Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi vatandaşlara farklı birçok kalemden nakdi destek sunmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca vatandaşlara yapılan nakdi destek yardımlarından yararlanılabilmesi için farklı projeler için farklı şartlar vatandaşlara sunulmaktadır. İlgili şartları taşıyan vatandaşlar, belirlenen birimlere başvurmaları halinde devlet tarafından her ay düzenli ödeme alabilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara sunulan yardımlar arasında gıda yardımları, yakacak yardımları, muhtaç asker aileleri için yardımlar, yetim ve öksüz yardımları, doğum yardımları ve kira yardımları bulunmaktadır. Aynı zamanda, ihtiyaç sahibi vatandaşlara barınma yardımı da sağlanmaktadır.

BARINMA YARDIMI NEDİR?

Ülkemizde meydana gelen depremlerin ardından özellikle barınma yardımı için aramalar artmış durumda. Barınma yardımları, vatandaşların yaşamlarını sürdürebilmeleri için ihtiyaç duydukları barınma sorununu gidermek amacıyla devlet tarafından sağlanmaktadır. Barınma destekleri ayni ya da nakdi olarak sunulabilir ve ev bakımı, betonarme ev yapımı yardımı, prefabrik ev yapımı yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımını kapsamaktadır.

BARINMA YARDIMI ALABİLMENİN ŞARTLARI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahiplerine sunulan barınma yardımına başvurabilmesi için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Barınma yardımından faydalanmak için öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekiyor. Bunun yanı sıra barınma yardımından yararlanacak kişinin 18 yaşından büyük olması gerekiyor.

Anne içerisinde vatandaş başına düşen gelirin net asgari ücretin üçte bir oranından az olması gerekmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan barınma yardımından faydalanmak için yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile ve dul olma gibi özel şartlardan birine haiz olmak gerekmektedir.

Ev ya da ev yapımları için alınacak barınma yardımında tam hisseli tapuya sahip olunması şartı da yer almaktadır. Bu şartlara sahip olan vatandaşlar, devlet tarafından sunulan barınma yardımından yararlanabilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Tarafından sunulan barınma yardımına başvurmak için kişilerin gerekli belgelerin tamamladıktan sonra, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş mercilere bu evrakları sunması ve başvuru işlemlerini başlatması gereklidir.

Editör: TE Bilisim