8 Sene Erken Emekli Olabilmek İçin Yapılması Gerekenler! TESK Formülü Açıkladı

Türkiye’de milyonlarca çalışan emekli olma hayalleri ile gün saymaya devam ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekliliğe ayrılma hayali kuran SSK ve Bağkur’lu çalışanlara emeklilik müjdesi geldi. Erken emekli olmak isteyen özellikle Bağkur’lu esnaflar için büyük formül Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) tarafından açıklandı. Emeklilik için şimdiden planlamalar yapanların ne zaman ve hangi tarihte emekli olacaklarını önceden bilmeleri fayda sağlıyor. Bu sayede vatandaşlar emeklilik hayatlarındaki ekonomik koşullarını da değiştirebilecek adımları geç kalmadan zamanında atabilmiş oluyor. SGK’dan 8 sene erken emekli olmak için bilinmesi gerekenler haberimizde yer alıyor.

Bütün çalışanlar emekli olup, sevdiklerine ve kendine daha çok zaman ayırmanın hayalini kuruyor. Emeklilik tarihini daha erken bir zamana çekmek isteyenler de bu yüzden erken emeklilik hakkı kazanmanın yollarını arıyor. Sigortalı çalışanlara verilen askerlik borçlanması, erkek çalışanlar için emekliliği öne çekmenin en etkili formüllerinden biri olarak kullanılıyor. Emeklilik hesapları yaparken ödenen primlerin de çok büyük önem taşıdığı biliniyor. Bu primlerin hangi kurumdan yapıldığı da emeklilik tarihi açısından önem teşkil ediyor. Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı kurumlarının birden fazlasında çalışması bulunanlar için seçim yaparken devreye son 3.5 yıl yani 1261 gün giriyor. Bu kapsamda vatandaşların 8 yıl erken emekli olma şansı da bulunuyor.

Erken Emekli Olmak İsteyenler İçin Formül Açıklandı!

4 Ekim 2000 tarihinden önce 1 günlük olsa bile Bağkur tescili bulunan esnaf, 20 Nisan 1982 tarihine kadar tescilini geriye götürebiliyor. Bunun için sigorta tescili olduktan sonraki dönemlerde ilgili vergi kaydı veya şirket ortaklığı bulunması yeterli oluyor. Oda kaydı bulunanlar da sigortasını 22 Mart 1985 tarihine kadar geri çekebiliyor. 4 Ekim 2000 tarihinden sonra Bağkur tescili başlamış olanlar 2000 yılı öncesi gösterilemiyor. 2000 yılından önce esnaf geçmişi bulunduğu halde 4 Ekim 2000 tarihine kadar Bağkur’a sigorta kayıt ve tecilini yaptırmayan sigortalıların hakları bu tarihten itibaren başlatıldığı için geriye gidemiyor.

1 Ekim 2008 tarihinden önce Bağkur tescili olanların, 4 Ekim 2000’e kardaki sürede vergi mükellefi veya odaya kayıtlı ise Bağkur tescil tarihini geriye götürebiliyor. Bağkur kaydı silinmişse de aktif hale getirebiliyor. Bu tarihlerde sigortaya tescil yaptırmayanlar için son şans 1 Ekim 2008 tarihidir. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Panlandöken’in yaptığı açıklamada emeklilik yaşı gelen ancak 2000 yılından önce Bağkur’a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kayıtlarının dikkate alınması istendi.

Esnafa Geriye Dönük Borçlanmayla 8 Yıl Erken Emeklilik İmkanı

Bağkur kaydı bulunan esnaflar erken emekli olmanın yöntemlerini araştırmaya devam ediyor. TESK Başkanı Bendevi Palandöken “Esnafın gözü kulağı, vergi ve oda kaydı dikkate alınarak geriye dönük borçlanma hakkı sağlayacak yeni bir yasal düzenlemede. Emeklilik yaşı gelen ancak 2000 yılından önce Bağ-Kur’a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kayıtları dikkate alınsın.” açıklamasında bulundu. Palandöken erken emeklilik formülünü şu şekilde açıkladı: “”Şu ana kadar hiçbir Bağ-Kur kaydı olmayan esnaf ve sanatkarlar, vergi ve oda kaydıyla 1 Ekim 2008’den başlamak koşuluyla sigortalı olabilir. Diğer bir deyişle bugün itibarıyla yaklaşık 8 yıl kazanması mümkün. Örneğin: 1 Mayıs 2005’te vergi mükellefi olarak kasaplığa başlayan ve vergi kaydı devam eden Enes Bey, bugüne kadar Bağ-Kur kayıt ve tescil yaptırmadıysa, SGK’ya başvurduğunda 1 Ekim 2008’den itibaren sigortalı olabilir.”

İsteğe Bağlı Sigorta ile Nasıl Emekli Olunur?

Emeklilere Devletten Konut (Ev) Yardımı Kimler Alabilir?

1800 Günden Erken Emekli Olma Hakkı Kimleri Kapsıyor?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 1995 te SSK girişim var daha sonra bagkurluda olum yaklaşık 3000 günüm var ve yaklaşık 3senede bagkur borcum var buna rağmen emekli olma ihtimalim neolur

    1. Merhaba
      Tarafınızdan istenen şartları sağlamanız durumunda emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu