Torba Kanunda Neler Var Mayıs 2017

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülen yeni bir torba kanun var. Torba kanun içeriğinde neler var? Torba kanunla vergi mevzuatında hangi değişiklikler yapılıyor? Torba kanun ile Sosyal Güvenlik Mevzuatında neler değişecek? Torba kanunda bağkur affı var mı? Torba kanunda emeklilikte yaş bekleyenler ile ilgili bir düzenleme var mı? Torba kanunda staj mağdurları ile ilgili düzenleme olacak mı? İşte madde madde yeni torba kanun.

Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair yasa ile getirilecek düzenlemeler şu şekilde;

Torba Kanun Düzenlemeleri Mayıs 2017

1-SGK Prim borçları ve Vergi borçları yeniden yapılandırılacak

Kanunla 2017/Mart ayı itibariyle kesinleşmiş ve son ödeme vadesi geçmiş SGK prim borçları ile vergi borçları yeniden yapılandırılabilecek. Yeniden yapılandırma başvuruları 30 Haziran 2017 tarihine kadar yapılabilecek. Yeni yapılandırmadan prim ve vergi borçlarını 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırmış olanlar da yararlanabilecek. Prim ve vergi borçlarının gecikme zamları ve faizleri silinecek. Borçlar 6,9,12 ve 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek.

2-Vergiye uyumlu mükellefler için  vergi borçları 36 aya kadar taksitlendirme yapılabilecek,

Ödeme vadesi geçmiş vergi borcu olan ve bu borcunu ödemek isteyen, ancak peşin ödemede zorlanabilecek mükellefler vergi dairelerine yazılı müracat ederek vergi borçlarını taksitlendirebilecekler. Mükellefin bundan yararlanabilmesi için;

 • En az 3 yıldır aktif mükellefiyetinin bulunması,
 • Başvuru tarihinden itibaren geriye dönük 3 yıl içerisindeki vergi beyannamelerini kanuni süresi içerisinde bildirmiş olması gerekmektedir.

3-Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi İdari Para Cezası Kısmı ile ilgili düzenleme

Bildiğiniz gibi 01.01.2018 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilen aylık prim hizmet belgesi ile vergi dairesine verilen muhtasar beyanname  muhtasar ve prim hizmet beyannamesi adı altında tek belge olarak birleştirilecek.

Yapılacak düzenleme ile 5510 sayılı kanun gereği idari para cezası uygulanması durumunda aynı durum için vergi kanunun 352’inci ve 355’inci maddeleri ile ceza uygulanması gerekli ise bu cezalar uygulanmayacak. Sadece 5510 sayılı kanun gereği ceza uygulanacak.

4-İstanbul’daki bazı hazine arazileri rayiç bedelleri üzerinden satılacak

İstanbul’un Silivri ilçesine bağlı Sayalar, Danamandıra ve Çayırdere Köyleri ile Çatalca ilçesi Hallaçlı, Gümüşpınar, Aydınlar, Karamandere ve Yaylacık köylerinin eski köy yerleşim alanları ile Çatalca ilçesi Binkılıç mahallesinde bulunan Hazine Arazilerinin 5000 m2 ye olan kısmı 19/07/2003 tarihinden önce kullanılıyor olması koşulu ile mal sahiplerine rayiç bedel üzerinden satılabilecek.

5-Hurda araç yasası gelecek

Torba kanun ile 1997 model ve daha eski araçlar için hurda yasası çıkacak. Getirilecek düzenleme ile bu araçların 31 Aralık 2018 tarihine kadar tahakkuk edecek motorlu taşıtlar vergi borçları ile diğer tüm borçları silinebilecek. Mevcutta olmayan araçlar için de araç sahipleri yasadan yararlanabilecek. Araçlarını Makine Kimya Endüstrüsü Kurumu’na teslim edenlere de aracın kilosu başına belirlenen oranda ödeme yapılacak.

Torba kanunda yer almayan düzenlemeler

 • Bağkurda geriye dönük af bekleyen, 2008 öncesi oda ve vergi kaydı olup bağkur kaydı olmayanlar ile ilgili bir düzenleme yok.
 • Bağkur ihya borçlarına af yok.
 • Staj girişinin emekliliğe sayılması konusunda bir düzenleme yok.
 • Emeklilik için gerekli prim gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını sağlamış ancak yaş şartını sağlayamamış yani emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili bir düzenleme yok.
 • Torba Kanun Ne Zaman Çıkacak?

