Her yeni doğan çocuk için annelere ödenen doğum parası nasıl alınacağı konusu anneler tarafından merak edilmektedir. E-devlet ve PTT’den doğum parası sorgulama ile birlikte doğum parasının ödenip ödenmediğini öğrenmek mümkün olmaktadır. Siz de doğum parasını öğrenmek isterseniz yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Doğum Parası Nedir?

Doğum parası nedir sorusu anne ve anne adayları tarafından merak ediliyor. Doğum parası olarak bilinen destek esasında doğum sonrasında annelere yapılan ödeneği tanımlamaktadır. Bir sefer olarak ödenen doğum parasının temel amacı annelerin doğum masraflarının karşılanmasını içermektedir. Ancak doğum parası almak için belirli şartların karşılanıyor olması gerekmektedir.

Doğum Parası Alma Şartları Neler?

Doğum parası almak için belirli şartların yerine getiriliyor olması gerekmektedir. Doğum parası alma şartları şu şekilde sıralanmaktadır:
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da mavi kart sahibi olmak gerekmektedir.
 • Doğum parası almak için annenin aktif bir şekilde SGK statüsü kapsamında çalışıyor olması gerekmektedir. Doğum izni için alınmış olan raporun başlangıç tarihi itibariyle iş yerinde halihazırda sigortalı olarak çalışıyor olması gerekmektedir. Başka bir deyişle işten ayrılmış olanlara doğum parası verilmemektedir.
 • Yasal doğum izin süreleri içerisinde kendi işyerinde ya da farklı bir işte çalışmıyor olması da gerekmektedir. Raporun alınmış olduğu tarihten itibaren aktif bir şekilde çalışmıyor ve istirahat ediyor olması gerekmektedir.
 • Doğum parası başvurusu için doğumun gerçekleşmiş olması gerekmektedir, doğum olmadan önce başvuru yapılamamaktadır.
 • Düşük yapan kadınlar ödenekten yararlanamazlar. Bunun yanında doğum sonrasında bebek yaşamını kaybetmiş veya ölü doğmuş olsa dahi ödenekten yararlanmak mümkündür.
 • Doğum parası almak için annenin SGK kapsamında olması gerekmektedir. Sadece eş üzerinden doğum parası alınmamaktadır.
 • Doğum parası bir sefere mahsus olmak üzere ödenir.
 • Doğum parası babaya değil sadece anneye verilir. Ancak eşin doğum esnasında ya da hemen sonrasında doğuma bağlı komplikasyonlar neticesinde vefat etmesi halinde baba da doğum parası başvurusu yapabilmektedir.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum parası başvurusu yapmak için doğum sonrasında herhangi bir zaman diliminde yapılabilmektedir. Doğum parası başvuruları için öncelikle ebeveynin nüfus müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir. Nüfus müdürlüklerinde ilk olarak doğmuş olan bebeğin sisteme kaydedilmesi gerekmektedir. Özellikle bu noktaya dikkat edilmesi gerekmektedir çünkü nüfus kaydı olmayan bebekler için doğum parası verilmemektedir. Bebek sisteme kayıt edildikten sonra anne ya da baba doğum yardımı başvuru dilekçesi hazırlayarak bu dilekçeyi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na vermeleri gerekmektedir. Başvurunun değerlendirilmesi için dilekçenin verilme tarihi ve annenin gerekli olan şartları sağlaması gerekmektedir. Başvuruların değerlendirilmesinde şartlar sağlanmasına rağmen olumsuz bir durum yaşanıyorsa bu durumda itiraz dilekçesi ile birlikte tekrar başvuru yapılması gerekecektir.

Doğum Parası Ne Kadar?

Doğum parası ücreti her yıl değişmektedir. Halihazırda alınan doğum parası ilk çocuk için 300 TL’dir. İkinci çocuk için ise 100 TL ilave edilerek 400 TL olarak ödenmektedir. Üçüncü çocuk için ise 200 TL ilave edilir ve 600 TL ödeme yapılır. Daha fazla çocuk sahibi olanlar için de en üst tutar bu şekilde belirlenmektedir. Doğum parası tutarları enflasyon ve diğer alanlardaki yaşanan fiyat farklılıkları ile birlikte artış gösterebilmektedir. Bu yüzden başvuru öncesinde doğum parası ücretinin güncel olarak öğrenilmesi yararlı olacaktır. Doğum parasına (emzirme ödeneği) 2015 yılı ve sonrasında doğan çocuklar için başvuru yapılabilmektedir ve başvuru yapılan tarihteki tutarlar geçerli olmaktadır.

Doğum Parası Nasıl Sorgulanır?

Doğum parası alacaklar için doğum parası nasıl sorgulanır sorusu merak edilmektedir. Doğum parasının alınıp alınmayacağı öğrenmek için çeşitli kanallardan sorgulama yapabilirsiniz. Hızlı ve ücretsiz bu kanallar ile birlikte doğum parası tutarının ne kadar olduğunu, doğum parası almaya hak kazanıp kazanmadığınızı da öğrenmeniz mümkündür. Doğum parası ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir konu doğum parası gerekli şartları sağlayan anneler için verilmektedir. Bu yüzden bu para her doğum yapan anne için koşulsuz şekilde verilen bir yardım değildir. Sorgulama yapmak için ise farklı yöntemleri kullanabilirsiniz. Doğum parası sorgulaması yapmak için kullanılacak olan kanallar:
 • PTT
 • E-devlet
 • ALO 144  şeklindedir.

