğumlu ev hanımı 1996 yılından 21 günlük sigorta girişi var, 2015 yılında 5.5 ay tarım sigortası yatırdık, peşinden 5 ay sigortalı olarak çalıştı.biri sağlıklı, diğeri 100/90 ağır engelli(sürekli bakıma muhtaç) liseye giden iki çocuğumuz var.Eşimin bir işte çalışması imkansız gözüküyor.Sizce eşime hangi sigorta priminden yatırmalıyım. ek5,isteğe bağlı bağkur, ev hanımları isteğe bağlı bağkur vs. Eğer cevap verirseniz çok minnetkar kalırım.Saygılarımla.

 63. glcn dedi ki:

  Merhabalar. doğum tarihim 1979. sgk girişim 1996. 2600 gün primim ödenmiş. emeklilik şartlarım nedir. 2 çoçuğum var. doğum borçlanması yapmak mantıklı mı?

 64. Sinem Konukman dedi ki:

  Merhaba,
  Sigorta başlangıcım 10.09.1998
  1024 gün bağkur, 4360 gün sgk prim ödmem var. Toplam 5384 gün.
  20 yılım tutuyor.
  Emeklilik için 591 prim günüm var.
  Dışardan ödeyerek sgk(4A) emeklisi olabiliyor muyuz?
  Aylık ne kadar prim ödemem gerekir?

  Teşekkürler

 65. MUSTAFA ER dedi ki:

  Merhabalar. 01 Temmuz 1998 de sigorta başlangıcım var. (15 günlük). 2003-2004 yılları arasında 8 ay asteğmen olarak maaş aldım. (Emekli sandığı). Daha sonra 2006 yılında memur olarak göreve başladım. 13 yıl memuriyetimden sonra istifa etmeyi düşünüyorum 2019 yılı itibariyle. Eşim öğretmen, eş durumundan tayinini yaptırmak için 15 ay da özel bir kurumda çalışacağım, ssk li olarak. Bundan sonra isteğe bağlı prim yatırarak yaş şartını sağladığımda nasıl emekli (bağkurlumu, ssk li, emekli sandığı mı) olabilirim. Teşekkür ederim.

 66. tugba dedi ki:

  merhaba 1983 doğumluyum . 4a lı çalışıyorum . sigorta girişim 13.09.1999 gün sayım 4059 . 1 canlı ikiz gebeliğim var .ne zaman emekli olabilirim acaba

  1. Asur dedi ki:

   Selam hocam ben 1978 dogumluyum isitme kaybindan dolayı yuzde 52 rapor vergi indirimi aldim 2018 yilinda 2400 sigortam var erken emekli olabilmem icin ne kadar daha sigortami yatirmam gerek ilk ise girisim 1996 kisisel saglik ve emeklilik sigortasini kendim asgari ucret tarifesinde yatirirsan kac para ödemem gerek vergi indirimin faydasi olurmu
   Saygılar hocam

 67. Ebru Ekin dedi ki:

  Merhaba,vergi muafiyet belgesi ile 4b isteğe bağlı sigortalıyım.Fakat muafiyet belgemin süresinin dolduğunu ihmal ederek ödemeye devam etmişim.Aralık 2017 de bittiği halde belge süresi ödemeye devam etmeme rağmen borçlu çıktım.Belgemi şubatta yeniledim fakat daha yeni başvuru yapabildim.Borcum düştü.Fakat bu hesaplamalr neye göre yapılıyor anlayamadım.Borç cezasına itiraz edebilir miyim?Şubat tarihli yeni belgeyle haziranda basvurdum.Hangi ay esas alınır?Cevabıniz için şimdiden teşekkürler.

 68. Murat dedi ki:

  merhaba
  Esim 2003 girisli ucretli ogretmenlik yapmakta olan bir bayandır.. Devlet 8 ay boyunca aylık sadece 15 gun prim yatırıyor. boyle olunca da bugune kadar yaklasık 1750 gun prim odenmisligimiz oldu. bu sekilde devam etmemiz durumunda 7000 gunu ucretli ogretmenlikle tamamlamamız mumkun degil. bu sebepten istege baglı sigorta yapmayı dusunuyoruz. hem ucretli ogretmenlikten gelen gunler + hem de istege baglı yatırılan primler birlestirilip 58 yasında emekli olabilir mi ? yoksa 9000 gun prim mi odememiz lazım ? tesekkurler

 69. Fatih dedi ki:

  Merhaba ben 657 ye tabi memurum eşime isteğe bağlı bağkur primi yaptırmak istiyorum fakat benim aldığım eş yardımı kesilir mi kesilmez mi bunu sgk dahil net bir şekilde kimseden öğrenemedim. Eşim çalışmıyor ve menfaat karşılığı bir ücret kazanmıyor

 70. Metin doğrul dedi ki:

  Slm 12.07.1995 ssk girişim var şu an 5027 günüm var ben ne zaman emekli olabiliriim 5750 diye biliyorum şu an primim dolmasına 730 günüm var diye biliyorum benden 55 yaş şartı aranıyor sanırım şu an yaşım 48 ben emekli olduğum zaman ne kadar maaş bağlanır prim dolduğu zaman hemen emekliliğimi vermem gerekirmi yüksek maaş almam için yoksa 55 yaşına beklemem gerekirmi teşekkürler

 71. Güven dedi ki:

  İyi akşamlar. 2018 ocak ve şubat ayında ücretsiz izin kullandım, hala çalıştığım işyerinden. Geriye dönük pirim borcunu kendi isteğimle ödemek istiyorum. Mümkünmü?

 72. Teoman dedi ki:

  merhaba benim işe giriş tarihim 10.04.1999 şuan 2700 günüm var herhangi bir işte çalışmıyorum dışarıdan kendim ödeyebilirmiyim ve hangi sigorta türü olacak ve aylık ne kadar ödüyüyoruz 1976 doğumluyum kaç yaşında emekli olurum

 73. Ahmet dedi ki:

  Merhaba 2012 sgk girisim var 900 gunum var ne zaman emekli olurum

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba
   Doğun tarihinizi bildirebilirmisiniz.