Yeni Sinema Kanunu Açıklandı!

Yeni Sinema Kanunu Açıklandı! Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinemada gerçekleştirilen önemli değişikliğin açıklamasını yaptı. Buna göre yeni sinema kanununun uygulamasına yönelik esasların yer aldığı ‘Sinema Filmleri’nin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandığı ve yürürlüğe girdiği açıklanmış bulunmaktadır. Yayımlanan yönetmelik esaslarına göre sinema sektörü için öneli sayılan düzenlemelerin yer aldığı belirtilmektedir.

Bakanlık tarafından gelen açıklamaya göre yapılan yeni düzenleme ile sinema salonu işletmecilerinin sinema salonlarında gösterilen film ve bilet ücret bilgilerinin artık bakanlığa bildirimlerinin zorunlu hale getirildiği belirtilmektedir. Bakanlık tarafından hazırlanarak ve ülke genelinde satılan tüm bilet bilgilerinin aynı anda toplanabildiği uygulama çerçevesinde kullanıma açılacağı belirtildi.

Bu şekilde amaçlanan çalışma ise bilgi paylaşımı konusunda şeffaflık sağlamak olurken, paydaşların güvenilir ortamlarda faaliyetlerine devam etmeleri sağlanacaktır. Paylaşılarak elde edilen istatistikler raporlama işleminde ve geleceğe göre planlama işleminde veri kaynağı olarak kullanılabilecek.

Sinemada Reklam Sürelerine Kısıtlama Getirildi

Sinemada Reklam Sürelerine Kısıtlama Getirildi, Sinema severlerin en çok şikayet ettikleri konu arasında bulunan reklam süreleri 10 Dakika olarak kısıtlama işlemi uygulanacak. Sinemaya giden seyircilerin, sinema konusunda ki tercihlerine rehberlik eden sinema öncesi olan yeni filmlerin fragman gösterimi, sinema öncesi 3 dakika olarak zorunlu hale getirilmektedir.

Ayrıca sinema salonunda her zaman krize sebebi olarak gösterilen “Sinema salonu işletmecileri ya da sinema filmi bileti satan diğer gerçek veya tüzel kişiler, sinema filmi bileti ile birlikte başka bir ürünün satışını aynı anda yapamaz, sinema biletini başka bir ürün veya hizmetin satın alınması şartına bağlayamaz”  düzenlemesi ile artık kriz son bulmaktadır.

Sinema Biletinde İndirim Çeşitleri Artırıldı

Sinema Biletinde İndirim Çeşitleri Artırıldı, Sinema salonları için Halk Günü uygulaması artık haftada 2 gün olarak uygulanabilecektir. Sinema salonu işletmecisi ve film yapımcıları arasında anlaşarak yapılan sözleşmelerle birlikte ‘Belirli yaş ve üzeri bileti, Engelli bileti, Şehit yakını ve gazi bileti, Halk günü bileti, İnternet bileti, Kamu meslek grubu bileti, Öğrenci bileti ve Sabah seansı bileti gibi durumlarda çeşitli indirimler uygulayabilecektir.

Türkiye sınırları içinde ya da Türkiye dışında üretilen sinema filmleri için çocuklarımızı korumak için yaş sınıfları, çocukların fiziki ve psikolojik gelişimleri, uluslararası uygulanmalar ve uzman görüşleri çalışmalarıyla birlikte, “Genel İzleyici, 6A, 6+, 10A, 10+, 13A, 13+, 16+ ve 18+” olarak yeniden düzenlenmiş olmaktadır. Yetişkin bireyler için uygun bulunan film öncesi fragmanların gösterimi konusunda duyular rahatsızlık nedeni ile ‘Sinema filmi öncesinde veya arasında gösterilen fragmanların, gösterimi yapılan sinema filmi için belirlenmiş işaret ve ibarelere uygun olması zorunludur’ hükmü ile son bulunmaktadır. Böylece amaçlanan fragmanların sinemada gösterilen filmler gibi sınıflandırılmaları ve ailelerin çocuk filmleri gösterimi sırasında korku filmi fragmanı yer almayacak.

Resmi Gazete’de yer alan bir diğer hüküm ise ‘Sinema salonlarında ilk kez ticari dolaşıma girecek değerlendirme ve sınıflandırması yapılmış sinema filmleri, gösterime girdiği tarihten itibaren ücretli yayın yapılan kablo, uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda beş ay geçmeden, ücretsiz yayın yapılan uydu, karasal, internet ve diğer ortamlarda altı ay geçmeden ticari amaçla yayınlanamaz veya umuma iletilemez’ yer almaktadır.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu