2020 Yılı İçin Çalışan Annenin Doğum İzin Ücreti Ne Kadar Oldu?

2020 Yılı İçin Çalışan Annenin Doğum İzin Ücreti Ne Kadar Oldu? Yeni yılın gelmesi ile ilk olarak asgari ücretine uygulanan zammın ardından pek çok yardım kaleminde de zam uygulaması yapılmış bulunulmaktadır. Zam uygulanan destek ödemelerinden sadece bir tanesi ise Çalışan Annenin Doğum İzin Ücreti olmaktadır. Peki Çalışan Annenin Doğum İzni Ücreti 2020 Yılın için ne kadar zam yapıldı, toplam olarak ne kadar ödeme alacak hepsi ve daha fazlasını yazımızdan bulabileceksiniz.

Asgari ücretine gelen zam ile asgari ücretle çalışan annelere ödenen toplam doğum izin ücreti yapılan zammın ardından toplam olarak 7.327TL’ye ulaşmış durumdadır. 2019 yılındaki çalışan anneye doğum izin ücretine tam olarak 957TL zam yapılmış olarak, 2020 yılında asgari ücretli çalışan annelere doğum izni ücreti 7.327TL’ye yükselmiş olmaktadır.

2020 Yılı için planlanan zam uygulamalarının arasında çalışan anneler için doğum izni de bulunmaktadır. Buna göre çalışan anneler, izinli oldukları dönemiz ödemesini, iş göremezlik ödeneği olarak almaktadırlar. Anneler doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası da 8 hafta olmak üzere toplam olarak 16 hafta izin kullanabilmektedirler. Anneler çalışamadıkları günlerin ödemeleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

2020 Yılında Doğum Yapan Anneler İçin Hangi Yardım Ödemeleri Yapılacaktır?

2020 Yılında Doğum Yapan Anneler İçin Hangi Yardım Ödemeleri Yapılacaktır? 2020 yılı için maaşlara yapılan zam uygulamasının ardından pek çok yardım kalemine de bu oranlarda zam uygulaması yapılmış olmaktadır. Özellikle asgari ücrete yapılan zammın ardından, asgari ücretli çalışan anneler için yapılan iş göremezlik ödeneğine de zam yapılmıştır. Buna göre asgari ücretli çalışan anne doğum izninde alacağı iş göremezlik ödeneğine toplam 957TL zam uygulanmıştır.

2019 yılında çalışan annenin doğum yardımı ödeneği 6.367TL iken, 2020 yılı için yapılan zam işleminin ardından bu tutar 7.324TL oldu. Bu yardım ödemesinin ardından devletimiz, anneler için iki adet daha yardım ödeneği vermektedir. Bunlardan ilki doğum yardım ödemesidir. Bu ödemeden tüm anneler çalışsın ya da çalışmasın faydalanabilmektedirler.

Yapılan bu yardım ödeme tutarları aşağıdaki gibi olmaktadır.

  1. Çocuk için 300TL,
  2. Çocuk için 300TL,
  3. Ve sonraki her çocuk başına olmak üzere 600TL.

Doğum yapan kadınlar için verilen diğer bir yardım ödeneği de Emzirme Ödeneği olmaktadır. Emzirme ödeneği çalışan anneye ya da çalışan babaya ödenmektedir. Bu ödenek için de her yıl düzenli olarak zam yapılmaktadır. Emzirme Ödeneği 2019 yılı için 180TL olmaktadır. 2020 yılı için Emzirme Ödeneği tutarı henüz belirtilmemiştir fakat 200TL olması beklenmektedir.

2020 Yılında Asgari Ücretli Çalışan ve 1. Çocuk İçin Alınacak ödenekler ve toplamı,

  • Emzirme Ödeneği 200TL
  • Doğum Yardımı 300TL
  • İş Göremezlik Ödeneği 7.324,80TL
  • Toplam Ödenek: 7.824,80TL

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu