2019 Yurt Dışı Borçlanma Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

22.06.2019
1.194
A+
A-
2019 Yurt Dışı Borçlanma Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

2019 senesi için yurt dışı borçlanmaları hesaplama özellikle Türk vatandaşlarının yurtdışında geçen sürelerini ve bu zamanlara denk gelen miktarda borçlanarak erken emekli olmasını sağlayan bir fırsattır. Türkiye’ye kesin dönüş yapan vatandaşlar, Türkiye’de yaşamaya devam edecekse, borçlanma ile emekli olabilmektedir. Ancak SGK yurtdışı borçlanma hesaplamaları seneden seneye farklılık göstermektedir. Buna göre 2019 senesi için yurtdışı borçlanma oranları en düşük 27,28 TL olarak belirlenmiştir. Borçlanılabilecek maksimum oran ise 204,65 TL olarak belirlenmiştir. Borçlanmaların maksimum ve minimum miktarları verilen rakamlardan daha fazla ya da daha düşük olamaz.

Yurtdışı Borçlanma Hesaplama 2019

Yurtdışı borçlanmaları için hesaplama seneden seneye göre değişmektedir. Buna göre 2019 senesi için yurtdışı borçlanma oranları en düşük 27,28 TL olmaktadır. Öte yandan borçlanılabilecek en yüksek rakam ise günlük 204 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakamların üzerine borçlanmak söz konusu değildir. Öte yandan SGK yurtdışı borçlanmaları için başvuruların yapılmasından sonra 3 aylık bir ödeme süresi bulunmaktadır. Ancak ödemeler 3 ay içerisinde yapılmamış olan borçlanma ödemeleri ise iptal edilmektedir. Ödenecek olan tutarların hesaplanması ve toplam borçtan düşürülmesi için prim günleri dikkate alınmaktadır. 2008 senesinden önce yurtdışı borçlanması başvurusu olan kişiler ya da borçları ile ilgili yasal işlemleri hala devam eden kişiler, 3,5 Amerikan Doları olarak günlük şekilde borçlanabilmektedir.

Yurtdışı Borçlanma Şartları Nelerdir?

Yurtdışı borçlanması şartları 2019 senesinde yeniden düzenlenmiştir. Buna göre Türkiye’ye kesin dönüş yapan vatandaşların yurtdışı borçlanması şartları ise şu şekilde olmaktadır:

 • Türkiye ile Sosyal Güvenlik Antlaşması imzalamış olan ülkelerden olup olmaması fark etmeyecek şekilde yurtdışında görev alan Türk vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Dünyaya Türkiye’de gelmiş olan vatandaşlar ve çıkma izni alarak Türk vatandaşlığını kaybetmiş olan kişiler yurtdışı borçlanmasından faydalanabilmektedir.

Bu unsurların dışında ise yurtdışında geçen ev hanımlığı süreleri, ölüm, yaşlılık, emeklilik ya da malullük halleri de borçlanmaya dahil edilmektedir.

Yurtdışı Borçlanması Başvuruları Nereye Yapılır?

Yurtdışı borçlanması için başvuru yapabilmek adına öncelikli olarak talep dilekçesi ve gerekli belgelerin temin edilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise yurtdışı borçlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerine direkt olarak başvuru yapılmaktadır. Yurtdışı borçlanması hizmetinden faydalanmak için öncelikli olarak kurumlara şahsen başvurmak gerekmektedir. Buna göre:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışacak kişilerin yurtdışı borçlanma işlemleri için en son Türkiye’de ikamet ettiği bölgedeki SGK il müdürlüklerine başvuru yapmak gerekmektedir. Başvuru yapacak olan kişilerin herhangi bir ikamet kaydı yoksa, nüfusun kayıtlı olduğu SGK il müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir.
 • Türkiye’de herhangi bir SGK güvencesi olmayan kişilerin yurtdışında borçlanmasını ev kadını olarak geçen süreler için de yapabilmektedir.

SGK Yurtdışı Borçlanması Günlük Ne Kadar?

SGK yurtdışı borçlanması için günlük tutar Ocak ayı 2019 için şu şekilde belirlenmiştir:

 • Bir aylık 818,56 TL olarak belirlenmiştir.
 • Bir senelik borçlanma tutarları ise 9.822.72 TL olarak belirlenmiştir.
 • 10 senelik borçlanma tutarları ise 98. 227.20 TL olarak belirlenmiştir.
 • 15 senelik 147.340.80 TL olarak belirlenmiştir.

Buna göre borçlanma tutarları tebliğ edildiği tarihlerden itibaren 3 ay içerisinde mutlaka ödenmelidir. Ödenmemiş olan borçlanmalar ise iptal olacağı için yeniden başvuru yapmak gerekmektedir.

