Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından maddi durumu kötü olan ailelere tek seferlik ödünç para veriliyor. Bu destek temelde faizsiz kredi olarak da adlandırılmaktadır çünkü verilen tutarın daha sonra iadesi isteniyor ancak herhangi bir faiz uygulanmıyor.  

Aile Bakanlığı Ödünç Para Destekleri

Maddi durumu kötü olan ailelere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödünç para desteği sağlanıyor. Toplamda 10 bin lirayı bulan bu sistem sayesinde aileler bankalardan kredi alamadıkları durumda, bakanlığa müracaat ederek nakit para desteğinden yararlanabiliyorlar. Ancak ödünç para almak isteyen ailelerin birtakım şartları yerine getirmeleri bekleniyor. Şartları yerine getirenler ise ödünç para sisteminden yararlanabiliyorlar. Buna göre;
  • Başvuru yapacak kişilerin devlete ya da bankaya herhangi bir borçlarının olmaması,
  • Başvuru yapacak kişiler hakkında haciz ya da icra işlemlerinin olmaması,
  • Talep formunun doldurulması,
  • 2 adet kefil bulunması,
  • İlk kez bakanlıktan borç alacak olması,
  • Borç olarak aldığı tutarı ödeyebilecek aylık gelire sahip olması gerekmektedir.
Bu şartları sağlayanlar bakanlığa başvuruda bulunarak ödünç paradan yararlanabilirler.

Ödünç Para Nerelerde Kullanılıyor?

Ödünç para ya da ikraz yardımı kullanımı için de belirli şartlar bulunuyor. Buna göre ev borçlarını kapatmak isteyen, TOKİ’den ev almak isteyenler ödünç paradan yararlanabiliyorlar. Bunun için bulundukları bölgedeki bakanlığa bağlı sandık kuruluşlarına üye olmaları gerekiyor. 2 bin liradan 10 bin liraya kadar varan tutarlar ile gerekli şartların sağlanması halinde başvuru sahiplerine ödeme yapılıyor. Ödünç para yardımları konut kredisi yardımı ve konut onarım kredisi yardımı olarak da değerlendiriliyor. Konut yapımlarına ortak olan üyelere konut edinmelerini desteklemek amacıyla sadece konut alımlarında geçerli olan 18 bin TL ödünç para veriliyor. Konut onarım durumunda ya da konutun yangın, sel, deprem gibi durumlardan zarar görmesi halinde bu zararın telafisi için bakanlık tarafından 11 bin lira ödünç para veriliyor.   Bu noktaların dışında maddi durumu kötü olanlara ise 2 bin lira ödünç para veriliyor ve 2 bin liranın ödenmesi için 12 aydan başlayan 15 aya varan vade süresi üzerinden ödeme kolaylığı sağlanıyor.
Editör: TE Bilisim