Koronavirüs salgını sebebiyle çalıştığı yerde mücbir faaliyetlerin durmasının ardından işverenler tarafından ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlar, günlük 39 TL maddi yardım imkanı sunan destek programından yararlanabilecek. Maaş desteğinden yararlanabilecek kişiler arasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın başlattığı kısa çalışma ödeneği uygulamasından faydalanamayan vatandaşlar da yer alıyor. Ücretsiz izne ayrılan çalışanlar için verilen maaş desteği kapsamında başvurular alınmaya başladı. Ücretsiz izin maaşı almak için başvuruların nereye ve nasıl yapılacağına dair bilinmesi gereken tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs salgını kapsamında önemli uygulamalar yapılıyor. Üç ay boyunca işten çıkarmanın yasaklanmasının ardından çalışanlara ücretsiz izin maaş desteği verileceği açıklanmıştı. Ücretsiz izin maaş desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşlara internet üzerinden başvuruda bulunabilme imkanı tanındı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, konuyla ilgili yapmış olduğu kamuoyu açıklamasında, “İşverenlerimiz, ücretsiz izne ayrılan işçilerimize ilişkin bildirimlerini, SGK'nın https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi adresi üzerinden Covid-19 Ücretsiz İzin Ekranı'nı seçerek bugünden itibaren yapabilirler.” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz İzin Maaşı Başvuru Ekranı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) resmi internet sitesi üzerine vatandaşların ücretsiz izin maaşı başvuru ekranı aracılığıyla başvurularını tamamlayabilmeleri mümkün oluyor. Maddi destekten yararlanmak isteyen vatandaşları yakından ilgilendiren açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bildirimlerin ücretsiz izin verilen her ay için ayrı ayrı olmak üzere, ücretsiz iznin verildiği ayı izleyen ayın 3'üne kadar yapılacağını aktardı. Bununla birlikte sigortalı çalışanların bunun dışında ayrıca bir başvuru yapmasına gerek olmadığı da bildirildi. Resmi sosyal medya hesabı üzerinden konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 15 Mart 2020 tarihinden sonra iş sözleşmesi feshedilen fakat İŞKUR’dan işsizlik ödeneği almaya hak kazanamayan vatandaşların da söz konusu nakdi ücret desteği maaşından faydalanabileceğini duyurdu. Bu durumda olan çalışanların daha önce yapmış oldukları işsizlik ödeneği başvurusu dışında herhangi bir başvuru işlemi yapmasına gerek bulunmadığı açıklandı. Dolayısıyla İŞKUR veri tabanında işsizlik ödeneği talebi reddedilen işçilere otomatik olarak ücret desteği verilecek.

Bakan Selçuk’tan Ücretsiz İzin Maaşı Açıklaması

Fakat 15 Mart 2020 tarihinden sonra işten çıkarılan ancak İŞKUR’da işsizlik ödeneğine de başvuruda bulunmayan vatandaşların, ücretsiz izin maaşı alabilmeleri için https://esube.iskur.gov.tr adresinden veya e-Devlet aracılığıyla işsizlik ödeneğine başvuruda bulunmaları gerektiği bildirildi. Bakan Selçuk, akdi ücret desteği uygulamasından kimlerin yararlanacağı sorusuna şu şekilde yanıt verdi:
  • İşyerinde koronavirüs salgını sebebiyle ücretsiz izne ayrılan,
  • Kısa çalışma ödeneği uygulamasından yararlanamayan,
  • 15 Mart 2020 tarihinden sonra iş sözleşmesi feshedilen ancak İŞKUR’dan işsizlik ödeneği almaya hak kazanamamış olan,
  • Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlılık aylığı almayan işçiler yararlanabilecek.
Kişisel Twitter hesabından konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, “Koronavirüsle mücadele sürecinde, işçilerimize ücretsiz izinde bulundukları veya işsiz kaldıkları süre boyunca aylık bin 177 TL gelir desteği sağlıyoruz.” Nakdi ücret desteğinden yararlanan çalışanların ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerinin Genel Sağlık Sigortalı sayılacağını anımsatan Bakan Selçuk, sigorta primlerinin İşsizlik Fonu'ndan karşılanacağını yineledi.

Ücretsiz İzin Maaş Desteği Tutarı Ne Kadar?

15 Mart 2020 tarihinden sonra ücretsiz olarak izne çıkarılan ve İŞKUR’dan işsizlik maaşı almaya hak kazanamayan vatandaşlara günlük 39,24 TL ücretsiz izin maaş desteği verilecek. Bu destekten yararlanan vatandaşlar aylık bin 170 TL ödeme alacak. Desteğin 3 ay boyunca devam edeceği ön görülüyor.

Ücretsiz İzin Maaş Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kısa Çalışma Ödeneği, İşsizlik Maaşı ve Ücret Desteği Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kimler 1000 TL Sosyal Yardım Başvurusunda Bulunabilir, Şartları Neler ?

Editör: TE Bilisim