Yurtdışı Borçlanma 3600 Gün

Yurtdışı borçlanmaları hizmetlerinden faydalanmak için öncelikli olarak yurtdışı hizmet borçlanma taleplerinin oluşturulması ve dilekçe doldurulması gerekmektedir. Bu belgenin dışında ise yurt dışı hizmet borçlanması isteğine dair yazılı dilekçe ile yapılmış olan başvurular da kabul edilmektedir. Fakat dilekçede bulunan bilgiler, borçlanma işlemlerinin sonuçlandırılması için yeterli değilse, bu noktada vatandaşların yurt dışı hizmet borçlanma talep dilekçelerinin doldurulması gerekmektedir. Yurt dışı hizmet borçlanma talep dilekçelerinin örnekleri de Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri merkezlerinden temin edilebilir. Ancak bu noktada bilinmesi gereken yurt dışında geçen sürelerin borçlandırılması için borçlanma başvuru sırasında belgelendirilmelidir. Yurt dışı hizmet borçlanması için yapılan başvurularda yurt dışı hizmet borçlanma talep dilekçesi eki kısmında yurt dışı çalışmalarının gösterilmesi gerekmektedir. Borçlanmanın yapılabilmesi için kuruma ibraz edilmesi gereken belgeler bu noktada oldukça önem teşkil etmektedir.

Yurtdışı Borçlanması Emekli Maaşı Ne Kadar?

Yurtdışı borçlanmalarında emekli maaşı hesaplamaları borçlanıldığı sürenin hangi yıllar içerisinde yapıldığında göre belirlenmektedir. Buna göre yurtdışı borçlanmalarında emekli maaşları:

 • Eğer borçlanma yapılacak sürenin tamamı 2000 senesi ve öncesinde ise emekli maaşları 1.600 ve 1.800 TL arasında yapılmaktadır.
 • Borçlanmanın yapılacağı süre ise 2000 öncesi ile 200 ve 2008 arasında ise alınacak olan emekli maaşı ise 1.400 ve 1.600 TL arasında olmaktadır.
 • Fakat bu süre 2000 öncesi, 2000 – 2008 arası ve 2008 sonrasına eşit şekilde dağılmış ise bu durumda alınacak olan emekli maaşı ise 1.000 TL ve 1.200 TL arasında emekli maaşı almak mümkündür.

Yurtdışı Emeklilik Yaşı

Yurtdışı borçlanması ile emeklilik yaşı kişinin ödenmiş olan prim günlerine göre belirlenmektedir. Emeklilik işlemleri kişiden kişiye göre değişmektedir. Kişinin işe giriş tarihi özellikle emeklilik maaşının ne zaman alınacağına dair fikir vermektedir. Buna göre:

 • 8Eylül 1999 tarihinden 30 Nisan 2008 tarihine kadar sigorta girişi yapılmış ise kadınlar için emeklilik yaşı 58 olmaktadır.
 • 1999 ve 2008 tarihine kadar sigorta girişi yapılmış olan erkekler ise 60 yaşında emekli olabilmektedir.
 • Bu süreçte emekli olmak için aranan prim gün sayısı ise 7000 olarak belirlenmiştir.
 • Fakat yurtdışı borçlanması farklı sigorta primleri emekli adayları için farklı koşullarda da sunmaktadır.

Yurtdışı borçlanması yapacak olan kişilerin işe ilk giriş tarihleri bu noktada önem taşımaktadır. İşe giriş tarihi eğer 8 Eylül 1999 tarihinden önce ise buna göre yurtdışı borçlanma çizelgesinden faydalanarak emeklilik yaşına karar verilmektedir. Buna göre emekli olacak kişilerin mutlaka 60 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. 2008 tarihinden sonra sigorta girişi olan kişilerin de 60 yaşını doldurması ve eş zamanlı olarak 7200 prim gününü ödemiş olması gerekmektedir.

Yurtdışı Borçlanması Yapanlar Ne Kadar Maaş Alır?

Yurtdışı borçlanması ile emeklilik maaşı ödenen prim tutarlarına göre belirlenmektedir. Yurtdışı borçlanma ile alınabilecek emekli maaşları birçok farklı kritere göre belirlenmektedir. Hizmet borçlanması yapılmış olan süreler; Türkiye’de çalışma süresi mevcut ise maaşları etkilemektedir. Buna göre 2019 senesi için emekli maaşları:

 • Şayet vatandaşın hizmet ve borçlanma sürelerinin tamamı 200 senesinden önce ise yaklaşık olarak Bin 600 TL ve Bin 800 TL arasında emekli maaşı alınacaktır.
 • Şayet hizmet ve borçlanma sürelerinin bir bölümü 2000 senesinden önce bir kısmı da 2000 – 2008 arasında ise alınacak olan maaş ortalaması 1.200 TL ve 1.400 TL arasında değişmektedir.
 • Hizmetlerin ve borçlanma sürelerinin tamamı ise 2000 senesinden sonra oluşmuş ise bu noktada vatandaşlar yurtdışı borçlanması ise 1000 TL ve 1.200 TL arasında emekli maaşı alacaktır.

Alınacak emekli maaşı için prim gün sayısı ve prim tutarları önem taşımaktadır.

Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi İle İlgili Tüm Bilinmesi Gerekenler

3600 Günden Emekli Olma Şartları Nelerdir ?

Kim Ne Kadar Rapor Parası Alacak ?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 529 YORUM
 1. Seyhan dedi ki:

  Merhaba iyi aksamlar, ben Isvicrede ikamet ediyorum. 17.7.1958 dogumlu bir bayanim. Isvicrede Ise giris tarihim 1.12.1983. Türkiyede hic calismadim, Borclanma günüm nekadar, Günlük en düsük ve üstü nekadar ödenebiliyor.