PTT Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT doğum parası sorgulamak için şubeleri ve müşteri hizmetlerini kullanmak mümkündür. İlk olarak PTT’den doğum parası sorgulaması için PTT şubelerine gidilebilir. Herhangi bir şubeden öğrenilecek doğum parası bilgilerine kimlik numarası bilgileri ile ulaşılmaktadır. Bunun dışında sorgulama için herhangi bir ek belgeye gerek bulunmamaktadır. Sistemde doğum parası gözüküyorsa anne kimlik kartı ile doğum parasını anında çekebilmektedir.

PTT Müşteri Hizmetleri Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT müşteri hizmetleri doğum parası sorgulama yöntemi telefon üzerinden gerçekleştirilmektedir. Hızlı ve pratik bir yöntem olduğu için doğum parası alıp almadıklarını merak edenler PTT müşteri hizmetlerini arayarak doğum parası ödemeleri hakkında bilgi alabilirler. Bunun için 444 1 788 numaralı hattın aranması yeterli olacaktır. Arama yaptıktan sonra müşteri hizmetlerine yapılacak bağlantı sonrasında kimlik bilgilerinizi paylaşarak doğum parasının yatıp yatmadığını öğrenmeniz mümkündür. Aynı zamanda doğum parası için yapılan başvurunun ne zaman sonuçlanacağını da bu hattı arayarak öğrenebilirsiniz.

ALO 144 Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

ALO 144 doğum parası sorgulama ödeneğin yatırılıp yatırılmadığını ve ne zaman ödeneceğini öğreneceğiniz bir diğer kanaldır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait olan hat kısa sürelerde hızlı bir şekilde işleminizin tamamlanmasını sağlamaktadır. ALO 144 hattını aradıktan sonra çağrı temsilcisine bağlantı kurarak doğum parası başvurunuzun durumunu öğrenebilir ve değerlendirme süreci hakkında bilgi edinebilirsiniz.

E-Devlet Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet doğum parası sorgulama için öncelikle e-devlet’e giriş yapmak gerekmektedir. E – devlet girişi için şifreye ihtiyacınız bulunmaktadır. Bunun için en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifresi almanız gerekmektedir. E-devlet şifreniz olduktan sonra sisteme internet ya da mobil uygulama üzerinden giriş yapınız. Daha sonra şu adımları izleyerek e – devlet doğum parası sorgulaması yapabilirsiniz:
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesine giriniz ya da arama kutusuna doğum parası sorgulama yazınız.
 • Açılan sayfada doğum parası değerlendirme süreci ya da yatırılmışsa yatırma tarihi yer alacaktır.
 • E – devlet bilgilerinde herhangi bir sorun olduğunda diğer sorgulama kanallarını kullanarak doğum parası sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Doğum Parası Ne Zaman Yatırılır?

Doğum parası ne zaman yatırılır sorusu doğum yapmış anneler için merak edilmektedir. Doğum parasından yararlanmak için doğum sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu SGK müdürlüklerine başvuru yapılması gerekir. Yapılacak olan başvuru sonrasında doğum parası almak için uygun olan annelere doğum parası desteği yatırılmaktadır. Doğum parası ödemeleri PTT aracılığı ile yapılır ve PTT şubelerinden destek ödemesini almak mümkündür. Doğum parasının yatırılma tarihi ise başvurulan ayı izleyen sonraki ayın 25’inci gününe denk gelmektedir. Örneğin Mayıs ayında başvuru yapan anneler 25 Haziran’da doğum paralarını alabilirler. Bunun yanında bazı durumlarda doğum parası ödemeleri gecikebilmektedir. Doğum parasının belirlenmesi ve yatırılması için azami süre 45 gün belirlenmiş olup bazı durumlarda süre uzayabilmektedir. [embed width="100%"]

PTT Telefon İle Doğum Parası Sorgulama

PTT müşteri hizmetleri ile çocuk parası sorgulaması yapılabilir. Doğum ya da çocuk parası almak için başvuruda bulunarak ödeneği almaya hak kazanan bireyler paralarının hesaba yatıp yatmadığını sorgulamak için PTT müşteri hizmetlerini arayabilir. PTT müşteri hizmetleri numarası olan 444 1 788 hattını arayan hak sahiplerinin sorgulama yapmak için yanlarında kimliklerinin bulunması yeterli olacaktır. PTT aracılığı ile hak sahiplerine ödenen çocuk parası sorgulamasını şubelere gitmeye gerek kalmadan telefon ile arayarak kısa bir sürede öğrenmek oldukça kolay olmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen çocuk yardımı sorgulamasını Alo 144 hattını arayarak öğrenmek ve ödenek sorgulaması yapmak da mümkündür. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen çocuk yardım ödenekleri hakkında bilgi almak için Bakanlığın müşteri hizmetleri hattı olan Alo 144 numarası ile iletişime geçmek yeterli olacaktır. Ayrıca E-devlet kullanılarak da bu yardımın durumu ve tutarı gibi bilgilere erişmek mümkündür.
Editör: TE Bilisim