Türkiye’nin yaşadığı büyük deprem felaketi sonrasında depreme karşı birçok farklı bölgede önlemler alınmaya başladı. Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki büyük deprem sonrasında özellikle olası İstanbul depremine karşı önlemler gündeme gelmeye başladı. Kentsel dönüşüm için talepler artarken bu kapsamda finansman destekleri ve kredi paketleri de açıklanmaya başladı.

İstanbul’da kentsel dönüşüme yönelik talepler iyice artıyor. Megakentte evini kentsel dönüşüme verecek vatandaşlar için yeni kredi paketleri ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu kredinin detaylarını paylaştı.

2 YIL GERİ ÖDMESİZ KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ

Depreme karşı binalarını güçlendirmek ve kentsel dönüşüme sokmak isteyen kişilerin sayısı giderek artıyor. Büyük deprem felaketi ile yeniden acı şekilde yüzleşilmesinin ardından olası İstanbul depremine karşı da alınan önlemlere hız verildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu ise İstanbul’da dönüşümden yararlanmak isteyenlere 2 yıl geri ödemesiz olmak üzere 0,69 vadeyle en az 1 milyon TL kredi verileceğinin altını çizdi. Ada bazında dönüşüm yapmak isteyen şirket olması halinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından şirkete de aynı şekilde inşaat yapım kredisi verileceğini aktardı. Kredi paketinin detayları ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak.

230 BİN KONUTUN ACİL DÖNÜŞMESİ GEREKİYOR!

Bakanlık tarafından açıklanan verilere göre dönüşmesi gereken toplam 1.2 milyon konutun yanı sıra acilen dönüştürülmesi gereken 230 bin konutun bulunduğu ifade ediliyor. Bu kapsamda İstanbul’da 220 nokta rezerv alan ve risk alanı olarak belirlendi. Bunun ise 68 tanesinin riskli alan olarak belirlendiği ifade ediliyor.

Söz konusu 68 bölgenin yaklaşık olarak 116 bin 394 bağımsız bölümüne tekabül ettiği aktarılıyor. En az 1 milyon TL olmak üzere 0,69 vadeyle 2 yıl geri ödemesiz kentsel dönüşüm kredisinin ise depreme karşı en kısa sürede önlem alınması için faydalı olması hedefleniyor. Bu kapsamda kısa süre içinde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından detaylar açıklanacak.

Editör: TE Bilisim