 2. metin dedi ki:

  selam
  Ben 08-07-1969 dogumluyum 31-08-1988 hollandada calismaya basladim .2000-yilinda malulen emekli oldum.turkiyede sigorta baslangic yok (hollanda baslangicini mahkeme ile sayildigini duydum mumkunmu)
  size sormak istdiklerim
  1-turkiyede borclanma yaparsam nezaman emekli olurum(en erken)
  2-nekadar gunden pirim yatirmam gerekir(3600 gunden yatirabilirmiyim)
  3-buradaki emekli maasim Turkiyeden maas almama yasal engel olustururmu
  ilginize simdiden tesekkurler.

 3. metin dedi ki:

  selam
  ben08-07-1969 dogumluyum 31-08-1988 hollandada calismaya basladim .2000-yilinda malulen emekli oldum.turkiyede sigorta baslangim yok (hollanda baslangicini mahkeme ile sayildigini duydum mumkunmu)
  size sormak istdiklerim
  1-turkiyede borclanma yaparsam nezaman emekli olurum(en erken)
  2-nekadar gunden pirim yatirmam gerekir(3600 gunden yatirabilirmiyim)
  3-buradaki emekli maasim Turkiyeden maas almama yasal engel olustururmu
  ilginize simdiden tesekkurler.

  1. Merhaba. Hollanda başlangıcı türkiyede sayılıyor. Dava açmaya gerek yok.
   65 yaşı tamamlayana kadar türkiyede emekli olamazsınız.

 4. Salih dedi ki:

  Merhabalar bana verilen 3 Aylik süre icinde Paranin bir kismini ödesem Geri Kalan borc icin Sifirdan yenidenmi basvuru gerekiyor? Yoksa o borcun devami olarak bana ekstra bir borclanmami hesaplaniyor acaba..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ödediğiniz kadar günü satın almış olursunuz.Geriye kalan günleri satın almak için yeniden başvuru yapmanız gerekir.güncel primlere göre borcunuz yeniden hesaplanır

 5. filiz dedi ki:

  merhaba Ben 1970 dogumluyum 1985 yilinda almanyaya geldim mart 1990 ilk dogum haziran 1990 dan1994 kadar calistim 4 dogum oldu Ben emekli olmak icin ne kadar ödeme yapicam ve kac yasinda emekli olabilirim tesekkürler
  iyi günler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1988 yılı itibariyle ev hanımlığı borçlanması yapabilirsiniz.Borçlanma için günlük 18,95 TL ödeme yapmanız gerekmektedir.

 6. Ahmet Tekin dedi ki:

  07.03.1964 dogumluyum 1983 yilindan kasim 2016 yilina kadar Almanyada Sigortali calistim ve 2016 kasim ayinda Almanyadan malulen emekli oldum.Türkiyeden nasil emekli olurum?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba , yurtdışında çalıştığınız sureleri borçlanarak Türkiye’de emekli olabilirsiniz.

 7. Ünzile Findik dedi ki:

  01.07.72 dogumgunun 2000 /2005 arasi turkiye den sigortam var 03.12.2005de almanyaya geldim bir dogum yaptim turkiye de iki dogum um var kac yasinda emekli olurum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 25 yıllık sigortalılık süresini doldurmanız halinde 4500 günden 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

 8. fatih dedi ki:

  merhaba
  ben aralikta türkiyeden borclanma yaptim 15 aralikta borclanma mektubu almanyaya geldi
  stuttgarta ziraat bankasina yatirdim ama internetten sgk nin sitesinde sorguladigimda yattigi gözükmüyor acaba neden cevaplarsaniz sevinirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;detaylı bilgi için SGK’ya başvurun lütfen, yanlış ödeme yapmış olabilirsiniz.

 9. Mehmet Akin dedi ki:

  Merhab ben mehmet akin 1966 dogumuyum ve 1982 de 2013 yilina kadar Fransadan calistim hastalik tan yari me emekliyim turkiyede emekli olmak icin turkiyede sikortam hic acilmadi ne kadar ode même gerekiyor

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;1982 yılındaki girişiniz Türkiyedeki giriş olarak sayılır.5150 gün borçlanma yaparak emekli olabilirsiniz.Yaklaşık olarak 97 bin TL tutar borçlanmanız.

 10. oguz dedi ki:

  Merhabalar,

  Annem için yurtdisi borclandirmasi ile Turkiye’de emeklilik basvurusu yapmayi dusunuyoruz.
  Kendisi ev hanimi 06/1973 dogumlu, fransa’ya giris tarihi 02/1994, Turkiye’de SSK’dan 15 gunluk calisma sigortasi baslatmistik gecen yaz, bu durumda kaç gun uzerinden prim yatirmamiz gerekir ?
  Cevabiminiz için simdiden teseekurler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;50 yaşında 5675 gün borçlanarak emekli olabilirsiniz.

 11. Uğur dedi ki:

  Merhaba Asgari primden 2000 günüm var 5100 günden emekliyim 3100 gün yurddışı borçlaması yapmak istiyorum eğer ben ödemeyi en yüksek primden ödersem (142 ) ne kadar maaş alirim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;850-1800 TL arasında maaş alabilirsiniz. Ne kadar yüksek borçlanırsanız o kadar yüksek maaş alırsınız.