Torba kanun görüşmeleri Türkiye Büyük Millet Meclisinde devam ediyor. Kanunun en geç 2017/Mayıs ayında resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesini bekliyoruz.

İçerik Yöneticisi

12 yıldır SGK , SSK ve Emeklilik konuları ile ilgili içerik yazmaktayım. Yetkin olduğum konular ile ilgili SGKhocasi.com kullanıcılarını bilgilendirme çabası içerisindeyim.

İlgili Makaleler

39 Yorum

 1. Emeklilikte yaş haddini doldurmuş fakat halen daha prim açığı bulunanlar için torba yasada bir düzenleme varmı?Eğer yoksa yakın bir gelecekte böyle bir düzenlemeden beklentiniz varmıdır?

 2. Merhaba…Esimin türkiyede 3300 is günü calismisligi var.Sosyal sigortalar kurumundan ögrendik.Geri kalan prim süresini kendimiz ödersek esim Ne zaman emekli olur? Bu arada esim 1980 dogumlu.

 3. Merhaba yastan emeklilik hakki kazanmis ama 2yil pirim borcu var boyle durumda olanlara sgk bir hak getiriyormu tesekkurler

 4. Merhaba ben yurtdışından malulen emekliyim aynı zamanda vefat eden babaminda emeklisini alabilirmiyim çok teşekkür

 5. Merhaba .Ben Almanyadayim burada calisirken Turkiye den Emekli olabilirmiyim.Bu torba yasasinin icinde böyle bir kanun varmi Ben 61 yasindayim.Teşekkūrler.

 6. selamlar, 2016 yılında sigortanın tesbit ettiği işçiden dolayı kesilen ceza neticesinde firmanın %5 lik indirimleri 1 yıl süre ile iptal oldu, torba yasada bununla ilgili birşey var mı?

 7. Eşlerin birbirinden habersiz mal satmasını engelleyecek bu yasa çıkacağını okumuştum torba yassı içinde bu yasada ciktimi

 8. Merhaba, benim 1 yil once yedigim trafik cezam var vergi dairesine gittigim zaman faizene af gelmis mi oluyor yani bide sadece vergi dairesinden mi borcumu odeyebiliyorum. Torba yasa yururluge girdi dediniz

  1. Merhaba. Gecikme zammı ve faizin tamamı silinir. Anaparasının da yarısı silinir. İnternetten başvuru yapabilir ya da başvuru formu ile başvuru yapabilirsiniz.

 9. Saglik calısanlarına yıpranma payı verilmesi hakkında mayıs basında bir açıklama gelmişti bu konuyla ilgili torba yasa sizce gecikirmi yani konu şu an gündemdemi saygılar tahmini bir sure verebilirmisiniz

 10. Merhaba saglik calısanlarına yıpranma payı verilmesi torba kanunda varmı varsa sizce ne zaman çıkar acaba teşekkürler

 11. Merhaba saglik calısanlarına yıpranma payı verilmesi torba kanunda varmı varsa sizce ne zaman çıkar acaba

 12. merhaba ,esımın 203ten araba vergısı odemıs 7, 8 sene sonra kardesıne devretmıs acaba sıgorta yada bagkur yapılandırma olabılırmı . torba yasasında varmı

 13. 1990 1994yilinda iş yerinde sahibiydim Bağkur kaydim yok vergimi odedim baglu olmak ve toplu odeyip emekli olmak istiyorum sansim varmi

 14. merhaba
  vakıflara olan icralık kira borcunun yapılandırılması çıkacak torba yasada yer alıyormu. teşekkür ederim.

 15. Bir ilave daha yaparak bir soru daha sormak istiyorum,6736 sayılı torba yasa 2016 nın sonunda çıkmıştı yapılandırma yaptım ancak işlerimin iyi olmamasından dolayı ödeyemedim ve aksattım şimdi mayıs sonuna kadar gecikenleri ödeme imkanı verilmişti ancak taksitlerim yüklü olunca şimdi 2 taksit birden ödemem zor bu mayıs ayındaki torba konunda bu eski yapılandırmamı yeniden yapılandırıp taksitlere bölme imkanımız olacakmı yoksa bu ilave torba kanun olarak kalacakmı.

 16. 2014 teki torba yasada araç muayene gecikme faizlerini % 1 ile yapılandırma imkanı verilmişti,ancak 2017 ocak ayındaki son torba yasada araç muayene gecikme faizleri kapsam dışında bırakıldı bu mayısta yapılacak torba kanunda bu konu üzerinde bir çalışma yapılacakmı acaba teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu