Yükseköğretim öğrencilerinin sağlık sigortası durumu pek çok yükseköğretim programına kayıtlı öğrenciyi düşündürmektedir. 2022 yılı kapsamında üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır konusu hakkında yapılan açıklamalar, öğrencinin anne ya da babasının sigortası kapsamında sağlık hizmeti alması veya anne ya da babasının sigortası olmaması halinde alabileceği sağlık hizmeti açısından değerlendirilmektedir.

Ayrıca öğrencilerin sağlık hizmetleri kapsamında uygulanacak işlemler içerisinde cinsiyetin de önemli bir rolü bulunmaktadır. Kız öğrenciler ve erkek öğrenciler için uygulancak işlemler farklılık gösterebilmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Yükseköğretim Kurumu arasında yapılan anlaşma kapsamında üniversite öğrencileri için aktivasyona gerek bulunmamaktadır. Üniversite öğrencileri için aktivasyon direkt olarak sisteme geçmektedir. Aktivasyon otomatik olarak sisteme geçmesine rağmen bazı durumlar kapsamında yaşanan sistem hataları sebebi ile aktivasyon otomatik olarak sisteme geçmeyebilir. Böyle bir durumda yapılması gerekenler bu yazı kapsamında incelenmiştir.

Üniversite Öğrencileri Sağlık Hizmeti Alabilir Mi?

Çocukların 18 yaşına geldiği süreye kadar anne ya da babasının sigortası üzerinden sağlık hizmetleri aldığı bilinmekte olup, 18 yaşını geçen yükseköğretim programına kayıtlı öğrencinin sağlık hizmeti alabilme durumu ise şöyle açıklanmaktadır;

 • Üniversite öğrencileri için belirlenen düzenlemelere göre, ön lisans, lisans ya da yüksek lisans öğrencileri 25 yaşına kadar anne ya da babaları üzerinden sağlık sigortası hakkı bulunarak, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.
 • 25 yaşın tamamlanmasına kadar üniversite öğrencileri sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler.
 • 25 yaşından sonra sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmak için ayrı bir prosedür bulunur. Kişiler artık aileleri üzerinden sigortadan faydalanamaz.
 • Üniversite öğrencilerinin anne ya da babalarının sigortası kapsamında sağlık hizmeti alabilmesi için ebeveynlerin sigortalarının aktif görünüyor olması gerekmektedir. Anne ya da babanın sigortasının aktif olmaması halinde, üniversite öğrencileri ebeveynlerinin sigortasından yararlanamazlar.
 • Üniversite öğrencilerinin aileleri üzerinden sağlık hizmetleri alabilmesi için öncelikle öğrencinin ailesinin ilk işe giriş tarihine bakılmaktadır. 1 Ekim 2008 tarihinden önce ilk iş kayıtları bulunan anne ya da babanın çocukları 25 yaşına kadar hiçbir koşul aranmadan sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabileceklerdir. Söz konusu tarihten sonra ilk işe giriş kaydı bulunan ailelerin çocukları 20 yaşına kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.

Kız Üniversite Öğrencilerinin Sağlık Güvencesi Ne Zaman Biter?

Üniversite öğrencilerinin sağlık hizmeti alması kapsamında cinsiyet önemli bir rol oynamaktadır. Yükseköğretim programına kayıtlı kız öğrencilerin sağlık hizmeti alması kapsamında belirleyici olan hususlar şunlardır,

 • Kız öğrencilerin anne ya da babaları üzerinden sağlık hizmeti alabilmesi kapsamında, anne ya da babanın sigorta başlangıç tarihine bakılır.
 • Anne ya da babanın sigorta başlangıç tarihi, 01.10.2008 öncesinde olması halinde kız çocukları evlenecekleri zamana kadar anne ya da babası üzerinden sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecek, herhangi bir prim ödemesi yapmasına gerek kalmayacaktır.
 • Bu kapsamda kız üniversite öğrencileri aileleri üzerinden üniversite boyunca ve sonrasında ilk işe girişlerine ya da evlenecekleri zamana kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.
 • Kız üniversite öğrencilerinin anne ya da babasının ilk sigorta girişinin 01.10.2008 sonrasında olması halinde, kız çocukları üniversite öğrenimleri süresince ve 25 yaşını tamamlayıncaya kadar olan süre kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabileceklerdir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, 25 yaşın tamamlanması halinde halen üniversite öğrenimi bitmemiş olan kız öğrenciler sağlık hizmeti alamayacaklardır, belirtilen yaş süresi dolmuş olacaktır.

Erkek Üniversite Öğrencilerinin Sağlık Güvencesi Ne Zaman Biter?

Yükseköğretim programına kayıtlı erkek öğrencilerin sağlık hizmeti süresi ne kadar olduğu merak edilen konulardan biridir. Erkek öğrenciler, anne ya da babalarının 01.10.2008 tarihi öncesinde sigorta girişi bulunanlar için 25 yaşına kadar sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler. Öğrencilerin hangi eğitim seviyesinde olduğuna bakılmaksızın 25 yaşına kadar sağlık hizmeti alabilmesi sağlanır. Fakat 25 yaşın tamamlanması halinde halen üniversite eğitimi görülmesi halinde ise sigortalılık durumu uzatılmaz.