 12. Uğur dedi ki:

  Merhaba yani 440 000 tl ödersem alacagim en yuksek maaş 1800 olur öylemi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba , komple borclanmayla emekli olacaksınız doğru

 13. Ahmet Erdoğan dedi ki:

  Merhaba 10.05.1976 doğumluyum Türkiye’de sigorta baslangicim 01.01.1994
  1800 gün sigortam var 2001 de Avusturyaya geldim 21.10.2002 den beri ara vermeden çalışmaktayım emeklilik için kaç gün prim ödemem gerekiyor birde ödeyeceğim prime göre şuan ne kadar maaş alabilirim
  Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;50 yaş ve 5675 gün ile emekli olabilirsiniz.Ortalama 1100 TL maaş alabilirsiniz.

 14. faruk dedi ki:

  merhaba -ben yurtdışından -7939 günden ödeme yaptım-acaba türkiyede ne kadar maaş alırım
  saygılar

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ortalama 1100 TL maaş alabilirsiniz.

 15. Fatma Demir dedi ki:

  Abim 1963 doğumlu 1991 yılında gitti Avusturya’da işveren Türkiye’de 1030 gün SSK lı olarak çalıştı emekli olabilir mi?Emekli olursa Avusturya’da kendi işini yapmaya devam edebilir mi? Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yurtdışı borçlanması ile emekli olanlar; yurtdışında yeniden çalıştıkları taktirde aylıkları kesilmektedir.Yurtdışı borçlanması yaparak emekli olabilir.

 16. Fatma Demir dedi ki:

  Arkadaşımın 1999 depremde anne ve babası vefat etti. Kendisi hiç evlenmemiş, çalışmışlığı yok, 1955 doğumlu. Annesi SSK lı onun maaşını alıyor. Babası Bağkur lu ikisininde maaşını alabilir mi? Teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Ana ve babasından ayrı ayrı aylığa hak kazanan çocuklara, yüksek olan aylığın tamamı, az olan aylığın yarısı bağlanır.

 17. Serpil dedi ki:

  Merhaba ben1972 almanya dogumluyum ac yasinda emekli olurum ve nekadar yatirmam lazim tesekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;doğum tarihinizi gün ay yıl ve Almanyaya gidiş tarihinizi çalışma var ise çalışma tarihlerinizi alabilir miyim

 18. Tuncer Ünlü dedi ki:

  Merhaba 02.03.1965 dogumluyum 1988 -2002 yılları arası almanyada isci olarak calıstım 2002-2012 yılları arası ısveren dim 2012 – 2017 hala ısci olarak calısıyorum askerlıgimi Türkiyede 1985 de 15 ay yaptım 2016 yılında 10 günlük Türkiyede sigortalı calıstım ne zaman ve kac günden emekli olurum cevabınız icin simdiden tesekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;5450 günü tamamlayarak emekli olabilirsiniz.

 19. onder dedi ki:

  merhaba …1972 dogumluyum turkiyede 1986 haziran ayinda sigorta girisim var 300 gunluk calisma suresi gorunuyor… 1990 itibaren yurt disinda yasiyorum…turkiyede ne zaman ve nasil emekli olabilirim…

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yurtdışında çalışmanız var mı ?

 20. Bayram dedi ki:

  Merhaba ben yurtdışı emeklilik borçlanması yaptım işlemler bittiginde evrakları aldgımda sgk çalışanı orda hesap yapıp 5400 günden 104 000 tl ödediğimde emekli olabilecegimi söylediler.verilen evrakda yurtdışında kaldığım tüm süreler hesaplanmıştı.biraz tereddütde kaldım sisteme kayıt edilmeden kafadan yapılıp cıkan hesapdan. Bu parayı yatırdıgımda sorun olurmu? Şimdiden tşkler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Türkiyede hiç sigortalılığınız yok sanırım;kısmi emeklilik 5400 gün hesabı yapılmış

 21. Harun dedi ki:

  Merhaba 13.11.1955 Ist.doğumlu İsviçre’de yaşıyorum
  s.s.k. çalışma başlangıç 10.10.1979 primlerimi 3600 gün üzerinden tamamlayıp yatırdım sigortalı olmaya hak kazandım amma 31.03.2016 dan itibaren çalışmıyorum eşim çalışıyor eşimden dolayı çok azda olsa prim yatıyor gözüktüğünden İsviçre kanunlarına göre işinizi erken bıraksanız dahi Yıllık asgari 980.- CHF. yatırmanız gerekir.
  ben ödemiyorum eşimden gelen yetiğinden. bundan dolayı İsviçre’de çalışıyor sayılıp Emekliliğimin ertelenmesi mümkün görünüyor.heran gibi yardım almıyorum. Hukuk yoluyla devamı etmemi gerekiyor ne tavsiye edersiniz.

