Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından iş kurmak isteyenlere yönelik 15 bin TL destek sunuluyor. Devam eden destek kapsamında başvuru şartlarını sağlayanlara faizsiz kredi sunuluyor.

15 Bin TL Destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından iş kurmak isteyenlere yönelik verilen 15 bin TL destek başvuruları devam ediyor. Sosyal Destek Vakıfları tarafından yapılan yardım kapsamında en fazla 15 bin TL destek veriliyor. İsteğe bağlı olarak 12 ay geri ödemesiz şekilde sunulan 15 bin TL’ye varan kredi imkânları ile yeni iş kurmak isteyenler de büyük bir avantaj elde ediyorlar. Özellikle koronavirüs salgını yüzünden ekonomik olarak zorluk yaşayanların yararlanması için sunulan kredi kapsamında, maddi olarak yaşanan zorlukların da giderilmesi amaçlanıyor. Bakanlığa bağlı olarak her ilde bulunan sosyal yardım vakıfları tarafından sunulan destek, bu sayede iş kurma imkânını da sağlıyor.

15 Bin TL Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her ilde bulunan sosyal destek vakıfları tarafından verilen 15 bin TL desteğe başvurmak isteyenler öncelikle gerekli dosyaları hazırlamaları gerekiyor. Gereken belgelerin tamamlanmasının ardından başvuru yapılıyor ve kişinin gelir durumuna göre ödeme planları sunuluyor. Buna göre geri ödemeler 12 ay ödemesiz, 47 ay vade ya da 60 aya varan vade olanakları ile sunuluyor. Bu krediye aynı zamanda faiz de uygulanmıyor ve sadece kullanılan kredinin anaparasının ödenmesi gerekiyor. 15 bin TL desteğe başvuru yapmak için de belirli şartların sağlanması gerekiyor;
  • 18 yaşını tamamlamış olmak,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • İş kurma danışmanlığı kapsamında gerekli olan eğitimleri tamamlamak,
  • İŞGEC kapsamında bir yıllık süre içinde işletme açmış olmak,
  • KOSGEB kapsamında düzenlenmiş olan girişimci programlarından yararlanmak ya da KOSGEB kurslarına gitmiş olmak gerekmektedir.
Bu şartların sağlanması halinde sosyal yardımlaşma vakıflarının o anki maddi durumlarına göre 15 bin TL faizsiz kredi imkânı sağlanıyor. Ödeme koşulları ise vakıf tarafından belirleniyor. Aylık ya da 3 aylık olarak da ödeme imkânı sunuluyor ve böylece iş kurmak isteyenler başlangıçta gerekli olan sermaye konusunda önemli bir aşama kaydetmiş oluyorlar.

Resmi Kurum Açıklaması İçin TIKLAYINIZ

Editör: TE Bilisim