Yaşanan deprem felaketleri sonrasında kentsel dönüşüm sürecinde de hız verildi. Bu kapsamda devletten yeni kredi paketleri duyuruldu. Özellikle olası İstanbul depremine karşı artan endişeler sonrasında kentsel dönüşüme de talep giderek artıyor. Bu artan taleplerin karşılanması ve vatandaşların desteklenmesi için yeni kredi paketleri açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kentsel dönüşüm paketi duyuruldu. Kişi başı 1 milyon 250 bin TL olarak finansman paketi duyuruldu. Üstelik 12 ay ödemesiz olarak da kredi kullanılabilecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DESTEK PAKETİ ŞARTLARI NELER?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Kentsel Dönüşüm Destek Paketi detayları açıklandı. Doğal afetlere karşı yapıların güçlendirilmesine yönelik kentsel dönüşümü hızlandıracak paket kapsamında avantajlı kredi seçenekleri sunuluyor.

Kişi başı 1 milyon 250 bin TL’ye kadar finansman verilecek. Finansman maliyetinin 840 baz puana kadarlık kısmı ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak. Öte yandan Hazine destekli kefalet sistemi de dahil edilecek. Kentsel dönüşüm sürecinde yüklenici ve konut üreticisi firmaların da uygun şekilde finansmana erişim sağlaması desteklenecek.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ FAİZ ORANLARI VE VADELER

Paket kapsamında faiz oranı yüzde 1,49 olarak uygulanacak. Ancak sağlanan devlet desteği sayesinde hak sahiplerinin ödeyecekleri faiz oranları da azaltılabiliyor. 10 yıl vade ile sunulacak konut yapım kredisi ile hak sahibinin ödeyeceği faiz oranı yüzde 0,79 olarak belirlendi. Daha sonraki konutlar için en fazla 3 milyon liraya kadar hak sahiplerinin ödeyeceği fair oranı ise yüzde 0,89, devlet katkısı yüzde 0,60 olarak belirleniyor.

800 bin liraya kadar 7 yıl vade ile iş yeri yapım kredilerinde ise 350 bin liraya kadar edinme kredilerinde de hak sahiplerinin ödeyeceği faiz tutarı yüzde 1,09, devlet katkısı ise yüzde 0,40 olarak belirlendi.

Genel çerçevede ise kredi limiti 600.000 TL’den 1 milyon 250 bin TL’ye çıkarılırken, yüzde 0,79 kredi faizi, 10 yıl vade, 12 ay geri ödemesiz dönem gibi seçeneklere de yer veriliyor.

Editör: TE Bilisim