Türkiye’nin bir kere daha acı bir şekilde yüzleşmek zorunda kaldığı deprem felaketi sonrasında kentsel dönüşüme karşı talep ve destekler de aynı anda artmaya devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından duyurulan yeni Kentsel Dönüşüm Destek Paketi kapsamında detaylar da araştırılmaya başladı.

Deprem sonrasında birçok ev sahibi kentsel dönüşüm sürecini yeniden başlatma kararı aldı. Bu kapsamda başvuru yapacakların 4 ayrı nokta için başvuru yapacakları ifade edildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından ayrıca kentsel dönüşüm için kira yardım oranları da açıklandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI NE KADAR?

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 11 ilde büyük yıkıma neden olan deprem felaketi sonrasında Türkiye’de deprem riski olan pek çok ilde farkındalık da arttı. Önlemlerin hız kazandığı dönemde kentsel dönüşüme de devlet destekleri verilmeye devam ediyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümü desteklemek için kira yardımı yapılacağını da belirtti. İstanbul’da bu kapsamda kira yardımı 3 bin 500 TL olarak duyuruldu. Anadolu’daki diğer büyük illerde ise Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir için kira yardımının 3 bin lira olduğu ve diğer büyükşehirlerde 2.500 TL ve diğer illerde ise 2 bin TL olduğu açıklandı. Ayrıca kısa süre önce riski yapı sahibi ve kiracılara İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ise 4 bin 500 TL kira yardımı yapılacağını duyurmuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞARTLARI NELER, SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Kentsel dönüşüm ile riskli yapıların depreme karşı dayanıklı hale getirilmesi ve dönüştürülmesi hedefleniyor. Bu kapsamda bazı şartlar aranıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlar tarafından riskli yapı raporu verilmesi ile süreç başlıyor.

Yapının riskli olduğuna dair uzman raporunun kesinleşmesinin ardından herhangi bir itiraz yapılmadığı taktide bakanlık yetkililerinden oluşan komisyon tarafından karara bağlanmaktadır. Tüm resmi işlemlerin ardından bir müteahhit ile sözleşme yapılarak inşaata başlanması gerekir. Burada önemli konu ise kentsel dönüşüm kararına bir itirazın ve engel durumun olmamasıdır.

Editör: TE Bilisim