7000 Prim Gününü Dolduranlar Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Kıdem tazminatı ödemeleri işçilerin en çok merak ettikleri konular arasında yer alıyor. SGK’ya işveren tarafından ödenen prim günlerinde hangi şartların kıdem tazminatı almak için yeterli görüldüğü merak ediliyor. 7000 prim gününü dolduran işçi kıdem tazminatı alma hakkına sahip mi? Kıdem tazminatı alma şartları nelerdir? İşçilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alan kıdem tazminatı ödemeleri ile ilgili bilinmesi gerekenleri haberimizde bulabilirsiniz.

İşçinin iş sözleşmesinin sonlandırılmasından sonra işvereninden talep edebildiği kıdem tazminatı ödemelerinde bilindiği üzere birtakım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar 4857 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesinde yer alan hükümlere göre düzenlenmiştir. Bu kapsamda aynı işverene bağlı olarak işçinin bir işyerinde en az 1 yıl çalışması koşuluyla kıdem tazminatı alma hakkı bulunmaktadır. Fakat bunun dışında da kıdem tazminatının yasaya uygun bir şekilde talep edilebilmesinde etkili olan şartlar mevcuttur.

Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?

Ülkemizde işçi ile işveren arasındaki iş hukukunu düzenleyen 4857 sayılı İş Kanunu’nun ilgili maddelerinde yer alan hükümlere göre işçinin işvereninden kanuna uygun bir şekilde kıdem tazminatı talep edebilmesi için öne sürülen şartlardan bazıları şunlardır:

  • İşveren tarafından iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık sebepleri dışındaki nedenlerle iş sözleşmesinin feshedilmesi,
  • İşçi tarafından sağlık, iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırılık ya da işyerinde işin durması ve benzeri sebeplerle iş akdinin feshedilmesi,
  • Çalışanın muvazzaf askerlik görevini yerine getirmek amacıyla işten ayrılması,
  • Kanunda belirtilen şartların tamamlanarak emeklilik hakkının elde edilmesi veya bu kapsamda yaş dışında gerekli sigortalılık süresi ve prim gününün doldurulması nedeniyle işten ayrılma,
  • Çalışan kadının evlenmesi halinde 1 yıl içinde kendi isteği ile işten ayrılması,
  • İşçinin vefat etmesi

Görüldüğü gibi kanunda işçinin işvereninden kıdem tazminatı alabilmesi için gerekli olan şartlar bu şekilde sıralanmıştır. Bu koşulların herhangi birinin gerçekleşmesi halinde kıdem tazminatı ödemeleri yapılabilmektedir. Bunların dışında bazı özel durumlarda da işçinin işvereninden kıdem tazminatı alabilmesi mümkün olmaktadır.

7000 Prim Gününü Dolduran İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

Bu koşulların dışında bazı özel durumlarda kıdem tazminatı almak mümkün olabilmektedir. Bu koşullara örnek vermek gerekirse; emeklilik için sigortalılık süresi ve prim gününü dolduran fakat yaş şartını sağlayamayan kişiler, talep etmeleri halinde mevcut durumlarını kanıtlayan belgelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) alıp işverenlerine ibraz ettiklerinde işverenlerinden kıdem tazminatı alma hakkına sahip olabilmektedir.

İşçiler arasında söz konusu hak genellikle 15 yıl 3600 günle tazminat hakkı olarak ifade edilmektedir. Fakat bu tazminatın alınabilmesinde önemli olan bir tarih bulunmaktadır. 15 yıl 3600 günle kıdem tazminatı almak isteyenlerin 9 Eylül 1999 tarihine dikkat etmeleri önem teşkil etmektedir. Bu tarihten önce ilk kez çalışmaya başlayan sigortalıların kıdem tazminatı alabilmeleri için 15 yıl sigortalılık süresi ile 3600 gün prim ödenmiş olması şartlarını sağlamak yeterli olmaktadır. Fakat bu tarihten sonra ilk kez çalışmaya başlayanlar için bu şartların değiştiğini söylemek gerekmektedir.

Bu kapsamda 8 Eylül 1999 tarihinden sonra herhangi bir dönemde ilk kez sigortalı olan bir çalışan, 25 yıl 4500 günle kıdem tazminatı alabilme hakkına sahiptir. Dolayısıyla özetlenecek olursa, 25 yıl 4500 gün ya da 7000 gün prim şartlarından hangisinin işçi açısından önce tamamlanması durumunda bu koşullara göre kıdem tazminatı alma hakkı doğmaktadır. Ayrıca 19 yıl 5 ay 10 gün prim ödeyenler SGK’dan yazı alarak çalıştıkları yerden istifa edip kıdem tazminatlarını yasal olarak alabilmektedir.

SGK’dan Yüksek Emekli Maaşı Almanın Koşulları Belli Oldu!

SGK İşe Giriş ve İşten Ayrılış Bildirgesi Verme

SGK Günlük Borçlanma Tutarları Ne Kadar Oldu?

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu