Koronavirüs salgını ekonomik olarak zor zamanlar yaşatırken, maddi olarak geçim sıkıntısı yaşayanlara yönelik önemli bir gelişme daha yaşandı. Buna göre 18 yaş altında çocuğu olanlara 50 bin TL’ye varan kredi imkânı sağlandı.

Kamu Bankaları Tarafından Destek Kredisi

Kamu bankaları tarafından geliştirilen proje kapsamında 18 yaş altında çocuğu olanlara, eğitim masraflarının karşılanması amacıyla 50 bin TL’ye kadar destek kredisi imkânı sağlanacak. Düşük faiz ile verilmesi planlanan kredi kapsamında eğitime devam eden ve 18 yaş altında çocuğu olan tüm herkes yararlanabilecek. Özellikle korona virüs salgını yüzünden iş yaşamında olumsuz gelişmeler yaşanırken ve pek çok kişi ücretsiz izne çıkarılmış ya da kısa çalışma kapsamında bulunurken, çocukların eğitim ihtiyaçları da aksıyor. Uzaktan eğitim yapıldığı için bilgisayar, tablet, internet gibi olanaklardan yoksun olan pek çok öğrenci bulunurken, kamu bankaları tarafından üzerinde çalışılan projeye göre bu durumda olanlar için 50 bin TL’ye kadar düşük faiz oranları ile kredi sağlanabilecek. Kredi koşulları ise bankaların kredi paketini açıkladıklarında belli olacak. Nakit ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik 3 ay ertelemeli olarak sunulacak olan kredi paketinden bu sayede yararlananlar, ilk taksit ödemelerini 3 ay sonrasında yapacaklar. Düşük faizli sunulacak olan desteğin 0,60 – 0,90 bandında sağlanması bekleniyor. En fazla 36 aya varan vade oranları ile ihtiyaç sahiplerine verilecek kredinin sağlanması ise temel şartlar bulunuyor.

Eğitim Destek Kredisi Şartları

Çocuklarının eğitim masrafları için kredi kullanmak isteyen anne ve babalar belirli şartları sağlamaları gerekiyor. Buna göre;
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • 18 yaş altında çocuk sahibi olmak, çocuğun eğitimine devam ediyor olması,
  • Banka kredi puanının yüksek olması,
  • Aylık ödemeleri karşılayacak gelire sahip olmak gerekiyor.
Ayrıca kredi detayları belli oldukça bankalar tarafından ek şartlar da talep edilebilecek. Başvuruların banka şubelerinden gerçekleştirileceği kredide 50 bin TL en üst limit olarak tutulacak, özellikle özel okullarda okuyan öğrenciler için de kredi kullanımı mümkün hale gelecek. Kredinin ise çocukların eğitimi için harcanmasının belgelendirilmesi gerekiyor. Şartları sağlayan ihtiyaç sahiplerinin tamamına kredi sunulacak.

Berat Albayrak Müjdeyi Verdi! Kredi Sicili Bozuk Olanlar Bankalarda Kredi Çekebilirler

Halkbank’dan Sevindiren Haber Geldi! 0,39 Faiz Oranı İle 225 Bin TL’e Kadar Kredi Fırsatı

Devlet Bankaları Emeklilere Aylık 181 TL Ödeme İle Kredi Veriyor!

Editör: TE Bilisim