  1. Harun dedi ki:

   Merhaba 13.11.1955 Ist.doğumlu İsviçre’de yaşıyorum
   SGK çalışma başlangıç 10.10.1979 primlerimi 3600 gün üzerinden tamamlayıp yatırdım sigortalı olmaya hak kazandım amma 31.03.2016 dan itibaren çalışmıyorum eşim çalışıyor eşimden dolayı çok azda olsa prim yatıyor gözüktüğünden İsviçre kanunlarına göre işinizi erken bıraksanız dahi Yıllık asgari 790.- CHF. yatırmanız gerekir.
   ben ödemiyorum eşimden gelen yetiğinden. bundan dolayı İsviçre’de çalışıyor sayılıp Emekliliğimin ertelenmesi mümkün görünüyor.herangibi yardım almıyorum. Hukuk yoluyla devam etmem gerekiyor ne tavsiye edersiniz.
   ilginiz için Teşekkürler

   1. Ahmet SARI dedi ki:

    Harun Bey merhaba;
    Tam olarak öğrenmek istediğiniz nedir ?

  2. Ahmet SARI dedi ki:

   Harun Bey merhaba;
   Tam olarak öğrenmek istediğiniz nedir ?

 22. H.yildiz dedi ki:

  Merhaba 19.04.1985 almanya sigorta baslangicim var 01.07.1967 dogumluyum.2000 yilinda alman vatandasligina gectim izinli olarak 2015’de türkiyede calisma yaptim bir kac gün kac günden yurt Disi borclanmasi yapabilirim kac yasinda emekli olabilirim ve ne Kadar aylik baglanir. Saygilarimla

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;cinsiyetinizi belirtmemişsiniz isminiz de yazmıyor. Bilgilerinizi alabilir miyim ?

 23. Bedriye dedi ki:

  Sayin uzman,
  Ocak 1971 dogumluyum. Kasim 1989 da ilk kez Almanyada sigortali oldum. 2000 yilinda Alman vatandasligina gectim. 2002-2009 yillarinda 2056 gün Türkiyede calismam var. Ne kadar gün üzerinden emekli olabilirim ve prim borcum ne cikar? Tesekkürler..

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;46 yaş ve 5450 gün ile emekli olabilirsiniz.Alman vatandaşlığına geçene kadar süreyi borçlanma yaparak emekli olabilirsiniz.

 24. mustafa dedi ki:

  Merhaba 1, 1 1963 dogumluyum 1980 yilinin 1 ayinda ssk baslangici var 80 gunluk 1982 de askerligi yaptim 1985 hollandada 2014 kadar calistim su anda issizlik maasi aliyom yurt disi borclanmaynan emekli olabilirmiyim ne zaman 1600 lira maas alabilmem icin odeyecegim miktar ne kadardir temelli donmem sartmi bu borclanmayi bankalarimiz kredi olarak veriyomu bu bilgilendirirsen ts

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanma karşılığı alacağınız maaşı bulmamız mümkün değildir. Şu an için borçlanmalara bankalar kredi vermiyor. Kurumun herhangi bir protokolü bulunmamaktadır.

 25. Gungoren Demir dedi ki:

  Merhaba Mehmet Bey,
  Ekim 1969 dogumlu, kadin. 1992 mart-2003 nisan arasinda emekli sandigina bagli calistim. Hollanda’da 3 yil sigortali calistim, 1 cocugum oldu ve 12 yildan sonra Turkiye’ye dondum. Su an ozel sektorde calisiyorum, bu isyerinden en erken ne zaman emekli olabilirim? Yurt disi borclanmasi icin ne kadar odemem gerekir? Maasim ne kadar olur asgari ve azami miktarlardan borclanirsam? Bir de tavan aylik brut 10.000 TL uzeriyse bu emekli maaşina nasil yansir? Çok teşekkurler zamaniniz ve yanitiniz icin şimdiden.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;48 yaşında 5525 gün ile emekli olabilirsiniz.Eksik günleriniz için günlüğü 18,96 TL den borçlanma yapabilirsiniz.

 26. İsmail dedi ki:

  Merhaba ben 1973 doğumluyum ve Almanyada 1989da sikorta başlangiçim var nrzaman Türkiye’de emekli olurum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba; SSK dan girişiniz var ise 52 yaşında 5525 gün ile emekli olabilirsiniz.

 27. Selcuk dedi ki:

  11/13/1975 dogumluyum ise giris tarihim
  03/03/1994 çikis 05/11/1999 18 yildirda yurt disindayim nekadar ve kaçgün ödersem disardan kaç yasinda emekli olurum. Tesekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;54 yaşında 5675 gün ile emekli olabilirsiniz.

 28. Serdar dedi ki:

  Sayin uzmanim,
  11-11-1962 Istanbul dogumluyum. Hollanda’da 1985 eylul ayindan itibaren ikamet etmekte ve 1988’den beri calismaktayim, cifte vatandasim.Turkiye’de hic calismisligim yok. Sadece kasim 1983 den haziran 1985 e kadar askerlik gorevimi (18 ay) vatanda yaptim. Azami/asgari ne kadar TL borclanarak kac yasinda emekli olabilirim ve aylik en az/en cok ne kadar alabilirim?
  Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.
  Saygilar.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;51 yaşında 5450 gün ile emekli olabilirsiniz,Borçlanmanız yaklaşık 103 bin TL tutuyor.

   1. Serdar dedi ki:

    Bu 103 bin TL yi odeyip emekli oldugumda aylik ne kadar alacagim?

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;1000-1200 TL arası aylık alabilirsiniz.

