Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından çiftçileri yakından ilgilendiren bir kredi kampanyası hayata geçiyor. Buna göre kredi borçlarını zamanında ödemiş ve kredi borcu olmayan çiftçilere 10 bin liraya kadar faizsiz kredi sunulacak.

Çiftçiye Faizsiz Kredi İmkânı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından, kredi kullanan ortakların ödeme alışkanlıklarını pekiştirmek ve borçların vadeleri kapsamında ödeyenlerin ödüllendirilmesi amacıyla yeni bir kredi hayata geçiyor. Buna göre kredi borçlarını zamanında ödeyen ya da borcu olmayan çiftlere kooperatif tarafından 10 bin liraya kadar faizsiz kredi imkânı sunuluyor. Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz tarafından yapılan açıklamada, bu gelişimin son derece önemli olduğuna ve çiftçilere de büyük bir destek sağlayacağı vurgulandı. Aynı zamanda Poyraz, zaman zaman farklı sebepler altında yapılan yasal düzenlemeler ile birlikte çiftçilerin büyük avantajlar yakalandığından bahsetti. Poyraz, proje detaylarından da, tarım kredi ortaklarından geçen yılda borçlarını zamanında ödemiş olanlara, kullanılan kredinin yüzde 10’u kadar olan tutarını 2021 yılında faizsiz olarak kullandırılacağı şeklinde ifade etti. Aynı zamanda kredinin çiftçilerin tüm ihtiyaçları olan; gübre, ilaç, akaryakıt ya da diğer tarımsal giderler için de rahatlıkla kullanılacağı belirtildi.

Bereketli Kredi Başvuru Koşulları

Tarım Kredi tarafından sunulan bereketli krediden yararlanmak için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Buna göre;
  • Krediden 2019 yılında 10 bin lira ve üzerinde ayni kredi kullanan, kredi erteleme, yenileme, yapılandırma gibi ödemelerden yararlanmayan ve borçları kanuni takibe düşmemiş olanlar yararlanacaklar.
  • Proje kapsamında Tarım Kredi ortaklarına faizsiz olacak şekilde tohum, gübre, zirai ilaç, yem ve akaryakıt giderlerinde kullanılması amacıyla kredi verilecektir.
  • Kredi için faiz uygulanmayacaktır.
  • Kredi kullanacak olanlara KKKP, fon, komisyon gibi kredi maliyeti uygulanmayacak ve sadece tarımsal cari faiz oranı uygulanacaktır.
  • Kredi tutarının belirlenmesinde 2019 yılında kullanılan kredi tutarları dikkate alınarak hesaplama yapılacak. Buna göre 2019 yılında 100 bin lira kredi kullanmışlar 10 bin lira faizsiz krediden yararlanacaklar.
Proje detayları ilerleyen günlerde netlik kazanacak. Projenin ise 2021 yılında hayata geçirilmesi planlanıyor. Detaylı bilgi alma ve ön başvurular ise Tarım Kredi kooperatiflerinden yapılabilecek.
Editör: TE Bilisim