Uzun süredir gündemde olan borç yapılandırma düzenlemesi yürürlüğe girdi. Milyonlarca kişinin yakından takip ettiği düzenleme, meydana gelen iki yıkıcı deprem nedeni ile askıya alınmıştı. Gerçekleştirilen borç yapılandırma düzenlemesi ile 14 milyon 600 bin kişinin borçlarını yapılandırması ve birçok kişinin de borçlarının silinmesi bekleniyor.

Borç yapılandırma düzenlemesinin yürürlüğe girmesinin yanı sıra, bu düzenlemenin hangi borçları kapsadığı da vatandaşlar tarafından araştırılan konular arasında yer aldı. Milyonlarca kişi, borçlarının bu düzenleme ile yapılandırılıp yapılandırılamayacağını araştırıyor. Aynı zamanda, şartlara uyan koşullarda birçok vatandaşın mevcut borçları da bu düzenleme ile silinecek.

2022 YILI ÖNCESİ BORÇLAR SİLİNECEK

Gerçekleştirilen yapılandırma düzenlemesi ile 31 Aralık 2022 tarihinden önce 2 bin TL’nin altında olan tüm borçların silineceği açıklandı. Borç yapılandırma düzenlemesi kapsamında yer alan idari para cezası borçlarında alacaktan yüzde 25 oranında indirim sağlanacak.

Borçlar, kırk sekiz ayda ödenebilecek. Bu durumda vatandaşlar borçlarını; 12, 24, 36 ve 48 ay taksit seçeneği ile yapılandırabilecek. ATV Haber’de yer alan bilgiye göre; Yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksitin süresinde ödenmiş olması ve bir yıl içerisinde en fazla üç taksitin atlatılması gerekiyor.

BORÇ YAPILANDIRMA BAŞVURUSU

Borç yapılandırma düzenlemesinin yürürlüğe girmesi ile milyonlarca kişi borç yapılandırma sürecine nereden ve nasıl başvuru yapılabileceğini araştırmaya başladı. Vatandaşların yapılandırma başvurusunu gerçekleştirebilmesi için tercih edebileceği iki farklı yol bulunuyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden, borç yapılandırma başvuruları kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Bunun yanı sıra vergi dairelerine gidilerek de borç yapılandırma başvurusunun yapılabilir. Bu kolaylıkların yanı sıra vatandaşların ödemeleri için kredi kartı ve havale yöntemleri de düzenleme kapsamında yer alıyor.

Yürürlüğe giren borç yapılandırma düzenlemesiyle trafik cezalarından belediyelere olan borçlara, emlak ve taşıtlar vergisi borçlarından sigorta prim borçlarına ve trafik cezalarına kadar farklı birçok kalem yer alıyor. Yürürlüğe giren bu yeni düzenleme, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma düzenlemesi olarak kabul ediliyor.

Editör: TE Bilisim