 29. Gunes E. dedi ki:

  Merhaba
  1969 Subat dogumlu bir bayanim. Ilk ise giris tarihim Subat 1992. 2001 yilinda ABD ye geldim ve 2008 yilina kadar disaridan bir sure istege bagli emeklilik odemesi yaptim. Kasim 2016 tarihinde eksik olan 1700 gunu yurt disi odemesi icin dilekce verdim. Odemek istedigim gunleri 2001 ve 2008 yillarina sayilmasini istedim. Islemler tamamlandiginda 1700 gunun 600 unu ( neden bilmiyorum)
  2009,2011 ve 2012 yillarina sayilmis. Maasim bana soylenenden cok daha dusuk baglanmis, 985,94 TL ( Bana soylenen rakam 1400-1600 TL arasi idi.) Maasimi henuz bankadan cekmedim. Sizce maas miktari normal mi? Tum islemleri iptal etsem ve tekrar basvursam maasim daha yuksek olur mu, ve ne yapmam gerekiyor?

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlandığınız dönemlere bakıldığında aylığınız doğru görünüyor.Yine de bir dilekçe ile yeniden hesaplanmasını talep edebilirsiniz.

 30. Tuncay acar dedi ki:

  1971 doğumluyum 1986 sigorta başlama 1995 2000 arası 1100 gün yurt dışı var şu an 4000 günüm var yurt dişini borclanma yapıp askerlikten odersem maaşına ne kadar fark olur veya sürem d olunca ne kadar maaş alırım selam

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;47 yaş ve 5450 gün ile emekli olabilirsiniz.Borçlanma yapmanız maaşınızı fazla etkilemez.

 31. Alp B. dedi ki:

  1968 doğumluyum. İşe girişim 1987.
  1998’e kadar 2300 gün tavandan SSK primi ödedim.
  1995de 13 ay yedeksubaylık yaptım.
  1999dan beri yurt dışında çalışıyorum.
  Sorum: Hangi yıllara borclanmak daha avantajlı olur? Ne kadar borçlanırsam ne kadar maaş alırım?
  Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;mümkün olduğunca 2000 yılı öncesini borçlanın;çünkü en yüksek maaş hesaplama 2000 yılı öncesine ait.

 32. SELİM PUSAT dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey ,

  1959 doğumluyum , 1974 tarihinde sigorta girişim var , belli aralıklarla sigortalı olarak çalıştım , 95-97 arasında 1,5 yıl bağkurlu oldum , daha sonra sigortalı oldum , toplam sigortalılık günüm 1853 gün , 1983-1986 yılları arasında Arabistan’da çalıştım , yurtdışı borçlanması yaparak emekli olma şansım var mıdır ? Yanıtınız için teşekkür ederim …

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;gününüzü 5000 güne tamamlayarak emekli olabilirsiniz.Çalışma belgelerinizi sunarak borçlanma yapmanız mümkün.Günlük ödemeniz gereken tutar 18.96 TL dir.

 33. aydın dedi ki:

  Merhaba 1.02.1956 doğumluyum 1978 ssk girişim var 288 gün türkiyede primim var 3600 gün den Yurt dışı borçlanma kapsamında 63.244,80 tl para ödedim. 01.01.2006-30.12.2015 gelecek şekilde aldılar nekadar maaş alabilirim.1500 diyen var 750 diyen 750 çıkarsa itiraz etmelimiyim edersem düzelirmi yoksa hesaplama net mi olur.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;800-900 TL arası maaş alabilirsiniz.2000 sonrası maaş oranları düşük olduğundan dolayı maaşınız düşük olacaktır.

 34. Ali dedi ki:

  Merhaba,
  01.06.1973 doğumluyum.
  SSK girişim 2008. Bu tarihten beri Turkiye’de çalışıyorum.
  2008 öncesinde ABD’de 1998-2007 süresince 10 yıl çalıştım.

  Soru 1) Bu 10 yıllık borçlanmayı
  a- Asgari günlük borçlanma olan 18.96’dan yapmam halinde maaşım ne olur?
  b- 30TL’den yapmam halinde maaşım ne olur?

  Soru 2) 2000 yılından onceki dönem için yapılan borçlanmanın emekli maaşına etkisinin daha fazla oldugunu duydum, doğrumudur?

  Doğru ise 98-99 yılları için günlük daha yüksek bir bedel (örneğin 50TL), 2000-2007 arası için asgari ödeme yapmam durumunda maaşım ne olur?

  Açıklamalarınız için şimdiden çok teşekkür ederim!
  Saygılarımla.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;böyle bir maaş hesabı yapabilmemiz maalesef mümkün değil;ancak mümkün olduğunca 2000 öncesi dönemleri borçlanma yaparsanız aylığınız daha yüksek olacaktır.

   1. Ali dedi ki:

    Merhaba Ahmet Bey,
    Yani, 2000 öncesi dönemler (98&99) için günlük asgari borçlanma (18.96TL) yerine daha yüksek bir günlük borçlanma yaparsam aylığıma etkisi daha fazlamı olur?
    Teşekkürler,
    Alper

    1. Ahmet SARI dedi ki:

     Merhaba;ne kadar yüksekten borçlanma yaparsanız aylığınız o oranda yükselir.

