Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, merakla beklenen ihtiyaç kredisine yönelik açıklamalarda bulundu. Albayrak, 6 ay geri ödemesiz temel ihtiyaç kredisinin Ekim ayında verilmeye başlanacağını ifade etti.

Bakan Albayrak Açıkladı, 5 Bin Lira Altında Geliri Olanlara Kredi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamalarda ihtiyaç kredisi bekleyenlere önemli haberler verdi. Yapılan açıklama ile birlikte temel ihtiyaç kredisi ile bilgiler veren Albayrak, şimdiye kadar toplam başvuru sayısını ve kabul görmüş başvuru sayısını açıkladı. 6 aylık geri ödemesiz kredi başvurusunda bulunanların yakın zamanda ödemelerinin başlayacağını anımsatan Albayrak, bu sayede ihtiyaç sahibi pek çok kişinin ihtiyacının giderildiğinden bahsetti. İhtiyaç kredilerinin verilmesi için temel noktanın da başvuru yapanların aylık durumlarının ve ödeme durumlarının göz önünde tutularak verildiğini ifade etti.

İhtiyaç Kredisi Miktarı 47,5 Milyar TL

Berat Albayrak, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, koronavirüs salgının başladığı günden itibaren toplamda 8 milyon kişiye ihtiyaç kredisi verildiğini, verilen toplam kredi tutarının ise 47,5 milyar lira olduğunu da belirtti. Sunulmuş olan ihtiyaç kredilerinin geri ödemelerinin 6 ay sonunda başlayacak olması ile pek çok ihtiyaç sahibinin bu kredileri kullandığı ve kredilerin ödemelerinin ise Ekim ayında başlayacağı belirtildi. Salgın döneminde Nisan ayında kredi kullananlar ilk taksitlerini Ekim ayı ile birlikte ödemeye başlayacaklar. Mayıs ayında kredi kullanmış olanlar ise Kasım ayı itibariyle ilk ödemelerini kredi çektikleri banka kanalları üzerinden yapmaya başlayacaklar. Haziran ayında kredi kullananlar ise Aralık ayında ilk taksitlerini ödeyecekler.

Ekim’de Yeni İhtiyaç Kredisi

Öte yandan Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank Ekim ayında daha önceden olduğu gibi geliri 5 bin TL altında olanlara yeni ihtiyaç kredisi verileceğini açıkladılar. Önceki gibi yine 6 ay geri ödemesiz olacak ihtiyaç kredilerine Ekim ayında başlanılması planlanıyor ve ilk ödemenin de buna göre Nisan 2021 yılında yapılması hedefleniyor. Daha önceden bilindiği gibi ihtiyaç sahiplerine kamu bankaları tarafından ihtiyaç kredisi sunulmuştu. Bu ihtiyaç kredisinin başlangıç tarihi geçtiğimiz Nisan ayı olmuştu. Haziran ayı ile birlikte ise ihtiyaç kredisi başvuruları sonlanmıştı. Geçen 6 ay süre zarfında ihtiyaç kredisi çekenler herhangi bir ödemede bulunmadılar. Özellikle kredilerde faiz oranı 0,49 gibi düşük bir rakam olması nedeniyle pek çok kişi bu krediyi kullandı. Şimdi yine aynı temel ihtiyaç kredisinin çıkarılarak 6 ay geri ödemesiz olarak kullanılması, koronavirüs salgınının devam etmesi ve pek çok kişinin ekonomik olarak zorluk çekmesinden ötürü talep ediliyor. Bankaların konuyla ilgili yakında açıklama yapmaları bekleniyor. [jnews_element_embedplaylist playlist=""]
Editör: TE Bilisim