Üniversite öğrencisi erkek öğrencilerin anne ya da babasının sigorta başlangıçları 01.10.2008 sonrasında ise, erkek öğrenciler 25 yaşına kadar sağlık hizmeti kapsamında hizmet alabilmektedirler. Erkek öğrencilerin 25 yaşından önce mezun olmaları halinde yine 25 yaşına kadar sigortalı halleri devam eder. Erkek öğrencilerin mezun olup 25 yaşını doldurmaları durumunda, sigortalı bir işe girmesi ya da GSS prim borcunu ödemeleri gerekmektedir.

Üniversite Öğrencileri Muayene Parası Öder Mi?

Bir yükseköğretim programına kayıtlı öğrencilerin muayene hizmeti için ücret ödeme durumu merak edilen konular arasında yer almaktadır. Yükseköğretim öğrencilerinin muayene ücreti ödeme hali şöyle açıklanmaktadır,

 • Yükseköğretim programına kayıtlı öğrenciler, öğrencilik süreleri içerisinde 25 yaş sınırına kadar ücretsiz olarak muayene olabileceklerdir.
 • Üniversite öğrencileri, 25 yaş sınırına kadar sağlık sigortası kapsamında yer alırlar.

Üniversite Öğrencileri İlaç Parası Öder Mi? 

Yukarıda belirtilen haklar ve şartlar kapsamında yükseköğretim programına kayıtlı öğrenciler ilaç ücreti ödeme durumu, 25 yaşına kadar öğrencilerin sağlık sigortası hakları bulunmaktadır. Öğrencilerin 25 yaşını doldurmaları halinde halen üniversite öğrenimleri sürüyor ise bu süreç sonrasında ilaç için ücret ödemeleri ya da GSS prim borçlarını ödüyor olmaları ve bu kapsamda sağlık hizmeti almaları gerekmektedir.

Kız ve erkek üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır konusunda yukarıda belirtilen durumlar geçerli olmaktadır.

SGK Öğrenci Belgesi Nerden Ve Nasıl Alınır?

Üniversite öğrencilerinin sağlık hizmetlerinden 25 yaşına kadar yararlanabileceği bilinmekte olup, SGK kapsamında bazı sistemsel hatalar sebebi ile öğrencilerin sağlık sigortaları otomatik olarak başlatılamamaktadır.

Böyle bir durumda öğrenci sağlık sigortası için şu belgeleri alması gerekmektedir:

 • Sağlık Yardım ve Beyan Taahhüt Formu,
 • Güncel öğrenci belgesi

Bu belgeler ile SGK’ya başvuruda bulunması gerekmektedir. Öğrenci belgesini, okulunuzdan talep edebilirsiniz ya da e-devlet sistemi üzerinden alabilirsiniz. E-Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ

Mezun Öğrenciler İçin Sağlık Hizmeti Ne Kadar Süre İle Verilir?

Üniversite öğrencisi ya da lise öğrencisinin mezun olunması ile mezunların sağlık hizmetinden yararlanabilecekleri süre şöyledir,

 • Liseden mezun olan öğrenciler, 20 yaşına kadar sağlık hizmeti alabilmektedir.
 • Üniversiteden mezun olan öğrenciler de 25 yaşını geçmeyecek koşulda sağlık hizmetinden yararlanabiliyor.

Bu kapsamda lise ya da üniversite mezunu öğrenciler için sigortalı bir iş bulmaları kapsamında gerekli süre tanınmakta ve söz konusu iş bulma süresi kapsamında sağlık hizmetlerinden mahrum olunmaması amaçlanarak düzenlemeler getirilmiştir.

Üniversite Öğrencisinin Anne Veya Babasının Sigortası Olmasına Rağmen GSS Borcu Çıkması Halinde Ne Yapması Gerekmektedir?

Bir yükseköğretim programına kayıtlı olan öğrencinin ebeveynlerinin sigortalı olması halinde kendileri adına GSS borcu çıkması halinde yapılması gereken işlemler şunlardır,

 • Sosyal Güvenlik Sistemi sağlık provizyon sisteminde bazı durumlarda boşluk bulunabilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Sistemi resen tecil yapar.
 • Böyle bir durum ile karşılaşılması halinde, öğrenciler üniversite kayıt tarihi ve okuyorlar ise güncel öğrenci belgeleri ile Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvuru yapmaları gerekmektedir.
 • Eğer üniversite öğrencisi iken GSS borcu çıkmış ve mezun olmuş öğrenciler de yine üniversiteye kayıt tarihi ve mezun olunan bitiş tarihini gösteren yazılı dilekçe ile Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapmaları gerekmektedir.
 • Bu işlemlerin ardından üniversite öğrencisi olunan ve 25 yaş sınırına kadar olan süre kapsamında GSS borcu çıkması ve buna itiraz edilmesi halinde, öğrencilerin Genel Sağlık Sigortası borçları silinecektir.

Bu yazı kapsamında, üniversite öğrencisi sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır, kaç yaşına kadar sağlık hizmeti alabileceği konuları incelenmiştir.

Öğrencilere Okul Yardım Parası Başvurusu

Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Nasıl Verilir?

Editör: TE Bilisim