 35. Ali dedi ki:

  Merhaba Ahmet Bey,
  Yani, 2000 öncesi dönemler (98&99) için günlük asgari borçlanma (18.96TL) yerine daha yüksek bir günlük borçlanma yaparsam aylığıma etkisi daha fazlamı olur?
  Teşekkürler,
  Alper

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ne kadar yüksekten borçlanma yaparsanız aylığınız o oranda yükselir.3

 36. Tabip dedi ki:

  prim kelimesini anlamıyorum
  Almanyada ilk ise giris tarihim 7.1993,
  beş sene çalıştım. Ssk giriş tarihim var. 2017de.
  Bayanım 1976 dogum tarih.
  ne zaman emekli olurum?
  ne kadar yurt dışı borclama yapmalıyım
  ve şu prim kelimesi nedir?
  teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;prim dediğimiz gün sayısıdır.51 yaşında 5750 gün ile emekli olabilirsiniz.Eksik kalan günlerinizi yurtdışı borçlanması yaparak tamamlayabilirsiniz.

 37. Necmiye dedi ki:

  Merhaba. 27 yaşında kadınım. 2012’de SGK girişimden sonra 600 gün prim ödendi Türkiyede. Son 1 senedir B.Arap Emirliklerinde sigortalı çalışıyorum ve devam edeceğim. Yurtdışında çalıştığım bu süreleri Türkiyede SGK emekliliğine saydırmam için borçlanma yapıp ödemem mi gerekir? Borçlanma müracaatını ve ödemeyi halen yurtdışında çalışmakta iken mi yapmalıyım, yapabilir miyim, yoksa yıllar sonra ülkeye dönüşü beklemem mi gerekiyor? Birkaç yıl yurtdışında çalışma, sonra TR’de bir süre sigortalı çalışma, sonra gene birkaç yıl yurtdışında çalışma şeklinde gelişebilir çalışma hayatım. Teşekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;istediğiniz zaman borçlanmanızı yapabilirsiniz.Kısmi ödeme de yapabilirsiniz tam ödemede yapabilirsiniz.

 38. Rahmi dedi ki:

  Sayin Ahmet Sari,

  1966 Dogumlu, erkek. Turkiye’de Kasim 1987 calismaya basladim. 13 yillik calisma (SSK 4300 gun) sonrasi, 2001 yilinda Ingiltere’ye yerlestim, ve halen calismaktayim.

  SSK internet sitesinden anladigim, 1075 gunluk borclanma ile emeklilik talep edebiliyor gorunuyorum.

  Yurt disi borclanma prim limitleri araligi cok genis: En az 18,96 – en fazla 142,20 TL.

  Makul bir maas hedeflemek icin, optimum ne kadar gunluk prim ile borclanmami onerirsiniz.

  Simdiden tesekkurler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Ne kadar yüksek borçlanırsanız o kadar yüksek maaş bağlanır. Borçlanma tutarı üzerinden maaş hesabı yapabilmemiz mümkün değil.

 39. Yasemin orta dedi ki:

  Merhabalar
  Bir hafta önce sorumu yazmıştım ama sorun oldu zannedersem ya da ulaşılamadı tekrar yazıyorum 1970 doğumluyum 1994’te emekli sandığına tabi sözleşmeli personel olarak işe girdim Ve İş hayatıma devam ederken iki tane çocuğum doğdu 2003 Ekim ayında istifa ederek Amerika’ya yerleştim toplu para yatırarak 50 yaşında emekli olabiliyorum
  İki çocuğum için doğum parası yatırırsam emeklilik yaşımı öne çekebiliyor muyum
  Bir de bu iki çocuk için doğum ücreti ne kadar olur Bir bilginiz var mı teşekkür ederim

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Yasemin hanım sorunuza cevap verilmiş.

 40. Dudu dedi ki:

  Selam, 1971 dogumluyum (bayan), 1974 ten beri Belcikada yasiyorum, 1988 ten beri Belcikada sigortali calisiyorum, TR de bir hafta kadar sigortali calismisligim var… ben kac borc oderim ve nezaman TR de emekli olma hakkim olur?

  1. Merhaba. Belçikada sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığınız tarih nedir? Ayrıca doğum tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazabilir misiniz?

 41. Osman dedi ki:

  Selamünaleyküm hayırlı akşamlar size zahmet olmasa bi sorum olacak 16.03.2009 tarihinde Finlandiya ya geldim ve o belirtmiş oldugum tarihten beri çalışmaktayım o tarihten bu zamana kadar olan süreyi skk ödemek istiyorum nekadar maliyeti olur malüm Türkiye Finlandiya iş anlaşması yok

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;yaklaşık olarak borçlanmanız 55 bin TL tutar.

 42. sultan dedi ki:

  selam benim sorum annem yurt dışından emekli on yıl çalıştığı için emekli maaşı az ve üstünü devlet yardım olarak veriyor ,buradan toplu para yatırarak emekli olsa aldığı yardım kesilirmi

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;sosyal yardım alanlar yurtdışı borçlanmasıyla Türkiyeden zaten emekli olamıyor.

 43. Alamancı dedi ki:

  Merhaba,
  1960 doğumlu bir ev kadını 3600 gün üzerinden yurtdışından emekli olmak ve bu ödenecek 3600 günün 1990 -2005 tarihleri arasında olmasını isterse.
  1) bu zaman aralığını borçlanma talep formunda nasıl belirtmek gerekir?
  2) sigortalılık yıllarının yukarıda belirtilen yani 1990 – 2005 yılları arasında olmasını gerektiren bir dilekçe yazmak gerekirmi?
  Vereceğeniz cevap için teşekkürler
  Saygılarımla

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba,borclanma talep dilekçesinde bu tarihleri belirtmeniz gerekir artı bir dilekçeye gerek yok

 44. Hafsa dedi ki:

  Merhaba 1979 doğumluyum 1999 ekim ayında yurtdışına geldim hiç çalışmadım şimdi toplam ödeme yapsam ne kadar ödemem lazım ve kaç yaşında emekli olabilirim teşekkürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;en az 7200 gün ödeme yapmanız gerekiyor.Yaklaşık 136 bin TL tutar borçlanma bedeliniz.

 45. leman dedi ki:

  Merhaba 1956dogumluyum(bayan)1979yılında almanya da calismaya başladım.1998yilinda dönüş yaptim 5992 günüm var Türkiye de calismisligim yok hangi şartlar da borclanma yapabilirim kendimi bursa ssk göstermem emekliligine katkı sağlar mi yardımci olursanız sevinirim teşekkür ler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Türkiye’de SSK’nız var ise 5000 gün ile emekli olabilirsiniz.

 46. ÖMER ÇETİN dedi ki:

  merhaba 1976 avusturya doğumluyum 1991 tarihinde çıraklık okulunda okuyup calışmaya başladım yaklaşık 1 yıl çalıştım sonrasında 1992 yılında farklı bi işyerinde çalıştım 6 ay kadar sonrasında türkiyeye dönüş yapana kadar hiç çalışmadım 1996 yılında türkiyeye dönüş yapıp hemen askere gittim sonraında 2001 yılında kendi işerimi açıp bağkurlu oldum bu şartlarda nezaman emekli olurum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;56 yaşında emekli olabilirsiniz.

 47. Ilknur dedi ki:

  Merhaba,
  01.07.1973 Almanya dogumluyum. Almanya´da 10 sene sigortali calistim ve su an ev hanimiyim.
  2016´da Türkiyede 3 gün sgk´dan sigortali olarak calistim.
  Ne kadar ödeyerek borclanma yapabilirim?
  Ne zaman emekli olabilirim?
  Ne kadar emekli maasi alabilirm.

  Teskkürler!

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Almanya’da ilk işe giriş tarihinizi alabilir miyim ?

 48. Ilknur dedi ki:

  Almanya´da ilk olarak 01.09.1998 ise basladim.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;55 yaşında 5975 gün ile emekli olabilirsiniz.

 49. Ada dedi ki:

  Merhaba,
  27.09.1974 Almanya dogum.Bayan
  1991 sigorta baslangici.
  2004 den beri %60 Raporum var.(Böbrek Nakli)
  2015den beri Almanyadan malülen emekliyim.
  Türkiyeden 1800 günden emekli olma hakkim var.(Heyetten % 60 alma sartiyla).
  Benim sorum 18,95 TL den borclandigimda ne kadar maas alirim.
  Tesekürler

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;2000 den önceki süreleri borçlanırsanız ortalama 1400 TL alabilirsiniz.

 50. gökay dedi ki:

  merhaba,07.1967 türkiye dogum.09.1986 türkiye sigorta girisi ödenen prim 300 gün.1993 almanyaya giris.09.1998 almanya is baslangici,3600 günden kac yasinda emekli olurum,tessekkürler.

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;borçlanma yaparak günlerinizi 3600 güne tamamlayarak 57 yaşında emekli olabilirsiniz.

 51. ömer güvenc dedi ki:

  mrb ben annem icin bir sofum olacak dogum tarihi 01.02.1972 almanya girisi 18 yas 01.10.1990 türkiyede 01.10.2016 türkiyede sigortali calismasi var simdi kac yasinda emekli olabilir ve nekadar ödemesi lazim 2016 ssk 90.000 tl para ödendi ve almanya 3 cocugu var ilk cocuk 1990 dogum

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Almanyada çalışması var mı ilk girişi hangi tarih ?

 52. fatih dedi ki:

  merhaba
  benim sorum acaba neden yurtdisindakilerin 18 Yaşından Küçükken Yapılan Sigorta İlk İşe Giriş
  neden sayilmiyor. birde bayan ev hanimi dogum borclanmasi yapinca sigorta baslangicini kac gün öne alabilir

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;Kanun gereği 18 yaş altı hizmetler sayılmıyor.Ne kadar borçlanma yaparsanız gününüzü o kadar geriye çeker.

 53. havva dedi ki:

  merhaba
  ben 09.03.1979 dogumluyum evlilik yoluyla 1996 yilinda almanyaya gittim ev hanimiyim 2 cocugum var ilk cocugum 09.07.1998 ikincisi 17.10.2000 dogumlu 2010 yilinda türkiyede 7 gün ssk li calisdim benim sorum en kisa zamanda nasil emekli olurum. ( Almanyada hic calismadim)

  1. Ahmet SARI dedi ki:

   Merhaba;ev hanımlığı borçlanması yaparak emekli olabilirsiniz.